Riga Uçak Bileti ile Letonya Başkentini Keşfe Çıkın

0
411
Riga Uçak Bileti ile Letonya Başkentini Keşfe Çıkın
Riga Uçak Bileti ile Letonya Başkentini Keşfe Çıkın

Riga uçak bileti alarak seyahat edebileceğiniz Letonya’nın başkenti, üç Baltık ülkesindeki en büyük şehir ve Letonya’nın toplam nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapıyor. Hareketli gece hayatına, popüler yemek mekanlarına ve gelişen turizm tesislerine sahip olarak son yıllarda parlayan Riga’da genç bir canlılık var.

Riga, Orta Çağ Hansa Birliği üyesi olarak İsveç, Polonya, Rusya İmparatorluğu, Sovyet ve Nazi egemenliği altında yaşamış bir şehir ve benzersiz bir tarihi geçmişe sahip. Riga eski kenti olan Vecriga; labirentli sokakları, Orta Çağ kiliseleri ve lonca salonları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Riga şehrinde Orta Çağ surlarının etrafında da 800’den fazla Art Nouveau binası ile muhteşem bir mimari yaratıcılık patlaması göreceksiniz.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi uçak bileti sayfası üzerinden en iyi fiyatlarla Riga uçak bileti alabilir ve Letonya’nın muhteşem mimari yapılarla süslü etkileyici başkentine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Riga’da Gezilecek Yerler

Riga Özgürlük Anıtı

Riga’nın merkezindeki bu ünlü granit ve bakır anıt; Letonya devletini, ulusal birliği, bağımsızlığı ve özgürlüğü simgeliyor. Anıt, tamamen şehir sakinlerinden gelen bağışlarla finanse edildi ve Letonya’nın bağımsızlık mücadelesine adanan diğer anıtlara benzer bir şekilde yapıldı. Özgürlük anıtı, Heykeltraş Karlis Zale’nin “Mirdzi Ka Zvaigzne” projesi kapsamında 18 Kasım 1935’de tanıtıldı.

Riga Özgürlük Anıtı
Riga Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı, ülkenin bağımsızlık fikrini sembolize ediyor. 427 metre yüksekliğindeki anıt, Letonya tarihini ve kültürünü betimleyen dört düzeyde 13 heykel grubuna bölünmüş ve toplamda 56 heykelden oluşuyor. Anıtın dibinde ana vatan ve özgürlük sloganlarını da görebilirsiniz.

Riga uçak bileti ile yakından göreceğiniz Riga Özgürlük Anıtı’nın yer aldığı dikili taşın tepesinde, dokuz metrelik boyuyla üç tarihi ili ve ulusal birliği sembolize eden başının üstünde üç yıldız tutan genç kadın heykeli de görüşmeye değer güzellikte.

Riga Eski Kenti Vecriga

Riga’nın tarihi merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve büyüleyici eski kent sokaklarını ziyaret etmek size unutulmaz bir deneyim sunuyor. Romantik parke taşlı şeritleri gezin, yüksek kilise kulelerine hayran kalın ve House of Blackheads gibi mimari eserlerin fotoğraflarını çekin.

Riga şehri 20. yüzyılın başlarında Art Nouveau mimarisinin gelişmesiyle canlandı. Bugün şehir, 800’den fazla Art Nouveau mücevheriyle övünen bu tarzdaki dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri konumunda. Riga eski kentini gezerken Art Nouveau mimari tarzının inanılmaz süslemeleri ile karşılaşacaksınız. Gezinizde göreceğiniz tüm binaların tepesine bakmayı da unutmayın.

Daugava Nehri’nin sağ yakasında bulunan Vecriga olarak da bilinen eski kentin etkileyici kaldırım taşı döşeli caddelerinde ve hareketli meydanlarında Riga’nın en eski kiliseleri de bulunuyor. Eski kent ayrıca pek çok restoranlarla, gece mekanlarıyla, sanat galerileriyle ve müzelerle dolu. Bir kafede Vecriga ismindeki ünlü tatlıyı veya lor peyniri, vanilya kreması ve pudra şekeriyle doldurulmuş Choux tatlılarını sipariş etmenizi öneririz.

Riga uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz eski kentteki Rozena o kadar dar bir caddedir ki yürürken her iki tarafa da dokunabilirsiniz. Çarpıcı Skarņu Caddesi ise zevkli bir hatıra alabileceğiniz bir sanat ve el sanatları pazarına sahip. Büyük Guild Alışveriş Salonları da Riga’nın Baltık ve Kuzeybatı Avrupa’da ticaret yapan gelişen bir Hansa şehri olduğu zamanlara dayanıyor. Riga eski kenti İkinci Dünya Savaşı’nda tarihi eserlerinin üçte birini kaybetti, ancak 1990’da bağımsızlıktan sonra bunların birçoğu yeniden inşa edildi.

Riga Belediye Meydanı

Riga Belediye Meydanı’nda bulunan muhteşem Belediye Sarayı ve Blackheads Evi’ne bakarken, bu anıtların 20 yıldan biraz daha eski olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Riga’daki İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yeniden yapılanma gerçekten çok etkileyici.

Riga Belediye Meydanı
Riga Belediye Meydanı

Mitolojik bir şövalyeyi betimleyen Roland Heykeli, Riga şehrinin Orta Çağ ayrıcalıklarını simgeleyen tarihi bir Alman imzası. Meydanda 1510’da Blackheads Kardeşliği tarafından yapılan, dünyanın ilk dekore edilmiş Noel ağacı olduğuna inanılan ağacın yerini işaretleyen taş anıtı da mutlaka görmelisiniz.

Riga Blackheads Evi

Riga Belediye Meydanı’ndaki en etkileyici yapı, ilk olarak 1330’larda tüccarlar ve gemi sahipleri birliği için inşa edilen muhteşem Blackheads Evi’dir.

Bu etkileyici ve süslenmiş tuğla bina, Hansa döneminde Riga’da ticaret yapmak için en önemli yerdi. Bu yapı aynı zamanda Riga toplumuna hayat getirmesi için parti ve kutlama düzenlemesiyle biliniyordu.

Riga Siyah Noktaların Evi (Blackheads)
Riga Blackheads Evi

Bina, 16. ve 19. yüzyıllarda, 1941’de yapılan bir Alman bombalama baskınında harap edilmesinden sonra yenilendi. Savaş sonrası yapılanma Sovyet dönemi sonuna kadar gerçekleşmedi ve ancak 1999’da tamamlanabildi. Binayı gezerken Blackheads kardeşliği ve binanın tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bodrumdaki tonozlar orijinaldir ve 14. yüzyıldan kalmadır. Muazzam kutlama salonu ve antika gümüş koleksiyonunu da mutlaka görmelisiniz.

Riga Kent Sanatı

Riga, altın çağını 20. yüzyılın başlarında Art Nouveau mimarisinin moda olmasıyla yaşadı ve bu nedenle Riga şehri bu coşkulu stilin dünyanın en zengin koleksiyonlarından birine sahip. Şehir genelinde 800’ün üzerinde şaşırtıcı Art Nouveau yapısı var, ancak en etkileyici tasarımlar, ünlü bir mimar olan Mikhail Eisenstein tarafından yaratıcılıkla inşa edilen bir cadde olan Alberta Iela’da görülebilir.

Alberta Iela Caddesi, Riga’nın Art Nouveau merkez üssü ve muhteşem Art Nouveau binaları tüm güzellikleriyle burada yer alıyor. Bu binaların sekiz tanesi ise ulusal öneme sahip mimari anıtlar olarak kabul ediliyor. Riga Art Nouveau Müzesi de Alberta Caddesi’nde yer alıyor. Müzeye giderken çevrenize de dikkat etmelisiniz, çünkü müze merdiveni de Riga’daki en güzel eserlerden biri.

Riga sokaklarında göreceğiniz Art Nouveau tarzı her ev, bu mimari tarzın en önemli geleneklerini koruyarak figürlü heykeller, çıkıntılı balkonlara sahip cepheler, sütunlar ve soyut buklelerle kaplı süslerle dekore edilmiştir. Bu sokaklarda muhteşem fotoğraflar çekeceksiniz.

Letonya Ulusal Opera ve Balesi

Dansçı Mikhail Baryshnikov’dan diva Elina Garanca’ya kadar pek çok yıldızın doğum yeri olan Riga, müzikal ruhu olan bir şehir. Bu müzikal ruh en güzel haliyle 1882’den kalma muhteşem bir Neo Klasik binada bulunan Letonya Ulusal Opera ve Balesi’nde görülüyor.

Bu muhteşem yapıda bir gösteri izleyin, sahne arkasında rehberli bir tura katılın, güneşli bir günde Opera Nymph Çeşmesi’nde rahatlayın ve güzel opera bahçelerinin tadını çıkarın.

Letonya Ulusal Opera ve Balesi’nde birinci sınıf klasik opera, modern opera, bale gösterileri ve çocuk operaları gibi orijinal Letonya yapımlarını izleyebilirsiniz. Opera hayranları, özellikle dünyaca ünlü Letonya opera yıldızlarının burada sahne aldıklarını görmekten heyecan duyuyorlar.

İlk Riga Opera Festivali de 1998’de burada düzenlendi ve Doğu Avrupa’da en büyük etkinlik olarak tarihe geçti. Bu festival, Letonya seyircilerinin yanı sıra yabancı opera severler için çok takdir edilen bir gelenek haline geldi. Festival, her yaz en yeni prodüksiyonları sunarak Letonya Ulusal Opera ve Bale sezonunu da kapsıyor.

Riga Doma Katedrali

Riga’nın kendisi kadar eski olan büyüleyici Doma Katedrali, şehrin manevi kalbi. 1211’de Riga’nın ilk piskoposu Albert’in yapımını başlattığı kilise; Gotik, Romanesk, Barok ve hatta Art Nouveau unsurlarıyla uyumlu bir bütün içerisinde olan mimari bir şaheser.

Doma Katedrali iç mekanında birçok sanat eseri var ve bitişik Cloister Bahçesi, Riga’nın tarihinden ilginç heykeller sergiliyor. 1884 yılında inşa edilen ve bugün hala dünyanın en iyi enstrümanlarından biri olarak kabul edilen ünlü kilise orgunun performanslarını da kaçırmayın.

Riga Katedrali

Riga uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz Riga Katedrali, Letonya’daki Orta Çağ döneminin en eski kutsal yapılarından ve aynı zamanda Baltık bölgesindeki en güzel katedrallerden biri. Riga Katedrali, Letonya Evanjelik Lüteriyen Kilisesi’nin baş piskoposluğunun hizmetlerin yapıldığı bir mekan ve çeşitli yüzyılların kültürel ve sanatsal mirasını içeren Riga’nın kilise müziği merkezi.

1211’de Riga Katedrali’nin temel taşı atıldı ve kısa süre sonra Riga Katedral’in yanına Riga Diocese ve Riga Katedrali Okulu’nu içeren bir katedral manastırı inşa edildi. 14. ve 15. yüzyıllarda katedrale haç ve yan şapeller inşa edilerek katedral kulesi 140 metreye yükseltildi, bu da Riga Katedrali’ni şehrin en yüksek yapısı haline getirdi.

Riga Katedrali; Romanesk, Erken Gotik, Barok ve Art Nouveau tarzlarının özelliklerini birleştiren muhteşem bir mimari eser olarak görülmeye değer güzellikte.

Riga Motor Müzesi

Baltık’taki en büyük ve en çok çeşide sahip antika motorlu taşıt koleksiyonunu görmek için Riga Motor Müzesi’ni ziyaret edebilir ve bu taşıtlar hakkında heyecan verici hikayeler dinleyebilirsiniz. Müze sergisi; benzersiz motorlu taşıtlar, tanınmış yarışçılar ve otomotiv dünyasındaki en önemli tarihi olaylar hakkında muhteşem bir koleksiyona sahip.

Her çocuğun ilgisini çekecek olan Riga Motor Müzesi’nde sayısız interaktif sergi de bulunuyor. Müzede görecekleriniz arasında dünyanın en eski patentli otomobili olan Benz Patent Motorwagen’in bir kopyası, eşsiz bir Sovyet otomobil koleksiyonu, askeri arabaların etkileyici bir koleksiyonu ve rekor kıran antika otomobillerin koleksiyonu bulunuyor.

Riga Hayvanat Bahçesi

100 yıldan uzun bir süredir dünyanın her yerinden getirilen vahşi hayvanlara ev sahipliği yapan Riga Hayvanat Bahçesi’nde bir maceranın tadını çıkarabilir ve günlük koşuşturmayı unutarak dinlenebilirsiniz.

Riga uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz Kisezers Gölü kıyısında, büyük çam ağaçlarının altındaki Riga Hayvanat Bahçesi, şehirdeki en güzel yerlerden birinde 400’den fazla vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Burası pek çok vahşi hayvanın yanı sıra evcil hayvanlara ait bölümde kurulan bir Letonya çiftliğiyle de çocuklara çok eğlenceli bir gezi fırsatı sunuyor.

Riga Hayvanat Bahçesi, çağdaş hayvan koruma alanları olan Zürafa Evi, Tropikal Ev, Kırsal Çiftlik, Kaplan Evi ve diğer kapalı alanlarla da görülmeye değer bir yer.

Riga Ulusal Hayvanat Bahçesi aynı zamanda IUCN Tehdit Edilen Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer alan 90 türden vahşi hayvana ev sahipliği yapıyor ve nesli tükenmekte olan türlerin ıslahı için 30 tane Avrupa programına katılıyor.

Letonya Uçak Bileti ile Ulusal Sanat Müzesi’ni Gezin

Riga uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Letonya’daki en büyük sanat koleksiyonu, Baltık ve Rus ressam ve heykeltıraşların 52 binden fazla eserinden oluşuyor. Müze düzenli olarak çeşitli geçici sergiler de sunuyor. Müze çalışanlarının rehberliğinde özel eğitim programları ve turlara da katılabilirsiniz.

Bu zengin müzede göreceğiniz eserler arasında özellikle 19. ve 20. yüzyıl Letonya sanat eserleri çok ilgi çekiyor. Bu sergilerde Letonya ulusal resim okulunun kurucuları olan Vilhelms Purvitis, J Roznis Rozentals ve Johans Valters gibi sanatçıların başyapıtları var.

Letonya Uçak Bileti ile Ulusal Sanat Müzesi'ni Gezin
Letonya Uçak Bileti ile Ulusal Sanat Müzesi’ni Gezin

Letonya Ulusal Sanat Müzesi binası da ulusal mimari bir anıt olarak kabul ediliyor ve Riga Caddesi’ndeki en etkileyici tarihi yapı olarak turistlerin ilgisini çekiyor. Müzenin ana binası, özellikle Baltık’ta bir müze için inşa edilen ilk bina. 1905 yılında Alman mimar Wilhelm Neiman tarafından tasarlanmış yapının görkemli dış cephesi Barok ve Klasik tarzlarında dekore edilmiş.

Letonya Ulusal Sanat Müzesi’nin iki çatı terasında da muhteşem bir Riga manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Riga uçak bileti alabilir ve Letonya’nın hem tarihi hem de mimari güzellikleri arasında keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın