Moldova Uçak Bileti Alarak Avrupa’nın Doğal Cennetine Uçun

0
981
Moldova Uçak Bileti Alarak Avrupa’nın Doğal Cennetine Uçun
Moldova Uçak Bileti Alarak Avrupa’nın Doğal Cennetine Uçun

Moldova uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu küçük Avrupa ülkesi, Romanya ile Ukrayna arasında bulunuyor. Moldova, gizli kalmış pek çok hazineye sahip bir ülke, burada tarihi yapılar, muhteşem manzaralara sahip nehirler, kayak yapabileceğiniz dağlar ve renkli gece hayatı gibi sizi etkileyecek çok fazla şey var.

Moldova, 2. Dünya Savaşı’na kadar Romanya’nın bir parçasıydı ve her iki ülkeyi de ziyaret ederseniz çok sayıda kültürel benzerlik göreceksiniz. Moldova, 1991’e kadar da Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı, bu yüzden orayla da ilgili birtakım benzerlikler görebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla alabileceğiniz Moldova uçak bileti ile Avrupa’nın bu gizli cennetinde sizi unutulmaz bir yolculuk bekliyor. Moldova’nın her şehri ve bölgesi birbirinden güzel tarihi ve kültürel cazibe merkezleri içeriyor. Moldova uçak bileti aldıktan sonra bu güzel ülkede görmeniz gereken yerleri anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Moldova’ya Ne zaman Gidilir?

Moldova’da kışlar, şehir turlarına çıkıp muhteşem kış manzaralarına şahit olacağınız ve ünlü Moldovya çorbalarıyla ısınabileceğiniz güzel zamanlardır.

Moldova’ya Ne zaman Gidilir?
Moldova’ya Ne zaman Gidilir?

Karadeniz, Moldova’nın iklimi içinde daha ılık kışlar ve daha uzun yazlar yaratmaya yardım ediyor. Kır çiçeklerini görmek ya da kuş gözlemciliği yapmak istiyorsanız Moldova’yı ziyaret etmek için en uygun zamanlar mayıstan hazirana kadar olan aylardır.

Moldova’da Ne Yenir?

Geleneksel Moldova yemekleri oldukça lezzetlidir ve Moldova mutfağı et, balık, sebze, tahıl ve peynirlere dayanır.

Yüzyıllar önce geleneksel yemekler, Yunan mutfağından (Yunanlılar Nistru, Tuna Nehri ve Karadeniz’e yakın koloniler kullandıklarında) ve Türk mutfağından etkilendi. Moldova yemekleri aynı zamanda Rus, Ukrayna, Gagavuzya ve Bulgar mutfaklarından örnekler de içeriyor.

Moldova’da olduğunuz zaman, koyun sütünden yapılan Brinza adı verilen kızartılmış et, ekşi krema ve Moldovya peyniri ile servis edilen mısırı kaçırmayın. Brinza biraz tuzlu da olsa turistler ve yerel halk bu yemeği çok seviyor. Ayrıca lahana yapraklarında pirinç, et ve sebze ile yapılan Sarmale’yi de mutlaka denemelisiniz.

Tatilcilerin çok sevdiği diğer geleneksel ve çok popüler bir yemek olan Placinte ise genellikle peynir ile doldurulmuş patates, lahana veya elma börekleridir. Moldovya’da çok fazla et pişiriliyor; tavuk, domuz, sığır, kuzu, ördek, kaz… Etleri kızartılmış, pişmiş veya ızgarada pişmiş olarak tadabilirsiniz ayrıca Moldovya’nın köfteleri de ünlüdür.

Moldova’da Ne Yenir?
Moldova’da Ne Yenir?

Moldova’da deneyebileceğiniz en iyi yiyecek ve içecekler, geleneklerin en iyi şekilde korunabildiği köylerde yapılan ev yapımı yemekler ve en önemlisi de yemeklerle birlikte servis edilen ünlü Moldovya şaraplarıdır. Bu topraklarda üretilen şarap, zengin tadıyla yüzyıllar boyunca süren bir üne sahip.

Moldova halkının şaraplara karşı özel bir tavrı vardır. Bu ülkede kahvaltı hariç her öğünde bir kadeh şarap içilir. Köylerdeki her aile kendi üzümlerini yetiştiriyor ve evde şarap üretiyor. Sonbaharda şarap yapım mevsimi başladığı zaman yürüyüşe çıkmanız halinde her evde şarap denemeye ve yorum yapmaya davet edilebilirsiniz.

Moldova şarap fabrikaları, yeraltı tünelleri ve muhteşem şarap mahzenleri oldukça turistik yerlerdir ve buralara turlar düzenlenir. Bu turlara katılarak pek çok uluslararası ödül kazanmış olağanüstü şarapları deneyebilirsiniz.

Moldova’da Gezilecek Yerler

Kişinev

Modern ve dost canlısı bir yer olan Kişinev hem Moldova’nın en büyük şehri hem de başkentidir. Kişinev’de yeşil alanlar, parklar ve tarihi binalar bulacaksınız. Kişinev sizi başka bir gezegende hissettirecek.

Kişinev
Kişinev

Kaliteli restoranlar, sanat galerileri, gece kulüpleri, kaplıcalar ve eğlence merkezleriyle burada güzel zaman geçirebilirsiniz. 2. Dünya Savaşı Anıtı, Puşkin Parkı ve Turuncu Piramit, Kişinev’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Doğuş Katedrali’nde muhteşem freskler bulacaksınız ve yerel modern sanatçıların tezgahlarından harika hediyelik eşyalar alacaksınız.

Orheiul Vechi

Kişinev’in sadece bir saat uzağında bulunan Orheiul ya da Moldova’nın en inanılmaz manzaralarını sunan Eski Orhei, mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Orheiul Vechi
Orheiul Vechi

Moldova uçak bileti ile gezebileceğiniz kültürel ve tarihi önemi olan bir arkeolojik kompleks olan Orheiul Vechi, aynı zamanda çarpıcı doğal güzelliklere sahip. Raut Nehri’ne bakan bu açık hava kompleksi, 2000 yıl önce Dacian kabileleri tarafından inşa edilen surlar, hamamlar, mağaralar, harabeler ve manastırlara sahiptir.

Antik anıtlar; Tatar ve Moğol istilalarından, M.Ö. 10. yüzyıl ve 14. yüzyılda Altın Orda’nın işgal dönemlerine uzanan çok zengin eser koleksiyonuna sahiptir. Tarihi alanın çok ilgi çekici olmasından dolayı, sergiler sunan ve bilgiler veren güzel müze de buraya inşa edilmiştir.

Cricova Şaraphanesi

Kişinev’den 30 dakika uzaklıkta yer alan Cricova Şaraphanesi dünyaca ünlü bir yer. Dünyanın en büyük ikinci yeraltı şaraphanesi; kesinlikle sizi etkileyecek güzellikte. Kireç taşının burayı inşa etmek için kazıldığı 15. yüzyıldan beri yer altında bulunan 120 kilometrelik karmaşık yolların ve yeraltı tünel sisteminin ayrıntılarını burada gezebilirsiniz.

Cricova Şaraphanesi
Cricova Şaraphanesi

Bu harika şarap şehrinin depoları ve yeraltı tatma odaları rehberli turlar ile gezilebiliyor. Yerden 100 metre aşağıya bir yolculuk yaparak 1,25 milyon şişe şarabın neye benzediğine göz atacaksınız. Şarap endüstrisi Moldova’da çok büyüyen bir alandır ve Avrupa’nın en güzel şaraplarından bazıları bu ülkede üretiliyor.

İsa Büyükşehir Katedrali

Kişinev’in bu devasa katedralin en önemli özelliği, 1830’lardan kalma zengin iç fresklerle şehrin ana Moldovalı Ortodoks kilisesi olmasıdır. Çan kulesi ilk olarak 1836’da inşa edilmiş, ancak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yıkılmış ve 1997’de yeniden inşa edilmiştir.

İsa Büyükşehir Katedrali
İsa Büyükşehir Katedrali

Efsaneye göre bu kule için yaptırılan çan, St Petersburg’daki bir bürokratın karışmasıyla Ukrayna’ya götürüldü ve yerine çok daha büyük bir çan verildi ama bu yeni çan kuleye sığmadı ve kilise de yıkılarak yeniden inşa edildi.

Moldova uçak bileti ile ziyaret edebileceğiniz bu gösterişli kilisenin süslemeleri ve dış mimarisi oldukça etkileyicidir.

Saharna

Bu küçük köy, ziyaretçilerin en çok geri dönmek istediklerini söyledikleri yerdir. Kutsal Üçlü Manastırı burada yer alıyor ama Saharna aynı zamanda nefes kesen doğal güzelliğiyle de ünlü bir yer.

Saharna
Saharna

Burada atmosferi saran bir sessizlik ve sakinlik var, bundan dolayı kısa bir süre sonra Saharna, ziyaretçilere huzur veren bir yere dönüşüyor. Bakire Meryem’in olduğuna inanılan bir kaya üzerindeki ayak izi nedeniyle birçok Moldavya için Saharna önemli bir hac yeridir.

Doğa sevenlerin mutlaka Saharna’yı gezmesini öneriyoruz. Saharna Nehri, 22 şelaleye sahiptir ve bunların en ünlü Çingene Deliği adındaki şelaledir. Şelale alanının ve aşağıdaki manastırın inanılmaz manzarasını sunan yürüyüşün tadını burada çıkarabilirsiniz.

Tipova Manastırı

Moldova uçak bileti ile keşfedeceğiniz Moldova’nın uzak ama güzel bir kesiminde yer alan Tipova Manastırı, Dniestr Nehri kıyısındaki kayalara kazılan üç ana kompleksten oluşmaktadır. Buranın en eski kompleksi Kutsal Haç Bayram Kilisesi’dir (11. yüzyıl). Kalan ikisi de Aziz Nikolaos Kilisesi (14. yüzyıl) ve Horodiste Kilisesi’dir (16. yüzyıl).

Tipova Manastırı
Tipova Manastırı

Mağaralardan geçen yolu takip ederseniz güzel bir şelale ile biten keyifli bir doğa yürüyüşüne çıkacaksınız. Her mağaranın içinde 700 rahip hücresi bulunuyor, şu an burada hala 20 keşiş yaşıyor.

Curchi Manastırı

Moldova uçak bileti alarak gezdiğiniz Moldova’daki ünlü Curchi Manastırı, Moldova’nın tümünde en güzel manastır ödülü kazandı. Manastır kompleksi beş kilise, bir yemekhane, birkaç manastır ve keşiş hücresinden oluşur. Curchi Manastırı’nın güzelliği, Bessarabia mimari tarzından geliyor. Kompleksin merkez kısmı, 19. yüzyılın sonunda inşa edilmiş olan İsa’nın Annesi simgesini barındırır.

Curchi Manastırı
Curchi Manastırı

Bölgeyi keşfettikten ve manastırın eşsiz tarihini öğrendikten sonra meyve bahçelerinde güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Transdniestr

Dniestr Nehri üzerindeki bu dar arazi şeridi kesinlikle Doğu Avrupa’nın en tuhaf yerlerinden biridir. Hükümet bile Transdniestr’i bağımsız bir cumhuriyet ilan etti.

Transdniestr
Transdniestr

Her ne kadar resmi olarak başka bir yeri bulunmayan bir cumhuriyet olsa da burası hala resmi olarak Moldova’nın bir parçasıdır. Buradaki yerli halk, 1992’de bir iç savaş sırasında bağımsızlıklarını kazandıklarına inanıyor. Transdniestr’in kendi para birimi, polis gücü ve sınırları vardır, ayrıca bölge genelinde bir Sovyet dönemi estetiği hakimdir.

Moldova uçak bileti ile göreceğiniz Tiraspol’daki resmi olmayan bu şehir, Moldova’da gezeceğiniz en garip görünümlü yerlerden biri olacak.

Gagavuzya

Gagauzia bölgesi, üç kasaba ve 27 köyden oluşan bağımsız ve bitişik olmayan bir arazidir. Buradaki kültür öncelikle Türkiye’den etkilenmektedir ve insanlar büyük ölçüde Hristiyan olmasına rağmen, ataları savaştan kaçan ve kök salmak için bir yer arayan Müslüman mültecilerdir.

Gagavuzya
Gagavuzya

Böylesine farklı bir tarihle, bölgenin çok ilgi uyandırdığını görebilirsiniz. Günlük hayatın nasıl bir şey olduğunu görmek için Comrat Bölgesel Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Soroca

Soroca, Moldova’nın tarihi boyunca Dniestr Nehri üzerindeki konumu nedeniyle büyük ve önemli bir rol oynamıştır. Savaşlar ve kuşatmalar sırasında ordular ülkeyi bu noktadan en iyi şekilde savunuyorlardı.

Soroca
Soroca

Bu Sovyet kalesi, işgalcilere karşı konumlarını güçlendirmek isteyen prensler tarafından 14. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir askeri kale zincirinde yer alıyor. Buradaki büyük Roman topluluğu nedeniyle Soroca gayri resmi Roman bölgesidir. Eğlenmek için, şehir merkezinin sokaklarında yer alan Roman elitlerinin konakları tarafına yürüyün.

Capriana

Capriana yemyeşil bir ormanda bulunan, Moldova’nın en eski manastırlarından birisidir. 15. yüzyılda Büyük İskender tarafından kurulan ve bir zamanlar Moldavya piskoposunun yanı sıra ilk Moldavya şairlerinden biri olan Chiprian’ın evi de olan manastır büyüleyici güzellikte. Ülkenin en büyük manastır kütüphanesine ev sahipliği de yapan manastır, yıllarca süren ihmalden sonra 1989 yılında ulusal bir canlanma sembolü olarak yeniden açıldı.

Capriana
Capriana

Oradayken, ülkenin en eski doğa koruma alanı olan Büyük Petro ve Codru’nun 450 yaşındaki meşe ağacını ziyaret etmek için bir mola verebilirsiniz.

Codru Doğa Rezervi

Moldova uçak bileti ile gezeceğiniz ülkedeki en popüler aynı zamanda en eski rezervi olan Codru, Moldova’nın merkezinde yer alır ve bir dizi muhteşem dağ geçidi ve vadiden oluşur.

Codru Doğa Rezervi
Codru Doğa Rezervi

1000’den fazla korunan bitki türü, 145 kuş türü, 43 memeli türü, 7 sürüngen türü ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapan Codru, muhteşem doğasıyla turistleri kendine çekiyor. Yalnız veya rehberli yürüyüşler sırasında gezilecek yerlerden biri de görülmeye değer doğal tarih müzesidir.

Taul Park ve Pommer Malikanesi

Taul Köyü’nde bulunan Taul Park, ülkenin en büyük parkıdır. Parkın içinde 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Ivan Pommer’ın görkemli malikanesi de bulunuyor. Peyzaj mimarlığının en önemli eserlerinden biri olan park ve bahçe, eşsiz güzellikleriyle ziyaretçileri çekiyor.

Taul Park ve Pommer Malikanesi
Taul Park ve Pommer Malikanesi

Parkın kendisi iki bölümden oluşmaktadır. Üst kısım, muhteşem çiçek bahçeleri tarafından yutulan tonlarca patika ile görkemli malikaneyi bulacağınız yerdir. Alt taraf ise tam anlamıyla bir ormandır, buraya çeşitli ağaç grupları dikilmiş ve her grup farklı bir coğrafi alanın karakteristiğini yansıtmıştır. 12 kilometrelik parkurlarda yürürken 150 çeşit ağaç ve pek çok egzotik çiçekle karşılaşacaksınız.

Bendery Kalesi

Bendery-Tiraspol köprüsünün yakınında bulunan bu etkileyici Osmanlı kalesi, 16. yüzyılda inşa edilmiş ve 19. yüzyılın başlarında Çarlık Rusya’sı düşmeden önce Türk ve Rus kuvvetleri arasında sert bir kavgaya neden olmuştur.

Bendery Kalesi
Bendery Kalesi

Bugün Transdniestr’in en gözde turistik yeri olan Bendery Kalesi ve çevresinde Dniestr Nehri’nin güzel manzaralarını seyredebileceğiniz surlar boyunca yürüyebilir, arazide piknik yapabilir, tesisin uzun ve zengin tarihini belgeleyen çeşitli müzeleri gezebilirsiniz. Sadece birkaç yıl öncesine kadar burası işleyen bir Rus ordu üssüydü ve halkın girişi yasaktı.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla alacağınız Moldova uçak bileti ile sizi pek çok sürpriziyle karşılayacak olan Moldova’ya eğlenceli bir yolculuk yapabilir ve ülkeden unutulmaz anılarla ayrılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın