Porto Uçak Bileti ile Muhteşem Sahillerin Tadını Çıkarın

0
1565
Porto Uçak Bileti ile Muhteşem Sahillerin Tadını Çıkarın
Porto Uçak Bileti ile Muhteşem Sahillerin Tadını Çıkarın

Porto uçak bileti ile doyasıya gezeceğiniz şehir Portekiz’in kuzeybatı sahilinde, turistlerin plajlarını, kültürel yerlerini ve sokaklarını doldurduğu çekici bir Avrupa metropolüdür. Porto’un güzel sokaklarında dolaşırken karşılaşacağınız eşsiz mimarilere hayran kalacak ve şehrin muhteşem sahillerine aşık olacaksınız.

Porto, büyüleyici ve hareketli yapısıyla son yıllarda Batı Avrupa’nın en saygın turistik yerlerinden biri haline geldi. Porto; derin bir tarihi geçmişe, ilginç turistik mekanlara, canlı gece hayatına ve olağanüstü turistik tesislere sahiptir. Porto’da görülecek ve yapılacak çok şey var.

Porto, eski Ribeira bölgesinin dar sokaklarından büyük meydanlara kadar uzanan etkileyici bir geziyi size sunacak. Douro Nehri’nin kıyıları boyunca uzanan şehir, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de çok aktif bir limana sahip. Porto’nun ünlü limanını çevreleyen kaliteli restoranlar ve kafeler her yaz turistlerle dolup taşıyor.

Şehir, güney kenarındaki Douro Nehri boyunca uzanan altı kemerden oluşan Cidade das Pontes köprülerinden dolayı “Köprüler Şehri” ünvanını kazanmıştır. Douro Nehri’nin manzarasını, Porto’nun en ikonik yapılarını ünlü Dom Luis I Köprüsü’nden izleyebilirsiniz.

Aerobilet IOS ve Android uygulamalarından ve web sitesinden en iyi fiyatlarla alabileceğiniz Porto uçak bileti ile gezeceğiniz bu hareketli şehirde ne yapmayı seçerseniz seçin, Porto’nun size çeşitli sürprizleri olacaktır.

Porto’ya Ne Zaman Gidilir?

Porto’yu ziyaret etmek için en iyi zamanlar havaların genellikle güneşli ve sıcak olduğu mayıs ile eylül arasıdır. Genel olarak, Porto ılıman bir iklim yaşar. Yaz döneminde sıcaklık yüksektir ama katlanılabilir düzeydedir, ayrıca esintiler ve şehrin yakınındaki plajlar serinlemenize yardımcı olur. Sonbaharda ise daha düşük sıcaklıklar ve ara sıra çiseleyen yağmurla bu güzel şehri gezebilirsiniz. Kışın ise kesinlikle yağmurla karşılaşırsınız.

Porto’ya Ne Zaman Gidilir?
Porto’ya Ne Zaman Gidilir?

Porto’da Ne Yenir?

Porto’nun mutfağında çok çeşitli yerel şaraplar eşliğinde zengin deniz ürünleri ve et yemekleri bulunuyor. Porto’da tadabileceğiniz en sevilen geleneksel yemeklerden olan Francesinha’yı (bir parça et, peynir ve bira tabanlı sos ile yapılan bir sandviç) ve A modo Tripas do Porto’yu (beyaz fasulye, sosis ve sebze ile pişmiş işkembe) mutlaka tatmalısınız.

İştah açıcı et yemeklerini çoğu restoranda bulabilirsiniz, ancak şehri ziyaret eden turistler Cafe Santiago’nun ve Caves Da Cerveja’nın en iyi yemekleri sunduğunu söylüyorlar.

Porto'da Ne Yenir?
Porto’da Ne Yenir?

Cod (Bacalhau) Porto’da çok popüler bir ana yemektir, bu yemeğin 365’den fazla çeşidi var. Patates, nohut, sahanda yumurta, patates ve zeytin ile servis edilen bu yemek, domates ve sarımsakla kaynatılarak hazırlanıyor.

Eğer yeterli bütçe ayırırsanız Porto’da zengin deniz ürünü menülerini deneyebilir ve yöresel et yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Porto’nun şarabı da yemekleri kadar ünlüdür ve gezinizde Porto şaraplarını deneme ve satın alma şansı bulacaksınız.

Porto’da Ne Yapılır?

Porto uçak bileti ile keşfedeceğiniz şehrin pek çok turistik noktası bulunuyor ve şehrin rahat atmosferinde harika bir gezi yapabilirsiniz. Porto’da, Kuro Nehri’nin muhteşem manzaralarını Dom Luis I Köprüsü’nde bir gezintiye çıkarak görebilir, şehrin batı kıyısındaki büyüleyici plaj manzarasını seyredebilir ve UNESCO Dünya Mirası olan Ribeira Bölgesi’nin canlılığını keşfe çıkabilirsiniz.

Bölgenin en iyi şaraplarını şehrin ünlü limanında yudumlamak veya yelken açan gemileri izlemek için liman bölgesine gidin.

Porto’da Gezilecek Yerler

Porto Sahilleri

Porto’nun Portekiz’in kuzeybatı kıyısı boyunca uzanması, şehrin sahillerinin kolayca ulaşılabilir olmasını sağlıyor.

Güneşli bir günde şehri geziyorsanız, Portekiz’in kuzeybatı kıyısını ziyaret etmek çok keyifli olacaktır. Avenida do Brasil caddesi boyunca uzanan ve şehir merkezinin doğusunda yer alan Foz’da küçük ama harika plajlar bulacaksınız. Bu plajlar tablo güzelliğinde olsa da biraz kayalıktır, bu yüzden yüzerken dikkatli olmalısınız. Kumun üzerinde uzanmak için bir havlu getirin, güneşle ısının ve okyanus manzarasının tadını çıkarın.

Porto Sahilleri
Porto Sahilleri

Porto’nun sahil bölgesi çok sayıda plaj barı, restoranı ve kafesiyle doludur, buralar her zaman çok hareketlidir.

Porto uçak bileti ile gezeceğiniz şehir merkezinin hemen güneyinde yer alan Vila Nova de Gaia’da, beyaz kumlu plajlar ve yüzmek için çok uygun koşullar bulacaksınız. Vila Nova de Gaia’nın plajları, kusursuz su kalitesi ve güvenliği için ödüllendirilmiştir. Bu plajlar Portekiz’in en etkileyici plajları olacak biliniyor.

Madalena, Lavadores, Salgueiros ve Miramar da Porto’dan tadını çıkarabileceğiniz plajlardan bazıları. Hem güzel bir deniz hem de eğlence arıyorsanız bu plajlardan birine uğrayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Porto Dom Luis I Köprüsü

Porto uçak bileti alarak görebileceğiniz bu demir köprü, Porto’yu Vila Nova de Gaia’ya bağlayan Douro Nehri üzerinde yer alıyor. Porto çok sayıda köprüye sahip olmasıyla tanınıyor olsa da Dom Luis I Köprüsü’nin özel bir ünü vardır.

1886’da tamamlandığında bu köprü dünyanın en uzun demir kemerli köprüsüydü. Köprü alt bölümünde araçları, üst bölümünde ise Porto’nun metrosunu barındırıyor. Yayalar her iki katta bulunan köprü yolu boyunca yürüyebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirler.

Köprünün üst güvertesinde harika bir gezintiye çıkın ve Porto’nun benzersiz manzaralarının fotoğraflarını çekin.

Dom Luis I Köprüsü
Porto Dom Luis I Köprüsü

Köprünün kompozisyonuna ve sunduğu bakış açısına hayran kalacaksınız. Bir çok turist bu köprüyü dünyadaki en güzel mimari yapı olarak tanımlıyor.

Se Porto (Porto Katedrali)

Bir tepenin üzerinde yer alan Porto Katedrali, 12. ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Bu ilginç katedral; Romanesk, Barok ve Gotik tarzlar da dahil olmak üzere çeşitli mimari tarzları birleştiriyor. Kale benzeri katedral şehrin en büyük ve en eski anıtlarından birisidir.

Katedral ikiz kuleler tarafından kuşatılmıştır ve oldukça sade bir taş dış cepheye sahiptir. Se Porto’nun içinde ise eşsiz vitray gül pencereler, yüzyıllar öncesine ait heykeller ve bir zamanlar piskoposun çalışma alanı olarak kullanılan gümüş bir sunak bulacaksınız. Katedral ayrıca, din tarihinden farklı sahneleri tasvir eden kobalt ve beyaz seramik karolarıyla da ünlüdür.

Porto katedrali, ziyaretçiler arasında çok popüler bir yerdir. Katedralin terasında dolaşabilir ve Porto’nun pişmiş toprak renkli çatılarının manzaralarını seyredebilirsiniz.

Se Porto (Porto Katedrali)
Se Porto (Porto Katedrali)

Porto Müttefikler Caddesi

Porto’nun ana caddesi olan Avenida dos Aliados, mimari açıdan etkileyici binalarda yer alan kafe, otel, banka ve butiklerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Porto’nun kalbinde yer alan bu geniş cadde, 1. Dünya Savaşı müttefiklerini onurlandıran anıtlarla süslüdür.

Caddede bulunan binaların çoğu karmaşık bir mimari tarz sergiliyor. Burada gezebileceğiniz ilgi çekici yerler arasında Porto’nun granit ve mermer belediye binası, General Humberto Delgado meydanı ve Liberdade meydanı yer alıyor. Bulvarın merkezi kısmı genellikle sokak sanatçılarına ve festivallere ev sahipliği yapıyor.

Müttefiklerin Bulvarı
Porto Müttefikler Caddesi

Porto uçak bileti ile gezeceğiniz şehirde Avenida dos Aliados’ın tadını çıkarmanın en iyi yolu, uğultulu atmosferini tatmak için caddede yürümek ve bir yol üstü kafesinde kahve içerek rahatlamaktır. Bu caddeyi çevreleyen eşsiz mimari yapıların ve anıtların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Lello Kitabevi

Bir kitapçı yeni bir şehri gezerken görülmesi gereken en önemli şeylerden biri gibi görünmeyebilir, ancak burası sürekli olarak dünyanın en güzel kitabevi seçilen bir yerse görmezden gelemezsiniz.

Porto şehir merkezinde kafeler ve mağazalar arasında yer alan Livraria Lello, karmaşık oymaları ve Neo Gotik cephesiyle dikkat çekiyor. İçeri girince daha çok etkileneceksiniz. Kitabevinin iç mekanları, zengin ahşap paneller ve renkli vitray pencereler ile süslenmiştir, ayrıca mekan muhteşem bir yakut kırmızısı merdivene sahip.

Lello Kitabevi
Lello Kitabevi

Livraria Lello’nun büyüleyici atmosferi ve sıra dışı sanat eserleri sizi de çok etkileyecektir, ancak burada fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. Profesyonel fotoğrafları yaklaşık 5 Euro karşılığında satın alabilir, kahve alarak kitaplar arasında gezebilir ve mimarinin güzelliğini inceleyebilirsiniz.

Porto Borsa Sarayı

Porto’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Borsa Sarayı, zarif Neo Klasik cephesi ve süslü altın yaldızlı “Arap Salonu” ile ünlüdür. Porto’nun tarihi merkezinde yer alan bu büyük bina, bir zamanlar Avrupa borsalarını ve yatırımcılarını bir araya getirerek şehrin borsası olarak hizmet veriyordu.

Rehber eşliğinde bu görkemli binanın iç mekanlarını gezebilir, cam kubbeli sarayın ve  İspanya’daki El Hamra Sarayı’nı örnek alarak tasarlanmış ünlü Arap Salonu’nu görebilirsiniz. Porto uçak bileti ile gezeceğiniz sarayın duvarlarını süsleyen portreler çok etkileyicidir.

Borsa Sarayı
Porto Borsa Sarayı

Seyahat uzmanları Borsa Sarayı’nı Porto’da mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak gösteriyor. Sarayın Portekizce, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde sunulan rehberli turları yaklaşık yarım saat sürüyor.

Porto Uçak Bileti Alarak Sao Francisco Kilisesi’ni Gezin

Porto’da bulunan en dikkat çekici Gotik anıt olan ve 1425 yılında tamamlanan kilise, uzun lacivert gül pencereleriyle çok etkileyici bir yapıdır. Kilisenin iç mekanları 1700’lü yıllarda yeniden dekore edildi, burada en üst seviyede yaldızlı ahşap işçiliği örneklerini görebilirsiniz.

Eski Gotik tonozlar, duvarlar ve sütunlar; kuşları, çilekleri ve yeşil ormanları temsil eden girift oymalı panellerle kaplıdır. Sao Francisco Kilisesi size eşsiz fotoğraflar çekme şansı verecek bir yer.

Aerobilet uçak bileti sayfasında Porto uçak bileti alarak Avrupa’nın bu güzel şehrini keyifle gezebilir ve muhteşem plajlarında çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın