Perm Uçak Bileti Alarak Rusya’yı Keşfe Çıkın

0
875
Perm Uçak Bileti Alarak Rusya'yı Keşfe Çıkın
Perm Uçak Bileti Alarak Rusya'yı Keşfe Çıkın

Perm uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz bu güzel şehir, Moskova ve St. Petersburg kadar popüler değildir ama bozulmamış güzelliği ve tarihi değeri ile ünlüdür. Perm, Ural Dağları’nın Avrupa bölümündeki son şehir olduğu için Avrupa’dan çok fazla turist tarafından ziyaret ediliyor.

Çoğu insan için Perm, Rusya’nın keşfedilmemiş bir manzarasını sunuyor. Çarpıcı mimari yapılardan tarihi müzelere ve etkinlik mekanlarına kadar Perm, her gezgin için birçok turistik merkeze sahip.

Perm, 1 milyonluk nüfusuyla Rusya’nın en büyük şehirlerinden birisi ve Urallar bölgesinin en büyük ikinci şehri. Perm, Joseph Stalin’in iktidarı sırasında burada bulunan silah fabrikalarından dolayı “Molotof” olarak isimlendiriliyordu.

Perm uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz, Avrupa’nın dördüncü en büyük nehri olan etkileyici Kama Nehri, Perm’de muhteşem manzaralar oluşturuyor ve şehirde gezilecek pek çok ilgi çekici yer bu nehrin kıyısında yer alıyor.

Perm, bölgede büyük miktarda bulunan doğal kaynaklar (mineraller, petrol ve kereste) ve konumu ile ekonomik olarak güçlü bir şehir. Kama Nehri, Büyük Trans Sibirya Demiryolları ve Moskova-Kazan’dan Sibirya’ya giden ana otoyollar Perm’den geçiyor ve şehri Rusya’nın ana ulaşım merkezi yapıyor. Perm, aynı zamanda Avrupa’dan Asya’ya ve özellikle Sibirya’ya açılan bir kapı olarak da çok ilgi çekici bir şehir.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Perm uçak bileti alabilir ve kendine özgü ilginç anıtlara, Rusya’nın en iyi müzelerinden bazılarına, sanat galerilerine ve etkileyici bir mimariye sahip olan Perm şehrinde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Perm Kültürü

Perm, Rusya’nın çok kültürlü şehirlerinden birisidir. Tarih boyunca Perm’de birçok etnik grup birlikte yaşadı. Günümüzde de şehrin büyük merkezi çarşısını gezerken Rusları, Gürcüleri ve Ermenileri bir arada göreceksiniz. Şehri gezerken farklı etnik grupların işlettiği kültürel mağazaları, baharatlı kebap salonlarını ve renkli kuyumculuk stantlarını da hemen fark edeceksiniz.

Ayrıca Perm’i gezerken Rus Ortodoks kiliselerinin yanında camiler, sinagoglar ve bazıları 17. yüzyıldan kalma olan birkaç Katolik kilisesi de göreceksiniz.

Perm Kültürü
Perm Kültürü

Perm’in çok kültürlü karakteri şehrin yemek sahnesinde de kendini gösteriyor. Perm’de kolayca Rus, Özbek, Gürcü veya Kafkas mutfağının en iyi yemeklerini tatma şansı bulacaksınız.

Çok kültürlü karakterine rağmen Perm, aslında tam anlamıyla bir Rus şehri gibi tasarlanmıştır. Geniş caddeler, büyük meydanlar, parklar, pek çok heykel ve baskın Sovyet mimarisini yansıtan sayısız büyük tiyatrolar ve tramvay otobüsleri size bir Rusya şehrinde olduğunuzu hemen hatırlatacaktır.

Moskova ve St. Petersburg gibi etkileyici büyük şehirlerden 1400 kilometre uzakta bulunan Perm, insanların tipik Rus yaşam biçimini ve geleneklerini koruduğu, bunun yanı sıra da pek çok kültürün iç içe yaşadığı çok rahat bir yer.

Perm Mimarisi

Perm’de en ilgi çekici yapılar şehir merkezinde bulunuyor. İlginç bir şekilde şehrin kalbi, bir milyondan fazla insanın yaşadığı bir şehirden bekleyeceğiniz şekilde tasarlanmamıştır. Perm, büyük metropollerde görmeye alıştığınız modern cam binalardan ve yüksek gökdelenlerden tamamen yoksundur.

Perm Mimarisi
Perm Mimarisi

Perm uçak bileti ile keşfe çıkacağınız şehir merkezi çoğunlukla renkli, klasik 3 katlı Sovyet mimarisi konaklarından oluşuyor. Bu mimari tarz şehrin sokaklarını oldukça rahat ve keyifli bir hale getiriyor. Perm’in kendine özgü atmosferi çok hoşunuza gidecek.

Şehrin en göze çarpan binaları arasında Gençler Tiyatrosu, Feodalyevskaya Kilisesi ve Dyagiliev Konağı bulunuyor. Ayrıca, Perm tren istasyonu da 17. yüzyıldan kalma mimarisiyle görülmeye değer bir yer.

Perm’in çevresindeki Kungur, Solikamsk, Usolye ve Osa gibi kasabalarda 17. yüzyılda yapılmış konaklar ve fabrikalar göze çarpıyor. Yine 17. yüzyılda yapılmış çok sayıda dikkate değer kilise ve katedrali de Perm gezinizde görebilirsiniz.

Perm Alışveriş Olanakları

Perm’de alışveriş yapmak unutulmaz bir deneyimdir. Rusya’daki diğer pek çok şehir gibi Perm’in de Avrupa tarzı alışveriş caddeleri olmamasına rağmen, şehir merkezdeki Komsomolsky Prospekt Caddesi sürekli olarak gelişiyor. Yeni ve modern mağazalar, bu popüler cadde ve çevresinde yoğunlaşmıştır.

Turistlere hitap eden sayısız küçük standın bulunduğu Perm Merkez Çarşısı da harika alışverişler yapabileceğiniz bir diğer yer. Bütün şehir burada bir araya gelerek çarşıyı muhtemelen Perm’deki en canlı yer haline getiriyor. Meyveler, sebzeler, kıyafetler, temizlik ürünleri, elektronik aletler, güneş gözlüğü, halılar ve yöresel hediyelik eşyalar dahil aradığınız hemen her şeyi bu çarşıda bulabilirsiniz.

Perm Alışveriş Olanakları
Perm Alışveriş Olanakları

İlginç giysiler arayanlar ise Çin-Vietnam Pazarı’na mutlaka uğramalılar, burada Asya’dan gelen kumaşları ve birbirinden güzel kıyafetler bulabilirsiniz.

Perm uçak bileti alarak gezeceğiniz bu güzel şehrin her yerinde, özellikle ana caddelerin kavşaklarında küçük pazarlar (Rinki) kuruluyor. Bu pazarların dışında çok sayıda alışveriş merkezi de tek bir binada her şeye ulaşmak isteyen insanlara hizmet veriyor. Bu alışveriş merkezlerinden en büyüğü Lenina ve Komsomolsky Prospekt caddelerinin köşesinde bulunan Ünvermag Alışveriş Merkezi’dir.

Perm Müzeleri

Perm uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Permiyen Eserleri Müzesi, Rusya’nın jeolojik keşiflerini görebileceğiniz dünyadaki tek yer. Bu etkileşimli müze, Perm şehrinin yakınında keşfedilen dinozorların fosillerini de barındırıyor. Müze, Perm tarihi mirasını gösteren ve birbirinden ilginç dinazor fosillerini etkileşimli bir ortamda izleyebileceğiniz turistik bir yer.

Uralların tarihi ve kültürü ile ilgilenenler için 1890’da kurulmuş olan Bölgesel Yerel Çalışmalar ve Tarih Müzesi, şehirde ilk görülmesi gereken yerlerden birisi. Müze; çok çeşitli cephaneler, madeni paralar, çanak çömlek, el sanatları, arkeolojik eserler ve minerallere sahip.

Perm Müzeleri
Perm Müzeleri

Şehir merkezinin kuzey ucunda açık alanlara sahip Perm Topçu Müzesi, Perm’de üretilen silahların tarih hakkında geniş bir bilgi yelpazesi sunuyor. Perm, 1800’lerin sonlarından beri büyük bir savaş endüstrisi şehri olarak biliniyor. Eski Sovyetler Birliği’nin savaş topları ile Tupolev ve MIG uçaklarının motorları da Perm’de üretiliyor.

Kh Khokhlovka (Ahşap Mimari ve Etnografya Açık Hava Müzesi) 17. yüzyılı yansıtacak şekilde tasarlanmış bir açık hava müzesidir. Rehber sizi 300 yıl önceki zorlu hayatı anlatan açık hava müzesinde ilgi çekici bir tura çıkaracak ve burada harika fotoğraflar çekeceksiniz.  Yeşil bir tepede bulunan Khokhlovka, Kama Nehri ve yakındaki köylerin muhteşem manzaralarını sunuyor, bu bölgenin güzelliğine hayran kalacaksınız.

Perm Kama Nehri

Perm şehri, Kama Nehri’nin kıyısında yer alıyor ve bu nedenle bu güzel nehir boyunca yürüyüş yapmak ve harika manzaraları izlemek Perm şehrinde yapılacak en iyi şeylerden birisidir.

Perm Kama Nehri
Perm Kama Nehri

Perm uçak bileti ile güzelliğini göreceğiniz Kama Nehri kıyısı boyunca yapılan yürüyüşler, öğleden sonralarını ve akşamları geçirmenin yerel bir şeklidir. Gezinti sırasında, Perm’in sembolleri olan ilginç heykellerle de karşılaşacaksınız.

Perm Devlet Sanat Galerisi

Şehrin en dikkat çekici sanat müzesi olarak kabul edilen Perm Devlet Galerisi hem Rusya hem de Avrupa’nın en eski ve büyük çağdaş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bu büyüleyici galeri, Kama Nehri’nin kıyısındaki ihtişamlı Mesih Transfiguration Katedrali’ne yerleştirilmiştir ve Permiyen ahşap kültürünün en iyi koleksiyonunu sunmasıyla ünlüdür.

Perm Devlet Sanat Galerisi
Perm Devlet Sanat Galerisi

Perm uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz Perm Devlet Sanat Galerisi hem turistleri hem de sanatçıları çekmek için sık sık değişen geçici sergiler, konferanslar, atölyeler, konserler ve performanslar düzenliyor.

Perm Opera ve Bale Tiyatrosu

Rus halkı klasik müzik, opera ve baleden gerçekten hoşlanıyor, Perm Opera ve Bale Tiyatrosu da yoğun programıyla sanatsever halkı kendine çekiyor. Tiyatronun performanslarının yüksek kalitede olması tiyatronun Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu ile rekabet etmesini sağlıyor.

Uluslararası Diaghilev Opera Festivali’ne de ev sahipliği yapan Perm Opera ve Bale Tiyatrosu, ülkedeki en eski tiyatrolardan birisi ve tarihi boyunca pek çok sanat etkinliğinin gerçekleştiği büyük bir müzik merkezi.

Perm Opera ve Bale Tiyatrosu
Perm Opera ve Bale Tiyatrosu

St. Petersburg ve Moskova’dan sonra Perm, opera ve bale tiyatrosu konusunda Rusya’nın lider şehridir. Şehrin çok çeşitli sahneleri ve tiyatroları var. Perm Tiyatro, Kültür ve Sanat Akademisi gibi eğitim kurumları ve sık sık düzenlenen tiyatro gösterileri, Perm’i tam bir sanat şehri yapıyor.

1948’den beri Perm Opera ve Bale Tiyatrosu, tüm dünyada turnelere çıkıyor ve İngiltere, Japonya, Yeni Zelanda, Avustralya, Macaristan, Hollanda, Bulgaristan, Almanya ve Çin gibi pek çok ülkede sahne alıyor. Tarihi boyunca bu tiyatro çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül kazandı.

Perm gezinize başlamadan önce Perm Opera ve Bale Tiyatrosu veya Perm Akademik Drama Tiyatrosu etkinlik programını takip ederek siz de unutulmaz bir sahne performansına şahit olabilirsiniz.

Perm Gorki Parkı

Perm Gorki Parkı yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için mükemmel bir yer. Park sadece dolaşılacak bir yer tasarlanmamıştır, burası aynı zamanda kent kültürünü de gerçek anlamda görebileceğiniz bir yer.

Yaz aylarında bu güzel park, çocuk oyun alanları ve atıştırmalık tezgahları ile doluyor. Kış aylarında ise park, buz pateni ve tatil konseri için ideal bir yer haline geliyor. Gorki Parkı, Rusya’nın en eski parklarından birisi ve 2004 yılında 200 yaşını kutladı.

Perm Uçak Bileti ile Permyak Tuzlu Kulakları Görün

Perm uçak bileti alarak gezeceğiniz şehirde görmeniz gereken şeylerden birisi olan Permyak Tuzlu Kulaklar, şehirdeki en ünlü simge yapılardan birisi. Kulakları kızarmış ve omuzlarında tuz torbaları taşıyan işçileri simgeleyen bu sıra dışı anıt, büyük kulaklı oval bir çerçeveden oluşur.

Perm Uçak Bileti ile Permyak Tuzlu Kulakları Görün
Perm Uçak Bileti ile Permyak Tuzlu Kulakları Görün

Permyak Tuzlu Kulaklar anıtı tuz madencileri için bir saygı olarak tasarlanmıştır. Bu bölge mineraller bakımından çok zengindir ve geçmişte çok önemli bir tuz madenciliği alanıydı. Bu tuz madeninin çalışanları, kulaklarına dökülen tuz nedeniyle kızaran kulaklarıyla ve sırtlarındaki tuz dolu torbalarla simgeleşmiştir. Bu anıt emeğin değerini simgeliyor ve bu nedenle Perm şehrindeki görülmeye değer yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Aerobilet IOS veya Android mobil uygulamalarından ve web sitesinden kolayca Perm uçak bileti  alabilir ve Rusya’nın bu kendine özgü kültür şehrine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın