Rusya Uçak Bileti Alarak Şaşırtıcı ve Etkileyici Bir Ülkeyi Gezin

0
1652
Rusya Uçak Bileti Alarak Şaşırtıcı ve Etkileyici Bir Ülkeyi Gezin
Rusya Uçak Bileti Alarak Şaşırtıcı ve Etkileyici Bir Ülkeyi Gezin

Rusya uçak bileti alarak güzelliklerini görebileceğiniz bu ülke kesinlikle nefes kesici ve şaşırtıcı bir yerdir. Winston Churchill’in dünyanın en büyük uluslarından birisini “Gizeme sarılı bir bilmece” olarak ifade etmesi boşuna değil.

Her yönüyle anıtsal emperyal ihtişamın buzlu Sibirya bölgesiyle bir arada yaşadığı, zaman aşımına uğramış Sovyet dönemine ait anıtların kent kültürlerini yansıttığı Rusya’da unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

İki olağanüstü kentin varlığı sayesinde ülkenin batısı en daha çok turist çekiyor. St. Petersburg ve Moskova, kartpostal güzelliğindeki manzaraları ile ünlü. Moskova, Asya ve Avrupa’nın büyük çapta, heyecan verici ve esrarengiz bir metropol oluşturmak için birleştiği Yeni Rusya’nın kalbinin attığı şehirdir. St. Petersburg ise büyüleyici sarayları, katedralleri ve köprüleri ile Rusya şehirlerinin en büyüğü ve en karmaşık karaktere sahip olanıdır.

Bununla birlikte, bu iki ana merkezin ötesini de keşfetmenizi öneririz. Moskova’nın kuzeyindeki antik kentlerden oluşan bir koleksiyon olan “Altın Yüzük”, çok fazla tarihi mimari esere sahiptir ve başkentten kolayca erişilebilir. Bu arada, güçlü Volga Nehri boyunca gezerek veya Hazar Denizi’ne giderek batılı tasarımların ötesindeki ülkeyi de görmeniz mümkün. Sibirya’da olağanüstü doğal güzellikler bulacaksınız, Baykal Gölü’nde ise eski imparatorluk şehri olan Irkutsk’a, Altay Dağları’na ve Tuva şaman bölgelerine kadar keyifle gezebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla alabileceğiniz Rusya uçak bileti ile bu büyüleyici ülkenin pek çok ünlü yerini görme şansı bulacaksınız.

Rusya’da Gezilecek Yerler

Moskova

Sovyet geçmişinden farklı olarak bugün Moskova dinamik ve modern bir şehirdir ve Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Moskova’da elit restoranlarda şampanya ve suşi tadabilir veya çok pahalı butiklerde alışveriş yaparak servet harcayabilirsiniz. Bu arada büyümekte olan bir orta sınıf sayesinde barlarının ve popüler kültür merkezlerinin çoğaldığı da görülüyor.

Rusya uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Rus başkenti büyümeye devam ederken, Batı ile olan son gerilimler geçmişin anılarını canlandırdı. Moskova daha önce Vladimir Putin’e karşı protesto gösterilerine öncülük etmişti. Moskova, rublenin düşüşü ve ekonomik yaptırımlara rağmen bile hala çok popüler bir turizm destinasyonu.

Moskova sıkça söylendiği kadar soğuk bir yer değildir. Yaz aylarında, sıcaklıklar yükselir ve kentin engin parkları kalabalıklarla dolar. Tarihi Gorky Parkı da 2012’de yenilendi ve burada ücretsiz Wi-Fi alanları hatta bir plaj kuruldu.

Moskova
Moskova

Bu güzel şehirde akıllara durgunluk veren St. Basil Katedrali ve Kızıl Meydan gezeceğiniz yerlerin başında yer alıyor. 16. yüzyılda Korkunç İvan tarafından yaptırılan renkli kubbeleri ve karmaşık gezi düzenleri olan bu ünlü meydan adeta tarihe direniyor. Kızıl Meydan’ın yakınında 14. yüzyıldan kalma Kremlin Sarayı da bulunuyor.

Özellikle Sovyet binalarının meraklıları için kentin en önemli cazibe merkezlerinden biridir, ancak 21. yüzyıldan kalma gökdelenlerin inşasına yol açmak için birçok tarihi yapı tahrip edildi, buna rağmen Stalin’in kusursuz “Yedi Kız Kardeş” yapısı, modern gökdelenlere karşı halen ayakta duruyor.

Moskova; harika yazarlarını, bestecilerini ve sanatçılarını da saygıyla anmayı seviyor. Bu sofistike şehir, Bolşoy Tiyatrosu, Moskova Çaykovski Konservatuvarı ve Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi gibi birinci sınıf kurumlara sahiptir.

Gece hayatına gelince, şehir giderek daha canlı bir hale geliyor. Caz, rock veya pop müzik olsun her tür canlı müzik mekanını burada bulacaksınız. Ayrıca kentin dünya standartlarında büyüyen restoranları da pahalı olsalar da ziyaret edilmeye değer.

St. Petersburg

Rusya uçak bileti alarak keşfedeceğiniz anıtsal caddeler ve geniş kanallar sunan St. Petersburg, Rusya’nın en etkileyici şehridir. Yüzyıllar, Rus İmparatorluğu’nun eski başkentine karşı nazik davranmıştır. St. Petersburg, bugün Büyük Petro’nun temellerini attığından çok daha büyük bir şehir. O zamanki imparator, Avrupa’nın önde gelen mimarlarını ülkeye çağırıp sokakları abartılı saraylar ve zarif Barok yapılarla doldurttu. Bu dönemden kalan muhteşem katedralleri gezinizde görebilirsiniz.

300 yıl boyunca bu güzel şehirde yazarlar, şairler, ressamlar ve oyun yazarları yaşamış ve burası ülkenin kültürel başkenti olmuştur.

Resim ve edebiyattan sokak tiyatrosuna kadar her yerinde sergileyen sanat ile şehir hala bir sanat merkezi konumundadır. Gezilecek en önemli yerler arasında arasında ünlü Kirov bale şirketine ev sahipliği yapan Mariinsky Tiyatrosu ve 1764 yılında Büyük Catherine tarafından kurulan dünyanın en büyük sanat müzesi olan Devlet Tarihi Müzesi bulunuyor.

St. Petersburg
St. Petersburg

St. Petersburg aynı zamanda, eski kentin içine yerleştirilmiş alternatif kafeler, tekno kulüpleri ve dünyanın en derin metro istasyonlarından bazılarıyla dolu modern bir metropoldür. Ayrıca, 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için 69.000 kişilik yeni bir futbol stadyumu da buraya yapıldı.

Bu zamansız ve romantik kentin tarihi merkezi, Neva ve Fontanki nehirleri tarafından sarılmış durumdadır. Burada Dvortsovaya Ploshchad’ı (Saray Meydanı) ve St Petersburg’un en seçkin caddesi olan Nevsky Prospekt’i bulacaksınız.

Merkezin batısında ünlü tiyatroya ev sahipliği yapan Mariinsky, nehrin karşısında ise üniversiteleri ve müzeleriyle Vasilyevsky Adası, Peter ve Paul Kalesi’ne ev sahipliği yapan Petrogradskaya Storona mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Moskova Kremlin Sarayı

Rus siyasi gücünün zirvesi ve bir zamanlar Ortodoks Kilisesi’nin merkezi olan Kremlin, sadece Moskova’nın değil tüm ülkenin en ünlü simgesidir.

Kremlin Sarayı, Moskova Nehri’nin kuzey yakasında bulunan Borovitsky Tepesi’ni kaplayan 2 kilometre uzunluğundaki yüksek duvarlarla çevrilidir. Kompleksin en güzel manzaraları nehrin karşısındaki Sofiyskaya nab bölgesinden görülebiliyor.

Moskova Kremlin Sarayı
Moskova Kremlin Sarayı

Kremlin’e girmeden önce, Kutafya Kulesi’nin altındaki ziyaretçi merkezinden bilet almanız gerekiyor. Giriş bileti, beş kilise müzesine ve Patrik Sarayı’na da giriş yapmanızı sağlıyor.

Sıcak aylarda (nisan-ekim arası), birçok kişi kalenin ortasındaki Sobornaya Sq muhafızlarının değişimini izlemek için öğle saatlerinde Kremlin’i ziyaret etmeye çalışıyor. Tören, tarihi kıyafetlerde koreografi yapan birkaç düzine at ve erkekten oluşuyor.

Kızıl Meydan

Rusya uçak bileti alarak gezeceğiniz Kremlin’in kuzeydoğu duvarının hemen dışında, Moskova’nın kalbinde yer alan, parke taşlarla süslü ünlü Kızıl Meydan yer alıyor. Meydanın güney ucunda kareye konumda yine Rusya’nın en önemli simgelerinden birisi olan St. Basil Katedrali’ni görebilirsiniz. Buradaki manzara özellikle geceleri muhteşem görünüyor.

Kızıl Meydan
Kızıl Meydan

Rusya tarihinin yaşandığı yerleri dolaşmak ve burada benzersiz fotoğraflar çekmek gezinizin en önemli anları olacaktır.

Arbat Sokağı

Moskova şehir merkezindeki zarif ve tarihi bir cadde olan Arbat, Moskova’nın en turistik yerlerinden birisidir. Çok sayıda kafe ve restoran, canlı müzik sanatçısı ve karikatüristin yanı sıra hediyelik eşya dükkanları, dövme salonları, anıtlar ve tiyatro ile Arbat, her gün ziyaretçi kalabalığını çekiyor. Bu sokakta keyifli bir gezinti yapabilir ve harika tatil alışverişleri yapabilirsiniz.

Arbat Sokağı
Arbat Sokağı

Devlet Tarihi Müzesi

Rusya uçak bileti koleksiyonlarını gezebileceğiniz Devlet Tarihi Müzesi, inanılmaz bir koleksiyona sahip, ülkenin en önemli müzedir. Günlerce müzenin hazineleri arasında gezebilirsiniz. Muazzam koleksiyonun sadece bir kısmı 360 odada sergilenen üç milyondan fazla eserden oluşuyor, bu neredeyse Batı Avrupa sanatının tamamını kapsıyor.

Koleksiyon, tüm zamanların en büyük sanat koleksiyoncularından biri olan Büyük Catherine tarafından bağışlanmıştır olmuştur. Bu koleksiyon ilk kez 1852’de ilk kez halka açıldı. 1948’de Moskova sanayicileri Sergei Shchukin ve İvan Morozov’un Empresyonist resim koleksiyonları da müzenin sergilerine eklendi.

Devlet Tarihi Müzesi
Devlet Tarihi Müzesi

Devlet Tarihi Müzesi, nehir kenarında Dvortsovaya nab boyunca beş bağlantılı binadan oluşmaktadır. Batıdan doğuya bunlar: Kış Sarayı , Küçük Ermitaj , Büyük (Eski) Ermitaj , Yeni Ermitaj ve Ermitaj Tiyatrosu’dur.

Müzenin diğer dalları doğu kanadı olan Empresyonist ve post-empresyonist eserlerin Hermitage’nin şaşırtıcı koleksiyonuna ev sahipliği yapan Genelkurmay Müzesi, I. Peter Kış Sarayı , Menshikov Sarayı ve Vasilyevsky Adası’nda bulunan Imperial Müzesi’dir.

Gorky Park

Moskova’nın en önde gelen yeşil alanı olan Gorky Park, her zevke uygun eğlenceler sunuyor. Yaz boyunca açık hava dans seansları, yoga ve fitness derslerinin yanı sıra plaj voleybolu, masa tenisi, paten kayma, kaykay ve bisiklet olanakları sunan parkta aynı zamanda tekne gezileri de yapılabiliyor.

Gorky Park
Gorky Park

Kışın ise parkın yarısı kentin en büyük paten pistlerinden birine dönüşüyor. Gorky Park ayrıca bir açık hava sinema salonuna ve Garaj Çağdaş Sanat Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Ostankino TV Kulesi

Rusya uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde size unutulmaz manzaralar sunacak olan ve 1967 yılında inşa edilen Ostankino TV Kulesi, o zamanlar dünyanın en uzun yapısıydı. Burası hala Rusya’nın cam zemin ve nefes kesen 360 derecelik manzaraya sahip en iyi gözlem güvertesi konumunda.

Ostankino TV Kulesi
Ostankino TV Kulesi

30 dakikalık turlarla kulenin zirvesine hızlı asansörlerle çıkabilir ve 337 metre yükseklikten Moskova’nın inanılmaz manzaralarını inceleyebilirsiniz.

Lenin Mozolesi

Lenin, St. Petersburg’da annesinin yanına gömülmesini talep etmesine rağmen, Kremlin duvarının eteğinde yatmaktadır ve mozolesi halka açık durumdadır. Meydanın batı köşesinde sıraya girerek 1924’ten beri burayı ziyaret eden turistlerin arasına katılabilirsiniz.

Lenin Mozolesi
Lenin Mozolesi

Mumyalanmış figürü geçtikten sonra Lenin’in halefi olan Josef Stalin de dahil olmak üzere diğer komünist liderlerin gömüldüğü Kremlin duvarını inceleyebilirsiniz.

Tretyakov Galerisi

1900 ve 1905 yılları arasında inşa edilen Tretyakov Galerisi, 19. Yüzyılda hayırsever Tretyakov kardeşlerin özel koleksiyonunu sunarak hayatına başladı. Viktor Vasnetsov tarafından tasarlanan galeri, dünyanın en büyük Rus sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Tretyakov Galerisi
Tretyakov Galerisi

Burada Rublev’in Trinity’sini ve Valentin Serov’dan Şeftali Kız, Mikhail Vrubel’den Demon ve Rooks, Alexei Savrasov’dan Geri Dönenler gibi devrim öncesi başyapıtları içeren eserleri görebilirsiniz.

Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Moskova’daki en büyük sanat müzesi olarak eski uygarlıkların ustalarının, İtalyan Rönesansının ve Hollanda Altın Çağı’nın inanılmaz eserlerini içeren zengin koleksiyonu burada gezebilirsiniz.

Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi
Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Rusya uçak bileti ile gezebileceğiniz ana binada, daha önce hiç sergilenmemiş olan Botticelli, Tiepolo, Veronese ve Rembrandt şaheserleri bulunuyor. Müzenin yan binasında bulunan Avrupa ve Amerikan Sanatı Galerisi de Empresyonist resimlerden oluşan inanılmaz bir koleksiyon sergiliyor.

Serçe Tepeleri

Moskova Nehri kıyısındaki Gorky Parkı’na yürüyüşe çıkacaksanız, şehrin diğer efsanevi parkı olan Serçe Tepeleri’ne de mutlaka uğramalısınız. Park, yan komşusu kadar etkinlik sunmasa da burada 7 Stalinist gökdelenin en uzun olanlarına daha yakından bakabilir, parkta bulunan gözlem güvertesinden manzarayı hayranlıkla izleyebilir ya da teleferikle gezebilirsiniz.

Serçe Tepeleri
Serçe Tepeleri

Tsaritsyno Müzesi Koruma Alanı

İmparatoriçe Büyük Catherine’nin yazlık ikametgahı olan bu müze, 1775 yılında yapıldı ve Sovyet döneminde bozulmaya uğradı. Bütün Tsaritsyno Müzesi Koruma Alanı, orjinaline sadık kalarak 1980 yılında yenilenmiştir.

Tsaritsyno Müzesi Koruma Alanı
Tsaritsyno Müzesi Koruma Alanı

Zengince dekore edilmiş binaları, bahçeleri, çayırları ve ormanları ile Tsaritsyno Park, Moskova’da huzurlu bir ortamda dolaşmak ve harika mimariler görmek için mükemmel bir yerdir.

Kolomenskoye Müzesi ve Koruma Alanı

Rusya uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz Moskova şehir merkezinden 10 dakikalık bir metro yolculuğu sizi Orta Çağ Moskova’nın nasıl göründüğü hakkında bir fikir edinebileceğiniz Kolomenskoye Müzesi ve Koruma Alanı’na götürecektir.

Kolomenskoye Müzesi ve Koruma Alanı
Kolomenskoye Müzesi ve Koruma Alanı

Burada tarihleri 16. yüzyıla kadar uzanan antik kiliseleri ve Moskova’nın en eski bahçesini gezme şansı bulacaksınız.

Rusya Uçak Bileti ile Novodevichy Manastırı’nı Gezin

1524 yılında kurulan Novodevichy Manastırı, tarihi güzelliklerle dolu bir yer. Bir zamanlar kale görevi gören duvarların arkasında, büyüleyici bir ikon koleksiyonuna ve saygıdeğer bir mezarlığa sahip dört katedral bulunuyor.

Eski zamanlarda soylu ailelerin kadınlarının manastırlara kapatılması yaygındı ve Novodevichy Manastırı da her ikisi de Büyük Petrus ile ve onun tarafından hapsedilmiş olan Prenses Sophia ve Eudoxia Lopukhina gibi ünlü sakinlere sahipti.

Novodevichy Manastırı
Novodevichy Manastırı

Novodevichy Manastırı büyüleyici güzelliğiyle günümüzde çok sayıda turisti kendine çekiyor, bu gezinizde manastırın ilginç odalarını da dolaşabilir ve çarpıcı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca alabileceğiniz Rusya uçak bileti ile dünyanın en büyük ülkelerinden birisinde ünlü meydanlar ve görkemli saraylar eşliğinde unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın