Soçi (Sochi) Uçak Bileti ile Rusya’nın Olimpiyat Şehrini Keşfedin

0
428
Soçi (Sochi) Uçak Bileti ile Rusya'nın Olimpiyat Şehrini Keşfedin
Soçi (Sochi) Uçak Bileti ile Rusya'nın Olimpiyat Şehrini Keşfedin

Soçi uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz bu güzel Rusya şehri, 2014 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptığında dünya çapında tanındı. Fakat bu güzel şehir, bu prestijli spor etkinliğine ev sahipliği yapmadan önce de onlarca yıldır Rus turistler için bir turizm merkeziydi.

Etkileyici Orta Çağ kuleleri, Soçi’de halka açık alanlarda ağaçların üzerinde yükseliyor ve harika manzaralar oluşturuyor. Rusya’nın Kafkaslar bölgesine özgü tarih, kültür ve mutfağının yanı sıra güzel plajlara ve dağ manzaralarına da sahip olan Soçi, her yaz kaliteli turistik merkezleriyle dünyanın her yerinden turistleri çekiyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlara alabileceğiniz Soçi uçak bileti ile bu büyüleyici ve ilgi çekici Rusya şehrine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Soçi’de Gezilecek Yerler

Kurortny Prospekt

Soçi şehrinin ana caddesi olan Kurortny Prospekt, şehrin ana parklarının ve bahçelerinin yanı sıra Soçi Sanat Müzesi ve Organ Müzik Salonu’nu da barındırıyor. Çok sayıda otel, mağaza, kafe ve anıtı Kurortny Prospekt Caddesi’ni gezerken görebilirsiniz. Göreceğiniz anıtların en ünlüsü ise Nikolai Ostrovsky anıtıdır.

Kurortny Prospekt
Kurortny Prospekt

Soçi uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Kurortny Prospect, şehrin ortasından geçerek onu iki parçaya böler ve kıyı boyunca ilerler. Bu caddede trafik çok yoğun ve yaz aylarında cadde turistlerin akınına uğruyor.

Soçi (Sochi) Sahili

105 kilometrelik Karadeniz sahil şeridine sahip olan Soçi’ye yaz aylarında gelen ziyaretçilerin çoğu ılık ve sakin sularında yüzmenin tadını çıkarmak istiyorlar. Rusya’nın en büyük ve en işlek tatil şehri olan Soçi, her yıl dört milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Soçi Sahili
Soçi Sahili

Soçi’de pek çok güzel sahil şeridi, bozulmamış çakıl taşlı plajlar ve canlı bir gece hayatı bulacaksınız. Mayıs ve eylül ayları arasında Soçi’nin nüfusu, ünlüler ve Rus oligarkları da dahil olmak üzere buraya inen turist orduları sayesinde ikiye katlanıyor.

Soçi (Sochi) Sanat Meydanı

Soçi uçak bileti alarak gezeceğiniz Soçi Sanat Müzesi’nin önündeki bu çarpıcı meydan, modern şehir heykeltıraşlarının yaratıcı deneyleri için bir zemin haline geldi. Burada, Bremen mızıkacıları masallarından Rus masallarına kadar pek çok masal karakterinin ilginç heykelleri bulunuyor.

Soçi Sanat Meydanı
Soçi Sanat Meydanı

Sanat Meydanı’nın birbirinden ilginç ve sıra dışı heykelleri özellikle çocuklu aileler için ideal bir gezi alanı sunuyor; meydan ayrıca pek çok harika alışveriş olanağına da sahip.

Soçi Navaginskaya Caddesi

Soçi tren istasyonundan denize kadar uzanan bu güzel bir yaya caddesi, şehrin en popüler yeri. Soçi’deki pek çok modern restoran ve ana alışveriş merkezleri bu caddede toplanmış durumda. Kış olimpiyatları sırasında yaya sokağına dönüştürülen caddede olimpiyat halkalarının bir anıtı da bulunuyor.

Soçi Navaginskaya Caddesi
Soçi Navaginskaya Caddesi

Son yıllarda Navaginskaya Caddesi, diğer birçok Rus şehrindeki gibi yerel ustaların eksantrik heykelleriyle doldu. Burada bir öğretmen anıtı ve bir kuyumcu anıtı bile bulunuyor. Göreceğiniz en ilginç anıt ise bir kulak anıtıdır. Soçi halkının dediğine göre bu son anıt büyülüdür, eğer elinizi boşluğa sokar ve kulağa en sevdiğiniz dileği fısıldarsanız dileğiniz kesinlikle gerçekleşecektir.

Rosa Khutor Kayak Merkezi

Avrupa’daki ünlü kayak merkezlerinden daha az biliniyor olsa da Rosa Khutor Kayak Merkez, Rusya’nın bu kısmında kayak yapmak için en popüler yer. Bu kayak destinasyonu, Kafkas Dağları’nda buluyor ve Soçi’nin bir saatlik sürüş mesafesi uzağında.

Rosa Khutor Kayak Merkezi
Rosa Khutor Kayak Merkezi

2014 olimpiyatlarının ve İskandinav etkinliklerinin ana sahnesi de olan Rosa Kutor Kayak Merkezi, 132 kilometrelik kayak pistine, 56 asansöre, çeşitli kaliteli otellere ve kayak pistlerine sahip. Yıllar boyunca Rusya devlet başkanı Vlaimir Putin gibi pek çok ismin ziyaret ettiği kayak merkezi, harika manzaraları ve modern imkanlarıyla mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Soçi (Sochi) Arboretumu

Tarihi yüzyıllar öncesine kadar uzanan ve Rusya’nın en güzel botanik bahçelerinden birisi olan Soçi Arboretumu, şehri gezerken mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Soçi Arboretumu
Soçi Arboretumu

Soçi’nin merkezinde yer alan Soçi Arboretumu; Çin, Avustralya, Güney-Kuzey Amerika ve Kafkaslar gibi yerlerden 1800’den fazla nadir bitki türünü 49 hektarlık bir alanda sergiliyor. Subtropikal bitkiler ve iğne yapraklı ağaçlar için ayrılan alanların yanı sıra Çiçek Köşkü de  burada en çok dikkat çeken yerler arasında.

Soçi Arboretumu bir yamaçta yer alıyor ve burada etkileyici bir manzarayla karşılaşacaksınız. Bahçelerde pek çok yerde egzotik hayvan ve kuş da göreceksiniz; pelikanlar, tavus kuşları, rakunlar ve deve kuşları göreceğiniz hayvanlardan sadece bazıları.

Soçi Deniz Limanı

Stalinist tarzda tasarlanmış, keyifle yürüyebileceğiniz ve öğle yemeği yiyebileceğiniz Soçi liman bölgesinde güzel bina kompleksleri görecek ve sahil boyunca deniz manzaralarının tadını çıkaracaksınız.

Soçi Deniz Limanı
Soçi Deniz Limanı

Deniz limanı, federal öneme sahip bir mimari örnek olarak Soçi’nin en ilgi çeken yerlerinden biridir. Zarif kuleler ve sütunlarla süslü binalar hala muhteşem görünüyor. Liman gezinizde yerel balıkçıları da izleyebilir ve martıları besleyebilirsiniz.

Mimari güzelliklerin yanı sıra burada da ilginç heykeller göreceksiniz. Limanda, SSCB zamanları eksantrik komedi filmi The Diamond Arm’dan sevilen karakterleri simgeleyen anıtlar ve yolcu terminali binasının önündeki deniz tanrıçası anıtı en çok ilgi gören anıtlar.

Liman boyunca Mayak Aqua Parkı, Soçi Festival Konser Salonu ve MV Frunze Parkı’nın yanı sıra deniz kenarında yürüyüş yapmak için en popüler yer olan tablo güzelliğindeki Primorskaya Caddesi’ni de gezebilirsiniz.

Soçi (Sochi) Olimpiyat Parkı

Soçi Olimpiyatları, aslında ayrı bir şehir olan Adler’de gerçekleşti ve Adler, Soçi’nin ilçelerinden biri haline geldi. Soçi merkezinden Olimpiyat Parkı’na giden bir trenle parka ulaşım yaklaşık 50 dakika sürüyor. Olimpiyat Parkı’nın yakınında “Disneyland’e Rusların tepkisi” olarak adlandırılan bir tema parkı olan Soçi Parkı da bulunuyor. En iyi plan, her iki parkı da birlikte gezmektir.

Soçi Olimpiyat Parkı
Soçi Olimpiyat Parkı

Olimpiyat Parkı, 200 hektarlık bir alana sahip ve artık sadece bazı konserler veya spor etkinlikleri için kullanılıyor. Çoğu zaman park, dağların muhteşem manzarasıyla süslü ve fütüristik buz arenaları olan dev bir ıssız alan. 2014 Kış Olimpiyatları’nın sona ermesinden sonra lüks spor tesisleri ya çoğu zaman boş kalıyor ya da çeşitli küçük etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Parkta gezeceğiniz devasa Olimpiyat Meydanı, “Altı Stadyumların Meydanı” olarak adlandırılıyor ve büyüleyici buz pistlerine sahip. Göreceğiniz stadyumlardan biri, 2014 Kış Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış törenlerinin yapıldığı 45.000 seyirci kapasiteli Fisht. Diğer önemli stadyum ise olimpik hokey turnuvalarına ev sahipliği yapan, 7.000 kişilik buz arenası Shayba. Burası artık çocuk sporları ve sağlık merkezi olarak hizmet veriyor.

Olimpiyat Meydanı aynı zamanda benzersiz Adler Arena Paten Merkezi’ne, 12.000 izleyiciyi alabilen yarım daire biçimli kar beyazı kubbeli Bolşoy Buz Kubbesi’ne, modern tasarıma ve güzel virajlara sahip Buzdağı Paten Sarayı’na da ev sahipliği yapıyor.

Soçi Parkı

Soçi Parkı, 2014 Kış Olimpiyatları’nın sona ermesinden kısa bir süre sonra inşa edildi ve Rus masallarının karakterlerine adandı. Soçi Parkı, şu anda Rusya’daki tek eğlence parkı.

Burada yetişkinlerin bile etkileyen çok çeşitli eğlence olanakları var. Park, 5 bölüme ayrılmıştır: Bir Rus festivali fuarına benzetilerek tasarlanan The Trade Alley, fiziksel oyunlar ve demirci atölyesi ile Savaşçı Ülkesi, büyük kaydıraklı Büyülü Orman ve Rusya kulesinden 65 metreden kayılabilen The Firebird.

Soçi Parkı
Soçi Parkı

Olağandışı fütüristik oyun alanlarına sahip Bilim ve Fantezi Ülkesi, Kuantum Sıçraması ve Gears Çeşmesi de mutlaka uğramanız gereken alanlar arasında.

Küçük çocuklar için eğlenceli gezintiler sunan Eco-Village, su oyun alanı ve el işi oyun alanı da çok ilgi çekiyor. Soçi Parkı’nda mevsimine bağlı olarak günde 2-4 kez gerçekleşen küçük bir Dolphinarium’taki yunus gösterilerini izleyebilir, ayrıca dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranların ve kafelerin de tadını çıkarabilirsiniz.

Soçi (Sochi) Tarihi Müzesi

Taş devrinden başlayıp ve 2014 Kış Olimpiyatları’na kadar şehrin tarihini anlatan bu güzel doğa tarihi müzesini keyifle gezebilirsiniz.

Birinci Dünya Savaşı’na ve kozmonotlara adanmış sergiler özellikle ilginçtir. Salonlar geniş değil, ancak pek çok sergiyi rahatlıkla gezebilirsiniz. Müze genellikle çok sakin ve sessiz, bu yüzden her şeyi acele etmeden keyifle inceleyebilirsiniz.

Soçi Riviera Parkı

Soçi’nin bu eski şehir parkı, ilginç heykeller, bol subtropikal bitki ve çiçeklerle turistlerin en sevdiği yerler arasında. Biraz kalabalık olsa da burada herkes için bir eğlence bulunuyor. Dolphinarium ve Soçi Akvaryumu’na da ev sahiliği yapan park, özelikle çocuklu aileler tarafından çok seviliyor. Pek çok gösterinin sergilendiği açık hava tiyatrosu, roller-coaster ve serbest düşüş kulesiyle burası çok hareketli bir yer.

Soçi Riviera Parkı
Soçi Riviera Parkı

Park alanı çeşitli heykellerle çevrili ve her alan tematik olarak tasarlanmış. Gezeceğiniz Kozmonotlar Sokağı’ndaki manolyalar, Valentina Tereshkova dahil Soçi’de tatil yapan kozmonotlar tarafından ekilmiştir. Ayrıca Yazarlar Sokağı ve popüler Rus pop starları tarafından ağaçların dikildiği Yıldızlar Sokağı da oldukça ilginç yerler.

Soçi Dolphinarium

Soçi uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Dolphinarium’da dört mevsim günde birkaç kez yunus gösterileri düzenleniyor Buranın yunusları “Yunuslarla Birlikte” isimli ünlü bir TV programında da yer aldı ve ve Soçi halkı yunuslarıyla gurur duyuyor.

Soçi Dolphinarium
Soçi Dolphinarium

Gösterilerde yunusların yanı sıra bir beluga balinası, morslar ve foklar da yer alıyor. Soçi yunusları özellikle fotoğraf çektirmeyi çok severler ve onlarla bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Ek bir ücret karşılığında yunuslarla da yüzebilirsiniz.

Dolphinarium’da pek çok egzotik hayvan görebilir, kelebek bahçelerini ziyaret edebilir ve tesisin eğlenceli sakinleri olan penguenlerle tanışabilirsiniz.

Akhun Dağı Manzaraları

Havanın açık olduğu bir günde Akhun Dağı’nı ziyaret ederek bölgenin muhteşem manzaralarını görmenizi öneririz. Soçi’nin şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan dağın zirvesi, uzaktaki Türkiye kıyı şeridine kadar uzanan panoramik manzaraların tadını çıkarabileceğiniz, 100 metrelik etkileyici bir Romanesk gözlem kulesine sahip.

Akhun Dağı Manzaraları
Akhun Dağı Manzaraları

Ayrıca dağlık bölgede Orta Çağ Hristiyan kilisesinin kalıntıları ve yaklaşık 20 mağara bulunuyor. Dağ yürüyüşü turlarına katılarak buraları da gezebilirsiniz.

Dagomys Çay Ekim Alanı

Soçi uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, dünyanın en yüksek çay tarlası olduğunu iddia eden Dagomys Çay Ekim Alanı, çay yapraklarının büyümesi için verimli toprağıyla ve eşsiz mikro iklimiyle çok kaliteli çaylar üretiyor.

Dagomys Çay Ekim Alanı
Dagomys Çay Ekim Alanı

Burası bir üretim sahasından çok daha fazlası için ziyaret ediliyor. Dagomys Çay Ekim Alanı’nda gerçekleştirilen çok çeşitli etkinlikler ve aktiviteler sayesinde bölge çok hareketli bir turizm merkezi. Burada tarihi çiftlikleri keşfedebilir, Rusya’daki çay tarihini öğrenebilir, bir dağın tepesinde bulunan otantik bir Rus ahşap kır evinde 19. yüzyıl tarzı çay partilerine katılabilir ve folklor gösterilerini izleyebilirsiniz.

Soçi (Sochi) Uçak Bileti ile Godlik Kalesi’ni Gezin

Soçi uçak bileti ile gezeceğiniz, antik kalıntılar ile dolu dağınık bir arazide, görkemli bir uçurumun arkasına yaslanmış olan bu Bizans dönemi yapısı, kesinlikle Soçi’deki en etkileyici yerlerden biri. Bir zamanlar burada bulunan üçgen şeklindeki kale, 4. ve 5. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir ve zamanla yıpranmış olsa da hala benzersiz görünümüyle ilgi çeker.

Soçi’nin Lazarevskoe semtinde gezerken ziyaret edebileceğiniz Soçi Godlik Kalesi, zaman içinde geri dönmüş gibi hissetmenizi sağlayacak. Soçi Godlik Kalesi’nde gezinizin en iyi fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Soçi uçak bileti alabilir ve Rusya’nın bu dünyaca ünlü şehrini keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın