San Marino Uçak Bileti ile Avrupa’nın En İlginç Ülkesini Gezin

0
489
San Marino Uçak Bileti ile Avrupa'nın En İlginç Ülkesini Gezin
San Marino Uçak Bileti ile Avrupa'nın En İlginç Ülkesini Gezin

San Marino uçak bileti alarak gezeceğiniz sadece 61 kilometrekarelik bu küçük ülke, her tarafı İtalya şehirleriyle çevrili olmasına rağmen kendi hükümetine ve yasalarına sahip.  Dünyanın en eski egemen devleti olan San Marino, M.S. 4. yüzyılda kuruldu ve bu engebeli ülkenin en yüksek noktası olan Titano Dağı, San Marino’nun başkentinde büyüleyici bir manzara oluşturuyor.

Titano Dağı’nın yanı sıra Orta Çağ surları da tamamen taştan yapılmış ve trafiğe kapalı başkenti çevreliyor. Liberta Meydanı’na giden tek bir sokağa sahip olan San Marino başkenti; gümrüksüz ürünler satan kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarla kaplı. San Marino’da gümrüksüz alışveriş, Avrupa’dan ülkeye turistleri çeken en önemli özelliklerden birisidir.

Titano Dağı’nın tepesindeki üç kale, San Marino’ya dünya çapında tanınan imajını veriyor ve bu kaleler dağın tüm sırtında uzanan etkileyici bir yolla birbirine bağlanıyor. Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla San Marino uçak bileti alabilir ve dünyanın en küçük ama en güzel ülkelerinden birine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

San Marino’ya Nasıl Gidilir?

San Marino’da bir tren istasyonu veya havaalanı bulunmuyor, bu nedenle ülkeye yapılan uçuşlar İtalya’nın Bolonya ve Floransa şehirlerinin havaalanları üzerinden gerçekleştiriliyor. San Marino’ya giriş ve çıkışlarda pasaport kontrolü yapılmıyor ama ülkeye İtalya üzerinden ulaşacağınız için bir Schengen vizesine ihtiyacınız olacaktır.

San Marino’da Nerede Kalınır?

San Marino’da konaklamak için pek çok güzel otel bulabilirsiniz. Bu oteller arasında en popüler olanlar Grand Hotel San Marino, Rosa Hotel ve Hotel La Grotta’dır.

Grand Hotel San Marino, güzel konumu ve lüks odalarından görülen muhteşem manzaralarıyla ünlü. Rosa Hotel ise tarihi bir binada yer alıyor ve kısa zaman önce restore edildi. San Marino eski kentinde bulunan otel, kale surlarının altında etkileyici bit konumda yer alıyor.

Hotel La Grotta ise özellikte çocuklu aileler için çok iyi bir seçenektir. Aile odaları ile ilgi çeken otel, şehir merkezindeki müzelerin ve ziyaret edilecek diğer önemli yerlerin yakınında bulunuyor.

San Marino’da Gezilecek Yerler

Rocca Guaita (Guaita Kalesi)

Üç kale, San Marino şehri surlarının dibinde yer alarak Titano Dağı’nın uzun sırtında harika bir manzara oluşturuyor. Göreceğiniz kalelerin ilki, 11. yüzyılda inşa edilen Guaita Kalesi’dir. Bir süre hapishane olarak hizmet veren kale, San Marino ile Malatesta Evi arasındaki 15. yüzyıl savaşları sırasında hasar gördü ve bugün göreceğiniz şekle ulaşana kadar birkaç kez yeniden yapıldı.

Rocca Guaita (Guaita Kalesi)
Rocca Guaita (Guaita Kalesi)

San Marino uçak bileti alarak gezeceğiniz Guaita Kalesi’ne ulaşmak için biraz tırmanmanız gerekiyor ancak kalenin etkileyici kulesi, San Marino’nun muhteşem panoramik manzaralarını sunduğu için bu tırmanışa değer.

San Marino Titano Dağı

San Marino’nun en yüksek noktası olan 739 metre yüksekliğindeki Titano Dağı, üç kulesinden de muhteşem manzaralar sunuyor. Kulelerden kuzey batıya bakarsanız Apenin Dağları, doğuya bakarsanız ise Rimini ve Adriyatik boyunca uzanan Dalmaçya kıyılarını görebilirsiniz.

San Marino Titano Dağı
San Marino Titano Dağı

Üç kale dağın sırtında farklı noktalarda yer alıyor ve hepsini birbirine bağlayan eşsiz bir gezi yolu bulunuyor. Yol boyunca içecekler ve hediyelik eşyalar satan mazağalar yer alıyor. Dağdaki en popüler kule olan Rocca Cesta, binlerce eski silahın sergilendiği bir müze de içeriyor. Müzenin koleksiyonlarında tarihi kılıçlar, bıçaklar ve tatar yaylarının yanı sıra, ilk ateşli silahlar ve 1730 hançer tabancası gibi bazı olağan dışı silahları da görebilirsiniz.

San Marino uçak bileti alarak göreceğiniz ikonik üç kule hem San Marino bayrağı hem de arması üzerinde yer alıyor ve dağın aşağısındaki San Marino eski kenti ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunuyor.

San Marino Pubblico Sarayı ve Liberta Meydanı

Kare grenli kulesiyle eşsiz bir Neo Gotik tarza sahip olan Pubblico Sarayı (Palazzo Pubblico), 1800’lerin sonunda mimar Francesco Azzurri tarafından tasarlandı. Bu sarayı yapabilmek için Titano Dağı’nda bir taş ocağı bile inşa edildi. Sarayın etkileyici dış cephesi, cumhuriyetin ve dört belediyesinin arması ile dekore edilmiştir ve içeride bir merdiven sizi en üst kattaki Konsey Salonu’na götürecektir.

San Marino Pubblico Sarayı ve Liberta Meydanı
San Marino Pubblico Sarayı ve Liberta Meydanı

San Marino uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz Liberta Meydanı ise San Marino’da ziyaret edilebilecek en popüler yerlerden birisi, çünkü meydanda gün boyunca sık sık “Guardie di Rocca” isimli renkli bir törenle muhafız değişimi yaşanıyor. Muhafız üniformaları; beyaz örgülü koyu yeşil ceket, yeşil şeritli kırmızı pantolon, kırmızı ponponlu şapkalar ve beyaz çoraplar ile çok ilgi çekicidir.

San Marino Riviera Romangola Plajları

San Marino uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Riviera Romangola olarak da bilinen bölgede, Adriyatik kıyılarında uzanan muhteşem beyaz kumlu plajlara sahip tatil beldeleri bulunuyor. Bu tatil beldelerinin merkezinde yer alan Rimini, San Marino’dan sadece 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Tüm bu tatil beldeleri sıra sıra şezlonglar ve kiralık şemsiyeler sunan İtalyan tarzı sahil beldeleri gibi tasarlanmıştır, ayrıca pek çok beldede soyunma odaları ve cankurtaranlarla donatılmış ücretsiz plajlar da bulunur.

San Marino Riviera Romangola Plajları
San Marino Riviera Romangola Plajları

Rimini’den güneye doğru ilerleyen Rivabella, Riccione ve özellikle yumuşak dalgaları ve güvenli mavi bayraklı plajları ile aileler arasında popüler olan Cattolica beldesinde mükemmel plajlar bulacaksınız. Rimini’nin kuzeyindeki Viserba, Visebella, Bellaria ve küçük limanı eski teknelerle dolu olan Cesenatico gibi beldeler de denizin tadını çıkarmak için ideal yerler.

Özellikle Cesenatico beldesindeki ücretsiz Tamerici Plajı’na yemyeşil bitki örtüsü ve doğal kumsalının güzelliğinden dolayı mutlaka uğramanızı öneririz.

San Marino Ulusal Müze (Museo di Stato)

Tarihi Pergami Belluzzi Sarayı’ndaki bu mükemmel müze, Neolitik Çağ eserleri ile başlayan arkeolojik koleksiyonlarına Etrüsk ve Roma eserleriyle devam ediyor. Müzede göreceğiniz antik sanat koleksiyonları sadece İtalya ile sınırlı değildir. Burada Mısır antikaları, Bizans ikonları, 17. yüzyıl resimleri ve antika San Marino sikkelerini de görme şansı bulacaksınız.

San Marino uçak bileti alarak gezeceğiniz müzedeki yaklaşık 5000 ögenin çoğu 19. yüzyılda bu küçük cumhuriyete olan hayranlığını göstermek isteyen İtalyan entelektüellerin ve siyasi şahsiyetlerin özel koleksiyonlarından bağışlandı.

San Marino Kale Kasabaları

Kale kasabaları, San Marino Cumhuriyeti’nin başkentini çevreleyen etkileyici kalelere sahip küçük kasabalardır. Bu ilginç kasabalar size kırsal bölgelerin ve Titano Dağı’nın mükemmel manzaralarını sunacak. Bazı kasabalarda ilginç tarihi detaylar da bulabilirsiniz.

San Marino Kale Kasabaları
San Marino Kale Kasabaları

Domagnano kasabasında bulunan Montelupo Kalesi, 1463 yılında inşa edilmiştir ve San Marino’nun Malatesta Savaşı’nda önemli bir rol oynamıştır. Bu kasabalarda göreceğiniz en güzel kalelerden birisi de  Roma döneminde inşa edilen büyüleyici Montegiardino Kalesi’dir. Bu tarihi kalede hem antik iç mekanları gezebilir hem de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

San Marino Bazilikası

Bu Neo Klasik tarzda inşa edilmiş bazilika, 19. yüzyılın başlarında San Marino’da yaşamış olan Aziz Marinus’a adanmış ve 4. yüzyıldan kalma bir Romanesk kilisenin temelleri üzerine inşa edilmiştir.

San Marino Bazilikası
San Marino Bazilikası

Bazilikanın etkileyici iç mekanları klasik bazilika tarzında, uzun bir salon ve sunaklarla kaplı iki yan koridordan oluşuyor. Burada göreceğiniz yedi sunak, sahip oldukları heykeller ve resimlerle görülmeye değer güzellikte. Yüksek sunak Tadolini tarafından yapılmış bir Aziz Marinus heykeliyle süslü ve sunaktaki bir semaverde Aziz Marinus’un külleri bulunuyor.

San Marino Merak Müzesi

San Marino’da yapılacak en ilginç ve en eğlenceli şeylerden birisi de garip nesneler, tuhaf icatlar ve bunların hikayelerini sergileyen koleksiyonlara sahip Merak Müzesi’ni gezmektir.

San Marino uçak bileti alarak gezeceğiniz müzede göreceğiniz yaklaşık 100 icat ve nesne arasında Venedik’in kanallarında giymek için tasarlanan 60 santimetrelik tahta takunyalar, dünyanın en uzun tırnakları, 1700’lerden kalan bir Alman fare kapanı, pire tuzağı ve 17. yüzyıl el pompalı duşları gibi eğlenceli eşyalar göreceksiniz.

Müzede sıra dışı insanlar hakkında da sergiler bulunuyor, bu sergilerde dünyanın en uzun adamı ve en kısa kadınının modellerini görebilirsiniz. Sizi belediye otoparkından müzeye götürmek için sunulan ücretsiz ulaşım aracı bile çok ilginçtir, çünkü bu araç 1913 Ford motorlu bir koçtur.

San Marino Balmumu Müzesi

Balmumu Müzesi’nde göreceğiniz 100 balmumu figürü, her biri dönem kıyafetleri giymiş ve diğer çağdaşlarıyla birlikte sahnede yer alan önemli tarihi karakterleri temsil ediyor. Benito Mussolini ve Adolf Hitler’in yanında Jacqueline Kennedy ve III. Papa’yı da burada göreceksiniz. Giuseppe Garibaldi, ölmekte olan karısı Anita’nın başucunda tasarlanmıştır.

Müzedeki diğer ilgi çekici koleksiyonlar ise elinde bir teleskop bulunan Galileo, resim fırçası tutan Leonardo Da Vinci ve Başkan Abraham Lincoln’ün Ford Tiyatrosu’ndaki suikasti gibi eserler içeriyor. Müzede San Marino’nun tarihi hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Maranello Rosso Ferrari Müzesi

San Marino uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz Titano Dağı’nın eteğindeki etkileyici Vintage Otomobil Müzesi, Enzo Ferrari ve Carlo Abarth’ın hayatları hakkında bilgilerin yanı sıra ürettikleri otomobillerle ilgili geniş bir koleksiyona da ev sahipliği yapıyor.

Maranello Rosso Ferrari Müzesi
Maranello Rosso Ferrari Müzesi

Pininfarina şirketi tarafından tasarlanan ve Marilyn Monroe’nun sahibi olduğu ilk Ferrari modeli olan Spyder dahil olmak üzere pek çok spor arabanın yanında, tarihi Formula 1 araçlarını ve ünlü insanlara ait otomobilleri de burada görebilirsiniz. 1951’den günümüze kadar üretilen 25 Ferrari otomobil modelini de görebileceğiniz koleksiyonda yer alan en ünlü model, üç dünya şampiyonası kazanan 250 GTO Kırmızı modelidir.

San Francisco Manastırı ve Sanat Galerisi

1400 yılında tamamlanan San Francisco Manastırı, güzel manastır binasının yanı sıra burada sergilenen sanat eserleri için de ziyaret etmeye değer bir yer. Kilise şimdi bir sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Şehrin ana girişi olan ve Porta di San Francesco olarak da bilinen devasa bir kapı, bu çarpıcı kilisenin duvarlarına inşa edilmiştir.

Müzenin kutsal sanat bölümünde; tuval ve ahşap üzerine yapılan resimler, mobilyalar ve eski Fransisken kiliselerinin dini eserleri bulunuyor. Sanat Galerisi bölümünde ise Raphael, Guercino ve Gerolamo’nun paha biçilmez eserleri başta olmak üzere, 16. yüzyıl resimlerinden oluşan büyüleyici bir koleksiyon yer alıyor.

San Marino Tarım Kültürü ve Gelenekleri Müzesi

Bu küçük ülkede tamamen restore edilmiş ve mobilyalı bir çiftlik evi müzesi bulmak garip gelebilir ancak San Marino, uzun tarımsal mirasıyla gurur duyuyor. Montecchio’daki Fabrica Evi, 1700’lerin ortasından kalma en eski çiftlik evlerinden birisidir.

San Marino Tarım Kültürü ve Gelenekleri Müzesi
San Marino Tarım Kültürü ve Gelenekleri Müzesi

Orijinal şekliyle çiftlik ailelerinin günlük yaşamlarını ve Titano Dağı çevresindeki köy hayatını göstermek tasarlanmış olan müze, kırsal yaşam gelenek ve göreneklerinden pek çok ilginç detay sunuyor. Tarihi oraklar ve çapalar gibi çiftlik aletleriyle birlikte ev yapımı eşyalar, bakır kaplar, kömürle ısıtılmış ütüler, dokuma tezgahları, beşikler ve diğer tarihi mobilyaları burada görebilirsiniz.

San Marino Uçak Bilet ile Madeni Para ve Pul Müzesi’ni Gezin

San Marino uçak bileti alarak gezeceğiniz bu küçük ülke, uzun yıllardır koleksiyoncular tarafından aranan paraları ve pulları açık arttırmayla satarak San Marino hazinesi için önemli bir gelir kaynağı elde ediyor.

Dünya çapındaki pul koleksiyoncuları için San Marino, güzel posta pulları anlamına gelir. Borgo Maggiore’deki kilisede bulunan müzedeki eşsiz koleksiyonlara siz de hayran olacaksınız.

San Marino Uçak Bilet ile Madeni Para ve Pul Müzesi'ni Gezin
San Marino Uçak Bilet ile Madeni Para ve Pul Müzesi’ni Gezin

San Marino’nun 19. yüzyılın ortasından bu yana bastığı pullarla birlikte ülkenin 1862’de basmaya başladığı madeni paralar da bu müzede sergileniyor. Euro’yu kabul ettikten sonra San Marino, koleksiyoncular için sınırlı sayıda altın para basmaya devam etti ama bunlar sadece San Marino’da para birimi olarak kabul ediliyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca San Marino uçak bileti alabilir ve İtalya üzerinden keyifli bir yolculukla ulaşacağınız ülkenin güzellikleri arasında unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın