Bratislava uçak bileti ile Slovakya’nın büyüleyici başkentine yolculuk

0
369
Bratislava uçak bileti ile Slovakya'nın büyüleyici başkentine yolculuk
Bratislava uçak bileti ile Slovakya'nın büyüleyici başkentine yolculuk

Bratislava uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Slovakya’nın çarpıcı başkentinde görülecek harika yerler ve yapılacak pek çok şey var. Tarihi Bratislava eski kenti sokaklarında kentin modern UFO Köprüsü’ne doğru gezerken şehrin tarihi mimarisiyle modern mimarisinin bir birleşimini göreceksiniz.

Slovakya’daki en büyük şehri olan Bratislava, başkent olmasının yanı sıra Tuna Nehri kenarındaki harika konumuyla da ilgi çekiyor. Bratislava hem Avusturya hem de Macaristan sınırları ile çevrili durumda. Şehrin yukarısındaki bir platoda bulunan ve 10. yüzyılda inşa edilen görkemli Bratislava Şatosu ise bu gezide ilk uğramanız gereken yer.

Bratislava, yemyeşil bir bitki örtüsünün ortasında yer alıyor, ayrıca Rusovce Gölü de dahil olmak üzere şehrin çevresinde çok sayıda park, açık alan ve göl bulunuyor. Bratislava eski kentini gezerken ise ülkenin tarihini ve kültürünü keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekeceksiniz. Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Bratislava uçak bileti alabilir ve bu büyüleyici şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Bratislava’da Gezilecek Yerler

Bratislava Şatosu

Bratislava Şatosu, Tuna Nehri ve çevresindeki şehre bakan bir tepenin üstünde duran Bratislava’nın en tanınmış simgelerinden biri. Slovakya’nın başkenti üzerinde yükselen büyüleyici şato, 9. yüzyıl boyunca inşa edildi ve uzun zamandan beri Bratislava’nın ikonik bir simgesi olarak ilgi çekiyor.

Bratislava Şatosu, tarih boyunca 11 hükümdara ev sahipliği yaptı. Bratislava Şatosu’nun silueti, her birinde bir köşe kulesi bulunan dört kanattan oluşuyor. Şatoda görülecek yerler arasında ise doğu terası ve çeşitli sergiler yer alıyor. Şatonun teraslarından da Bratislava’nın en güzel manzaralarını görecek ve harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Bratislava Eski Kenti

Bratislava şehrinin tarihi merkezini oluşturan ve yürüyüş için harika bir yer olan Bratislava eski kenti sizi Orta Çağ atmosferine sahip sokaklarda, aydınlık geçitlerde ve saray meydanlarında gezdiriyor.

Bratislava Eski Kenti
Bratislava Eski Kenti

Eski kentin Barok mimarisi, tarihi binaları, zarif çeşmeleri ve şehrin tarihi önemini gösteren anıtları görülmeye değer güzellikte. Bratislava eski kentinde çeşitli açık hava kafeleri, alışveriş için mağazalar ve kaliteli restoranlar da bulabilirsiniz.

Bratislava Tuna Nehri Gezileri

Bratislava Tuna Nehri gezileri akşam saatlerinde düzenleniyor ve size Bratislava şehrini farklı bir perspektiften görme imkanı sağlıyor. Tuna Nehri boyunca süren bu akşam tekne geziler, Slovakya’nın başkentinin romantik taraflarını size gösterecek.

Özel olarak ve gruplar haline bu turlara katılabilir ve geceleri aydınlatılan nehir ve şehir manzaraları eşliğinde unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Bratislava Primat Sarayı

1778’de Başpiskopos Jozsef Batthyany için inşa edilen Primat Sarayı, Bratislava’nın eski kentinde mutlaka görülmesi gereken bir yer. Neo Klasik mimariye sahip saray, Üçüncü Koalisyon Savaşı’nı sona erdiren dördüncü Pressburg Barış Anlaşması’nın imzalanması da dahil olmak üzere Slovakya’nın tarihi olaylarından bazılarına sahne oldu.

Bratislava Primat Sarayı
Bratislava Primat Sarayı

Günümüzde ziyaretçiler, Bratislava belediye başkanının da ikamet yeri olarak hizmet veren sarayı gezebiliyorlar. Çarpıcı mimari ve dekora ek olarak ihtişamlı avlu da sarayın mutlaka görmeniz gereken yerlerinden biri. Sarayı gezerken ejderhayla savaşan efsanevi şövalye St. George’un çeşmesinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bratislava Michael Kapısı

Orta Çağ’da Bratislava kasabası, insanların girip çıkabileceği dört kapıdan oluşan kuvvetlendirilmiş duvarlarla çevriliydi. Dörtlüden en küçüğü olan Michael Kapısı, 1300 yılında inşa edilmesinden bu yana kalan ve korunan tek şehir kapısı.

Bratislava uçak bileti alarak yakından göreceğiniz kalenin tepesine çıkabilir ve çevredeki eski kentin güzel manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Silah Müzesi de buradaki kulede bulunuyor. Bu müzede Bratislava’nın surlarının tarihini detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Kapının altında ise Swarovski ve Christian Dior gibi çok sayıda lüks mağaza ve restoran bulunuyor.

Slovak Ulusal Galerisi

Slovak Ulusal Galerisi, 1949’da kuruldu ve Slovakya’nın her tarafından gelen eserlerle benzersiz bir galeri ağı oluşturdu. Galerinin genel merkezi, Esterhazy Sarayı ve Su Kışlası’nda sergilenen eserler ile birlikte Bratislava’da bulunuyor. Bratislava dışındaki galeriler ise Zvolen Kalesi, Strazky Konağı, Ruzomberok ve Pezinok’ta yer alıyor.

Slovak Ulusal Galerisi’nin koleksiyonu, modern ve çağdaş sanat eserlerini dışında Barok sanat, Gotik sanat ve ikonalar gibi eski sanatlara kadar çeşitlilik gösteriyor. Mimari ve uygulamalı sanat eserleri arasında ise seramikler, cam eşyalar, mücevherler, tekstil ürünleri, ahşap eşyalar, posterler ve grafik tasarımlar yer alıyor.

Bratislava Hayvanat Bahçesi

Bratislava Hayvanat Bahçesi, Avrupa’da açılan ilk hayvanat bahçelerinden biri olmasıyla ünlü. Slovakya’nın başkentindeki hayvanat bahçesi 1959 yılında açıldı ve çok popüler oldu. 2004 yılında ise Bratislava Hayvanat Bahçesi’ne Alpin çayırlarının eşsiz bir bölümü eklendi.

Bratislava Hayvanat Bahçesi
Bratislava Hayvanat Bahçesi

2006 yılında ise yeni bir alana kaplanlar, jaguarlar ve leoparlar getirildi. 2006’dan bu yana da primatlar bölümü ve çocuklar için iki oyun kompleksi de eklenen hayvanat bahçesi, Bratislava’yı gezen çocuklu aileler için ilk görülmesi gereken yerlerden biri haline geldi.

Bratislava Klasik Yürüyüş Turu

Bratislava’daki klasik yürüyüş turu, Slovakya’nın en büyük şehri olan Bratislava’nın hazinelerini profesyonel rehberler eşliğinde keşfe çıkabileceğiniz yaklaşık bir saatlik bir tur. Bu yürüyüş turu, Bratislava’ya olduğu kadar Slovakya’nın iyi bilinmeyen ülke kültürüne de büyük bir giriş niteliğinde. Şehrin güzelliğini yürüyerek keşfederken en önemli tarihi anıtları görme şansı bulacaksınız. Tur sırasında ziyaret edeceğiniz yerler arasında ise Aziz Martin Katedrali, Michalska Caddesi ve Eski Belediye Binası ile diğer önemli tarihi ve kültürel yerler bulunuyor.

Bratislava Devin Kalesi

Gözetleme kuleleriyle ünlü olan ihtişamlı Devin Kalesi, 17. yüzyılda inşa edilen son tahkimatlardan birinin kalıntılarına sahip. Kalıntıların bulunduğu uçurum, insanların Tuna ve Morava nehirlerindeki ticaret yollarını izlemeleri için mükemmel bir nokta ve arkeologlar insanların burada neolitik dönemden beri bulunduğunu söylüyor.

Bratislava Devin Kalesi
Bratislava Devin Kalesi

Devin Kalesi gezinizde merdivenler, bahçeler ve açık avlular içeren kalenin geniş alanlarını keşfedebilirsiniz. Kalenin en popüler yerlerinden biri de Kız Kulesi adlı küçük bir gözetleme kulesidir.

Bratislava Noel Pazarı

1993 yılından bu yana, kasım ayının sonundan 23 Aralık’a kadar Bratislava şehir merkezinde muazzam bir Noel pazarı kuruluyor. Bu tarihte şehirde bulunuyorsanız bu pazarı ziyaret ederek birçok farklı sokak sanatçısının performansları izleyebilir, ayrıca yerel yiyeceklere, el yapımı hediyelere, yerel içkilere ve dekorasyon ürünlerine kadar pek çok şeyi bulabilirsiniz. Bratislava Noel pazarı hem turistlerin hem de yerli halkın tadını çıkarabileceği samimi ve eğlenceli bir atmosfere sahip.

Danubiana Sanat Müzesi

Bratislava dışında küçük bir yerde bulunan Danubiana, Tuna Nehri kıyısında harika bir konuma sahip bir yarımadanın sonunda yer alan ünlü bir çağdaş sanat müzesi. Müze, 2000’lerden başlayarak aşamalar halinde koleksiyonlarını büyüttü ve 2014 yılında tamamen açıldı.

Kalıcı sergi Büyük Salon’un birinci katında gezilebiliyor. Burada Jill Moser, Jeanne-Claude, Sam Francis ve Ilona Keserü gibi Macar sanatçıların yanı sıra Hermann Nitsch gibi Avusturya sanatçıları tarafından yapılan paha biçilmez resimler de yer alıyor. Binanın dışında bulunan çarpıcı bir heykel parkına da bu gezinizde uğrayabilirsiniz.

Bratislava Eski Belediye Sarayı

Bratislava’nın eski belediye sarayı, meydanı çevreleyen 13. yüzyıldan kalma bir dizi binadan oluşuyor. Sarayın başlıca özelliklerden biri de hala Bratislava’da duran en eski taş bina olmasıdır. Eski belediye sarayı, aynı zamanda Slovakya’nın başkentindeki en eski müze olan Bratislava Şehir Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Bratislava Eski Belediye Sarayı
Bratislava Eski Belediye Sarayı

Müzede, kentin tarihini daha iyi anlayabileceğiniz ve Avrupa’da başka hiçbir yerde bulunmayan Orta Çağ işkence aletlerini görebileceğiniz eşsiz sergiler gezebilirsiniz. İsterseniz eski belediye sarayının kulesine de çıkabilir ve şehrin muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Slavin Savaş Anıtı

Görkemli Slavin Savaş Anıtı, Slovakya’nın başkentinin büyük bir bölümünde kolayca görülebiliyor. Bratislava Şatosu’na bakan bir tepenin üzerinde yer alan anıt, 1945 Nisan’ında Kızıl Ordu tarafından kentin kurtarılmasının anısına inşa edildi.

1960 yılında halka tanıtılan Slavin, şehrin elçilikler bölgesinde yer alıyor. Ziyaretçiler için en çok ilgi çekici şey ise sitenin aşağıdaki Bratislava şehrinin sunduğu muhteşem panoramik manzaralar.

Slovak Ulusal Müzesi

Slovak Ulusal Müzesi; müzeler için koleksiyon hazırlama, eğitim ve kültür etkinlikleri düzenleme ve bilimsel araştırmayı kolaylaştırma sorumluluğu taşıyan ülkenin önemli bir kurumu. Slovak Ulusal Müzesi; on sekiz ihtisas müzesinden, bilimsel bir kütüphaneden ve özel bir kamu arşivinden oluşuyor. Eğitim ve kültürel etkinliklerin bir parçası olarak Slovak Ulusal Müzesi, ülke genelinde geçici sergiler ve kalıcı sergiler aracılığıyla çeşitli müze koleksiyonları sunuyor.

Slovak Ulusal Müzesi, 3.890.000’in üzerinde farklı eserden oluşan koleksiyonuyla tüm Slovakya’daki en kapsamlı müze koleksiyonuna sahip ve sanat sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Slovak Ulusal Tiyatrosu

Slovak Ulusal Tiyatrosu, 2007’de açılan Tuna Nehri’nin yanında yer alan modern opera salonundan ve kentin Hviezdoslav Meydanı’ndaki Neo-Rönesans opera binasından oluşuyor. Bu iki tiyatro mekanı aynı kurum tarafından işletiliyor ve her iki salonda da yıl boyunca çok ilgi çeken tiyatro, bale ve opera gösterileri düzenleniyor.

Yeni tiyatro üstün akustik özelliklere, daha geniş bir izleyici kapasitesine ve daha fazla locaya sahip. Eski opera salonu ise 1890’lı yılların görkemli mimarisiyle sizi büyüleyecek bir mekan. Tiyatronun önünde ise bir Thalia heykeli ve zarif bir çeşme bulunuyor.

Bratislava Aziz Martin Katedrali

Bratislava uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Aziz Martin Katedrali, Bratislava eski kentinin batı tarafında yer alıyor ve güzelliğinden dolayı turistleri kendine çekiyor. Gotik katedral, 15. yüzyılda şehir surlarına karşı inşa edilmiş ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiş.

Bratislava Aziz Martin Katedrali
Bratislava Aziz Martin Katedrali

Bratislava Şatosu gölgesinde yer Aziz Martin Katedrali, 1830 yılında Macar krallığının taç giyme töreni için kilise haline geldi. Bratislava Şatosu’nu gezdikten sonra bu muhteşem katedrale de uğrayarak fotoğraflar çekebilirsiniz. Katedralin kulesinin tepesinde çok ilgi çeken Aziz Stephen tacını da görmeyi unutmayın.

VW Cablecar Teleferiği

Volkswagen Teleferiği yaklaşık 450 metre uzunlukta ve Bratislava merkezindeki Volkswagen fabrikasında bulunuyor. VW Teleferiği üretilen arabaları fabrikadan Volkswagen’in test pistine taşımanın bir yolu olarak kullanılıyor. Teleferik, Doppelmayr tarafından 2003 yılında inşa edildi ve 15 metre yükseklikte sekiz destek yapısına sahip. Her saat 67 aracı toplu olarak taşıyabilen sekiz gondol içeren bu devasa teleferiği Bratislava gezinizde mutlaka görmenizi öneririz. VW Cablecar Teleferiği bugüne kadar üç milyondan fazla araba taşındı.

Bratislava Uçak Bileti ile Zlate Piesky Gölü’nü Gezin

Bratislava şehrinin kenarında yer alan Zlate Piesky Gölü, her yaştan insan için eğlenceli aktiviteler sunan, harika manzaralara sahip bir göl. Zlate Piesky Gölü yaklaşık 30 metre derinliğinde ve 400 metre genişlikte. Gölün merkezinde yüzerek ulaşılabilen küçük bir ada da bulunuyor.

Bratislava Uçak Bileti ile Zlate Piesky Gölü'nü Gezin
Bratislava Uçak Bileti ile Zlate Piesky Gölü’nü Gezin

Zlate Piesky Gölü Plajı ise çoğunlukla küçük kayalarla kaplı ve spor etkinlikleri için mükemmel olan çimenli bir alanla çevrili. Burada yapabileceğiniz aktiviteler arasında ise su bisikleti gezileri, su kaydırakları, havuz, plaj voleybolu, oyun alanları, tenis ve minyatür golf yer alıyor. Zlate Piesky’de çeşitli içecekler ve yiyecekler sunan güzel kafeler de bulabilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından veya mobil uygulamalar üzerinden kolayca Bratislava uçak bileti alabilir ve bu güzel Avrupa şehrine hayran kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın