Ljubljana Uçak Bileti ile Slovenya’nın Güzel Başkentini Gezin

0
257
Ljubljana Uçak Bileti ile Slovenya'nın Güzel Başkentini Gezin
Ljubljana Uçak Bileti ile Slovenya'nın Güzel Başkentini Gezin

Ljubljana uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz bu güzel şehir, göreceğiniz büyüleyici manzaralarla sizi çok şaşırtacak. Slovenya’nın başkenti temiz ve modern bir şehir, aynı zamanda da İtalyan mimarisi ile görsel olarak çok güzel. Ljubljana’nın güzelliğini bir felakete borçlu. 1895’teki bir deprem tüm mahalleleri yıktı, ancak bu durum Art Nouveau başyapıtlarını inşa etmek için Joze Plecnik gibi vizyonerleri serbest bıraktı.

Ljubljana olabildiğince genç bir nüfusa sahip ve çok yeşil, bu şehir 2016’da Avrupa Yeşil Başkenti seçildi ve Avrupa’nın en çevre dostu şehirlerinden biri olmasıyla ünlü. Şehir merkezi artık araçsız, toplu taşıma araçları düşük emisyonlu ve şehirde geniş bir bisiklet ağı var. Kültürel bölge Metelkova gibi alanlar turistleri kendine çekiyor ve eski bir kışlada yer alan barlar ve halka açık sanat enstalasyonları çok ilgi görüyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca alabileceğiniz Ljubljana uçak bileti ile Slovenya’nın başkentini doyasıya gezebilirsiniz.

Ljubljana’da Gezilecek Yerler

Preseren Meydanı

Ljubljana’nın tam ortasında yer alan Preseren Meydanı, şehir halkının bir araya geldiği ve eğlendiği bir yer. Ljubljana’da devam eden bir etkinlik varsa bu alanda gerçekleştiriliyor. Bir üçgensel ana hat ile bölünen Preseren Meydanı, birçok ana arterin birleştiği noktası ve depremden sonra 1895’de şu andaki zengin görünümünü kazandı. Bu meydandaki Regal Salonları, daha önce burada bulunan Barok kilisenin ve Orta Çağ evlerinin yerini aldı. Meydan, adını da ünlü bir 19. yüzyıl şairinden alıyor.

Ljubljana Gökdeleni Neboticnik

Bu 13 katlı kule, 1933’de inşa edildiğinde Balkanlar’daki en yüksek bina oldu ve Avrupa’nın ilk on yüksek yapısı arasında yer aldı. O zamanlar bile Neboticnik; klima, hızlı asansörler ve merkezi bir ısıtma sistemi gibi en yeni konforlarla donatılmıştı.

Bu hızlı asansörle zirvesine çıkabileceğiniz Neboticnik, size bu güzel şehrin en eksiksiz manzarasını sunacak. Ljubljana Kalesi ve kuzeydeki Smarna Gora gibi muhteşem manzaraların burada fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kulenin 12. katındaki terasta bir kafe, gece kulübü ve bir restoran bulunuyor. İsterseniz kuleye Art Deco spiral merdivenlerden de çıkabilirsiniz.

Ljubljana Nehir Gezisi

Ljubljana Nehri’nin sol yakasındaki Breg seti boyunca bir gezinti yapmak için tekne gezisine çıkabilirsiniz. Üçlü Köprü ve sahildeki görkemli kentsel tasarımları görmenin en iyi yolu bu eğlenceli tekne gezileri. Karaçam ve meşe ağacından yapılmış geleneksel bir tekne veya daha modern ve camlarla kaplanmış olan gemilerden birinde tura çıkabilirsiniz.

Ljubljana Nehir Gezisi
Ljubljana Nehir Gezisi

Geziler bir saat sürüyor ve turistik yerlerin çoğunu kapsıyor. Gerçekten farklı bir şey denemek istiyorsanız bir kano veya kürekli tekneyle de nehirde gezintiye çıkabilirsiniz.

Ljubljana Ejder Köprüsü

Bu köprünün her bir köşesinde nöbet tutan dört korkutucu ejderha, Ljubljana simgesi ve şehrin her yerinde bulunuyor. Ejderha heykelleri çarpıcı bir şekilde canlı görüyor ve Amerika’daki Beschorner fabrikasında getirilen bakır ile kaplılar.

Dragon Köprüsü
Ljubljana Ejder Köprüsü

Ljubljana uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Ejder Köprüsü, ünlü Viyanalı mimar Jurij Zaninovic tarafından planlandı. Köprü 1901’de açıldı ve Viyana’da yaygın olan Art Nouveau tarzında tasarlandı. O zamanlar Avrupa’daki ilk betonarme köprülerden biri olarak teknik bir başarıya imza atan Ejder Köprüsü, günümüzde size harika fotoğraflar sunacak bir yer.

Ejder Köprüsü ile ilgili de iki efsane var. İlk efsane, antik Yunan mitolojik kahramanı olan Jason’ın bir ejderha öldürerek Ljubljana şehrini kurduğunu söylüyor. İkinci efsane ise köprüyü süsleyen dört ejderha heykelinin, bir bakire geçerken kuyruklarını salladığını iddia ediyor. Köprünün güzel yapısı ve onunla ilişkili efsaneler, bu ilginç köprüyü kentin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline getirmiş durumda.

Ljubljana Cumhuriyet Meydanı

Bu Komünist dönem meydanı, Preseren Meydanı’nın görkemli mimarisine sahip değil ve 1960’larda kentin modern meydanı olarak ortaya çıktı. Ulusal Müze’deki Roma eserlerinin birçoğu, meydanın altına bir alışveriş merkezi ve otopark yapıldığında tesadüfen bulundu.

1975’ten itibaren Devrim Anıtı, Slovenya Parlamentosu, TR3 ve Ljubljana Banak ofis binaları meydanı sardı. Bağımsızlık 1991 yılında ilan edildikten sonra kış aylarında  buz hokeyi maçlarına ev sahipliği yapacak kadar büyük bir paten pisti de bu meydanda kuruldu.

Ljubljana Tivoli Parkı

Ljubljana’nın ortasında iki kilometreden daha fazla bir alana yayılan bu yeşil parkta keyifle gezebilirsiniz. Tivoli Parkı, 1813 yılında düzenlenmiş olan zarif bahçeleri ile caddeleri birbirine bağlıyor ve yürüyüş parkurları ile Wilder Tepesi’ne doğru uzanıyor. Parkın alt kısımlarda ise Çağdaş Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan Barok Çekin Konağı gibi güzel yapılar var.

Tivoli Parkı ayrıca kentin botanik bahçelerini oluşturan ve bir göletin yanında bulunan tropikal bir seraya da ev sahipliği yapıyor. Buraya gelmek için bir başka neden ise doğu girişinde bulunan Neo Klasik Tivoli Kalesi’ne kadar uzanan düz bir cadde olan Jakopic Promenade’de yürümek.

Ljubljana Lezzetleri

Tivoli Park’ta atıştırmalık menüler sunan Hot Horse, şehirde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Bu restoran, vejeteryanlar için bir yemek deneyimi sunmuyor ama bir yerel burger, bonfile veya sosisli sandviçin tadını merak ediyorsanız bu şık fast-food tarzı mekana uğrayabilirsiniz.

Ljubljana Lezzetleri
Ljubljana Lezzetleri

Otantik Sloven yemeklerini keşfetmek için ise Ljubljana’nın turizm ofisinden yiyecek ve bira turlarına rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yuvarlanmış hamurların elma gibi tatlı dolgularla veya ceviz ve peynir gibi yiyeceklerle doldurulmasıyla hazırlanan Struklji’leri de mutlaka denemenizi öneririz.

Ljubljana Katedrali

Ljubljana uçak bileti ile fotoğraflarını çekeceğiniz bu anıt, 13. yüzyıldan bu yana yangınlar ve savaş nedeniyle birkaç kez şekil değiştirdi. Şu anki Barok tasarımı, 18. yüzyılın başlarından bu yana ayakta kalırken, görkemli kubbe 1840 yılından kalma. Bir dizi İtalyan Barok ustası tarafından tasarlanmış sanat eserleriyle dolu katedral, hayranlık uyandıran bir yapı.

Francesco Robba, Groppelli kardeşler, Angelo Putti ve Giulio Quaglio’nun tasarladığı 18. yüzyıldan kalma iç mekan fresklerine, resimlerine ve heykellerine hayran kalacaksınız. Daha yeni eserler ise 1844’de Sloven Matevz Langus tarafından boyanmış şaşırtıcı kubbe freskleri ve 20. yüzyıl sanatçısı Tone Demsar’ın ana portal kapısı.

Ljubljana Kalesi

Ljubljana Kalesi göz korkutucu derecede yüksek görünüyor. Eğer cesaretiniz varsa, oraya yürüyerek çıkmayı deneyebilirsiniz ama bir turist treni ve füniküler demiryolu ile de kaleye kolayca ulaşabilirsiniz. Kale, 900 yıl önce ilk yapıldığından beri pek çok kez değişti.

Ljubljana Kalesi
Ljubljana Kalesi

İlk kale; ahşap ve taştan yapılmış ve askeri binalar tarafından çevrelenmişti ve 16. yüzyılda Osmanlı işgaline karşı bölgesel bir siper olarak kullanıldı. Günümüze kadar birkaç defa yenilenen kalenin büyüleyici ana avlusuna girmek ücretsiz ve kale; bir kafeye, gece kulübüne, galerilere ve bir restorana sahip. Gözetleme kulesine çıkmak ve muhteşem manzarayı görmek için ise para ödemek gerekiyor. Kalede “Zaman Yolculuğu” isimli tura da katılabilir ve kostümlü rehberler eşliğinde önemli tarihsel olayları tekrar yaşayabilirsiniz.

Ljubljana Merkez Pazarı

Joze Plecnik, 1930’ların başında Üçlü Köprü’yü de içeren güzel setin bir parçası olarak bu pazarı da tasarladı. Ejder Köprüsü kenarında nehir kıyısında yer alan merkezi pazar, 1895’teki deprem sırasında yıkılan bir piskoposluk kolejinin bulunduğu bölgeye kadar uzanıyor.

Merkezi pazarda baharat ve el sanatları satan tezgahların yanı sıra fırın tezgahları, kurutulmuş et, kurutulmuş meyve, kuru yemişler, süt ürünleri, taze meyve, sebze ve balık bulabilirsiniz. Merkezi pazar, her gün açık ve kapalı bölümlere de sahip.

Ljubljana Kongre Meydanı

Ljubljana uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz kültür merkezlerine ev sahipliği yapan meydan, Slovenya tarihinin bazı önemli olaylarına şahit oldu. Josip Broz Tito, 1945’de üniversite binasının balkonundan kalabalıklara hitap etti. Daha sonra ilk özgür protesto, 1991’de Sloven bağımsızlığıyla sona erecek bir hareketle burada 1988’de gerçekleşti.

Kongre Meydanı
Ljubljana Kongre Meydanı

En sonunda 1999’da Bill Clinton, Slovenya İstiklal Marşı’nın ilk satırını bu meydandaki kalabalığa okudu. 1821 yılından beri sivil yapılar, saraylar ve Zvezda Parkı’na ev sahipliği yapan Ljubljana Kongre Meydanı hala kalabalıkları kendine çekiyor. Mutlaka görülmesi gereken birkaç nokta ise gösterişli Sloven Filarmoni Orkestrası Salonu ve 1836’da bu alanda bulunan bronz Roma heykelinin bir kopyası.

Preseren Anıtı

Ljubljana uçak bileti alarak göreceğiniz Preseren Anıtı, Slovenya’nın milli marşının yazarı olan ünlü Sloven şairi Dr. France Preseren’i anıyor. Preseren Meydanı’na yerleştirilen şairin heykeli, karşılıksız aşkı Julia Primic’in penceresine bakar.

Elinde bir defne çelengi tutan 3.35 metrelik heykelde şaire kayanın üzerinde oturan bir melek de eşlik ediyor. Maks Fabiani ve Ivan Zajc tarafından tasarlanan anıt, 1905 yılında tanıtıldı ve şehrin simgelerinden biri haline geldi.

Ljubljana Üçlü Köprü

Ünlü Üçlü Köprü’yü oluşturan ana köprü, 1842’de inşa edildi ve hala görünen yazılar Arşidük Franz Karl’a ithaf edildi. Diğer iki küçük köprü ise 1932’de Joze Plecnik tarafından buraya eklendi. Plecnik köprülerinin metal korkuluğu ana köprüden çıkıyor ve her üç köprü de muazzam taş korkuluklar ve lambalarla süslemiştir durumda.

Üçlü Köprü
Ljubljana Üçlü Köprü

Üçlü Köprü, günümüzde Ljubljana’nın eski Orta Çağ bölgesi ile modern şehir merkezi arasındaki ana bağlantı köprüsü olarak kullanılıyor. Burada her iki bölgenin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Krizanke

Eşsiz bir müzik ve tiyatro mekanı olan Kizanke, seminerler için kullanılan bir manastırda yer alıyor. 1952’de Joje Plecnik, eski manastırı Ljubljana Festivali etkinlikleri için bir mekan alanına dönüştürmesi üzere görevlendirildi. Plecniks, tadilatı tamamlandığında Krizanke sadece küçük konserler için kullanılabiliyordu.

Plecnik’in ölümünden sonra manastır bahçelerine daha büyük bir açık hava mekanı daha eklendi. Krizanke’nin mimarisi ve mükemmel akustiği, onu Slovenya’daki en popüler müzik ve tiyatro mekanlarından biri haline getiriyor.

Metelkova Mesto

Bağımsızlıktan kısa bir süre sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu günlerinde terk edilmiş olan ordu kışlaları, Ljubljana’da özerk bir kentsel yerleşim bölgesi haline geldi. Hemen her duvarın yaratıcı grafitiler ile kaplandığı alternatif bir cennet olan Metelkova Mesto’da keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Gün boyunca fotoğraflar çekin ve geceleri bölgenin eğlence merkezlerinin tadını çıkarın. Hava karardıktan sonra buradaki kulüpler, canlı müzik ve DJ gösterileriyle hareketleniyor, ayrıca yaz aylarında açık hava konserleri de düzenleniyor.

Slovenya Ulusal Galerisi

Tivoli Parkı’nda yer alan Slovenya’nın önde gelen tarihi sanat müzesi, Orta Çağ’dan 1900’lere kadar uzanan eserleri sergiliyor. 19. yüzyılın sonunda inşa edilen bir Revivalist sarayında yer alan müzede Barok ressamların ve heykeltıraşların 600’den fazla eseri var.

Rihard Jakopic, Ivan Grohar ve Matija Jama’in eserleriyle Sloven İzlenimci hareketini de burada inceleyebilirsiniz. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği eser ise Francesco Robba’nın Üç Karnaval Nehirleri Çeşmesi. Bu orijinal heykel, Ljubljana’nin en ünlü çeşmesi ve korunması için modern cam bir alan içinde sergileniyor.

Ljubljana Uçak Bileti ile Robba Çeşmesi’ni Görün

Ljubljana uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Mestni Meydanı’nda yer alan güzel Robba Çeşmesi, şehrin bir diğer önemli simgesi. Üç Karnaval Nehirleri Çeşmesi’nin bir kopyası olan bu heykellerle süslü çeşme, 1751’de İtalyan heykeltıraş Francesco Francesco tarafından tasarlandı.

Robba Çeşmesi
Ljubljana Robba Çeşmesi

Mermer ve kireç taşından yapılmış orijinal çeşme, korunması amacıyla Ulusal Galeri’ye taşındı ama Barok çeşmenin bir kopyası şimdi meydanda sergileniyor.

Aerobilet web sitesi üzerinden veya mobil uygulamalarından kolayca alabileceğiniz Ljubljana uçak bileti ile Slovenya’nın etkileyici başkentine unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

Bir Cevap Yazın