Aerobilet Uçak Bileti ile Karadeniz Kıyılarını Keşfe Çıkın

0
302
Aerobilet Uçak Bileti ile Karadeniz Kıyılarını Keşfe Çıkın
Aerobilet Uçak Bileti ile Karadeniz Kıyılarını Keşfe Çıkın

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla alabileceğiniz uçak biletleri ile keşfe çıkabileceğiniz Türkiye’nin Karadeniz kıyıları, dar deniz şeridini süsleyen büyüleyici köy kümeleriyle eşsiz manzaralar sunuyor. Bir tarafında Karadeniz, öbür tarafında ise yemyeşil dağlarla çevrelenmiş otantik köyler, ülkenin geri kalanından ayrı bir dünya yaratıyor.

Karadeniz bölgesi son yıllarda turizm konusunda gelişmeye başladı ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin çok ilgisini çekiyor. Karadeniz kıyı şeridi ise çok sayıda görülmesi gereken yer ile birlikte Türkiye’nin en güzel bir bölümlerinden birini oluşturuyor. Kıyı boyunca uzanan dolambaçlı yollar, bu bölgeyi mükemmel yol gezileri için Türkiye’deki en doğal alanlardan biri yapıyor. Görülmeye değer bir yer olan dünyaca ünlü Sümela Manastırı’nın yanı sıra sahil boyunca uzanan antik surlar, güzel plajlar ve canlı sahil kasabalarıyla Karadeniz’de unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Aerobilet mobil uygulamaları veya web sitesi üzerinden kolayca uçak bileti alın ve Karadeniz’in büyüleyici manzaraları arasında unutulmaz bir yolculuk yapın.

Karadeniz’in Güzelliklerini Keşfedin

Trabzon

Hareketli Trabzon şehri, sahil boyunca uzanan Kuzey Anadolu Dağları’nın yüksek tepeleriyle çevrili büyük bir liman kenti. Trabzon, Yunan yerleşimciler tarafından M.Ö. 8. yüzyılın başlarında kurularak kısa sürede Pers ülkesi ve Karadeniz arasındaki karavan ticaret yolunun bir parçası olarak gelişti.

Trabzon uçak bileti alarak gezeceğiniz bu güzel şehrin başlıca turistik cazibe merkezi, muhtemelen İmparator Alexius Comnenus tarafından 1204 yılında inşa edilen Aya Sofya Müzesi’dir (Ayasofya Kilisesi). Osmanlı döneminde bu kilise camiye çevrildi ve şimdi müze olarak hizmet veriyor.

Trabzon
Trabzon

Kilise, haç biçimli bir plan izler ve koridorlarla çevrili nefis freskler burada göreceklerinizden sadece bazıları. Güney kapısının kaidesi boyunca uzanan ve Hz. Adem’in hikayesini açık bir Doğu etkisiyle betimleyen bir friz bulunuyor. Duvar resimlerinde ciddi tahribat olmasına rağmen yine de eserler çok ilginizi çekecektir. Trabzon şehri, tarihi yapılarının dışında da Karadeniz manzarası sunan güzel balıkçı restoranları ve yerel ürünler bulabileceğiniz otantik pazarlarıyla sizi çok etkileyecek bir şehir.

Sümela Manastırı

Karadeniz kıyılarının en ünlü cazibe merkezlerinden biri, etrafını saran uçurumdan yükselen büyüleyici Sümela Manastırı’dır (Meryem Ana Manastırı). Trabzon’un yaklaşık 70 kilometre güneyinde bulunan bu atmosferik manastır, Bizans dönemine kadar uzanan bir tarihe sahip.

Ana şapelin içinde fevkalade canlı freskler var ve kompleksin geri kalanını oluşturan odalar ve şapeller, önceki yüzyıllardaki dinsel yaşamla ilgili çok iyi fikirler veriyor. Buraya yapılacak ziyaretin en güzel tarafı ise girişine kadar dolambaçlı yoldaki kaya yüzeyine yapılan manastırın benzersiz manzarasıdır.

Sinop

Etkileyici ve kozmopolit Sinop şehri hem Karadeniz bölgesinin en kuzey noktası hem de en iyi korunan limanı olmasıyla ünlü. Kapadokya ve Fırat topraklarından geçen kervan rotalarının kuzey ucunda yer alan ve yoğun bir ticaret kenti olan Sinop, antik dönemlerden beri büyük bir öneme sahip.

Sinop
Sinop

Günümüze kadar kalan bazı güzel Osmanlı evleriyle dolu şehir caddelerinde dolaşmak çok keyiflidir, ayrıca tarih meraklıları panoramik deniz manzaraları ile süslü limanı gezdikten sonra eski şehir surlarına çıkarak da harika fotoğraflar çekebilirler.

Sinop uçak bileti alarak yakından göreceğiniz görkemli Sinop Kalesi ise şehrin en popüler yeri ve büyüleyici manzaralarıyla mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Limanın yanında yer alan kale, rahatça çıkabileceğiniz surlara ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kafelere sahip. Kalenin yedi orijinal kapısından halen hayatta olan kuzeybatıdaki Kumkapı (Kum Kapısı) ve Lonca Kapı (Guild Kapısı) görülmeye değer güzellikte. İki kapı arasında ise Sinop’ta M.Ö. 413’de doğan ünlü Yunan filozofu Diyojen’in bir heykeli bulunuyor.

Karadeniz D010 Sahil Yolu

Karadeniz manzaraları ile süslü engebeli tepelerin çevresinde dolambaçlı bir şekilde dolan D010 sahil yolu, Amasra’dan Sinop’a 320 km boyunca uzanıyor. Nefes kesici manzarasından dolayı bu gezi yolu çok seviliyor. Burada yapacağınız bir yolculukla Karadeniz’in en çarpıcı manzaralarını görebilirsiniz. Parlak turkuaz sular, yemyeşil ormanlık meralar ve Karadeniz’in kendine özgü ahşap köy evleri arasında gezerken kayrak benzeri volkanik oluşumlar olan Marla Kayalıkları’nın da fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Karadeniz Amisos Antik Kenti

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ndeki Amisos hazinesi, 1995 yılında Amisos Antik Kenti’nin bulunduğu tepelik alandan çıkarıldı. Antik kentte gezebileceğiniz iki odalı ve kayadan oyulmuş bir mezarın yanı sıra kuzeyde üç bölmeli bağlantılı bir antik mezar daha bulunuyor.

Karadeniz Amisos Antik Kenti
Karadeniz Amisos Antik Kenti

Antik kenti gezmek için Samsun Amisos Tepesi Teleferiği’ne binebilir ve kuş bakışı olarak Samsun şehrinin güzelliğini izleyebilirsiniz.

Rize

Rize, Türkiye’nin çay yetiştirme konusunda en önemli şehridir, bu nedenle ülkedeki en güzel çayları burada tadabilirsiniz. Rize şehri, yemyeşil çay tarlaları ile çevrilmiş benzersiz bir yer. Yüksek tepelerin üzerinden muhteşem manzaralar eşliğinde çayınızı yudumlayabileceğiniz çay bahçesi gezilerine Rize’de mutlaka katılmanızı öneririz. Çok çeşitli çay bitkilerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra Rize’de etkileyici bir subtropikal bitki örtüsü koleksiyonu da bulunuyor.

Rize
Rize

Orta Çağ’da Cenevizlilerin yaptırdığı Rize Kalesi’nden Karadeniz’in en güzel panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz. Kalenin çevresinde de rahatlatıcı pek çok çay bahçesi bulunuyor.

Karaca Mağarası

Bu mağara ağı, Türkiye’nin en iyi ve en erişilebilir mağara ağlarından biri. Trabzon’dan 97 kilometre uzaklıktaki küçük Torul kasabası yakınında bulunan Karaca Mağarası, 107 metre derinliğe kadar uzanıyor, ayrıca tuhaf ve ürkütücü şekillerde oluşmuş dev dikit ve sarkıtlarla çok etkileyici manzaralar sunuyor.

Bakımlı yürüyüş yolları ve mükemmel aydınlatma sayesinde mağara oluşumlarını yakından görebilirsiniz. Karaca Mağarası aynı zamanda sağlıklı özellikleriyle da bilinir, çünkü mağaradaki oksijen seviyesinin astım hastaları ve diğer solunum problemleri olanlar için çok faydalı olduğu söyleniyor.

Ordu Çaka Plajı

Çok fazla yabancı turist Karadeniz’e gelmiyor ancak yerli turistler bu bölgede görülecek pek çok muhteşem şey olduğunu biliyorlar. Bölgenin en güzel plajı olan Çaka Plajı, yaz aylarında piknik yapmak isteyen çok sayıda aileyi kendine çekiyor. Çaka Plajı, aynı zamanda benzersiz gün batımı manzarasıyla da ünlü.

Ordu uçak bileti alarak tadını çıkarabileceğiniz bu güzel plaj, temmuz ve ağustos aylarında yani tatil mevsiminde bile nadiren kalabalık oluyor. Ordu’ya çok yakın olan Çaka Plajı’na uğramayı ve bu beyaz kum sahilde güneşlenip Karadeniz’in tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Ordu

Ordu şehri, Karadeniz’in hem doğusundaki hem de batısındaki kumlu sahilleri ile Karadeniz kıyılarındaki en iyi noktada yer alıyor. Ordu, Karadeniz bölgesinin en temiz sahillerinin yanı sıra en uzun kıyı şeridine de sahip. Ordu gezinizde doğal plajların tadını çıkarabilir ve pek çok mesire alanında yemyeşil doğanın içinde huzur bulabilirsiniz.

Ordu
Ordu

Ordu şehrinin eski Rum mahallesi ise ahşap çerçeveli evleri ve dar sokakları ile size muhteşem bir eski dünya atmosferi sunacak. Burada gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Amasra

Karadeniz kıyısının en güzel liman kasabası olan Amasra, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Amasra eski kenti, denize uzanan dar sokaklarda birbirleri arasına sıkışmış renkli evlerle çok etkileyici sokak manzaraları sunduğu için fotoğrafçıları bu şehre çekiyor.

Bizans dönemine ait olan Amasra Kalesi ise Dereoğlu Sokak üzerinde bir müze olarak hizmet veriyor ve şehrin küçük limanın harika manzaralarını sunan şehrin ana turistik yeri. Amasra aynı zamanda güzel plajlarda yüzmek, güneşlenmek ve eski şehir atmosferinin tadını çıkarmak için de Karadeniz’deki en iyi yerlerden biri. Amasra limanından başlayan tekne gezileri de çevredeki el değmemiş koyları keşfetmenizi sağlayan Karadeniz turları sunuyor.

Giresun

Vişne seviyorsanız Giresun’da harika zaman geçireceksiniz. Roma generali Lucullus, ilk vişneyi burada gördü ve tadını çok beğenip meyveyi Roma’ya geri götürdü. Giresun adı da antik Yunanca vişne anlamına geliyor.

Giresun
Giresun

Giresun uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu güzel şehir, M.Ö. 7. yüzyılda Milet halkı tarafından kurulan antik Kerasous’un yerini aldı. Bu oldukça uzun tarihine rağmen, şehir merkezinde görülecek çok az tarihi kalıntı var. Şehrin yukarısındaki Bizans kalesi kalıntıları çevresindeki kırsal alanın muhteşem manzaralarına sahip ve Atatürk Caddesi’ndeki Giresun Müzesi, şehrin uzun tarihi belgeleyen mükemmel bir arkeolojik buluntu koleksiyonu sunuyor.

İnebolu

Batı Karadeniz bölgesinin ana limanı olan İnebolu; yıkık bir tarihi kaleye, birçok geleneksel Osmanlı ahşap evine ve çok sayıda ahşap Karadeniz evine sahip olan görülmeye değer bir yer.

Antik dönemlerde İnebolu, Abonoteichus olarak biliniyordu ancak Roma döneminde İyonopolis olarak yeniden adlandırıldı. İnebolu’nun eski kentinde yer alan Erkistos Mahallesi’nde tarihi Hristiyan mahallelerinin kalıntılarını bugün bile görebilirsiniz. Plaj severler için ise İnebolu, çevresindeki çok sayıda kumlu sahil şeridiyle güzel bir deniz tatili sunuyor.

İğneada

Bu huzurlu Karadeniz balıkçı köyü, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarının batı ucunda, Bulgaristan sınırının sadece 15 kilometre güneyinde yer alıyor. Kasabanın yemyeşil doğası insanları buraya çekiyor ve çevresinde kıyı şeridini çevreleyen güzel plajlar yaz aylarında turistlerle doluyor.

Denizin ve kumun yanı sıra İğneada’nın hemen batısında da yoğun ormanlık alanlara sahip Istranca Tepeleri bulunur ve bu ormanlık alanlar doğada huzur bulabileceğiniz pek çok yürüyüş parkuruyla çevrili durumda.

Kıyıköy

Bu küçük balıkçı köyü, İstanbulluların güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarmak için hafta sonları kaçamak yaptığı çok sevilen bir yer. Kıyıköy’de bulunan plajda güneşlenmek isteyenler için şezlonglar, şemsiyeler ve biraz daha aktif olmak isteyenler için kiralık tekneler bulunuyor. Pek çok eğlenceli olanağı ile Kıyıköy Plajı’nın aile dostu bir çekiciliği var.

Yerel turizmi deneyimlemek için kıyıdaki güzel kafelere uğrayabilir ve Karadeniz çayınızı yudumlarken eşsiz manzarayı izleyebilirsiniz. Plajın yanı sıra Kıyıköy, 6. yüzyıldan kalma bir Bizans kalesine de ev sahipliği yapıyor. Karadeniz gezinizde bu kalenin surlarına çıkabilir ve harika Karadeniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

Samsun

Samsun uçak bileti alarak güzelliklerini göreceğiniz, Karadeniz’deki en büyük şehri olan Samsun, kalabalık bir endüstri merkezi. Samsun’un çevresindeki kıyı ovası da kentin yoğun limanından ihraç edilen tütün, tahıl ve pamuk gibi ürünlerin yetiştirildiği yer.

Samsun
Samsun

M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlılar tarafından kurulan antik Amisos bölgesinde yer alan Samsun, önünde güzel Karadeniz manzaraları arkasında ise yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili durumda. Şehrin arkeoloji müzesinin sergileri antik çağlara kadar uzanıyor ve Atatürk’ün kaldığı otelde yer alan Gazi Müzesi, 1919 yılında Kurtuluş Savaşı için başlangıç noktası olarak Samsun’un rolünü hatırlatıyor.

Samsun’da Osmanlı dönemine ait pek çok güzel camiyi de ziyaret edebilirsiniz. Pazar Camii ve Ulu Camii, Samsun’da gezeceğiniz en güzel camiler arasında.

Durak Han

Küçük ve oldukça sakin olan Duragan kasabası, Sinop’un 133 kilometre güneyinde yer alıyor. Kasabada yer alan büyüleyici Selçuklu kervansarayı Durak Han, 1266 yılında Pervane Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Üç koridorlu bir kış salonunu ve tonozlu odalarla çevrili geniş bir yaz avlusunu Durak Han’da keyifle gezebilirsiniz.

Yenilenmiş kompleksin her köşesinde yarı dairesel kuleler var ve dış duvarlar ek dikdörtgen kuleler ile güçlendirilmiş. Kervansaray mimarisi ile ilgileniyorsanız, Karadeniz seyahatinde tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Aerobilet Uçak Bileti ile Sürmene Kasabasını Gezin

Trabzon’un 40 kilometre doğusunda bulunan küçük Sürmene kasabası, antik çağda Susarmia veya Augustopolis olarak biliniyordu. Sürmene kasabası yakınındaki yıkık bir Orta Çağ kalesi ve 18. yüzyıldan kalma etkileyici bir yapı olan Yapukoğlu Konağı, Karadeniz gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Sürmene’nin güneyindeki yalıtılmış tepe bölgesinde ise çok sayıda terk edilmiş Yunan manastırı bulunuyor. Rehberli gezilerle keşfe çıkacağınız bu manastırların en güzelleri arasında ise Charveli Manastırı, Oma Manastırları ve Seno Manastırı yer alıyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlara Karadeniz bölgesine uçak bileti alabilir ve ülkemizin en güzel şehirlerini, yemyeşil ormanlarını ve muhteşem deniz manzaralarını keşfe çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın