Doğa yürüyüşleri ile Trakya’yı keşfedin

0
346
Doğa yürüyüşleri ile Trakya’yı keşfedin
Doğa yürüyüşleri ile Trakya’yı keşfedin

Trakya bölgesinin birbirinden güzel yürüyüş parkurlarında yemyeşil doğayla baş başa unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Yıldız Dağları’nın yanı başında Karadeniz’in mavisini ve meşe ormanının yeşilini harmanlamış doğa harikaları ile burada görülecek pek çok güzel şey var.

Binlerce yıllık tarihe sahip olan Trakya şehirlerinde Traklar, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardan izler bulacak, sizi tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyecek manzaralar izleyeceksiniz. Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla uçak bileti alabilir ve doğa yürüyüşleriyle Trakya’nın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Trakya Lezzetleri

Trakya’yı gezerken mutlaka uğramanız gereken yerler köftecilerdir. Bunların arasında en ünlülerinden birisi olan Dobrodoşli Rumeli Köftecisi bölgede en sevilen lezzetleri sunuyor. Yakın zamana kadar burada bir arabada köfte satan Boşnak ustanın mekanı olan şirin köfteci, köfteleri kadar lezzetli sucuklarıyla da ünlü.

Trakya Lezzetleri
Trakya Lezzetleri

Trakya köftecilerini ziyaret ederek günlük, doğal, sağlıklı ve mevsime uygun malzemelerle hazırlanan köftelerin tadına bakarak tatilinizi renklendirebilirsiniz. Burada yediğiniz köftelerin lezzetini asla unutamayacaksınız.

Trakya’nın alabalığı da çok meşhur. Temiz hava eşliğinde doğanın içindeki alabalık çiftliklerini ziyaret edebilir ve eşsiz manzara karşısında, yöresel mezeler eşliğinde alabalık tadabilirsiniz. Alabalık dışında lüfer, istavrit ve palamut gibi balıkları deneme şansınız da bulunuyor.

Trakya’yı Doğa Yürüyüşleri ile Gezin

Longoz Milli Parkı Doğa Yürüyüşü

Longoz Milli Parkı, Trakya bölgesinin en iyi doğa yürüyüşü alanlarından birisi. Burada yapacağınız doğa yürüyüşlerinde yemyeşil ormanların ve temiz havanın içinde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Bölgenin en uzun kumsalı da bu milli parkta bulunuyor. Longoz kumsalı kuşların cıvıltısı ve ormanın yeşilliği sayesinde, güzel bir tatil başlangıcı yapabileceğinizi bir yer.

Subasar ormanı anlamına gelen longozlar, dünyada sadece Amazon, Afrika Kongo Havzası ve burada bulunuyor. Denize doğru akan derelerin kumları taşıyıp deniz kıyısına yığması ve set oluşup dere ağzını kapatmasıyla oluşan ve kendine özgü bir ekosisteme sahip olan havzalar eşsiz güzelliklerle dolu.

Longoz Milli Parkı Doğa Yürüyüşü
Longoz Milli Parkı Doğa Yürüyüşü

Longoz ormanları diğer ormanların aksine sadece yağışlarla beslenmeyip tabanda oluşan sularla da besleniyor, bu nedenle bu ormanlar yağmur ormanları gibi gür ve ağaç yoğunluğuna sahip. Longoz Milli Parkı’nda yağmur ormanları atmosferi içinde yürüyebilir ve Longoz’un muhteşem plajında mola vererek yüzebilirsiniz.

Ganos Dağı Doğa Yürüyüşü

Ganos Dağı, Tekirdağ Kumbağ ile Şarköy arasında yer alıyor ve Kutsal Işık anlamına geliyor. Üzüm bağlarıyla ve yerel şaraplarıyla ünlü olan bölge aynı zamanda size doğayla baş başa kalabileceğiniz harika yürüyüş parkurları da sunuyor.

Uçmakdere’yle birleşen Ganos Dağı yürüyüş rotaları, son yıllarda hem yerli hem de yabancı doğa sevenlerin çok ilgisini çekiyor. Yaklaşık 5 saat süren yürüyüşlerle Tekirdağ, Şarköy, Yenice, Uçmakdere boyunca yürüyecek ve deniz seviyesinden 850 metre yüksekliğe çıkacaksınız.

Ganos Dağı, İstanbul’a çok yakın olduğu için de tercih ediliyor ve çeşitli turlarla burada yürüyüşlere çıkabilirsiniz. İsterseniz Uçmakdere Köyü’nde yamaç paraşütü de yaparak bölgenin manzarasını kuş bakış izleyebilirsiniz.

Uçmakdere Doğa Yürüyüşü

Çarpıcı manzaralara sahip Işıklar Dağı’nın yemyeşil eteklerinde bulunan Uçmakdere Köyü, el değmemiş doğal güzellikleriyle doğa sevenleri kendine çekiyor. Uçmakdere Köyü’nde gezerken tarihi evleri görebilir, harika fotoğraflar çekebilir ve köy kahvaltılarının tadını çıkarabilirsiniz.

Trakya’nın en güzel yürüyüş rotalarından birine de sahip olan Uçmakdere, aynı zamanda yamaç paraşütü ve dağ sporları yapabileceğiniz güzel tesislere de sahip. Buraya dünyanın her yerinden turist, yamaç paraşütü veya doğa yürüyüşü yaparak doğal güzelliklerin tadını çıkarmaya geliyor.

Uçmakdere Doğa Yürüyüşü
Uçmakdere Doğa Yürüyüşü

Yılın her zamanı yürüyüş yapabileceğiniz, iyi düzenlenmiş parkurlarına sahip olan Uçmakdere’de 12 boyunca yamaç paraşütü de yapılabiliyor. Tekirdağ Uçmakdere Yamaç Paraşütü Festivali de dört senedir düzenleniyor ve dünyanın her yerinden turistleri kendine çekiyor.

Tekirdağ’dan geçerken meşhur köftelerden yedikten ve tadına doyamayacağınız peynir helvasından aldıktan sonra Kumbağ ve Barbaros üzerinden Şarköy yakınlarında bulunan Uçmakdere’ye ulaşabilirsiniz.

İğneada Doğa Yürüyüşü

Türkiye’nin doğa güzellikleriyle ünlü bir ilçesi olan İğneada ve çevresini gezerken Türkiye’nin batı ucunda yer alan muhteşem İğneada Deniz Feneri’ni de göreceksiniz. Denizden yüksekliği 44 metre olan deniz fener, yüksekliğinden dolayı Karadeniz’in hırçın dalgalarından etkilenmiyor. İğneada Deniz Feneri’nin önünde doğal bir plaj bulunuyor, burada deniz feneri manzarası eşliğinde yüzerek rahatlayabilirsiniz.

İğneada Doğa Yürüyüşü
İğneada Doğa Yürüyüşü

İğneada yürüyüş parkurları müthiş bir gün doğumu ve dün batımı manzarasına sahiptir. Burada güneş denizin içinden olgun bir portakal gibi yükseliyor gökyüzüne. Deniz fenerine çıkarken yorulabilirsiniz ama bu muhteşem yere ulaştığında manzaranın buna değdiğini göreceksiniz. Yeşilliklere uzanıp, deniz fenerinin altında masmavi denizi seyretmeye doyamayacaksınız.

Erikli Doğa Yürüyüşü

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı çok güzel bir sahip beldesi olan Erikli, muhteşem doğal güzelliklerin yanı sıra ince kumlu plajların ve tertemiz denizin de tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir yer. Erikli’de hem harika yürüyüşler yapabilir hem de her bütçeye uygun olan otel ve pansiyon konaklamalarından faydalanabilirsiniz. Birçok eğlence mekanına da sahip olan Erikli’de her yıl pek çok müzisyenin sahne aldığı Trakya Fest gerçekleştiriliyor.

Erikli doğa yürüyüşünüzde Saros Körfezi’nin muhteşem manzaraları size eşlik edecek. İsterseniz körfezde bulunan su sporları merkezinde rüzgar sörfü yapabilir veya tekne gezileriyle Saros Körfezi’ni keşfe çıkabilirsiniz. Yürüyüşünüz boyunca pek çok gizli koyda da molalar verecek ve temiz havanın yanında masmavi suların da tadını çıkaracaksınız.

Avcılar Köyü Zindan Şelalesi Doğa Yürüyüşü

Tekirdağ uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız büyüleyici Zindan Şelalesi, İğneada’ya 14 kilometre mesafede bulunan Avcılar Köyü yakınlarında yer alıyor. Aslında burası bir Eko-Yaşam projesi olan Palivor Çiftliği ile ünlü oldu. Hem şelale hem de Avcılar Köyü, doğal güzellikleri ile sizi çok etkileyecek yerler.

Avcılar Köyü’nü geçtikten sonra karşınıza çıkacak yemyeşil doğanın içinde beyaz köpükleriyle göz kamaştıran Zindan Şelalesi, dere kenarına yayılmış yürüyüş ve piknik alanlarıyla yaz sıcağında serin bir havaya sahip. Burası kamp yapmak, piknik yapmak ve dinlenmek için benzersiz bir yer.

Beğendik Köyü Doğa Yürüyüşü

Trakya’yı keşfederken hiç beklemediğiniz bir anda sizi güzelliğine hayran bırakacak bir köy karşınıza çıkacak. Küçük bir köy olan Beğendik Köyü aynı zamanda otantik dokusunu korumayı başarmış şirin bir köy. Köyün biraz ilerisinde ise sizi tertemiz bir plaj bekliyor. Çok bilinmediği için korunmuş ve tertemiz kalmayı başarmış bu plajda keyifli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Köyün sakin ve huzurlu plajında suyun ve güneşin tadını çıkarın. Burası birçok turistik tesisten çok daha güzel ve doğal bir yer. Beğendik Köyü Plajı’na gelirken yanınızda içecek ve yiyecek getirin, çünkü sahilde bunları alabileceğiniz hiçbir tesis bulunmuyor.

Kumsalın gerisindeki tepeden ve kayalıklardan Bulgaristan’a kadar uzanan kumsalı ve kumsalın öbür ucunda yer alan Bulgaristan’ın Rezova Köyü’nü seyretmek ise ayrı bir keyif. Beğendik Köyü Plajı’nda uzun yürüyüşler yapabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dupnisa Mağarası Doğa Yürüyüşü

Trakya gezilerinde ilk uğramanız gereken yerlerden biri de Dupnisa Mağarası’dır. Bu mağara gizemli atmosferiyle her yıl binlerce ziyaretçi çekiyor. Dupnisa Mağarası, Demirköy ilçesinde Sarpdere Köyü’nün 5-6 kilometre güney batısında yer alıyor. Toplam 3000 metre uzunluğunda olan mağaranın ilk 1000 metresi suyla dolu.

Dupnisa Mağarası Doğa Yürüyüşü
Dupnisa Mağarası Doğa Yürüyüşü

Dupnisa Mağarası tam üç tane girişe sahip. Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Dolin, ikincisi Kuru Mağara, üçüncüsü de Kız Mağarası olarak biliniyor. Bu girişlerden en derini 400 metreyi aşan derinliğiyle Dupnisa Dolin’dir. Dupnisa Dolin girişinde mağara 2 bin 720 metre derinliğe ulaşıyor ve bunun 500 metresi gezilebiliyor. Bu seviyeden aşağıya ancak profesyonellerin inmesine izin veriliyor.

Dupnisa Mağarası ziyaretçilere mükemmel bir görsel şölen sunuyor. Her yeri sarı ve beyaz karşımı doğal ışıkla süslü olan mağaranın su yollarında pek çok harika sarkıt bulunuyor. Tatilinizde size tüm güzelliği ve fantastik havasıyla saracak olan Dupnisa Mağarası’nda bol bol fotoğraf çekeceksiniz.

Longoz Meşe Ormanı Doğa Yürüyüşü

Muhteşem manzaralarıyla sizi büyüleyecek en güzel yerlerden biri de Türkiye’nin en sevilen doğa yürüyüş alanlarından biri olan Longoz Milli Parkı’nın bir kısmını oluşturan Longoz Meşe Ormanı’dır. Bu benzersiz yerde doğayla kucaklaşacaksınız. Meşe ormanının denize yakın yerlerinde kızılağaç ve dişbudak, kuru bölümlerinde ise başta saplı meşe olmak üzere pek çok farklı meşe türüne rastlamak mümkün, ayrıca burası gürgen gibi ağaçları da bulunuyor.

Longoz Meşe Ormanı Doğa Yürüyüşü
Longoz Meşe Ormanı Doğa Yürüyüşü

Longoz Meşe Ormanı, filmlere konu olmuş güzellikte bir doğa harikası ve bölgedeki kuş çeşitliliğinden dolayı hem kuş gözlem yapmak hem de kuş sesleri arasında doğa yürüyüşleri için ideal. Meşe ormanında yürüyüş yaparken ak kuyruklu kartal, kerkenez, kara leylek, sakarca, ağaçkakan, karabatak, akbalıkçıl ve sakarmeke gibi pek çok kuş türlerini görebilirsiniz. Özellikle ender görülen kara leylekler güzellikleriyle sizi çok etkileyecektir.

Vize Kalesi Doğa Yürüyüşü

Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan ve ilçeyle aynı adı taşıyan Vize Kalesi, ilçenin en tepe kısmında yer alıyor ve doğa yürüyüşleriyle keşfetmek için ideal bir konumda. İlçenin en çok gezilen ve ilgi gören yerleri arasında yer alan Vize Kalesi, muhteşem bir manzaraya sahip.

Tekirdağ uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz Vize Kalesi, iç kale ve dış kale olarak ikiye ayrılıyor. Kalenin yapımında kesme taşlar kullanılmış ve taşlar sağlam bir harçla örülmüş. Günümüze kadar gelmiş olan surların ve kalenin Roma dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Vize Kalesi Doğa Yürüyüşü
Vize Kalesi Doğa Yürüyüşü

Vize Kalesi’nden tatilinizin en güzel manzaralarını görebilir ve tarihi bir atmosferde yüksek bir noktadan ormanları izleyerek Trakya’nın güzelliklerini görebilirsiniz.

Arda Nehri Doğa Yürüyüşü

Türkiye’nin sınırı aşan doğa yürüyüşü olarak tanınan Arda Nehri doğa yürüyüşleri, EDOSK Derneği tarafından düzenleniyor. Bu doğa yürüyüşü; Kastanies, Rizia ve Yunanistan’daki Arda Nehri kıyısını kapsıyor. Son yıllarda gerçekleştirilmeye başlayan bu yürüyüşlerle Arda Nehri’ne paralel bir rotada 16 kilometrelik bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Pazarkule Sınır Kapısı’ndan başlayan bu doğa yürüyüşü, Kastanies Köyü’nü geçtikten sonra Arda Nehri’nin boyuna ilerliyor ve Arda Nehri’ne paralel bir rota üzerinden Rizia Köyü’ne kadar devam ediyor. Rizia köyünde verilen moladan sonra ise aynı rota üzerinden Kastanies Köyü’ne geri dönülüyor ve yemekten sonra Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşılıyor. Arda Nehri’nin yalnızca 1 kilometrelik kısmı Türkiye sınırlarında yer alıyor. Türk, Yunan ve İngiliz doğa sevenlerin katılımıyla Türkiye’de başlayıp Yunanistan’da sona eren bu doğa yürüyüşüne katılarak unutulmaz zamanlar geçirebilir ve eşsiz nehir manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden ucuz uçak bileti alabilir ve Trakya’da düzenlenen doğa yürüyüşlerine katılarak muhteşem doğal güzellikler arasında stres atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın