Iğdır Uçak Bileti ile Türkiye’nin Sınır Şehrini Keşfedin

0
445
Iğdır Uçak Bileti ile Türkiye’nin Sınır Şehrini Keşfedin
Iğdır Uçak Bileti ile Türkiye’nin Sınır Şehrini Keşfedin

Aerobilet ayrıcalıklarıyla Iğdır uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu güzel şehir; kendine özgü benzersiz iklimi, binlerce yıllık tarihi anıtları, tertemiz yaylaları ve üç komşu ülkeye de sınırının olmasıyla eşsiz bir yer. M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan tarihiyle Iğdır’da hem tarih sevenler hem de doğa sevenler için görülecek ve yapılacak çok fazla şey var.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Iğdır uçak bileti alarak bu etkileyici şehrin sakladığı hazineleri keşfe çıkarak Tuz Mağaraları ve Meteor Çukuru gibi doğal güzellikleri; Harmandöven Kervansarayı ve Iğdır Kalesi gibi tarihi güzellikleri yakından görebilirsiniz.

Iğdır Mutfağı

Iğdır gezinizde hem Doğa Anadolu’nun hem de Iğdır’ın en güzel yerel yemeklerini tatma fırsatı bulacaksınız. Şehrin en meşhur yemeği olan ve kuzu incikten özel bir yerel tarifle yapılan Bozbaş, burada denemeniz gereken ilk lezzet. En sevilen yerel lezzetlerden olan taş köfte, ayrıca ıspanak, maydanoz ve pirinç gibi malzemelerle hazırlanan yoğurt çorbası da mutlaka denemeniz gereken yerel yemekler arasında.

Iğdır Mutfağı
Iğdır Mutfağı

Iğdır’ın Kültürel Zenginlikleri

Iğdır, dünyanın en sıra dışı şehirlerinden biri haline getiren özelliği, üç farklı ülkeyle sınır komşusu olması. Iğdır gezinizde çok yakın alanlarda birbirinden çok farklı medeniyetlerin ve kültürlerin izlerini göreceksiniz.

Iğdır uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Aras Nehri sadece Iğdır’ın sınırını değil, aynı zamanda Türkiye’nin sınırını da oluşturuyor. Ağrı Dağı da bir başka komşu ülke olan İran’la bir sınır oluşturuyor. Türkiye’nin en doğu ucu olan Dil Ovası da Iğdır sınırları içerisinde yer alıyor ve bütün bu özellikler Iğdır’a büyük kültürel zenginlik kazandırıyor. Binlerce yıllık tarihi boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Iğdır’da büyüleyici tarihi kalıntılar ve kültürel eserler göreceksiniz.

Iğdır’da ilk medeniyeti kuran Urartu’dan kalma Sürmeli Çukuru’nda günümüze kadar hayatta kalan Karakale mutlaka görmeniz gereken bir yer. Iğdır’da Selçuklular, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi yapıyla karşılaşacaksınız. Camiler, medreseler, anıtsal mezar taşları ve İpek Yolu tüccarlarının konaklaması için hazırlanmış kervansaraylar, Iğdır gezinizi süsleyecek hazineler.

Iğdır’ın Doğal Güzellikleri

Iğdır Tuz Mağaraları

Iğdır’ın çevresi devasa dağlar, hırçın dereler ve yemyeşil yaylalar ile çevrili ama Iğdır en çok kendine özgü güzellikleri ile ilgi çekiyor. Bu özellikler arasında en ünlüsü olan Tuz Mağaraları, pek çok medeniyet ve Osmanlılar tarafından tuz madeni olarak kullanılan bir dağın içinde bulunuyor.

Iğdır Tuz Mağaraları
Iğdır Tuz Mağaraları

Iğdır uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Tuz Mağaraları’nın parlak beyaz tuz duvarları arasında gezebilir ve unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Mağaraların içerideki buz gibi soğuk havanın astım hastalığına da iyi geldiği biliniyor. Tuz Mağaraları’nın derinlerine indikçe inanılmaz manzaralarla karşılaşacaksınız. Kristal bir denize benzeyen tuz kayalarının arasına sıkışmış göl de bu bembeyaz manzarayı tamamlıyor.

Iğdır Sürmeli Çukuru

Iğdır’ın kendine özgü bir iklimi, kültürü ve doğal güzellikleri var. Karla kaplı dağlarla çevrili olan Iğdır aynı zamanda ovasında doğal bir sera iklimi yaratıyor ve pamuk gibi ürünler yetiştiriyor. Bu doğa zenginliği en iyi göreceğiniz yer ise yöreye özgü kayısı ve elmaları da tadabileceğiniz ünlü Sürmeli Çukuru.

Vahşi dağ zambakları ile süslü bu alan kendine özgü doğal sera iklimiyle Doğu Anadolu’da yetişmeyen pek çok ürünün yetiştiği bir yer. Güneş ışığıyla parlayan zambak dolu tepelerde harika fotoğraflar çekeceksiniz.

1892 yılında Iğdır’ın Korhan yaylasına düşen bir göktaşının açtığı devasa meteor çukuru da etkileyici manzarasıyla şehri gezerken uğramanız gereken yerlerden biri. Meteor çukuru çevresini saran çiçekler ve yemyeşil doğa güzellikleri de görülmeye değer güzellikte.

Iğdır Kuş Gözlem Noktaları

Iğdır’ın doğal güzellikleri arasında yapılacak çok şey var.  Iğdır birçok kuş türü için de göç ve yuva noktası olarak doğa sevenleri büyülüyor.

Iğdır uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız yemyeşil doğası ve özel konumu nedeniyle bu güzel şehir, Kafkasya’dan Rusya’ya göç eden kuşların mola verdiği çok özel bir yer. Ağrı Dağı’nın eteklerinde ve Aras Nehri sınırındaki göllerde pek çok göçmen kuş türünü görebilirsiniz. Bu kuşların bazıları Türkiye’de başka hiçbir yerde görülemiyor.

Iğdır Kuş Gözlem Noktaları
Iğdır Kuş Gözlem Noktaları

Iğdır’daki kuş havzalarının en önemlilerinden biri Çıyrıklı Köyü. Ziyaret edebileceğiniz bir diğer kuş cenneti ise Karaköyunlu ilçesinde Taşburun sınırlarında bulunan Bulakbaşı. Bu iki yer de mesire alanları ve yürüyüş yollarıyla hem göçmen kuşları izleyeceğiniz hem de piknik yapacağınız bir ortamı size sunuyor.

Iğdır Korhan Yaylası

Yürüyüşçüler ve doğa sevenlerin en çok sevdiği yerlerden biri de Ağrı Dağı Festivali’nin de yapıldığı Korhan Yaylası. Ağrı Dağı’nın kuzeydoğu yamaçlarında 2000 metre yükseklikte yer alan bu büyüleyici yayla, renkli çiçekler ve taze dağ havası size yılın bütün stresini atabileceğiniz bir yer.

Korhan Yaylası doğa yürüyüşleriyle üç farklı ülkenin manzaralarını göreceğiniz eğlenceli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu platoda bulunan ve göktaşının düşmesiyle oluştuğu söylenen devasa meteor çukuru da bu yaylada bulunuyor. Bölgenin en eski yerleşim bölgesinde yapacağınız bu yürüyüşlerle Kız Kalesi ve Oğlan Kalesi’nin kalıntılarını, ayrıca antik kervan yollarını görecek ve harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Ağrı Dağı Doğa Yürüyüşleri

Ağrı Dağı, Ağrı ilini aşarak Iğdır’a kadar uzanıyor ve bu güzel şehrin manzarasını tamamlıyor. Iğdır’da Ağrı Dağı ve çevresindeki doğal alanlar, pek çok doğa sporu için bir merkez görevi görüyor. Kalıcı karla kaplı tepenin zirvesine çıkmak isteyen dağcılar için en güzel yerlerden biri de Iğdır.

Ağrı Dağı yürüyüş yolu rotası sizi Iğdır Ovası’nın güzel manzarası boyunca gezdirecek ve diğer ülkelerin sınırı boyunca muhteşem manzaraları da görmenizi sağlayacak. Güzel yayla platolarının bulunduğu Ağrı Dağı, pek çok nadir çiçeğe de ev sahipliği yapıyor, bu nedenle bölge bitki severler ve kuşların göç yolunda olduğu gibi kuş gözlemcileri için de muhteşem bir yer. Ağrı Dağı yürüyüş yolunun sunduğu muhteşem panoramalar doğa fotoğrafı safarileri için ideal ve burada yapabileceğiniz diğer aktiviteler arasında trekking ve yamaç paraşütü bulunuyor.

Ağrı Dağı Doğa Yürüyüşleri
Ağrı Dağı Doğa Yürüyüşleri

Ağrı Dağı, aynı zamanda profesyonel tırmanış için dünyanın en popüler yerlerinden de biri.  Marco Polo, Ağrı Dağı için hiç kimse asla bu dağa tırmanamaz demişti ama günümüzde dünyanın pek çok yerinden gelen dağcılar bu görkemli dağa tırmanıyorlar. Özellikle profesyonel dağcılar tarafından tercih edilen rota ise Iğdır’ın Küp Gölü çevresindeki Korhan Yaylası’ndan başlıyor.

Iğdır Balık Gölü

Balık Gölü, Iğdır’da keşfedeceğiniz bir başka doğal harikası. 2,250 metre rakım ile Türkiye’nin en yüksek gölü olan Balık Gölü, lezzetli alabalıkları ile ünlü. Balık Gölü’nde tekne gezilerine çıkabilir ve gölün ortasında bulunan küçük adanın üstündeki tarihi yerleri de gezebilirsiniz.

Doğu Anadolu Bölgesi’ni gezen yerli ve yabancı turistler arasında çok sevilen bir yer olan Balık Gölü, her mevsim size farkı bir manzara sunacak. Ülkemizin gizli hazinelerinden biri olan bu dağ gölünde yaşayan kuş türleri de kuş gözlemcilerinin çok ilgisini çekiyor. Gölün bulunduğu Sinek Yaylası, yerli halkın piknik yaptığı ve temiz havanın tadını çıkardığı bir yer. Özellikle Avrupa’dan turistleri ağırlayan Balık Gölü’nün çevresinde güzel kamp alanları bulunuyor. Göl manzarasına karşı çadırınızı kurabilir ve güzel manzara eşliğinde keyifle dinlenebilirsiniz.

Iğdır’ın Tarihi Güzellikleri

Iğdır Kalesi

Iğdır uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Doğu Anadolu’da birbirinden güzel pek çok görkemli kale bulunuyor, bunların en önemlilerinden biri de Ağrı Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Iğdır Kalesi. 2120 rakımlı bir kaya tepesine inşa edilmiş olan Iğdır Kalesi, 11’inci yüzyılda Oğuz Türkleri tarafından inşa edilmiş ve kaleyi ele geçiren devletler tarafından kısmen değiştirilmiş.

Kesme taştan inşa edilen Iğdır Kalesi, görülmeye değer güzellikte bir yer ve merdiven yardımıyla inilen su sarnıcı çok ilgi çekiyor. Iğdır Kalesi, uzun yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı ve önemli savaşlar gördü. Kalenin duvarları şimdi yıkılmış olsa da bu kalenin büyük alanı halka açık.

Ram Heykelleri

Iğdır gezinizde ülkemizin en önemli ovalarından biri olan Iğdır Ovası’nda sıkça Ram başlı mezar taşları ile karşılaşacaksınız. Mistik önemlerinin yanı sıra bu mezar taşları Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine de ışık tutuyor. Ram heykelleri kahramanlarını yüceltmeleri ve anılarını sonsuza dek taze tutmaları için yapılıyordu. Her bir antik mezarlık aynı zamanda bir açık hava müzesidir ve içlerinde bulunan çok sayıdaki Ram başlı mezar taşı, o döneme ait sosyal yaşamı yansıtır.

Iğdır Gödekli Kümbeti

Ağrı Dağı ve Aras Nehri’nin harika manzarasına sahip oldukları için mezar alanları genelde tepe bölgelerde bulunuyor. Bu konumdan dolayı etkileyici mezar taşlarının yakınında başka önemli tarihi kalıntılar da var. Bu alanların biri de Aralık ilçesine 15 km mesafede bulunan ve çok huzurlu olduğu için seçilen Gödekli Kümbeti. Bu anıtsal mezarın girişinde ikisi mavi renkli olan üç mezar taşı bulunuyor. Bu mezarların üzerindeki yazıtlar da çok ilgi görüyor.

Kul Yusuf Kümbeti

Kul Yusuf Kümbeti adlı anıtsal türbe, Iğdır Çakırtaş Köyü’nde bulunuyor ve doğu duvarlarından batı duvarlarına doğru uzanan düz kesme taş tasarımıyla çok ilgi çekiyor. Kul Yusuf Kümbeti, 1485 yılında Kul Yusuf adında bölgede çok sevilen biri için yaptırılmış. Akkoyunlu döneminin tüm mimari özelliklerini taşıyan Kul Yusuf Kümbeti’de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kul Yusuf Kümbeti
Kul Yusuf Kümbeti

Iğdır Harmandöven Kervansarayı

Iğdır şehri antik İpek Yolu’ndaki en önemli şehirler olan Batum, Tebriz, Tiflis ve Erivan yollarının kesiştiği noktada yer alıyor. Iğdır’daki İpek Yolu’ndan kalma en güzel kalıntıların arasında ise Harmandöven Kervansarayı bulunuyor.

Harmandöven Kervansarayı
Harmandöven Kervansarayı

Batum ve Tebriz arasında yolculuk yapan kervanların uğradığı bir yer olan Harmandöven, Selçuklular döneminde inşa edildi. Kervansarayı gezerken girişin üstündeki ince taş süslemelerine özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Iğdır Karakale Harabesi

Iğdır uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Karakale Harabesi, Iğdır’da göreceğiniz en önemli Urartu dönemi eserlerinden biri. Iğdır’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Karakale Harabesi, Iğdır Ovası’nın batısında Ermenistan’ın sınırında yer alıyor. Urartu geleneksel mimarlık özelliklerini göreceğiniz kalede hem Iğdır Ovası’nın hem de kalenin güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Iğdır Karakale Harabesi
Iğdır Karakale Harabesi

Iğdır Uçak Bileti ile Ahura Harabeleri’ni Gezin

Iğdır’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Ahura Harabeleri, Ağrı Dağı’nın yeşil yamaçlarında M.Ö. 2. yüzyılda Artaksiyalı Krallığı döneminde kurulmuş bir antik kentin kalıntılarını size sunacak. Ağrı Dağı eteklerindeki büyüleyici Yakup Vadisi’nde yer alan harabelerde vadinin en güzel manzaralarını izleyebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından veya mobil uygulamalar üzerinden kolayca Iğdır uçak bileti alabilir ve Türkiye’nin bu özel şehrini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın