İstanbul Uçak Bileti ile Asya ve Avrupa Arasında Büyüleyici Bir Yolculuk

0
455
İstanbul Uçak Bileti ile Asya ve Avrupa Arasında Büyüleyici Bir Yolculuk
İstanbul Uçak Bileti ile Asya ve Avrupa Arasında Büyüleyici Bir Yolculuk

İstanbul uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, Türkiye’nin kültürel ve tarihi merkezi olan İstanbul, Doğu’nun Batı ile buluştuğu antik bir şehir. Eskiden Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’un kıtalararası mistik yapısı, sanat ve mimariye hayranlık duyan herkesi kendine çekiyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği  İstanbul’un Türk hamamlarında rahatlayın, tarihi çarşıları ve modern alışveriş merkezlerini ziyaret eden, canlı gece hayatının tadını çıkaran ve muhteşem boğaz manzarasını izleyin.

Türkiye’nin en büyük limanına ev sahipliği yapan İstanbul, aynı zamanda yılda yaklaşık yarım milyon yolcu taşıyan turistik gemiler için de popüler bir liman. Zengin ve büyüleyici tarihi, İstanbul’u mutlaka görülmesi gereken bir turizm merkezi haline getiriyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla İstanbul uçak bileti alabilir ve Asya ve Avrupa arasında köprü olan bu büyüleyici şehri keyifle gezebilirsiniz.

İstanbul’un Hazinelerini Keşfedin

Boğaziçi

İstanbul Boğazı’nda gezmek, İstanbul’daki en popüler yerlerden bazıları olan Avrupa yakasındaki Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı ve Rumeli Hisarı; Anadolu yakasındaki Beylerbeyi Sarayı ve sahildeki konaklar gibi tarihi yerleri görmenin en iyi yolunu size sunuyor.

Boğaziçi
Boğaziçi

Gezi tekneleri Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan çelik bir asma köprü olan Boğaziçi Köprüsü’nün altından geçiyor ve büyüleyici manzaralar sunuyor. Değişik sürelerde Boğaziçi tekne gezileri bulabilirsiniz. Bunların birçoğunda rota seçenekleri de vardır ve akşam yapılan gezilerde akşam yemeği ve dans gösterileri de sunulur. Boğazın güzelliğini deniz üzerinden görmek istiyorsanız Eminönü’ndeki limana uğrayabilirsiniz.

İstanbul Çırağan Sarayı

İstanbul uçak bileti alarak yakından göreceğiniz, bir zamanlar imparatorluk sarayı olan ve şimdi beş yıldızlı bir otel olarak hizmet veren Çırağan Sarayı, 19. yüzyılda inşa edilmiş ve 2006 yılında orijinal renk düzeni kullanılarak yenilenmiştir.

İstanbul Çırağan Sarayı
İstanbul Çırağan Sarayı

Otel, saray süitlerinde yabancı siyasetçiler, dünyaca ünlü müzisyenler, aktörler, tasarımcılar ve sanatçıları ağırlıyor. Lüks oda ve süitler, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların avlanma yeri olan bir orman olan Yıldız Parkı manzarasına sahip. Otele ve otelin ödüllü restoranlarına araba, yat veya helikopterle gelebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş semtinde bulunan Dolmabahçe Sarayı, altı sultan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmış büyüleyici bir yer. Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de idari bir merkez olarak kullanılıyordu. El dokuması ipek halılar saray zeminini kaplar ve yüksek tavanlar altınla süslenmiştir.

Dünyanın en büyük kristal avizelerinden biri, bir zamanlar önemli devlet ve dini törenlerin yapıldığı tören salonunda asılı duruyor. Dolmabahçe Sarayı duvarlarında uluslararası sanatçılar tarafından yapılmış 200’den fazla tablo da göreceksiniz. Rehberli turlar, müzenin açık olduğu günlerde her 15 dakikada bir başlıyor.

İstanbul Topkapı Sarayı

Bir zamanlar sultanların ikametgahı olan Topkapı Sarayı, şimdi Osmanlı dönemine ait kıyafet ve eşyaları görebileceği büyük bir müze. Burada mücevher kaplı silahlar, cam eşyalar, porselenler ve gümüş eşyaların yanı sıra dini eserler, muhteşem el yazmaları ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan diğer önemli sanat eserlerini görebilirsiniz.

İstanbul Topkapı Sarayı
İstanbul Topkapı Sarayı

Mermer kaplı bir kapı, kendi kendinize yapabileceğiniz turlar için rehber kitaplar satan bir müze dükkanı bulabileceğiniz ilk avluya açılıyor. İsterseniz Topkapı Sarayı’nı rehberlerle gezme şansınız da var. Müzenin bazı bölümleri şu anda yenileniyor ve sarayın web sitesindeki bir grafik, turlar sırasında hangi bölümleri ziyaret edeceğiniz hakkında size bilgi veriyor.

Süleymaniye Camii

İstanbul’un en yüksek tepesinde oturan ve şehirdeki en büyük ikinci cami olan Süleymaniye Camii, mutlaka görmeniz gereken bir şaheser. Bu büyük dönüm noktası, bir zamanlar hastaneler, medreseler, hamamlar ve fakirleri besleyen mutfaklar dahil, toplumun dini ve kültürel ihtiyaçlarına hizmet eden daha büyük bir bina kompleksinin bir parçasıydı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü mimarlarından biri olan Mimar Sinan tarafından tasarlanan cami ve çevresindeki binaların tamamlanması tam yedi yıl sürdü. Günümüzde buradaki binaların pek çoğu hem yerli hem de yabancı turistlere hitap eden ve geleneksel Türk lezzetlerini sunan restoranlar olarak yeniden düzenlenmiş durumda. Caminin arkasındaki bahçe ise Haliç ve İstanbul Boğazı’nın panoramik manzarasını sunduğu için çok popüler.

İstanbul Kapalı Çarşı

Kapalı çarşı, İstanbul’un en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri. Bu ünlü çarşıda her türden malın satıldığı 4.000’in üzerinde mağaza bulunuyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin akın ettiği kapalı çarşı sadece dünyanın en popüler cazibe merkezlerinden biri değil, aynı zamanda tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan Türkiye’deki en eski ve en büyük kapalı çarşılardan biri.

İstanbul Kapalı Çarşı
İstanbul Kapalı Çarşı

Pazar günleri ve resmi tatil günleri hariç her gün sabah 9’dan akşam 7’ye kadar çarşıyı gezebilir ve harika alışverişler yapabilirsiniz.

İstiklal Caddesi

İstanbul uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz İstiklal Caddesi, İstanbul’un Paris’in ünlü Champs-Elysees Caddesi’ne cevabı olan görülmeye değer bir yer. Butikler, sanat galerileri, kitapçılar, kafeler, gece kulüpleri ve restoranlarla dolu bir yaya caddesi olan İstiklal Caddesi, bazen bir günde üç milyona kadar ziyaretçi görüyor.

Mimarlık hayranları, 19. ve 20. yüzyılın başlarından kalma geniş tasarım stillerinin tadını çıkarırken, tarih meraklıları ise bu caddenin geçmişinin önemini öğrenmekten keyif alacaklardır. İstanbul, 1950’lerde ani bir göç dalgasıyla başa çıkmakta çok zorlandı ve bölge bozulmaya başladı ama mahalle güzelleştirme projesi sayesinde İstiklal Caddesi bir kez daha görülmeye değer bir yer haline geldi.

İstanbul Kız Kulesi

Yalın Kule olarak da adlandırılan Kız Kulesi, tarihin önemli bir bölümüne ışık tutuyor. Bir gözetleme kulesi, hapishane, deniz feneri, gümrük dairesi, karantina hastanesi ve radyo istasyonu olarak hizmet veren Kız Kulesi, İstanbul’un en önemli simge yapıları arasında yer alıyor.

İstanbul Kız Kulesi
İstanbul Kız Kulesi

Bugün Kız Kulesi, uluslararası bir menü içeren bir restorana ve İstanbul Boğazı’nın 360 derecelik manzarasına sahip bir bara ev sahipliği yapıyor. Deniz servisleriyle kuleye gidebilir ve Üsküdar sahili manzaraları eşliğinde geleneksel Türk kahvaltısı, rahat bir öğle yemeği veya canlı müzik eşliğinde romantik bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Kulenin tarihi ve efsaneleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için gün boyu açık olan küçük bir müze de var.

Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi, 6. yüzyılda inşa edildi ve İstanbul’da hiçbir zaman camiye çevrilmeyen az sayıdaki ibadet yerinden biri olarak kaldı. Artık bir Yunan Ortodoks kilisesi olarak kullanılmamasına rağmen Aya İrini Kilisesi’nin tasarımı ve yapısı, klasik müzik konserleri için mükemmel bir akustik ortam yaratıyor ve İstanbul Uluslararası Müzik Festivali her yaz Aya İrini’de düzenleniyor.

Aya İrini Kilisesi, küçük bir giriş ücreti karşılığında salı günleri hariç her gün halka açık. Topkapı Sarayı’nın arazisinde bulunan ziyaretçiler, bölgeye tramvay ile ulaşabilir veya müzeye giden yolu takip edebilirler.

Haliç

Boynuz şeklindeki bu giriş, kentin savunmasında önemli bir rol oynadı ve uzun yıllar bir ticaret limanı olarak hizmet verdi. Efsaneye göre Haliç, gün batımında nehrin üzerinde parlayan altın ışık renginden dolayı bu adı aldı.

Haliç
Haliç

Haliç kıyıları boyunca sıralanan parklar, güneşin batışını izlemek ve bölgenin doğal güzelliğinin tadını çıkarmak için mükemmel mekanlardır. İstanbul’un güzelliğini görmek isteyen turistler için burada tekne gezileri, otobüs gezileri ve yürüyüş turları da düzenleniyor.

Topkapı Sarayı Haremi

Harem içindeki yaşama büyüleyici bir bakış için Topkapı Sarayı’ndaki rehberli turlara katılabilirsiniz. Saray kompleksinin bir parçası olarak inşa edilen harem, padişah ve ailesinin yanı sıra padişahın akrabaları, saray görevlileri ve bu alanı koruyan hadımları barındırıyordu. Burada harem sakinlerinin yaşadığı ve çalıştığı 300 odadan bazılarını görme fırsatı bulacaksınız. Sarayın web sitesindeki bir grafik, konuklara harem turlarında hangi bölümleri ziyaret edebilecekleri hakkında bilgiler de veriyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul’daki her şey şehrin geçmişine odaklanmıyor. İstanbul Modern Sanat Müzesi, kentin bugününü ve geleceğini; düşündürücü sergiler, etkileşimli etkinlikler, yetişkinler ve çocuklar için eğitim fırsatlarıyla kutluyor.

Tesisler arasında ise kalıcı ve geçici galeri salonları, sinema, ödüllü bir restoran, hediyelik eşya dükkanının yanı sıra modern ve çağdaş sanat üzerine zengin bir koleksiyonuna sahip bir kütüphane bulunuyor. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde perşembe ve pazar günleri ücretsiz rehberli turlar da düzenleniyor. Müze, Nusretiye Camii’nin arkasında yer alıyor ve İstanbul Boğazı’nın kıyısında harika bir konuma sahip olduğu için burada muhteşem bir İstanbul manzarası izleyeceksiniz.

İstanbul Yeni Camii

İstanbul’un en bilinen simge yapılarından biri olan Yeni Camii, Galata Köprüsü’nün yakınındaki Haliç kıyılarında bulunuyor. Bu caminin çok sayıdaki kubbesi ve minaresi, İstanbul silüetinin önemli bir parçasını oluşturur. Yeni Camii olarak adlandırılmasına rağmen bu tarihi cami, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildi ama siyasi ve dini anlaşmazlıklar ve finansman sorunlar nedeniyle tamamlanması yarım yüzyıldan fazla sürdü.

İstanbul Yeni Camii
İstanbul Yeni Camii

İstanbul uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Yeni Camii’de göreceğiniz mozaik karolar, altın varak ve mermer ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Cami, popüler Mısır Çarşısı’nı da içeren bir kompleksin parçası olarak tasarlandı ve turistlerin girmesinin yasak olduğu namaz vakitleri hariç her gün halka açık.

Sultanların Mezarları

Beş padişah ve aileleri, Ayasofya’nın arkasındaki küçük bir avluda bulunan bireysel türbelerde yatıyor. Süslü bir şekilde dekore edilmiş bu yapılar mini camilere benziyor ve birçoğu Sultanahmet Camii’ni de yapan Mimar Sinan tarafından tasarlandı.

Nispeten sade dış kısımların aksine iç bölümler renkli ve ayrıntılı desenlerle ayrıca duvarları kaplayan hatlarda yer alan karolarla süslü. Lahitler açık alandadır ancak ailelerin mahremiyetini korumak için zümrüt yeşili bezle örtülmüşlerdir.

İstanbul Sultan Ahmed Camii

İstanbul uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Sultan Ahmed Camii, Türkiye’nin en görkemli yapılarından biri olarak mutlaka görmeniz gereken bir eser. Perslerle yapılan savaşta şaşırtıcı bir yenilginin ardından imparatorluğun gücünü yeniden göstermek için inşa edilen bu cami çok tartışmalıydı çünkü Sultan Ahmet, bu caminin yapımı için savaş ganimetleri yerine hazine kaynaklarını kullanmak zorunda kaldı.

İstanbul Sultan Ahmed Camii
İstanbul Sultan Ahmed Camii

Sultan Ahmed Camii’nin içini süsleyen mavi çinilerin bolluğu büyüleyicidir ve bu güzelliğinden dolayı cami günümüzde popüler bir turistik merkez. Sultan Ahmed Camii, dua çağrısından sonra 90 dakika boyunca kapalıdır ve camiye giriş ücretsizdir.

Panorama 1453 Müzesi

Topkapı Kültür Parkı içerisinde inşa edilen bu ödüllü müze, Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olmasıyla ünlü. Büyüleyici bir tablo gibi görünen müze, müzik ve ses efektleriyle sizi 1453 İstanbul Kuşatması’nda 360 ​​derecelik unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Müzenin kubbesinin içindeki bir izleme platformundan görülebilecek 10.000’den fazla savaşçı figürü de çok etkileyicidir. Müzenin çok dilli ses kılavuzları mevcut ve epik sahnesinin açıklamaları görüntüleme platformunda bulunan plakalar üzerine yerleştirilmiş durumda.

Theodosius Dikilitaşı

İstanbul uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Theodosius Dikilitaşı, uzun zamandır şu anki konumunda olmasına rağmen, bu kırmızı granit sütun bir zamanlar Luksor’daki Karnak Tapınağı’nın yanına duruyordu ve daha sonra Nil yoluyla İskenderiye’ye taşındı.

Theodosius Dikilitaş
Theodosius Dikilitaş

Theodosius Dikilitaşı İstanbul’a ulaştığında, bugün görülebildiği hipodromun zeminine müzisyenler ve sanatçılar tarafından yerleştirildi. Çok etkileyici olan dikilitaş, Firavun III. Thutmose’nin Suriye ve Yunanistan’daki zaferlerini kutlamak için yaptırıldı ve dikilitaşın tepesindeki kabartma kaidesi Mısır hiyeroglifleriyle kaplı.

İstanbul Uçak Bileti Alarak Bazilika Sarnıçları’nı Gezin

M.S. 6. yüzyıldan kalma bu yeraltı tatlı su sarnıçlarının mühendisliğine hayran kalacaksınız. Bunlar arasında en büyüğü olan Yerebatan Sarnıcı, Büyük Konstantinopolis Sarayı ve yakındaki binalara su sağlamak için Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edildi.

Sarnıç tavanını destekleyen mermer sütunlar, yapısal kalıntılardan ve diğer bina projelerinden geri dönüştürülmüştür. Yerebatan Sarnıcı, James Bond filmi “Rusya’dan Aşk” ve Dan Brown romanından uyarlanan “Inferno” filminde de yer aldı.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden kolayca İstanbul uçak bileti alarak Türkiye’nin en çok turist çeken ve en önemli şehri olan İstanbul’u doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın