Ege’nin Gizli Doğal Cenneti Akyaka

0
612
Ege’nin Gizli Doğal Cenneti Akyaka
Ege’nin Gizli Doğal Cenneti Akyaka

Muğla uçak bileti alarak son yıllarda yeni keşfedilmeye başlayan gizli cennet Akyaka’da unutulmaz bir sonbahar tatili yapabilirsiniz. Her mevsim tatil yapmak için ideal bir yer olan Akyaka, konumu ve benzersiz doğasıyla Türkiye’nin yeni keşfedilen doğal güzelliklerinden biri. Muğla ilinin sınırları içinde yer alan ve Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bulunan Akyaka, özellikle muhteşem koylarıyla tekne gezilerinin de önemli bir durağı.

Aerobilet uçak bileti sayfamızdan kolayca ve güvenle Muğla uçak bileti alabilir, sonbahar ve yaz tatili veya küçük bir hafta sonu kaçamağı için doğası, denizi ve huzurlu armosferiyle sizi saracak ve geri dönmek istemeyeceğiniz Akyaka’da keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Muğla Akyaka’yı Keşfedin

Muğla uçak bileti alarak keşfine başlayacağınız Akyaka, Marmaris ile Muğla’yı birleştiren yolun orta noktasında yer alıyor. Akyaka beldesinin kışın 1500 olan nüfusu, yaz aylarında 3-4 bine ulaşıyor. Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan Akyaka, son yıllara kadar küçük bir balıkçı köyü olarak yaşamını sürdürüyordu.

Muğla Akyaka’yı Keşfedin
Muğla Akyaka’yı Keşfedin

Doğal güzellikleriyle kısa zaman önce keşfedilen Akyaka, günümüzde sakin ve huzurlu tatil arayanların sıklıkla uğradığı bir yer haline geldi. Akyaka, mavi bayrak ödüllü muhteşem kum plajları ve yemyeşil ormanlarıyla yılın bütün stresini üstünüzden atabileceğiniz bir yer.

Kalabalıklardan uzak sakin bir ortamda temiz hava almak, balık tutmak, küçük bir amazonu andıran yeşillikler arasında tekneyle küçük gezintiler yapmak istiyorsanız, Akyaka sizi mutlu edecektir. Çam ağaçları ile süslü doğasıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakan bu şirin belde, iki tarafını sarmış olan Gökova Körfezi ve Azmak Nehri arasında yeşil ve maviyle bütünleşmiş gizli bir köşe. Tatil dönüşünüzde bol oksijenle yenilenmiş olacaksınız.

Akyaka’nın Gizli Koyları

Sabah saat 10 gibi iskeleden ayrılan tur tekneleri, genelde aynı rotayı izliyor. Beş muhteşem koyu dolaşan bu tekneler akşam üzeri Akyaka iskelesine geri dönüyorlar. Akyaka tekne turu güzergahında gezeceğiniz Lacivert Koy, Fener Koyu, Sedir Adası, Akvaryum Koyu ve su altı mağaraları hem bol bol fotoğraf çekebileceğiniz hem de tekneden kendinizi serin sulara bırakarak doyasıya yüzebileceğiniz yerler.

Akyaka’nın Gizli Koyları
Akyaka’nın Gizli Koyları

Gün boyu teknede denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, akşamüzeri de gün batışını izleyerek teknede yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Mavi Bayrak Ödüllü Akyaka Plajı

Muğla’nın “Mavi Bayrak” çevre ödülüne sahip en güzel plajlarından biri olan Akyaka Plajı, bölgedeki en çok tercih edilen yüzme alanı. Kıyıdan onlarca metre ilerlendiğinde ancak derinleşen deniz, özellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklar için ideal.

Akyaka Plajı, akıntılardan dolayı bazı yerleri serin olan tertemiz denizi, palmiye ve çam ağaçlarıyla süslü sahiliyle tatilinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Azmak Nehri Balık Restoranları

Akyaka’yı gezerken mutlaka Azmak Nehri’ne gitmelisiniz, çünkü bu bölgede tatil Azmak Nehri’nden başlıyor. Muhteşem bir manzara eşliğinde yapacağınız bu gezinizde hiç yorulmayacaksınız, çünkü her adımda size huzur hissettirecek Azmak Nehri yanı başınızda olacak.

Azmak Nehri Balık Restoranları
Azmak Nehri Balık Restoranları

Azmak Nehri kıyısında pek çok balıkçı lokantası bulunuyor, burada hem nehirde tutulmuş taze balıkları hem de yöreye özgü farklı otların kavrulması ile yapılan ot yemeklerini ve mezeleri tadabilirsiniz. Azmak Nehri’nin huzur veren manzarası eşliğinde tadacağınız eşsiz lezzetleri hiçbir zaman unutamayacaksınız.

Akyaka Uçurtma Sörfü Etkinlikleri

Gökova Körfezi ve Akyaka, denizin ve hava şartlarının uygunluğundan dolayı rüzgar ve uçurtma sörfü meraklılarını kendine çekiyor. Muğla uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde masmavi denizin üstünde, muhteşem manzarayı kuş bakışı izleyerek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Hiçbir deneyiminiz olmasa bile uzman sörfçülerden kısa bir eğitim alarak siz de rüzgar sörfünü deneyebilir ve masmavi denizin üstünde keyifle süzülebilirsiniz.

Akyaka Uçurtma Sörfü Etkinlikleri
Akyaka Uçurtma Sörfü Etkinlikleri

Bölgenin motorlu su sporlarına kapalı olmasından dolayı burası sörfçüler için çok güvenli bir alan. Mayıs ayından kasım ayına kadar rüzgar sörfü yapma fırsatı bulabileceğiniz Akyaka’da bu konuda eğitim veren pek çok okul da bulunuyor. Mola verdiğinizde kumsalda uzanarak gökyüzünü kaplayan uçurtma sörfçülerini izleyerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Akyaka Çınar Koyu

Muğla uçak bileti alarak keşfine başlayacağınız Akyaka, güneşin ve dalga seslerinin keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz bir yer. Tertemiz denizi ve kumsalı ile Akyaka’da ailenizle ve çocuklarınızla yüzebileceğiniz pek çok güzel koy ve plaj bulunuyor. Bunlar arasında belki de en güzeli Çınar Koyu.

Zakkum ağaçlarının altında dinlenerek ve temiz sularda yüzerek rahatlatıcı bir gün geçirebileceğiniz bu koy, Akyaka’ya sadece 3 kilometre mesafede bulunuyor. Çınar Koyu sahili çakıl taşlı ve çabuk derinleşmeyen bu deniz özellikle çocuklu aileler için ideal.

Çınar Koyu ve çevresi, özenle korunmuş doğal yapısıyla gezi teknelerinin de önemli bir uğrak yeri. Tatilinizde bu el değmemiş koyda tekne manzaraları eşliğinde Azman Nehri’nin sularının serinlettiği denize atlayabilir ve doyasıya yüzebilirsiniz.

Akyaka Sakartepe Manzarası

Sakartepe’deki seyir terası, Türkiye’de en güzel manzaraya sahip yerlerden biri. 900 metre yükseklikte bulunan teras, Gökova Körfezi’nin eşsiz doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. Sakartepe, aynı zamanda yamaç paraşütçülerin de tercih ettiği bir alan. Yamaç paraşütçülerinin kalkış yaptığı tepeden Akyaka, Gökova Körfezi, dünyaca ünlü ağaçlı yol ve Kleopatra Adası başta olmak üzere pek çok doğal güzelliği izleyerek bu bölgeye hayran kalabilirsiniz.

Akyaka Sakartepe Manzarası
Akyaka Sakartepe Manzarası

Akyaka’yı zevkle izleyebileceğiniz tepenin doruklarında yer alan Sakartepe teras kafesi ise muhteşem manzarası ve leziz menüsüyle hem yöre halkının hem de yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yeri. Burada güzel bir yemek yiyebilir ve manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kleopatra Adası

Muğla uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz dünyaca ünlü Kleopatra Adası, bu bölgede mutlaka görülmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Kleopatra Koyu’nda bulunan plaj, altın sarısı eşsiz kumsalı ve muhteşem denizi ile ünlü. Kleopatra Koyu, ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra bu koyu birkaç kez ziyaret ettiği ve sularında yüzdüğü için ismini bu efsanevi kraliçeden alıyor.

Kleopatra Adası
Kleopatra Adası

Kleopatra ve Antonius balayı tatillerini bu adada geçirdi ve bu muhteşem plajın altın kumları özel olarak Mısır’dan buraya gemilerle getirildi. Kedrai Antik Kenti’nin de yer aldığı Kleopatra Adası’nı gezerken bu antik kentten kalan şehir duvarları ve antik tiyatro kalıntılarını da görebilirsiniz.

Akyaka Küfre Koyu

Tekne gezilerinin önemli duraklarından bir diğeri olan Küfre Koyu, inanılmaz gün batımı manzarasıyla ünlü. El değmemiş çam ormanları önünde keyifle yüzebileceğiniz serin sularıyla Küfre Koyu’nı Akyaka’da çıkacağınız tekne turlarıyla keşfedebilirsiniz. Küfre Koyu, yaz aylarında tekneler ve yatlarla doluyor. Hem yerli hem de yabancı turistler, bu el değmemiş doğa güzelliğinin tadını çıkarmak için Küfre Koyu’na akın ediyorlar.

Akyaka Bisiklet Parkurları

Akyaka’nın muhteşem doğasını bisiklet kiralayarak keşfe çıkabilirsiniz. Yol boyunca karşınıza birbirinden güzel manzaralar çıkacak. Bisiklet yolu önce orman içinden, ardından da deniz kenarından devam ediyor ve yol boyunca molalar vererek fotoğraflar çekebilirsiniz.

Akyaka Bisiklet Parkurları
Akyaka Bisiklet Parkurları

Akyaka’da bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok yer var. Belde, bisiklet kullanmak için ideal olduğundan ve burada güzel bisiklet parkurları bulunduğundan bisiklet turları ziyaretçiler tarafından çok seviliyor.

Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı, hayatınızda görebileceğiniz en mükemmel kamp alanını sizlere sunuyor. Kamp alanına girdiğinizde kampın muhteşem doğal güzelliği ile büyüleneceksiniz.

Akyaka Orman Kampı
Akyaka Orman Kampı

Güvenliğin titizlikle yapıldığı alanda size yardımcı olarak bilgilendirmek için görevliler de bulunuyor. Akyaka merkezine çok yakın olan orman kampında merkezden tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Kampta çocuklarınız için bir park, basketbol sahası ve eğlence alanları da bulunuyor. Ayrıca kamp alanında tuvalet, sıcak duş, çamaşırhane ve bulaşıkhane de bulabilirsiniz. Kamp sevenler için orman kampı bütün olanakları sağlıyor.

Orman kampında deniz manzarası eşliğinde ormanın içinde hem güvenli hem de huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

İdyma Kaya Mezarları

Muğla uçak bileti alarak gezebileceğiniz Akyaka çevresindeki görülmeye değer en önemli tarihi kalıntılardan biri de 2500 yıllık geçmişi olan İdyma Antik Kenti’ne ait eşsiz kaya mezarlardır. Likya bölgesinin genelinde yaygın olarak görülen bir mezar tipi olan kaya mezarları burada da bulunur.

Bu kaya mezarları varlıklı kişilerce bir prestij sembolü olarak inşa edilirdi ve kapıları taşlarla çok zor açılacak şekilde kapatılırdı. İdyma Antik Kenti’nde günümüze kadar korunabilmiş bazı mezar odaları var. 3 metreye 2 metre büyüklüğündeki taş mezarların üzerinde ise M.Ö. 2. yüzyıla ait yazıtlar bulunuyor. Gökova-Akyaka arasındaki yolda yer alan mezarlarının bazıları ölü gömülen boşluk önüne iki iyon başlı kolon konularak dekore edilmiş. Bu mezar tipi sadece bu bölgede görülüyor.

İdyma Antik Kenti’nde göreceğiniz bu kaya mezarları M.Ö. 4.yüzyıla ait ve buradaki ilginç mezarların bazıları kayalara oyulmuş gibi duran ama yerin altına yapılan yer altı mezarıdır. Yeraltı mezarlarının içinden birçok tarihi eser çıkarıldı ve bunlar müzelerde sergileniyor. İdyma Antik Kenti kalıntılarını, kaya ve yeraltı mezarlarını ücretsiz olarak gezebilir ve tatilinize tarihi bir atmosfer ekleyebilirsiniz.

Akyaka Boncuk Koyu

Akyaka merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz Boncuk Koyu, Gökova ve Marmaris arasındaki Çamlık Köyü’nde yer alıyor. Berrak sularından dolayı bölgenin önemli dalış alanlarından biri olan Boncuk Koyu’nda turlara katılarak hem şnorkelli hem de tüplü dalışlar yapabilirsiniz. Gökova Körfezi’nin en ılık sulara sahip koylarından biri olan Boncuk Koyu, mavi deniz ve yeşil çam ormanları arasında ruhunuzu dinlendirecek bir yer.

Dalaman Çayı Rafting Etkinlikleri

Muğla bölgesi, Türkiye’de rafting ve doğa sporu tutkunları için gerçek bir cennet. Bu bölge; zengin doğal kaynakları, yüksek dağları, yemyeşil vadileri ve uzayıp giden ırmakları ile rafting, nehir kanosu, ırmak kayağı gibi eğlenceli ve adrenalin dolu doğa sporlarını yapmak için ülkemizdeki en ideal yerlerden biri.

Dalaman Çayı Rafting Etkinlikleri
Dalaman Çayı Rafting Etkinlikleri

Akyaka ve Gökova’nın dağlık arazisi nedeniyle bölgede birçok rafting tesisi bulunuyor. Profesyonel doğa sporları firmaları çevrede bulunan ırmak ve nehirlerde günübirlik ve heyecan verici rafting turları düzenliyor.

Özellikle Akyaka’ya 45 kilometre mesafede bulunan Dalaman Çayı’nda yapacağınız rafting çok hoşunuza gidecektir. Dalaman Çayı, çevresini saran görkemli kayaların arasından akan bembeyaz köpüklü hırçın sularıyla size adrenalin dolu bir rafting deneyim yaşatacak. Çam ormanları içinde yer alan bu muhteşem vadi ve rafting rotası, dünya çapında büyük bir üne sahip.

Muğla Uçak Bileti ile Akyaka Milli Parkı’nda Kamp Yapın

Muğla uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Akyaka’da doğa yürüyüşlerinin merkezi olan Akyaka Milli Parkı, denize 20 metre uzaklıkta ve güzel kamp alanlarıyla özellikle gençler tarafından çok seviliyor. Yemyeşil çam ormanlarının masmavi sularla buluştuğu bir yer olan Akyaka Milli Parkı’nda her seviyede pek çok güzel yürüyüş rotası ve güzel kamp alanları bulabilirsiniz.

Muğla Uçak Bileti ile Akyaka Milli Parkı'nda Kamp Yapın
Muğla Uçak Bileti ile Akyaka Milli Parkı’nda Kamp Yapın

Birçok mesire alanına da sahip olan Akyaka Milli Parkı, bölgenin muhteşem manzaraları arasında ailecek piknik yapabileceğiniz çok güzel bir yer. Doğa fotoğrafçıları da bu parkı çok seviyor ve özellikle sonbahar aylarında milli park en güzel manzaralarını sergiliyor.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamaları veya web sitesi üzerinden kolayca Muğla uçak bileti alabilir ve Ege’nin gizli cennetinde doğal güzellikler arasında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın