Gizli hazineler diyarı: Kapadokya

0
378
Gizli hazineler diyarı: Kapadokya
Gizli hazineler diyarı: Kapadokya

Nevşehir uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, her yerli ve yabancı turistin Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesinde yer alan Kapadokya; Hasandağı, Erciyes ve Güllüdağ’ın 60 milyon yıl önce patlamasından kaynaklanan küller ve lavlarla oluşan, binlerce yıl boyunca rüzgarlarla şekillenen kaya oluşumlarıyla ünlü. Kapadokya, başka bir gezegenden gelmiş gibi görünen volkanik kayalık manzaralar ile büyüleyici bir yer. Tunç Çağı’ndan beri insanlar bu alana yerleşmiş ve yaşamak için yumuşak volkanik kayaları oyarak evler yapmış ve tuhaf izlerini bırakmışlar.

Kapadokya’da mutlaka keşfetmeniz gereken yerler ise muhteşem gezi merkezleri olan yamaçlarda oyulmuş köylerdir. Bizans dönemine ait göz kamaştırıcı fresklere sahip kaya kiliseleri ve bir zamanlar Hristiyanların istilacılardan saklandığı yeraltı şehirleri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Hem doğa sevenlerin hem de tarih meraklılarının hayran kalacağı yapılarla dolup taşan büyülü bir harikalar diyarı olan Kapadokya, sizi tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Nevşehir uçak bileti alarak Kapadokya’nın büyüleyici güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Kapadokya’yı Keşfedin

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme köyünün hemen dışında yer alan ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Göreme Açık Hava Müzesi, muhteşem fresklere sahip kaya mezarları ve keşiş hücreleri manastırı kümeleri ile turistlerin akın ettiği bir yer. Kompleks, Kapadokya’nın önemli bir Bizans dini merkezi olduğu 10. ve 12. yüzyıllardan kalma.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Kompleksin içinde birkaç kilise ve şapel var, bunların en önemlisi ise Elmalı Kilise’dir. Kırmızı-okra iç dekorasyonuyla Azize Barbara Şapeli, etkileyici duvar resimleriyle Aziz George Şapeli, St. Onuphrius’un ilginç freskleriyle Yılan Kilisesi, mükemmel bir şekilde restore edilmiş freskleri ile Karanlık Kilise ve tonozlu odayı kaplayan göz kamaştırıcı duvar resimleriyle bir mağarada bulunan Tokalı Kilise (Buckle Kilisesi) harika fotoğraflar çekebileceğiniz yerler.

Müze, Türkiye’nin en ilgi çekici yerlerinden biri ve Kapadokya’nın en ünlü turistik cazibe merkezi olarak sizi bekliyor.

Kapadokya Sıcak Hava Balonları

Dünyanın pek çok yerinden gelen turist, Kapadokya’da sabahın erken saatlerinde sıcak hava balonu gezintisine çıkarak bölgeyi keşfediyor. Yüksek sezonda, 100’den fazla sıcak hava balonu güneş doğduktan hemen sonra gökyüzüne yükselerek size vadilerin ve kaya oluşumlarının kuş bakışı manzarasını sunuyor.

Kapadokya Sıcak Hava Balonları
Kapadokya Sıcak Hava Balonları

Sıcak hava balon turları yaklaşık bir saat sürüyor ve yıl boyunca hava koşulları izin verdiği sürece yapılıyor. Tüm turlar otelinizden alma ve bırakma hizmetini de içeriyor.

Kapadokya At Gezintisi ve Doğa Yürüyüşleri

Sıcak hava balonları ile Kapadokya’yı gezmek çok popülerdir, ancak Kapadokya’da vadilerin en iyi manzaralarını görmenize yardımcı olacak daha birçok aktivite var. At gezintileri, özellikle Güllüdere Vadisi’nde yapılıyor ve çok sevilen bir etkinlik. Çoğu at sırtında çıkılan gezi ise kayalık araziden dolayı yeni başlayanlar yerine orta seviyedeki sürücüler için daha uygun.

Kapadokya At Gezintisi ve Doğa Yürüyüşleri
Kapadokya At Gezintisi ve Doğa Yürüyüşleri

Vadilerin tümü birkaç saatten gün boyu süren yürüyüşlere kadar çeşitlenen ve kaya oluşumlarını yakından görmenizi sağlayan yürüyüş parkurlarına da sahip. Yerel tur şirketlerinin çoğundan Kapadokya’yı iki tekerlek üzerinde keşfetmeniz için bisiklet de kiralayabilir veya gün batımı ATV turlarına katılarak inanılmaz manzaralara şahit olabilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın yeraltı şehirleri ilk olarak Tunç Çağı’nda Hitit döneminde inşa edilmeye başlandı, ancak bölgede Hristiyanların, Arap ve Pers istilacılardan saklanmak için uzun süre yeraltında yaşadıkları erken Bizans dönemi, bu yeraltı şehirlerinin arttığı en önemli dönem. Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehri ve sekiz seviyede uzanan tüneller ile birbirine bağlı odaların muhteşem bir labirentine sahip. Bu seviyelerin dördünü Kapadokya gezinizde keşfedebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Tünel ağlarının içinden yeraltına girmek büyüleyici bir deneyimdir, ancak klostrofobisi olanlar bazı tünellerin aşırı derecede dar olduğunu unutmamalı.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi’nde yürüyüş yapmak, tepedeki kayalıkların muhteşem manzaralarını göreceğiniz önemli bir Kapadokya deneyimi. Yerleşim, 9. yüzyılda bir manastır olarak hayata başlamış ve 20. yüzyılda gelişen bir köy olmuş. Erozyon ve kaya düşmesi tehlikeleri nedeniyle köy, 1952’de terk edildi ve şimdi tüm vadi bir açık hava müzesi olarak turistleri büyülüyor.

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Burada görülecek birkaç ilginç şapel arasında Üzümlü Kilise en sağlam olanı ve tablo güzelliğinde bir mimariye sahip. Ancak bu alanın asıl eğlencesi uçurumun kenarındaki yollarında yürümek, mağara evlerinin ateşle kararmış iç kısımlarını keşfetmek ve çevresindeki kırsal alanın muhteşem manzaralarının fotoğraflarını çekmektir.

Göreme

İnanılmaz derecede sevimli ve mükemmel şekilde fotojenik olan Göreme, seyahat dergileri tarafından dünyanın en güzel köylerinden biri olarak seçildi. Köyün yarısı tepeye gömülü ve taş cepheli mağara odalarının bir labirentini gizliyor. Fresklerle süslenmiş El Nazar Kilise ve Saklı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi’ne giden yola kısa bir yürüyüş mesafesindeki Müze Caddesi’nde yer alıyor.

Göreme
Göreme

Göreme aynı zamanda doğa yürüyüşüne çıkmayı düşünen yürüyüşçülerin de ana üssü, çünkü tüm ana vadiler buradan ayrılıyor. Bölge, Peri Bacaları olarak bilinen eski kaya oluşumları ve panoramik manzaralar sunan gizli mağara kiliseleri ile pek çok güzel yürüyüş parkuruna sahip.

Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın en derin yeraltı sığınağı ve Kaymaklı Yeraltı Şehri gibi ilk Hristiyanlar tarafından saldırılardan korunmak için kullanılmıştır.

Buradaki tüneller daha derin ve dar olduğu için oldukça klostrofobiktir. Bu yeraltı labirentinde keşfedilecek bir mağara şapel alanı ayrıca birçok yaşam ve depolama alanı bulunuyor. Derinkuyu sakinlerinin ustaca kullandığı havalandırma boşluğu sistemi de görülmeye değer güzellikte.

Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri
Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri’nin her ikisi de bir günlük gezi sırasında görülecek kadar birbirlerine yakınlar ama yalnızca birini görmek istiyorsanız, Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni tercih edebilirsiniz. Derinkuyu Yeraltı Şehri, daha az popüler olduğundan çok daha az turistle buradaki yeraltı tünellerini keşfedebilirsiniz.

Kapadokya Güllüdere Vadisi

Kapadokya’nın en güzel vadileri Göreme ve Çavusin köyleri arasında yer alıyor. Buradaki kaya yüzleri; volkanik patlamalar, binlerce yıllık rüzgar ve su erozyon ile şekillenmiş pastel pembe, sarı ve turuncu kayalıklarla muhteşem görünüyor. Kayalıkların arasında ise yemyeşil meyve bahçeleri ve hala yerel çiftçilerin çalıştığı sebze tarlaları bulunuyor. Kayalara oyulmuş Bizans dönemine tarihlenen gizli kiliseler de buradaki diğer hazineler.

Kapadokya Güllüdere Vadisi’nde onlarca yürüyüş parkuru var, bu yüzden yürüyüş ayakkabılarınızı giyin ve patikalara çıkarak bölgeyi keşfedin. Güllüdere Vadisi’ndeki üç özel ilgi çekici yer ise Sütunlu Kilise, Haç Kilisesi, şaşırtıcı şekilde korunmuş tavan oymaları ve ilginç freskleriyle Üç Haç Kilisesi.

Kapadokya Ihlara Vadisi

Nevşehir uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Kapadokya’nın güneybatısındaki 100 metrelik derin bir geçidin dibinde yer alan yemyeşil Ihlara Vadisi, doğa sevenlerin çok sevdiği bir yer. Ihlara Vadisi, engebeli ve sarp kayalıklar tarafından sarılıyor, ayrıca kavak ağaçları ve 14 kilometre boyunca uzanan Melendiz Nehri kıyısındaki bereketli tarım arazileri ile yemyeşil bir cennet gibi görünüyor.

Kapadokya Ihlara Vadisi
Kapadokya Ihlara Vadisi

Bizans döneminde bu vadi, uçurum yüzüne oymuş kilise ve manastır kompleksleri ile hermetik keşiş toplulukları için tercih edilen bir inziva yeriydi. Kokulu Kilisesi, Yılan Kilisesi ve Aziz George Kilisesi, vadiyi gezerken göreceğiniz tarihi yapılardan en önemlileri. Selime Köyü’nde bulunan Selime Manastırı’nın sarp kaya zirvesi de görülmeye değer güzellikte.

Soğanlı

Soğanlı’nın ikiz vadileri, ilk kez Roma döneminde oyulmuş piramit şeklindeki kaya tepeleri ile ünlü. Bizans dönemin başlarında ise Soğanlı, büyük bir manastır merkezi olarak kaya tepelerine inşa edilen şapellere ve keşiş hücrelerine ev sahipliği yaptı. Yılanlı Kilise ve Saklı Kilise, bu şapel kümesinde en iyi korunmuş fresklere sahip mekanlar.

Soğanlı, bir günlük gezi için mükemmel bir yer ve buraya giden yol boyunca huzurlu köyler ve ilginç tarihi yerler bulunuyor. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise Bizans dönemi Keşlik Manastırı ve Roma dönemine ait Sobesos Antik Kenti kalıntıları bulunuyor.

Kapadokya Paşabağ Vadisi (Rahipler Vadisi)

Paşabağ Vadisi’nin mantar şeklindeki kaya iğneleri, burayı Kapadokya’nın en ünlü yerlerinden biri yaptı. Bizans döneminde Aziz Simeon Stylites’in önderlik ettiği dini bir topluluk, yaşamlarını burada kendi dini uygulamalarına adadı. Bu inananlar sütunlar yerine hermitic bir dua hayatını sürdürmek için zirvelerdeki keşiş hücrelerini oydular. Bu keşiş hücrelerinden biri hala ziyarete açık durumda.

Zelve Açık Hava Müzesi ziyareti ile Paşabağ Vadisi’ne yapılacak bir gezi kolayca birleştirilebilir, çünkü bu siteler aynı yolda yaklaşık iki kilometre uzaklıkta yer alıyorlar.

Kapadokya Uçhisar Köyü

Uçhisar Köyü’ne tünel ve mağaralarla dolu bir kaya kalesi hakim. Bölgedeki yeraltı şehirleri gibi bu kayalık alan da Roma ve Bizans döneminde köylülere işgalcilerden korunma imkanı sağlamış. Kale, köyü çevreleyen dalgalı vadilerin panoramik manzarasını izleyebileceğiniz bir tepede yer alıyor.

Kapadokya Uçhisar Köyü
Kapadokya Uçhisar Köyü

Uçhisar Köyü de Kapadokya vadi yürüyüşleri için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Özellikle, Güvercin Vadisi ve Beyaz Vadi’den geçen yollar buradan Göreme’ye uzanarak otantik köyler arasında çok doğal bir yürüyüş alanı sağlıyor.

Avanos

Avanos, Kızılırmak Nehri’nin kıyısında yer alan hareketli bir kasaba. Kasabanın eski bölümü, Osmanlı konaklarının sıraladığı parke taşı döşeli labirentlerle yamaçları sarıyor. Avanos’un en ilgi çekici şeyi ise büyüleyici seramiklerdir.

Avanos, Hitit dönemine kadar uzanan bir seramik endüstrisi geçmişine sahip ve günümüzde olduğu gibi antik çağlarda da yerel esnaflar Kızılırmak Nehri’nin kendine özgü kırmızı kilini el sanatları için kullanıyorlardı. Çömlek atölyeleri ve dükkanları, Avanos merkezinde bulunuyor ve nehrin yanında ana yol boyunca uzanıyor. Atölye sahipleri çalışmalarını izlemenize veya basit bir çömlek yapmanıza da izin veriyorlar.

Avanos
Avanos

Kasabanın yeni müzesi olan Guray Seramik Müzesi, bu seramik mirasını Türkiye’nin dört bir yanından şaşırtıcı seramik koleksiyonu ile sergiliyor.

Kapadokya Gümüşler Manastırı

Kapadokya’nın güneyindeki Niğde ilçesinin 10 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Gümüşler Manastırı, bölgenin en güzel tarihi yapılarından biri olarak ilgi çekiyor. Bu kaya kilisesi, Göreme yakınlarındaki ünlü kiliselere rakip olacak çok etkileyici fresklere sahip. Göreceğiniz 11. yüzyıldan kalma resimler, Başmelek Gabriel ve Michael tarafından çevrili bebek İsa ve Meryem Ana tasarımlarını içeriyor.

Freskler gibi ilginç olan başka bir şey de manastır içerisinde yakın zamanda restore edilmiş ve turizme açılmış tüneller dizisidir.

Ürgüp

Nevşehir uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Ürgüp’ün kendine ait özel bir manzarası yok ama güzel butik otelleri ve iyi restoranları nedeniyle Kapadokya’yı ziyaret edenler için çok popüler bir yer. Ürgüp gezinizde göreceğiniz Selçuklu döneminden kalma eserler arasında 13. yüzyıl yapımı Karamanoğlu Camii ve Altı Kapı Türbesi bulunuyor. Ürgüp eski kentinin sokaklarında ise butik otellere dönüştürülmüş güzel Osmanlı taş evleri göreceksiniz.

Ürgüp
Ürgüp

Yunanistan’la yapılan 1923 Nüfus Mübadelesi ile karışık bir Yunan ve Türk topluluğuna sahip olan küçük Mustafapaşa Köyü de Arnavut kaldırımlı sokaklarında sıralanan eski taş evler ile Ürgüp’te görülmesi gereken yerler arasında. 12. yüzyılda inşa edilen Agios Konstantinos-Eleni Kilisesi ise Ürgüp merkezinde, diğer küçük mağara kiliseleri ise kasabanın hemen dışındaki Manastır Vadisi’nde görülebilir.

Nevşehir Uçak Bileti Alarak Açık Saray Ören Yeri’ni Gezin

Nevşehir ve Hacıbektaş kasabaları arasındaki yolda iki ilginç cazibe merkezine ev sahipliği yapan Gülşehir Köyü bulunuyor. Gülşehir Açık Saray Ören Yeri’ndeki kayalık manastır, muhtemelen 6. yüzyılda keşişler tarafından kullanılmış ve çok sayıda kayalara oyulmuş ilginç oda içeriyor. Karayolunun biraz ötesinde yer alan, renkli ve iyi restore edilmiş fresklerle kaplı bir iç mekana sahip olmasına rağmen az ziyaret edilen 13. yüzyıldan kalma St. Jean Kilisesi’ni de burada gezebilirsiniz.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden Nevşehir uçak bileti alabilir ve size milyonlarca yılda şekillenen büyüleyici manzaralar sunacak Kapadokya’yı keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın