En meşhur dünya kahveleri ve bu kahvelerin geldiği 9 şehir

0
10935
En meşhur dünya kahveleri ve bu kahvelerin geldiği 9 şehir
En meşhur dünya kahveleri ve bu kahvelerin geldiği 9 şehir

En meşhur dünya kahveleri sizce hangileri? Peki siz o kahve insanlarından mısınız? Hani şu kahvesiz yapamayanlardan… O halde bir düşünün; kahvesi dünyaca meşhur şehirlere seyahat etmek muhteşem olmaz mı? Üstelik kış aylarında yazı geçirebileceğiniz bazı destinasyonlara seyahat etme imkanınız da varken…

Dünyaca ünlü oyuncu Jackie Chan’in de söylediği gibi: “Kahve, kendiliğinden bir dil gibidir.”

Yani aslında her kahve çeşidi farklı bir kültürü temsil eder. Ya da başka bir deyişle bazı kültürleri kahvesinin farklı lezzetleriyle tanıyabilirsiniz. Farklı kültürleri tanımak ve farklı kahveleri denemek için kahvesiyle meşhur şehirlere seyahat etmeniz, size gittiğiniz destinasyonlarda bambaşka tecrübeler kazanma, yepyeni anılar biriktirme ve elbette o kahveyi yerinde deneyimleme fırsatı sunar. Kahvesi dünyaca meşhur 9 şehri bulabileceğiniz bu yazımız kahve tutkunları için mücevher değerinde olacak. Üstelik bu kahve merkezlerine de kolaylıkla uygun uçak bileti bularak gidebilirsiniz. Buyurun; en meşhur dünya kahveleri ve bu kahvelerin anavatanı olan 9 şehir…

1- Rio de Janeiro, Brezilya

Brezilyalıların tam anlamıyla kahve tutkunu oldukları söylenebilir. Dünyanın en büyük ve açık ara lider kahve üreticisi olarak tanımlanabilecek ülkede kahve tüketimi de oldukça fazla. Brezilya’nın ünlü turistik şehri Rio de Janeiro da kahve tutkunları için adeta bir cennet… Şehre gittiğinizde Brezilyalıların kahveyi bizim çay içtiğimiz gibi yaygın bir şekilde tükettiklerini göreceksiniz. Cafezinho isimli, küçük plastik fincanlarda, koyu siyah ve genelde bol şekerli bir kahve çeşitleriyle bilinirler. Birçok kafede, restoranda veya bir Brezilya ailesini evinde ziyaret ettiğinizde genelde Cafezinho ikram edilebilir; üstelik kafe ve restoranlarda ücretsiz olarak ikram edildiğine denk gelebilirsiniz.

Rio de Janeiro, Brezilya
Rio de Janeiro, Brezilya

Ha bu arada Rio de Janerio’da öyle aromalı, şuruplu kahveler bulamazsınız. Çünkü Brezilyalılar kahveyi oldukça basit ama kaliteli severler. Yani daha sade ama kahve tutkunlarını mest edecek kokusu ve tadı olan kahvelerle karşılaşmaya hazır olun.  Bu muhteşem kalitedeki kahveleri denemek için Rio de Janerio’ya hemen ucuz online uçak bileti bakmaya başlayın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

2- Havana, Küba

Havana dendiğinde akla gelen birçok meşhur üründen birisi de kuşkusuz ki meşhur kahvesi. Eğer kahveyi sert sevenlerdenseniz Küba’nın bu güzel şehrinde kahve keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Loş bir geleneksel mekanda, tepenizde dönen bir pervane, renkli duvar dekorasyonları ve içinizi kıpır kıpır edecek Küba müzikleri eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Havana, Küba
Havana, Küba

Havana’nın en meşhur kahvesi cubana adı verilen kahvedir. Oldukça sert olan bu kahve, espressonun şekerle damıtılmış haline benzetilebilir. Bazı yerlerde ise cubananız şekersiz gelir ama yanında bir şeker kamışı bulunur. Bu durumda da şeker kamışını kahvenin yanında emerek, kahvenizde aradığınız tadı bu şekilde karşılayabilirsiniz. İşte cubananın tadı bu şekilde enfes olur. Küba’da renkli ve enfes kahveli bir seyahate çıkmak için Havana’ya çok uygun uçak bileti bulabilirsiniz. Hadi şimdi uçak biletinizi alın.

3- Nairobi, Kenya

Kahve denince dünyada akla gelen kahve üreticisi ülkelerden birisi de Kenya. Nairobi’ye gittiğinizde harika kahveleri deneme fırsatınız olacaktır. Kenya’ya özel bir kahve yok ve hemen her çeşit kahveyi üretiyorlar. Devlet denetiminde üretildiği için de kahve çeşitlerini en kaliteli haliyle burada bulabiliyorsunuz. Hatta dönem dönem devlet kahve üretimi konusunda halka çeşitli eğitimler de veriyor.

Nairobi, Kenya
Nairobi, Kenya

Kahvenin devlet için de bu denli önemli olmasının nedeni Kenya’nın en çok ihraç ettiği ürünün kahve olmasıdır. Standart çeşitteki kahveler özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilir. Ama Nairobi’de görebileceğiniz enteresan durumlardan biri ise üst düzey kalitedeki kahvelerini zaman zaman açık arttırma yöntemiyle satışa sunmalarıdır. Siz de bunu deneyimleyebilir, farklı seyahat tecrübeleri biriktirebilirsiniz.

Kahve üretiminin tüm detaylarına hakim Nairobi’ye uygun uçak bileti bularak gidebilirsiniz. Kahve üretiminde uzman Kenya halkının ellerinden çıkmış leziz kahvelerini tatmak için daha fazla beklemeyin.

4- Guatemala City, Guatemala

Size ilginç bir şey söyleyelim mi? Bazı Avrupalılar Guatemala’yı bir ülke değil de kahve çeşidinin ismi olarak biliyorlarmış. Kahvesi bu kadar ünlü olan bir şehir de kahveseverler için kuşkusuz ki oldukça cazip bir seyahat destinasyonu.

Guatemala City, Guatemala
Guatemala City, Guatemala

Guatemala City’ye gittiğinizde unutulmaz lezzette kahvelerle karşılaşabilirsiniz. Guatemala’nın kahveleri kompleks ve zengin aromalarıyla meşhurdur. Bunun nedeni ise Guatemala’nın kahve yetiştirmeye çok uygun olan iklimi ve volkanik dağlarının oluşturduğu verimli topraklarından gelen diğer kahvelere göre değişik aromalar sunmasıdır. Özellikle huehuetenango adı verilen ve meyvemsi bir tadı olan kahvesini anavatanında denemeden dönmeyin.

Siz de kahve tutkunlarından biriyseniz Guatemala sizin için harika bir seyahat rotası olacaktır. Orta Amerika’nın bu kahve diyarına kolaylıkla ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Şimdi Guatemala City’e online uçak bileti bakın ve şehirde kahvenizin tadını çıkarın.

5- Roma, İtalya

Avrupa’da kahvesiyle ünlü şehirlerin başında Roma gelir. Kahve aşığı Romalıların kahve kültürü de alışık olduğumuzdan biraz farklı. Yemek zamanlarını keyifli bir şekilde ağırdan alan Roma halkı, kahveyi ise neredeyse ayaküstü içerler. Öyle büyük kahve bardakları da hayal etmeyin üstelik; daha küçük boyutlarda bardaklarla kahveler servis edilir ve hızlıca içilerek yola devam edilir. Çünkü Romalılar gerçekten çok fazla kahve içerler.

Roma, İtalya
Roma, İtalya

Roma’da iki farklı kahvenin fanatikleri hangisinin daha güzel olduğuyla ilgili de kapışırlar. Espresso ve cappuccinonun inanılmaz fazla müptelası olduğunu söylemek mümkün. Tabii siz gittiğinizde her ikisini de mutlaka deneyin ki ikisinin de anavatanında çok daha lezzetli olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Yalnız küçük bir hatırlatma yapalım; Romalılar kahvelerini biraz ılık içerler. Özellikle sütlü kahve çeşitlerinden sipariş verdiğinizde kahve size soğuk bile gelebilir. Bu nedenle sıcak kahve seviyorsanız, Roma’ya gittiğinizde kahvenizi sıcak ve sıcak sütle istediğinizi belirtmenizi öneririz.

Roma’ya her dönem kolayca uygun uçak bileti bulabilirsiniz. Hatta muhtemelen şimdi de çok uygun uçak biletleri vardır. Hemen siz de ucuz uçak biletlerini incelemeye başlayın.

6- Hanoi, Vietnam

Vietnam’ın başkenti Hanoi de farklı pek çok kahve çeşitleri bulabileceğiniz şehirlerden biri. Söylenenlere göre Fransızlardan yıllar önce alıştıkları kahvenin yapımında kendi kültürlerinden tatlar ekleyerek bambaşka lezzetler yaratmışlar. Bunları da o kadar güzel harmanlamışlar ki Vietnam kahve kültürü dünyaca meşhur olmuş.

Hanoi, Vietnam
Hanoi, Vietnam

Peki neler bu farklı tatlar?

Mesela kahvenizi yoğurtlu içmek ister misiniz? Ya da kahvenize yumurtadan yapılan kremadan biraz alır mıydınız? Peki ya meyve eklenmesine ne dersiniz? Kabul ediyoruz; ilk başta kulağa çok hoş tatlar olmazmış gibi geliyor. Ama inanın bu farklı içeriklerin kahveyle uyumu sizi şaşırtabilir. Kahve tutkunlarının farklı kahve lezzetlerini keşfetmeleri için Hanoi uğrak bir turizm şehri. Öyle ki şehrin turizm potansiyelini kahve tutkunları artırıyor. Şehirde “Kahve Sokağı” diye bir sokak var ki tamamen eski ve yerel kahveciler yer alır. Bu güzel sokakta farklı Vietnam kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Bu harika lezzetleri keşfetmek için hemen Hanoi’ye uygun uçak biletlerini araştırın.

7- Viyana, Avusturya

Avrupa’nın kahvesiyle ünlü bir başka şehri Viyana’da kahve içmeye ne dersiniz? Viyana’da kahve Avusturya halkının kültürlerinde temel taşlardan biri olarak değerlendirilebilir. Hatta UNESCO 2011 yılında Viyana’yı kahvesiyle “soyut miraslar” statüsüne almış.

Viyana, Avusturya
Viyana, Avusturya

Viyana’daki kafelerde standart kahve çeşitlerini bulabilirsiniz. Hatta şehirde en çok tercih edilen kahveler ise espresso ve cappuccinodur. “Peki kahvesiyle bu kadar meşhur bir şehrin özel bir kahvesi yok mu?” diye sorabilirsiniz. Wiener Melange denen Viyana’ya özgü bir kahve çeşidi bulunuyor. Bu kahveyi, bugün Weiner Melange kahvelerinin ünlü markasına adını veren Julius Meinl şöyle tanımlamış: “Geniş bir fincanda süt köpüğüne eklenmiş bir shot espresso.”

Siz de dünyanın önemli dünya kahveleri destinasyonlarından Viyana’ya gitmek için hemen seyahat hazırlıklarınıza başlayın. Şimdi en uygun uçak biletini kolaylıkla bulabilir, leziz Viyana kahvelerini yudumlamak için yola çıkabilirsiniz.

8- Seattle, ABD

Hadi hazırlanın; ABD’nin kahve merkezine gidiyorsunuz! Seattle, ABD’nin kahvesiyle meşhur şehirlerinden birisidir. Bu da aslında oldukça basit bir nedene dayanıyor. Dünyaca meşhur kahve zinciri Starbucks bu şehirde doğmuş. Hatta Starbucks’ın yaklaşık bin 400 metrekare olan dünyadaki en büyük mağazası da Seattle’de yer alıyor.

Seattle, ABD
Seattle, ABD

Seattle halkının kahveye bakış açısı da oldukça tutkulu. Kahveye halk arasında “sıvı güneş” adı veriliyor ki güneşe ne kadar ihtiyaçları varsa kahveye de o kadar ihtiyaçları olduğunun bu şekilde altını çiziyorlar.

Dolayısıyla böylesi kahvesever bir şehirde dünyadaki hemen her kahveyi bulabilmeniz de şaşırtıcı olmaz. Dilerseniz en sevdiğiniz kahveyi, dilerseniz de her kafeye kahve içmeye gittiğinizde farklı bir lezzeti deneyebilirsiniz. Amerikan rüyasının kahve ayağı diyebileceğimiz Seattle’a her dönem ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Siz de Starbucks’ın kalbine bir seyahat için en uygun uçak biletlerini kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

9- Addis Ababa, Etiyopya

Doğu Afrika ülkelerinden biri olan Etiyopya’nın nüfusu yaklaşık 100 milyondur. Bu nüfusun 15 milyonu ise kahve üretiminde çalışıyor. Ve kahve üretimini de yaklaşık 100 yıldır yapıyorlar.

Addis Ababa, Etiyopya
Addis Ababa, Etiyopya

Tüm bu temel bilgilerden Addis Ababa’nın Afrika kıtasının önemli bir kahve merkezi olduğunu anlayabilirsiniz. Üretimindeki bu yoğun ilgi ve tabii ki bu üretimin yaklaşık 100 yıllık deneyime dayanıyor olması sonucunda Etiyopya kahvesinin bugün dünyaca meşhur olması elbette şaşırtıcı değil. Dünyanın en lezzetli kahvelerinden birini içebileceğiniz Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da özellikle Buna adı verilen özel kahveyi denemenizi öneririz. Buna, dünyaya nam salmış Etiyopya kahvelerinin en değerli ürünüdür diyebiliriz. Meyve ve çiçek aromalarının kahveyle harika bir birleşimi… Çok canlı ve parlak görünen kahve çekirdeklerinden elde edilir.

Arama motorlarına “Etiyopya” yazdığınızda, hemen “Etiyopya kahveleri”yle karşılaşabilir ve böylece nasıl bir lezzetten bahsettiğimizi, Etiyopya’nın kahvesiyle ne kadar meşhur olduğunu siz de tahmin edebilirsiniz. Dünyanın en meşhur kahvelerinden birini denemek için Addis Ababa’ya uygun uçak biletlerine şimdi bakın; bu lezzet damak hafızanıza kazınacak.

Dünyaca meşhur kahveler sizi bekliyor

Başta da söylediğimiz gibi çeşitli halkların nasıl farklı yemek kültürleri varsa bambaşka kahve kültürleri de bulunabilir. Kahveseverler de bu farklı kahve kültürlerini keşfetmekten büyük keyif alırlar. Siz de kahve tutkunlarından biriyseniz, seyahat planınızı kahve merkezlerine göre yapabilirsiniz. Kahveleriyle ünlü şehirlerde kahvenizi yudumlarken ve farklı kahveleri keşfederken, seyahat ettiğiniz destinasyonun keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Tüm bu göz alıcı kahve merkezlerine en uygun uçak biletini de Aerobilet.com.tr adresinden temin edebilirsiniz. Bugün lezzetli kahve seyahatinizi planlamak için Aerobilet’e girin; seyahatlerinizden karlı çıkmak için Aerobilet kampanyalarına göz atmayı da unutmayın. Mis gibi kahve kokusunda bir tatil tecrübesi sizleri bekliyor.

 

Bir Cevap Yazın