Salvador Uçak Bileti ile Brezilya Festivallerine Katılın

0
935
Salvador Uçak Bileti ile Brezilya Festivallerine Katılın
Salvador Uçak Bileti ile Brezilya Festivallerine Katılın

Salvador uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Brezilya’nın Bahia eyaleti başkenti ve Brezilya’daki en büyük şehirlerden birisi olan Salvador, büyüleyici tropik güzellikleriyle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Salvador aynı zamanda Brezilya’nın en mutlu şehri olarak anılıyor.

1549’da kurulan bu güzel şehir, Baia de Todos os Santos adı verilen büyük bir koyda boğaza karşı eşsiz bir konumda yer alıyor. Tarihi şehir, UNESCO Dünya Mirası Alanı olan 17. ve 18. yüzyıl sömürge binalarıyla büyüleyici bir manzaraya sahip. Salvador’un en çok ilgi gören turistik merkezleri arasında şehrin güzel kiliseleri ve manastırları bulunuyor.

Salvador uçak bileti ile gezeceğiniz şehir, Rio de Janeiro’nun çok popüler olduğu 1763’e kadar Brezilya’nın da başkentiydi ve 300 yıl boyunca Afrika’dan gelen köleler için ana liman oldu. Afrika kökenli insanlar hala Salvador nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor ve Afrika’nın etkisi Salvador’un müziğinde, festivallerinde ve mutfağında, ayrıca Candomble ve Umbanda gibi dini gruplarda belirgin olarak görülüyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Salvador uçak bileti alabilir ve Brezilya’nın bu çarpıcı şehrini doyasıya gezebilirsiniz.

Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

Salvador, yıl boyunca turist çeken bir destinasyondur. Ancak şehirde mart aylarında çok yağmur yağar ve nisan ile haziran ayları arasında da yüksek nem seviyeleri vardır.

Aralık ve mart ayları şehrin yüksek turizm sezonunu oluşturuyor. Bu aylarda Salvador’da eğlenceler, müzik festivalleri veya gece hayatı en üst noktaya ulaşıyor. Salvador ve Bahia eyaletinin coşkusunu, neşesini ve müzikal yönünü paylaşmak isteyenler için en iyi zamanlar da bu aylardır. Aralık ve mart ayları arasında sıcaklıklar yüksektir, az yağış vardır ve nem diğer aylardaki kadar yüksek değildir.

Salvador’da Gezilecek Yerler

Pelourinho Mahallesi

Salvador uçak bileti alarak gezeceğiniz şehirdeki devlet binaları ve yerleşim merkezi Salvador Cidade Alta’da (Yukarı Şehir), kıyıdan 85 metre yüksekte bulunan bir tepede yükseliyor. Şehrin kalbi olan ve Pelourinho Mahallesi olarak bilinen bölgede, Latin Amerika’daki 17. ve 18. yüzyıl sömürge binalarının en iyi örnekleri yer alıyor, bu yüzden bölge UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak koruma altında.

Pelourinho Mahallesi
Pelourinho Mahallesi

Pelourinho’da görülecek çok fazla yer var, bunlar arasında büyüleyici Matos Sokağı’nda bulunan Salvador Şehir Müzesi, tören danslarında kullanılan gerçek boyutta Candomble dini figürleriyle eşsiz bir koleksiyona sahip ve 1701 tarihli bir malikanede yer alan Abelardo Rodrigues Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bahia bölgesinin lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz bir gastronomi okulunu ve akşamları dans gösterileri düzenlenen pek çok eğlence mekanını da burada bulabilirsiniz.

Pelourinho Mahallesi’nde kölelerin çoğunun Bahia’ya gönderildiği eski Benin Krallığı’nın (şimdiki Güney Nijerya) kültürüne adanmış Benin Evi de mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Salvador Plajları ve Tatil Köyleri

Pek çok muhteşem plaja sahip olan Salvador, gezinizde size unutulmaz bir görsel şölen sunacak. Salvador bölgesindeki en iyi plajlar, körfezin ağzının en doğusunda ve kuzeyinde bulunuyor.

Costa Azul veya “Mavi Sahil”, Pituba ve Piata dünyaca ünlü plajlar. Bu plajların her biri, güneşlenmek ve yüzmek için mükemmel bir atmosfere sahip. Ayrıca plajların çevresi çok sayıda kaliteli restoran ve bar ile çevrili.

Salvador Plajları ve Tatil Köyleri
Salvador Plajları ve Tatil Köyleri

Salvador uçak bileti ile tadını çıkaracağınız Piata Plajı, kentin kuzeyindeki ilk plaj. Plaj çok temiz ve geniş, ayrıca sakin suları ve altın rengi kumları ile çocuklu aileler için ideal. Corsario Plajı ise popüler Oceanica Bulvarı boyunca uzanıyor ve sörfçülerle birlikte gençlerin de en çok tercih ettiği plaj. Plajda çok sayıda deniz ürünü restoranı ve bar bulunuyor.

Boa Viagem Plajı, şehrin yerlilerin nasıl yaşadığını merak ediyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yer. Aileler, gençler ve satıcıların plajı doldurduğu pazar günü buraya gelirseniz bölgedeki “işçi sınıfı plajı” olarak bilinen Boa Viagem’da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir sanatçı köyünde bulunan Itapua Plajı ise bohem atmosferi ve ince beyaz kumlarıyla mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Yüzlerce kilometre kar beyazı kumlu plajın sıralandığı Salvador’un kuzey bölümü de harika plajlar bulacağınız ve unutulmaz bir tatil yapabileceğiniz bir bölge.

Salvador de Bahia Karnavalı

Dünyanın en büyük karnavalı aslında Rio karnavalı değil Salvador de Bahia Karnavalı’dır. Bu karnaval, büyüklüğüyle Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girdi. 5 milyona yakın insanın katıldığı dev karnavalda şehrin sokakları süsleniyor ve hemen herkes renkli kostümlerle dans gösterilerine katılıyor.

Salvador de Bahia Karnavalı
Salvador de Bahia Karnavalı

Karnaval boyunca Salvador’un her yerinde pek çok eğlence ve etkinlik düzenleniyor. 140 ülkenin televizyonda yayınladığı bu karnaval, 2 Mart’ta başlıyor ve 5 Mart’ta sona eriyor.

Lacerda Asansörü (Yukarı Şehir Asansörü)

Salvador, üst ve alt şehirden oluşuyor ve dik caddeler, Salvador’un bir simgesi haline gelmiş Lacerda Asansörü gibi bir dizi asansörle birbirine bağlanıyor.

1930 yılında inşa edilen Art Deco tarzındaki göz alıcı asansör, liman bölgesindeki Cairu Meydanı ile tarihi eski kentin Tome de Souza Meydanı’nı birbirine bağlıyor. Asansörle üst bölüme çıkarak Tome de Souza Meydanı’nın terasından aşağı şehrin ve limanın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Lacerda Asansörü (Yukarı Şehir Asansörü)
Lacerda Asansörü (Yukarı Şehir Asansörü)

Salvador uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Tome de Souza Meydanı aynı zamanda Brezilya’nın en eski saraylarından biri olan ve daha önce Bahia hükümetinin kullandığı Rio Branco Sarayı’na da ev sahipliği yapıyor. Bu ihtişamlı saray, Salvador’da en çok ziyaret edilen yerler arasında.

Cidade Baixa (Aşağı Şehir)

Yukarı Şehir’den Lacerda Asansörü ile inerek gezebileceğiniz Salvador’un alt bölümünde en ilgi çekici yer Salvador’un ticaret ve iş merkezinde, 1623’de denizin ortasına inşa edilen Sao Marcelo Kalesi’dir. Bu ilginç kaleyi eğlenceli bir tekne gezisiyle ziyaret edebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Asansörün hemen yanında yer alan Barok kilise Nossa Senhora da Conceiçao da Praia de görülmeye değer bir yer. 1739-1765 yılları arasında Portekiz’den getirilen taşlardan inşa edilen kilisede Kutsal Sanat Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Cidade Baixa (Aşağı Şehir)
Cidade Baixa (Aşağı Şehir)

Aşağı Şehir’de yerel el sanatlarını satın almak için Modelo Pazarı’na uğramalısınız. Bu büyük pazarda hediyelik eşyaların dışında harika yöresel restoranlar da bulunuyor.

Bahia Sanat Müzesi ve Carlos Costa Pinto Müzesi de 17. yüzyıl mobilyalarını ve takılarını sergiliyor, ayrıca yine bu bölgede bulunan Modern Sanat Müzesi eşsiz koleksiyonun yanı sıra tasarım harikası bahçeleriyle de size keyifli bir gezi imkanı sunuyor.

Sao Francisco Kilisesi

Çarpıcı bir şekilde süslü kiliseleriyle tanınan Salvador, Sao Francisco Kilisesi’nde altın kaplama ahşap oymacılığının en iyi örneklerini size sunacak. Bu çarpıcı kilisenin yüksek sunağının yaldızı öyle süslüdür ki tamamlanması iki yıl aldı.

Sao Francisco Kilisesi
Sao Francisco Kilisesi

Sao Francisco Kilisesi, Mannerist ve Barok tarzlarını birleştiriyor ve 1708 ile 1750 arasında inşa edildi. Göreceğiniz büyüleyici tavan, Meryem Ana ile ilişkili sahneler ve temalarla boyanmıştır, ayrıca koro bölümünün özenle işlenmiş ahşap oymalı dini resimleri ile birleşerek etkileyici bir manzara oluşturur. Kilisenin bitişik alanında yer alan manastırın duvarları da mükemmel Portekiz Azulejo tarzı resimler ile görülmeye değer.

Sao Francisco Kilisesi’nin hemen yanında, Fransisken Üçüncü Düzen Kilisesi’nin etkileyici oyma cephesi yer alıyor. Kilisenin dış cephesini kaplayan azizlerin ve meleklerin heykellerinin yanı sıra iç mekanda göreceğiniz görkemli süslemeler, Meksika’da çok popüler olan İspanyol Churrigueresque tarzında yapılmıştır. Burada muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Salvador Katedral

Salvador uçak bileti alarak yakınan göreceğiniz, Terreiro de Jesus Meydanı ve Se Meydanı’na bitişik olan Salvador Katedrali, 1604-1656 yılları arasında inşa edilen eski Cizvit Koleji’nin kilisesidir. Dış cephesi Portekiz’den balast olarak getirilen taşlarla kaplanmış ve iç kısımı özel olarak dekore edilmiş katedral, Salvador’da göreceğiniz en güzel yapılardan birisi.

Salvador Katedral
Salvador Katedral

18. yüzyıl Barok tarzı Salvador Katedrali’nde hemen göze çarpan yan şapeller, 16. yüzyılın sonlarından 18. yüzyılın ortalarına kadar uzanan sanat çeşitliliğinin harika bir örneği. Kutsal sayılan bu şapeller, 17. yüzyıldan kalma Azulejos (Portekiz resimli çinileri) ve boyalı tavan panelleriyle Barok tarzında zengin bir şekilde döşenmiş ve dekore edilmiş.

Santa Teresa ve Kutsal Sanat Müzesi

Santa Teresa, Roma’daki ünlü Geso Kilisesi’nde modellenerek 1697 yılında inşa edildi. Yanındaki eski Discalced Carmelites manastırıyla birlikte Santa Teresa; tahta, fildişi, sabuntaşı ve kurşunla yapılmış 17. ile 19. yüzyıl portre heykelleri sergileyen Kutsal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Müzede özellikle etkileyici olanlar eser ise keşiş Agostinho da Piedade’nin yaptığı, Brezilya’nın en eski gümüş portre heykellerinden birisi olan 1630 yapımı Saint Lucia’nın Felaketi büstüdür. Müze aynı zamanda heykeltıraş keşiş Agostinho de Jesus’un eserlerini, Cuzco okulunun resimlerini ve büyük sömürge ressamları Jose Joaquim da Rocha, Jose Teofilo de Jesus ve Ricardo do Pilar’ın paha biçilmez eserlerini de içeriyor.

Karmelit Kilisesi

Karmelite Kilisesi, 1580’de inşa edildi ancak 1788’de yandı ve kırk yıl sonra yeniden inşa edildi. Mimarisi, klasik çizgileri ve ikiz çan kuleleriyle klasik Barok tarzında olan bu simgesel yapı, tamamen altın kaplı odalarının çarpıcı kutsallığı ile biliniyor.

Karmelit Kilisesi
Karmelit Kilisesi

Kilisede en çok dikkat çeken eser ise 18. yüzyılda ünlü bir heykeltıraş haline gelen bir köle olan O Cabra’nın Zincirli Sedir Ağacı Mesih’i isimli heykelidir. 1710 yılında oyulmuş heykel, her biri Mesih’in kanının bir damlasını temsil eden 1.000’den fazla yakutla süslü.

Afro-Brezilya Müzesi

Salvador uçak bileti alarak ziyaret edebileceğiniz, Bahia’nın en önemli koleksiyonlarından birini size sunacak olan Afro-Brezilya Müzesi; benzersiz ahşap oymalar, sepetler ve çömlekler gibi Brezilya ve Afrika sanat geleneklerini birleştiren pek çok sanat eserini sergiliyor.

Müzenin nefes kesen oyma ahşap panelleri Salvador’un en ünlü 20. yüzyıl sanatçısı, Arjantin doğumlu Carybe tarafından yapılmıştır. Bu ilginç müzede hem Brezilya hem de Afrika kültürlerinden çok etkileyici eserler göreceksiniz.

Santo Antonio da Barra Kalesi

1698 yılında inşa edilen ve Bahia’nın en eski kalesi olan bu ihtişamlı kaleye surlarında harika bir manzara oluşturan deniz fenerinden dolayı Farol da Barra adı veriliyor. Bu deniz feneri de kale gibi Güney Amerika’nın en eski yapıları arasında.

Muhteşem manzaralara ek olarak kale, Portekiz denizciliği günlerinden kalma eserler ve sergilerin yanı sıra köle ticareti dönemini anlatan harika bir deniz müzesine de ev sahipliği yapıyor.

Santo Antonio da Barra Kalesi
Santo Antonio da Barra Kalesi

Kalenin arkasındaki çimenli çıkıntıdan gün batımını yakalamak için toplanan yerlilere katılın ve güneşin okyanusa batışının göründüğü Brezilya’daki tek yerde manzaranın tadını çıkarın.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Salvador uçak bileti alabilir ve size unutulmaz manzaralar sunacak bu güzel Brezilya şehrini gezmeye başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın