Bogota Uçak Bileti Alarak Kolombiya’yı Keşfedin

0
833
Bogota Uçak Bileti Alarak Kolombiya'yı Keşfedin
Bogota Uçak Bileti Alarak Kolombiya'yı Keşfedin

Bogota uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz, yaklaşık 2743 metre yükseklikte bulunan bu şehir, dünyanın en yüksek başkentlerinden birisidir. Dramatik doğa manzaraları ve yeşil zirvelerin benzersiz bitki örtüsüyle süslü Bogota, turistleri çok etkileyen bir yer.

Bogota şehrinin alçak gönüllü, pastel renkli mahallelerine ilk adımınızı attığınızda burada olağan dışı bir şey olduğu duygusu sizi saracaktır. Bu şehir, Kolombiya ya da Güney Amerika’daki başka hiçbir şehre benzemez.

Bogota’nın devasa Neo Klasik kulelerinde ve göz alıcı sömürgeci mimarisinde büyüleyici bir güzellik vardır. Bu yapılar, Bogota’nın tek başına ayakta durmaya alışkın bir şehir olduğu izlenimi veriyor.

Bogota uçak bileti alarak keşfedeceğiniz şehir, yıllarca kendisini Kolombiya’nın geri kalanından daha çok İspanya’ya ait gibi hissetti. Yüce And Dağları’nda bulunan geniş bir alana yayılmış bu metropol, hala ülkeden izole bir durumda. Bogota pek çok turist tarafından tehlikeli bir yer olarak görülüyor, ancak hükümet ile gerillalar arasındaki savaşın 1990’larda sona ermesinden sonra Bogota’da çok şey değişti.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Bogota uçak bileti alarak gezeceğiniz şehir, günümüzde inanılmaz bir dönüşüme sahne oluyor. Şehirde sanat canlandı, güvenlik sıkılaştı ve birçok modern turistik merkez şehre eklendi. Bogota şu anda Güney Amerika’daki en geniş restoran seçeneklerine, dünya standartlarındaki müzelere, canlı sokak sanatına, eğlenceli festivallere ve hareketli bir gece hayatına sahip.

Bogota’ya Ne Zaman Gidilir?

Bogota’daki iklim pek değişmez, bu yüzden Kolombiya’nın başkenti yılın herhangi bir zamanında ziyaret edilebilir. Sadece en kurak mevsim olan aralık ve mart ayları arasında ve fazla yağmur yağan nisan ve ekim aylarında şehri gezmek biraz zor olacaktır.

Bogota’da yıl boyunca hava sıcaklıkları 19-20 derece arasında seyrediyor. Şehrin en büyük festivallerinden birisi olan, sokakların renkli kostümlerle dolarak müzik ve dans gösterilerinin yapıldığı Ağustos ayındaki ünlü Bogota Karnavalı için bu ayda da Bogota’ya gelebilirsiniz.

Bogota’da Gezilecek Yerler

Bogota Bolivar Meydanı

Bogota’ya gelen çoğu turistin ilk uğrak yeri bu ihtişamlı meydandır. Tarihi bölgenin merkezinde inşa edilen bu meydanın ortasında, 1846’da Pietro Tenerani isimli bir İtalyan sanatçı tarafından yapılmış ünlü Simon Bolivar Heykeli bulunuyor.

Bogota Bolivar Meydanı
Bogota Bolivar Meydanı

Bogota uçak bileti alarak gezeceğiniz Bolivar Meydanı’nda orijinal sömürge zamanlarından pek az şey korunuyor, ancak meydanın etrafındaki bir yürüyüş hala çok ilginçtir ve astronomik bir gözlem evi dahil olmak üzere pek çok etkileyici yapıyı görmenizi sağlar.

La Candelaria

Burası Bolivar Meydanı’nın çevresindeki tarihi merkezdir. La Candelaria aynı zamanda Bogota’nın eski kenti olarak da biliniyor. 20. yüzyılda eklenen bazı talihsiz mimari etkilere rağmen, Barrio sömürge ruhu ve yaşam tarzı bu merkezde büyük ölçüde korunmuş olarak kalmıştır.

La Candelaria
La Candelaria

Bölgedeki ilk binalar, 16. yüzyılda inşa edildi ve bazı binalar eski ihtişamlarıyla restore edildi. Bölge, 1964 yılında Ulusal Miras ilan edildi ve koruma altına alındı. Burada göreceğiniz etkileyici eski Santa Fe sokakları; ağır kapılar, geniş salonlar, verandalar, kalın duvarlar ve çeşitli balkon stilleriyle eski İspanyol tarzı konaklarla doludur.

Günümüzde La Candelaria’nın güçlü bir bohem, kültürel ve akademik atmosferi vardır ve burada gezinizin en iyi fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bogota Monserrate Tepesi

Bogota şehrine bakan en etkileyici zirvelerden biri olan Monserrate Tepesi, tam 3160 metre yüksekliktedir. Tepede, 1917 depreminde orijinal şapel tahrip edildiğinde dikilmiş bir kilise ve kilisenin görkemli kuleleri bulunuyor.

Bogota Monserrate Tepesi
Bogota Monserrate Tepesi

Pazar günleri hacılar ve turistler tarafından akına uğrayan kiliseden Bogota’nın muhteşem manzaralarını görebilirsiniz. Ayrıca kilisenin çevresi yiyecek ve hediyelik eşya tezgahları ile doludur.

Havanın açık olduğu bir günde, Cordillera Merkezi’ndeki volkan aralığını ve batıda 135 kilometre uzaklıktaki Los Nevados’u görebilirsiniz. Monserrate Tepesi’ne teleferikle, demiryoluyla veya yakın zamanda restore edilmiş bir patika boyunca yürüyerek ulaşılabilirsiniz.

Bogota Botero Müzesi

Kolombiyalı sanatçı Fernando Botero tarafından bağışlanan Botero Müzesi’ndeki sanat koleksiyonunun, ülke tarihinin en önemli koleksiyonlarından birisi olduğu düşünülüyor. Bu büyüleyici koleksiyon; Picasso, Chagal, Dali, Renoir, Matisse ve Monet gibi Avrupalı ​​sanatçıların resimlerinden ve heykellerinden oluşan 120 paha biçilmez eserden oluşuyor.

Bogota Botero Müzesi
Bogota Botero Müzesi

Bogota uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Botero Müzesi’nin özellikle son 20 yılda üretilen yağlı boya tablolar ve heykellerle dolu koleksiyonları da görülmeye değer güzelliktedir.

Bogota Primada Katedrali

Bogota uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Bolivar Meydanı’nın doğu ucunda yer alan bu heybetli katedral, Kolombiya’nın ve Güney Amerika’nın en büyük katedralidir. Bu Neo Klasik şaheser, meydanın büyük bir bölümünü kaplıyor.

Primada Katedrali, 1823 yılında Bogota’nın birkaç basit evden oluştuğu ilk zamanlarında inşa edilmiştir. Şehrin kuruluş töreninin de 1538’de kilisenin inşa edildiği bu alanda gerçekleştiği söyleniyor.

Bogota Primada Katedrali
Bogota Primada Katedrali

Bu devasa katedralin içi çok sade ve şaşırtıcı bir şekilde boştur. Mimar Paul Theroux, Bogota’nın bu ünlü katedralinin iç mekanlarını kendi deyimiyle “zarif bir voodoo dokunuşu” olarak tasarladı.

Primada Katedrali, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma bazı tabloların yanı sıra, Latin Amerika’daki en büyük kilise orglarından birine ve kentin kurucusu Jimenez de Quesada’nın mezarına da ev sahipliği yapıyor.

Bogota Altın Müzesi

Bogota uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz, uluslararası üne sahip olan Altın Müzesi, Kolombiya’daki tüm İspanyol öncesi kültürlerden gelen 34.000 altın parçaya sahiptir ve bu koleksiyon müzeyi dünyanın en önemli altın müzelerinden biri haline getirmiştir.

Bogota Altın Müzesi
Bogota Altın Müzesi

İki kata yayılmış müzede İspanyol fetihlerinden bin yıl öncesine yayılan sayısız kültür ve medeniyetten inanılmaz derecede karmaşık mücevherler, şamanik aletler, başlıklar ve çok daha fazlasını bulacaksınız. Müzede her gün İngilizce ve İspanyolca rehberli turlar düzenleniyor.

Bogota Colpatria Kulesi

Monserrate Tepesi’nden Bogota’nın manzarasına aşık olduysanız, şehrin ortasındaki Colpatria Kulesi’nin bakış açısından şehri izleme fırsatını da kaçırmamalısınız.

49 katlı ve 171 metre yüksekliği ile Bogota’daki en yüksek ikinci bina ve Kolombiya’daki en yüksek üçüncü bina olan Colpatria Kulesi, 360 derece panoramik şehir manzarasından dolayı turistlerin akınına uğruyor.

Bogota Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Bogota’nın bir başka Neo Klasik mücevheridir. Casa de Narino olarak da bilinen saray, aslen bağımsızlığın babalarından biri olan Antonio Narino’nun eviydi. Ev, 1908 yılında yeniden inşa edildi ve genişletildi. Göreceğiniz saray, Kolombiya Cumhurbaşkanı’nın sarayından bekleyeceğiniz ölçüde büyük ve görkemli, ayrıca çok iyi bir şekilde korunuyor.

Bogota Cumhurbaşkanlığı Sarayı
Bogota Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Saray, güvenlik değiştirmek için her öğleden sonra kapılarını açıyor ve güvenlik değişimindeki abartılı tören görmeye değer. Saray bahçeleri aynı zamanda yeni dünyanın en eski gözlem evine sahiptir. Saray ziyaretleri için web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Bogota Santa Clara Kilisesi

Eski şehirdeki bir dizi sömürge kilisesinin en güzeli olanı Santa Clara Kilisesi, 1629-1674 yılları arasında Clares Manastırı’nın bir parçası olarak inşa edildi. Şehrin en eski kiliselerinden biri olarak Santa Clara Kilisesi, 17. ve 18. yüzyıllara dayanan 112 resim ve 24 heykel ile cömertçe dekore edilmiştir.

Bogota Santa Clara Kilisesi
Bogota Santa Clara Kilisesi

Belediye tarafından işletilen bir müze de kilisede bulunuyor. Bogota Santa Clara Kilisesi, size görsel bir şölen sunacak.

Guadalupe Meryem Ana Tapınağı

Bogota merkezine yakın Monserrate Tepesi’nden biraz daha yüksekte, yaklaşık 3300 metre ile Guadalupe Tepesi bulunuyor. Bu tepe şehrin benzersiz bir manzarasını sunduğu için turistler arasında çok popülerdir.

Guadalupe Meryem Ana Tapınağı
Guadalupe Meryem Ana Tapınağı

Bu yemyeşil uçurum, komşu tepeden daha izole ve sakindir, ancak ulaşılması daha zordur. Guadalupe Meryem Ana Kilisesi, 1656’dan beri tepenin zirvesinde duruyor, ancak depremlerle dört kez yıkıldı ve yeniden yapıldı. Kilise en son 1967 yılında yeniden inşa edildi.

Bogota uçak bileti alarak göreceğiniz bu etkileyici kilise, Meryem Ana’nın çarpıcı bir ahşap oyma heykeline sahip. Bogota’nın ana simgelerinden birisi de kilisenin dışında bulunan 15 metre boyundaki bu Meryem Ana heykelidir.

Bogota Chapinero Bölgesi

Başkentin geleneksel ve en popüler bölgelerinden biri olan Chapinero, şehrin kuzeyinde bulunan bir mahalledir. Chapinero’da en iyi restoranların yanında kafeler, barlar, müzeler ve çok daha fazlasını bulacaksınız.

Chapinero Bölgesi
Bogota Chapinero Bölgesi

Bölge, bohem ve genç bir nüfusa sahiptir, çünkü burası geniş bir üniversite nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Chapinero sokaklarında keyifle yürüyebilir ve bölgedeki birçok kültürel etkinliğin ve restoranın tadını çıkarabilirsiniz.

İbero-Amerika Simon Bolivar Metropolitan Parkı

Bogota şehrinin en büyük ve en önemli parkı, geni bir açık hava tiyatrosuna sahip olduğu için konserlerin yapıldığı bir alandır ama aslında en önemli işlevi, bu kalabalık şehirde huzurlu bir alan yaratmaktır.

İbero-Amerika Simon Bolivar Metropolitan Parkı
İbero-Amerika Simon Bolivar Metropolitan Parkı

Burada 280 dönümlük bir alanı kaplayan yeşil bahçeler ve göllerde; spor yapabilir, dinlenebilir, bisiklete binebilir ve harika zaman geçirebilirsiniz.

Savana Turist Treni

Bogota’dan Nemocon’a ve Zipaquira Tuz Katedrali’ne bir tren gezisi yapın ve Bogota çevresindeki etkileyici bölgeyi keşfedin.

Bu etkileyici tren yolculuğu cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde Sabana ve Usaquen istasyonundan kalkıyor. İstasyonda önceden de bilet rezervasyonu yapabilirsiniz. Yolculuk genellikle bir Papayera (Kolombiya müziği çalan küçük bir grup) içerir ve yolculuk boyunca lezzetli yöresel yemekler servis edilir.

Ajiaco

Bogota uçak bileti alarak gezeceğiniz şehirde mutlaka tatmanız gereken yemeklerden birisi olan Ajiaco, Bogota ve Kolombiya’nın en popüler ve geleneksel yemeklerinden birisidir. Pek çok farklı çeşidi olan çok lezzetli bu tavuk çorbasını mutlaka denemenizi öneririz. Kolombiya’ya gelerek Ajiaco tatmak bir gelenek halini almıştır.

Ajiaco
Ajiaco

Bogota Zona T

Zona T, Zona Rosa olarak da biliniyor. Bogota’nın en lüks parçası olan bu bölge; alışveriş merkezleri, 5 yıldızlı oteller, lüks barlar, restoranlar, kulüpler ve başkentin en iyi gece hayatına ev sahipliği yapıyor.

Bogota Zona T
Bogota Zona T

Bogota uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Zona T bölgesinde, birçok yemek ve parti seçeneği var. Fiyatlar normalden daha yüksek olsa da bu bölgede unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Şehrin bu bölgesini, hareketli partilerden dolayı özellikle geceleri keşfetmenizi öneririz.

Bogota’da Yapılacak Şeyler

Quiebracanto’da Salsa Yapın

Uzun süredir varlığını sürdüren bu ünlü bar, turistler arasında çok ünlüdür ve bölge halkı arasında bir efsanedir. Yeni Kolombiya Folklorunun en iyilerini sergileyen canlı salsa gösterilerini izlemek için Quiebracanto’ya gitmenizi öneririz. Kalabalık bir ortamda eğlenmeyi seviyorsanız her çarşamba gecesi düzenlenen partilere de katılabilirsiniz.

Quiebracanto'da Salsa Yapın
Quiebracanto’da Salsa Yapın

Hafta Sonu Yürüyüşüne Çıkın

Bogota’da pek çok yürüyüş grubu bulunuyor ve bu gruplar hafta sonlarında And Dağları’nın büyüleyici manzaraları arasında yürüyüşlere çıkıyor. Sabah 8’de başlayan bu yürüyüşlerle muhteşem Kolombiya manzaraları arasına unutulmaz yürüyüşler yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Yürüyüşüne Çıkın
Hafta Sonu Yürüyüşüne Çıkın

Bogota Pazarlarını Gezin

Bogota pazarları arasında en popülerlerinden birisi olan Paloquemao pazarı, turistler arasında çok popülerdir. Kolombiya güneşi altında ülkenin meyveleri, sebzeleri, etleri ve lezzetli sokak yemeği seçenekleri arasında keyifli bir gezi yapabilir, benzersiz yöresel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Bogota Pazarlarını Gezin
Bogota Pazarlarını Gezin

Ciclovia Bölgesini Keşfedin

Bogota uçak bileti alarak gezeceğiniz şehirde her pazar sabahı, ana yolların 120 kilometresinin trafiğe kapalı olduğu ve yaklaşık iki milyon bisikletçi, koşucu, patencinin ve ailenin sokakları doldurduğu Ciclovia Bölgesi, sizin çok etkileyecek bir manzara sunacaktır.

Ciclovia Bölgesini Keşfedin
Ciclovia Bölgesini Keşfedin

Bogota’nın Nabzını Tutun

And Dağları’nın muhteşem manzaraları arasında Bogota Adalet Sarayı ve Simon Bolivar Meydanı’nın benzersiz mimari arasında kendinizi şehrin atmosferine bırakın. Bogota sokak kafelerinde yerel içecek olan çikolata Santafereno veya peynirli sıcak çikolata sipariş edin ve yerel halkın koşuşturmasını izleyin.

Bogota’nın Nabzını Tutun
Bogota’nın Nabzını Tutun

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Bogota uçak bileti alabilir ve Kolombiya’nın etkileyici başkentine unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın