Lima Uçak Bileti Alarak Peru’nun Görkemli Başkentine Uçun

0
806
Lima Uçak Bileti Alarak Peru'nun Görkemli Başkentine Uçun
Lima Uçak Bileti Alarak Peru'nun Görkemli Başkentine Uçun

Lima uçak bileti alarak keşfe çıkacağını Peru’nun büyüleyici başkenti, okyanustan dağlara sonsuz bir şekilde uzanıyor gibi gözüküyor ve turistlere büyüleyici manzaralar sunuyor. And Dağı köylerinin manzaraları arasındaki Lima, turistik merkezleriyle çok büyük bir metropol. Peru’nun nüfusunun neredeyse üçte birine ev sahipliği yapan bu devasa şehrin sokaklarını ve sahillerini gördüğünüzde Lima’nın neden bu kadar çok sevildiğini hemen anlayacaksınız.

Lima’nın seçkin müzeleri, etkileyici sömürge mimarisi, girift oyma ahşap balkonları ve Barok tasarımlı güzel binaları size çok etkileyecektir. Geniş yeşil parklara ve Güney Amerika’nın en iyi restoranlarından bazılarına da ev sahipliği yapan Lima’nın hareketli okyanus sahillerinde unutulmaz günler geçireceksiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlara Lima uçak bileti alarak bu güzel şehri gezerken 1535’de kurulan Lima’nın neden “Kentlerin Kralı” olarak adlandırıldığını göreceksiniz.

Lima’ya Ne Zaman Gidilir?

Lima’yı ziyaret etmek için en iyi zamanlar, aralık ayından nisan ayına kadar olan dönemdir. Lima, Güney Yarımküre’de bulunduğundan bu aylar sıcak yaz havaları sunuyor. Lima bir kıyı çöl bölgesi olduğu için yıl boyunca ılıman sıcaklıklar yaşanıyor ve şehir çok az yağış alıyor.

Mayıs ve kasım ayları arasında şehri ziyaret ederseniz, Lima’nın serin havalarıyla karşılaşabilir ve yerlilerin La Garua olarak adlandırdığı bulutlu gökyüzü ile birlikte şehir üzerinde asılı kalın puslu deniz sisinin harika manzaralarını görebilirsiniz.

Lima’da Ne Yenir?

Lima, dünyanın en zengin mutfak çeşitliliğine sahip şehirlerinden birisi. Geleneksel Peru yemeklerinin yanı sıra İnka kültüründen ve İspanyol döneminden gelen etkiler de Lima yemeklerinde kendini gösteriyor. Büyük Okyanus kıyısında olan şehirde pek çok güzel balık restoranı bulunuyor. Miraflores Mahallesi, El Mercado ve La Mar Cebicheria gibi ünlü restoranlarıyla şehrin en popüler yemek bölgesi.

Lima'da Ne Yenir?
Lima’da Ne Yenir?

Lima uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin sokaklarında göreceğiniz pek çok tezgahta da çok sevilen ızgara et şişleri tadabilirsiniz. Şehirde güçlü bir Asya etkisi de hakim ve Asya göçmenlerinin açtığı pek çok restoran bulunuyor.

Lima’da Gezilecek Yerler

Armas Meydanı

Ana Meydan olarak da bilinen bu geniş meydan, Lima’nın tarihi merkezi ve şehri gezmeye başlamak için en ideal başlangıç ​​noktası. Orijinal şehirdeki binaların çoğu 1746 depreminde yıkıldı. Bu yüzden Lima’nın Armas Meydanı’nda duran tek orijinal yapı, 1651 yılında inşa edilen bronz çeşmedir.

Armas Meydanı
Armas Meydanı

Depremden sonra yeniden inşa edilen binaları ile Armas Meydanı bugün bir UNESCO Dünya Miras Alanı olarak korunuyor. Lima Katedrali’nin yanı sıra meydanda Başpiskopos Sarayı da görülmeye değer. Jose San Martin’in Peru’nun bağımsızlığını ilan ettiği noktaya inşa edilen cumhurbaşkanının resmi ikametgahı Gobierno Sarayı da nöbetçi değişiminin yaşandığı saatlerde turistleri kendine çekiyor.

Lima uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz Armas Meydanı’ndan San Martin Meydanı’na uzanan ve sadece yayalara ayrılmış Jiron de la Union Caddesi, hem modern restoran ve mağazaları hem de eski binaların bir karışımını size sunacak. Bu caddede 1700’lerin sonunda tamamlanmış süslü Barok sömürge cephesi ile dikkat çeken La Merced Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz. Bu güzel kilise, Güney Amerika’daki en eski ve en iyi korunan sömürge yapılarından birisi ve kilisenin tarihi şehrin ilk kurulduğu günlere dayanıyor.

Miraflores Mahallesi

Büyük Okyanus’a bakan kayalıkların üzerinde, Lima merkezinin hemen güneyinde bulunan Miraflores Mahallesi, bazı etkileyici eski sömürge evleri ve bol miktarda yeşil alanla harmanlanmış modern cam ve çelik binaları ile süslü şehrin en popüler mahallesi.

Miraflores Mahallesi
Miraflores Mahallesi

Bu güzel mahallede gastronomi konusunda dünya çapında dikkat çeken “Yeni Peru” mutfağını sunan pek çok yöresel ve uluslararası restoran bulacaksınız. Güzel parklar ve yeşil alanlar mahallenin okyanusa bakan uçurumları boyunca uzanıyor. Uçurumdan aşağıya doğru süzülen planörlerin ve okyanusun dev dalgalarında sörf yapan sörfçülerin muhteşem manzarası görülmeye değer.

Miraflores Mahallesi, Lima’nın en ünlü müzelerinden olan Amano Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Kronolojik olarak düzenlenmiş özel Peru seramik ve tekstil koleksiyonuna sahip müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Chimu ve Nazca dahil Kolomb öncesi kültürler çok iyi bir şekilde temsil eden Amano Müzesi, kıtanın kuzey sahilindeki az bilinen Chancay kültüründen dikkat çeken tekstil koleksiyonuyla da çok ilgi çekiyor.

Huaca Pucllana Tapınağı

Lima uçak bileti alarak fotoğraflarını çekeceğiniz piramit şeklindeki Huaca Pucllana Tapınağı, Miraflores Mahallesi’nin kalbinde yer alıyor. Başka herhangi bir iklimde 1000 yıldan fazla dayanamayan bir yapı malzemesi olan kerpiç ve kil tuğlalardan inşa edilmiş olan bu büyüleyici piramit, yedi aşamalı platformdan oluşuyor. Piramidin inşa edildiği alan M.S. 200 ile M.S. 700 arasında Peru’nun merkeziydi.

Huaca Pucllana Tapınağı
Huaca Pucllana Tapınağı

Tapınakta keşfedilen eserlerden tapınağın hem törenler hem de idari yönetim için çok önemli bir yer olduğu anlaşılıyor. Tapınak alanı, tören ve yönetim olarak iki bölüme ayrılmıştır. Burada kazılarda insan kalıntılarıyla dolu bir mezar kasası ortaya çıkarıldı ve Wari kültüründen eserler bulundu. Bütün bu eserleri görmek ve tapınağın benzersiz mimarisini incelemek için Huaca Pucllana Tapınağı’na mutlaka uğramanızı öneririz.

Barranco

Lima’nın merkezinde ve Miraflores Mahallesi güneyinde bulunan Barranco banliyösü, sanatçılar ve yazarlar için uzun zamandır çok popüler. Her ne kadar Miraflores Mahallesi kadar süslü veya Lima’nın tarihi merkezi kadar titizlikle restore edilmiş olmasa da Barranco, 19. ve 20. yüzyılın başlarından kalma güzel bir mimarisiyle ve yerli halkın oluşturduğu otantik havasıyla etkileyici bir atmosfere sahip.

Barranco
Barranco

Barranco’da gezerken sokak satıcılarından harika alışverişler yapabilir veya otantik restoranlarda yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Deniz kenarındaki tepelerde ve kayalıklarda uzanan küçük hanlar ve restoranlar, akşam yemeği yemek ve gün batımını izlemek için çok ideal yerler.

Sömürge mimarisiyle çevrili açık bir alan olan Municipal Parkı’nda buradaki gezinize başlayabilirsiniz. Parktan aşağıya doğru yürüyebilir ve Puente de Los Suspiros’un (Sighs Köprüsü) üzerinden muhteşem bir uçurum manzarası izleyebilirsiniz.

Malecon

Lima’nın Miraflores bölgesindeki Malecon, şehrin en etkileyici yerlerinden birisi. Bu uçurum kenarındaki yürüyüş yolları size nefes kesici okyanus manzaraları sunacak. Benzersiz manzarasından dolayı Malecon, her zaman yerliler ve turistlerle dolu.

Malecon
Malecon

Lima uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız 9 kilometre uzunluğundaki yol boyunca sıralanan parkların ve kaldırımların çevresi, hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar ile dolu. Fotoğraf çekimleri dışında koşu ve bisiklet gibi aktiviteler için de mükemmel bir yer olan Malecon’da kolayca bir bisiklet kiralayabilir ve bu muhteşem manzarayı keşfe çıkabilirsiniz. Macera seviyorsanız uçurum kenarında yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

Nazarenas Kilisesi

Armas Meydanı’nın doğusunda yer alan Nazarenas Kilisesi’nin eşsiz bir tarihi var. Bu bölge bir zamanlar serbest kalan siyah kölelerin fakir bir mahallesiydi ve bu gecekondu mahallesinde bir duvarda Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesini anlatan bir duvar resmi çiziliydi. 1655 yılında bir deprem bu mahallenin çoğunu yıktı, ancak Hz. İsa resimli duvar sağlam kaldı. Bu durum halk tarafından bir mucize olarak görüldü ve Nazarenas Kilisesi bu kutsal sayılan duvarın etrafına inşa edildi.

Kilise sunağının arkasında duran bu duvarı ve oraya asılmış dev tabloyu görebilirsiniz. Her 18 Ekim’de buraya asılı olan tablo, El Senor de los Milagros Festivali sırasında sokaklarda taşınıyor ve binlerce kişiden oluşan bir alayı eşliğinde şehri geziyor.

Sihirli Su Turu

Lima uçak bileti ile tadını çıkaracağınız Sihirli Su Turu, 2007 yılında Reserve Parkı’nda açıldı ve bir yıl içinde iki milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Bu tesis, 13 ayrı fıskiye ile dünyanın en büyük fıskiye kompleksi olarak dünya rekorunu da elinde tutuyor. Çeşmelerin en büyüğü olan Fuente Magica, 80 metreden daha yükseğe su fırlatarak benzersiz bir manzara oluşturuyor.

Sihirli Su Turu
Sihirli Su Turu

Sürprizler Tüneli ise 35 metrelik bir su tüneli ve parkın en popüler yerlerinden birisi. Fuente de la Fantasia’da müzikle senkronize edilmiş su, lazer ve resim gösterilerini keyifle izleyebilirsiniz.

Lima Katedrali

Lima Katedrali, Armas Meydanı’nın doğu tarafında şehrin simgelerinden birisi olarak yükseliyor. 1535 yılında orijinal katedralde inşaat başladı ve 1564 yılında İspanya’nın Sevilla Katedrali tasarımına dayanarak tamamlandı. 1687 yılında meydana gelen depremden zarar gören ve 1746’daki büyük depremle neredeyse yıkılan katedral, çabucak yeniden inşa edildi.

Lima Katedrali
Lima Katedrali

Katedralin olağanüstü güzellikteki oyulmuş koro bölümü, Vaftizci Yahya Kilisesi’nden getirilen İsa’nın bir oyması ve Churrigueresque olarak bilinen süslü İspanyol Barok tarzındaki sunaklar size eşsiz manzaralar sunacak. Mozaiklerle süslenmiş bir şapel, Lima’nın kurucusu olan Francisco Pizarro’nun mezarını saklıyor. Lima Katedrali’nin arkasında küçük bir dini sanat müzesi yer alıyor ve avluda çok hoş bir çay salonu bulunuyor.

Ulusal Müze

Lima’nın en büyük müzesi olan Ulusal Müze, Peru’nun antik tarihini keşfetmeye başlamak ve Peru kültürünü anlamak için en iyi yer. Müze, ülkenin ilk sakinlerden İnka İmparatorluğu’na kadar olan Peru arkeolojik tarihini kapsıyor. Seramik ve tekstil ürünlerinin yanı sıra Machu Picchu ve Nazca çizgileri gibi arkeolojik alanların ölçekli modelleri ve bir kültürden diğerine ilerlemeyi göstermek için kronolojik sıraya göre düzenlenmiş sergiler büyüleyicidir.

En etkileyici eserler arasında Peru’daki Huaca Rajada’da bulunan Moche mumyalarının ilki olan Lord Sipan’ın mezarı bulunuyor.

San Francisco Kilisesi ve Manastırı

Lima uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz San Francisco Kilisesi ve Manastırı, Lima’nın ilk mezarlığı olduğu için yaklaşık 10 bin kişinin kemiklerini içeren çarpıcı alanıyla ünlü. Kilisenin altında her iki tarafta da kemiklerle kaplı dar koridorlardan oluşan bir labirent var. Bu alandaki büyük bir yuvarlak delik, bir sanat eseri gibi geometrik bir düzende tasarlanmış kemikler ve kafatasları ile doldu. Yeraltı mezarları gezisi Lima’da oldukça ilgi çeken bir etkinlik ama burada görülecek daha fazla şey var.

San Francisco Kilisesi ve Manastırı
San Francisco Kilisesi ve Manastırı

Kilisenin devasa kütüphanesinde binlerce antika kitap bulunuyor ve manastır, etkileyici bir dini sanat koleksiyonuna sahip. San Francisco Kilisesi, Judas’ın yanında duran bir şeytan tablosuyla ve Son Akşam Yemeği’nin duvar resmi ile tanınıyor. San Francisco Kilisesi, 1673’de kutsandı ve 1970’de depremde büyük zarar görmesine rağmen 1687 ve 1746 depremlerine dayanarak ayakta kaldı ve Lima’nın en iyi korunan sömürge kiliselerinden birisi haline geldi.

Arkeoloji, Antropoloji ve Tarih Müzesi

Lima uçak bileti alarak gezeceğiniz Ulusal Müze bile bu devasa müze kadar büyük değil. Peru tarihini keşfetmek için mükemmel bir yer olan müzedeki sergiler çok iyi düzenlenmiştir ve çok zengin bir eser koleksiyona ev sahipliği yapar.

Müzenin çeşitlilik de etkileyicidir ve pek çok arkeolojik sit alanından getirilen paha biçilemez seramik örnekleri, figürlü taş oymalar, mumyalar, mücevherler, duvar halıları, altın ve metal işleri görülmeye değer güzelliktedir.

Seramik koleksiyonunda bulunan M.Ö. 2800 yılına ait oyulmuş dikilitaş parçalarına sahip olan granit Tello Dikilitaşı ve ünlü Estela Raimondi en çok ilgi çeken eserler. Seramik figürlerin bazıları çocukların da çok ilgisini çektiği için müze aileler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.

Peru Uçak Bileti ile Larco Müzesi’ni Gezin

Lima merkezinin güneyinde, Larco Müzesi olarak da bilinen Rafael Larco Herrera Müzesi yer alıyor. 18. yüzyıldan kalma Kolomb öncesi piramitler üzerine inşa edilmiş evler gibi görünen müzenin konağı da başlı başına bir sanat eseri.

Peru Uçak Bileti ile Larco Müzesi'ni Gezin
Peru Uçak Bileti ile Larco Müzesi’ni Gezin

Larco Müzesi, büyük bir kısmı Moche ve Chimu kültürlerinden gelen 40.000’den fazla Peru seramik koleksiyonundan oluşuyor. Bu paha biçilmez eserlerin yanında kültürel tekstiller, taş oymacılığı ve metal işleri ile birlikte altın işçiliği koleksiyonu da görülmeye değer güzellikte.

Aerobilet uçak bileti sayfasından Lima uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz Peru’nun çarpıcı başkenti size unutulmaz bir görsel şölen sunacak.

Bir Cevap Yazın