Peru Uçak Bileti Alarak İnkaların Eşsiz Mirasını Görün

0
2024
Peru Uçak Bileti Alarak İnkaların Eşsiz Mirasını Görün
Peru Uçak Bileti Alarak İnkaların Eşsiz Mirasını Görün

Peru uçak bileti alarak gezeceğiniz bu ülke, harika zaman geçirmeniz için tüm olanaklara sahip bir macera ülkesidir. Machu Picchu’nun eski İnka kenti, Güney Amerika’ya yapılacak herhangi bir gezinin en önemli noktalarından birisi olacaktır, ancak Peru’da keşfedilecek daha çok şey var.

Machu Picchu Antik Kenti, Titicaca Gölü’nün yüzen adaları ve Amazon ormanları ile size geniş bir aktivite yelpazesi sunan Güney Amerika ülkesi Peru’nun turizm sektörü her gün büyüyor.

Peru uçak bileti alarak gezebileceğiniz bu gizemli ülkede dünyanın en yüksek gölünde tekne gezisine çıkabilir, dünyanın en derin kanyonlarından birinin görkemli manzarasını izleyebilir veya kum tepelerinde şans kumlarını görebilirsiniz.

Peru’da And Dağları’nda yürüyüş yapın, Amazon’da pirana yakalamak için balık avına çıkın, gizemleri hala keşfedilmemiş Nazca çizgileri arasında yürüyün veya Kutsal Vadi’deki antik kalıntılar arasında dolaşın. Bu büyüleyici ülkede gezi olanakları sınırsızdır.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla alabileceğiniz Peru uçak bileti ile gezeceğiniz ülke, doğal güzellikler bakımından dünyanın en zengin ülkesidir ve burada zenginliğin sadece parayla ilgili olmadığını göreceksiniz. Unutulmaz deneyimleri, kültürü, doğası ve yemek çeşitliliği ile Peru’da çok keyifli zamanlar geçireceksiniz.

Peru’da Ne Yenir?

Peru mutfağına, Lima’nın kıyı levrekleri ilham kaynağı olmuştur. Ülke dünyanın en iyi mutfaklarından birine sahip. Peru gezinizde sokak satıcılarından beş yıldızlı restoranlara kadar her yerde inanılmaz yemekler tadacaksınız.

Geleneksel yemekler, İnka kültüründen elde edilen tarifleri, İspanyol lezzetlerini ve hatta Asya mutfağı etkilerini içeriyor. Peru ulusal yemeği olan Ceviche; çiğ balık parçaları, limon suyunda marine edilmiş soğan, biber ve baharatlarla yapılan bir yemektir. Bu yemeği ülkenin her yerde bulabilirsiniz.

Peru’da Ne Yenir?
Peru’da Ne Yenir?

Peru mutfağında pek çok yemekte patates püresi, avokado ve mayonez bulunur, bunlar biber, soğan ve hatta haşlanmış yumurta veya karides gibi birtakım diğer yiyeceklerle karıştırılır. Et sevenler ucuz olan ve pek çok sokak satıcısı tarafından satılan kebaplara benzer marine edilmiş ızgara et şiş olan Anticuchos’u çok seveceklerdir.

Peru’yu ilk kez ziyaret ediyorsanız mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında, kızarmış et sandviçleri (Chicharron ve Chanchito asado olarak da bilinir) ve eşsiz bir lezzete sahip Sangucheria (Peru sandviçi) yer alıyor.

Peru uçak bileti alarak gezeceğiniz ülkenin mutfağı, 19. yüzyıl sonlarında başlayan Çin ve Japon göçmen akını sayesinde Asya mutfağını da size sunuyor. Bu kültür karmaşasının en ünlü örneklerinden biri beyaz pilav ile servis edilen sığır eti, domates, biber, soğan ve tavada kızartılmış patates kızartması olan Lomo Saltado yemeğidir.

Lima’nın Miraflores semtinde ülkenin en iyi restoranları yer alır, ancak şehrin her yerinde lezzetli yemekleri kolayca bulabilirsiniz.

Peru’da Gezilecek Yerler

Machu Picchu

Urubamba Nehri’nin 300 metre yukarısındaki bir sırtın tepesinde yer alan Machu Picchu’nun görkemli İnka kenti, dünyanın en etkileyici antik kentlerinden birisidir. Kalıntılar kadar etkileyici olan dik, yemyeşil ve genellikle bulutlarla örtülü dağların muhteşem manzaraları burada sizi bekliyor.

Machu Picchu’ya, ormanlarla kaplı dağlara ve dağların altında akan nehre bakarken İnkaların buraya neden bir kent inşa ettiklerini hemen anlayacaksınız.

Machu Picchu
Machu Picchu

Peru uçak bileti ile yakından görebileceğiniz Machu Picchu, 1911 yılında keşfedildi ve 1500’lerde İspanyol askerleri tarafından belgelenerek “İnkaların Kayıp Şehri” olarak tanındı. İnka yürüyüş yollarını kullanarak veya trenle Machu Picchu’yu kolayca ziyaret edebilirsiniz. Her iki durumda da bölgenin muhteşem manzaralarını göreceksiniz. Ayrıca bir otobüs de Machu Picchu’nun altındaki kasaba Aguas Calientes’ten, 20 dakikalık bir yolculukla Machu Picchu’ya gidiyor.

Bölgeyi ziyaret etmek için en iyi zamanlar kalabalıkların az olduğu sabah veya akşam üzeri saatleridir. Yüksek turizm sezonu olan haziran ayından ağustos sonuna kadar Machu Picchu’nun çok kalabalık olduğunu unutmayın.

Lima

Lima, Güney Amerika’nın en iyi korunan şehirlerinden birisidir. Bir zamanlar Machu Picchu’ya giderken yolcular tarafından bir mola yeri olarak kullanılan şehir, günümüzde Peru’nun başkentidir ve her zaman çok hareketlidir.

9 milyondan fazla insanın yaşadığı Lima, modern ve tarihi binaların bir karışımını sunan büyük bir metropol. İspanyol fetihçiler tarafından “Krallar Şehri” adı verilen tarihi şehir merkezi, Kolomb öncesi tarihi ve sömürge mimarisi ile sizi büyüleyecektir.

Lima
Lima

Lima’nın modern Miraflores bölgesi, güneş ve plaj arayan turistleri kendi çekerken Barranco bölgesi ise tam bir bohem cennetidir.

Lima aynı zamanda ülkenin eşsiz yemeklerini tadabileceğiniz pek çok kaliteli restorana ve sokak satıcısına da sahip. Burada gezeceğiniz her sokakta iştah açıcı yemek kokuları çevrenizi saracak.

İnka Yolu

İnka Yolu, dünyanın en ünlü yürüyüş rotalarından birisidir ve aynı zamanda bu yol, dünya tarihinin en önemli arkeolojik kalıntılarının bulunduğu bölgeyi, tamamı taşlarla döşenmiş olan yol sistemi ile antik İnka medeniyeti kentlerine bağlar.

4 gün boyunca yürüyebileceğiniz yolun belki de en önemli bölümü Kutsal Vadi’den başlıyor ve 2430 metre yüksekteki Machu Picchu Antik Kenti’nde sona eriyor. İnka Yolu, bu mistik toprakları keşfetmek için en ideal seçeneklerden birisidir.

İnka Yolu
İnka Yolu

Peru uçak bileti alarak güzelliklerini görebileceğiniz bu ünlü yol, çoğu insanın beklediğinden daha zorludur ama aynı zamanda benzersiz manzaralarıyla çok çarpıcıdır.

Cusco’nun Mimari Hazineleri

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Cusco şehrinin sokaklarında yürümek bir müzede gezmek gibidir. Şehrin uzun tarihini gözler önüne seren birçok eski yapının temellerinde İnka kalıntıları kullanılmıştır.

Şehir merkezindeki ana meydan olan Plaza de Arma, aynı derecede etkileyici iki yapıya yani Cusco Katedrali ve La Compania’ya ev sahipliği yapıyor. Meydan aynı zamanda bir yürüyüş turuna başlamak, lezzetli bir yemek tatmak ya da bir kafede kahve içip insanları izlemek için de harika bir yerdir.

Ülkede görülmeye değer sayısız tapınak olsa da Cusco gezinizde kesinlikle Coricancha Tapınağı’nı görmelisiniz. Bu eşsiz tapınak Peru’nun en güzel tapınaklarından birisidir ve turistler buraya muhteşem fotoğraflar çekmek için gelir.

Coricancha Tapınağı, İnkalar tarafından Güneş Tanrısı İnti için yapılmıştır. İnkalar kendi imparatorlarını güneşin oğlu olarak görüyorlardı ve ülke genelinde pek çok güneş tapınağı inşa ettiler. Gezeceğiniz bu etkileyici yapının duvarları ve zemini İspanyollar buraya gelmeden önce altın kaplıydı ama İspanyolların şehre gelmesinden sonra tapınak bir kiliseye çevrilmiş ve altın levhalar gemilerle İspanya’ya taşınmıştır.

Cusco'nun Mimari Hazineleri
Cusco’nun Mimari Hazineleri

Coricancha Tapınağı’nda Güneş Tanrısı İnti’ye çiçekler ve yemekler sunuluyor, ayrıca hayvanlar ateşe atılarak sunumlar yapılıyordu. Kıtlık, hastalık veya deprem gibi felaket dönemlerinde İnkalar çocukları ve gençleri de ateşe atıp Güneş Tanrısı İnti’ye sunuyorlardı. Tapınak günümüzde bir müze olarak kullanılıyor.

Nazca Çizgileri

Gizemli Nazca çizgileri, sizi büyüleyecek ve farklı duygulara sürükleyecek sıra dışı bir manzaraya sahip. Çöl bölgesindeki bu devasa çizimler, 1920’lerde alan üzerinde uçan uçaklar tarafından görülüp fark edilse de farklı desenler ve görüntüler oluşturdukları çok daha sonra keşfedildi.

Nazca ve Paracas yakınında yer seviyesinden görülebilen yamaç çizimleri de vardır ama düz çöl yüzeyindeki devasa çizimler o kadar geniştir ki tamamını görmeniz için uçaktan bakmanız gerekir.

Havadan göreceğiniz bu inanılmaz manzarada 70 farklı bitki ve hayvan çiziminin yanı sıra yüzlerce farklı geometrik şekil yer alıyor. Bu şekillerin bazıları 10 kilometre boyunca uzanıyor ve yüzlerce kilometrekareye yayılıyor. Çizgiler arasında en dikkat çekenler ise 180 metre uzunluğunda bir kertenkele, 130 metrelik kanat açıklığına sahip bir condor, bir maymun, sinek kuşu, katil balina ve örümceği içeren çizgilerdir.

Nazca Çizgileri
Nazca Çizgileri

Çizgileri tam olarak kimin oluşturduğu veya nasıl ve neden yapıldığı hala tam olarak bilinmemekle birlikte, bu çizgilerin Paracas ve Nazca kültürlerinin bir ürünü olduğu ve M.Ö. 900 ile M.S. 600 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor.

Çizgilerin neden yapıldığı ise hala tartışılmaya devam ediyor. İleri sürülen teoriler arasında çizgilerin tarım için bir tür astronomik takvim olduğu, uzay gemileri için bir iniş pisti olduğu, koşu parkuru olduğu, tören alanları için yürüyüş yolu olduğu veya su kültünün bir parçası olduğu gibi teoriler bulunuyor.

Çizgiler, taşların karanlık yüzey katmanının çıkarılması ve bunların çizgilerin yanlarına yığılmasıyla oluşturulmuştur, bu durum karanlık taşlar ile daha açık renkli toprak arasında bir kontrast yaratıyor.

Bu eşsiz manzarayı görmek için yapılacak uçuşlar için kolayca rezervasyon yapabilir ve Nazca Çizgileri’nin inanılmaz manzaralarını yakından görebilirsiniz.

Titicaca Gölü

Peru uçak bileti alarak gezebileceğiniz ünlü Titicaca Gölü’nün pırıl pırıl mavi suyu, tepeler ve geleneksel küçük köylerle çevrilidir. Bu güzel göl, onu ülkenin diğer bölgelerinden ayıran benzersiz bir manzarayı ve kültür karışımını size sunacak.

Deniz seviyesinden 3820 metre yükseklikte bulunan Titicaca Gölü’nün adalarına ve çevresindeki köylere yapılacak bir tekne gezisi, gölün güzelliklerini görmenin en iyi yoludur.

Buradaki başlıca turistik merkezlerinden biri Uros Kızılderililerinin küçük topluluklarını barındıran Uros Yüzen Adaları’dır. Bunlar İnka döneminden beri geleneksel yaşam tarzlarını sürdüren yerlilerin sazlıklardan yaptığı insan yapımı adalardır ama Uros Yüzen Adaları, Titicaca Gölü’nün çekiciliğinin sadece çok küçük bir kısmı.

Titicaca’nın kıyısındaki küçük köyler olan Isla Taquile ve Isla Amantani’nin ana adalarında çok daha ilginç manzaralarla da karşılaşacaksınız.

Titicaca Gölü
Titicaca Gölü

Uros kabileleri, İnka öncesi toplulukları arasında yer alıyor, ancak bu kabilelerin tarihinde İnkaların önemi oldukça fazladır. Yayılmacı ve savaşçı İnkalar, Titicaca’ya geldiğinde bu kabileler sazdan yaptıkları adalara göç etmek zorunda kaldılar. Bir sahil kabilesi olan Uroslar, böylelikle bir ada topluluğuna dönüştü.

Titicaca Gölü’ne açılan ana kapı, ilham verici bir turizm destinasyonu olan Puno şehridir. Burada oteller, restoranlar ve seyahat acenteleri bulabilirsiniz.

Colca Kanyonu

Bir zamanlar dünyanın en derin kanyonu olduğu düşünülen ve Büyük Kanyon’dan iki kat daha derin olan Colca Kanyonu, 3400 metre derinliğe kadar ulaşıyor. Bu etkileyici kanyon, iki volkan arasında sismik bir kaymanın sonucudur.

Colca Kanyonu bölgesi, binlerce yıldır bir yerleşim bölgesidir ve burası Collagua, Cabana ve en sonunda İnka halklarına ev sahipliği yapmıştır. Kanyon duvarları boyunca uzanan taş teraslar, M.Ö. 800 yılına tarihlenmiştir ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Colca Kanyonu
Colca Kanyonu

Kanyon Arequipa’dan arabayla yaklaşık dört saat uzaklıkta yer alıyor ve kanyona günübirlik geziler de Arequipa şehrinden sağlanıyor, ancak kanyona ulaşım zor ve yol uzun olduğu için burayı gezmek için iki gün harcamalısınız.

Peru uçak bileti alarak görme şansı bulacağınız kanyonun muhteşem manzaralarının yanında etkileyici kaplıcalar, kiliseler, köyler ve İnka kalıntılarını da bölgede görebilirsiniz.

Kutsal Vadi

Peru uçak bileti ile keşfe çıkacağınız, Cusco şehrinden bir saat uzaklıkta yer alan büyüleyici Kutsal Vadi; Pisac, Urubamba ve Ollantaytambo kentlerini saran benzersiz bir yerdir. Bu bereketli vadi, keşfedilmeye değer birçok İnka kalıntısına sahip ve aynı zamanda yöresel pazarlar arasında dolaşmak veya yerel kültürleri görmek için de eşsiz bir yer.

Cusco Kutsal Vadi
Cusco Kutsal Vadi

Vadide yer alan Pisac Harabeleri görülmeye değer güzelliktedir, ayrıca burada salı ve perşembe günleri kurulan ünlü Pisac pazarını da gezebilirsiniz. Vadide görebileceğiniz başka güzellikler ise İnkalar tarafından tarımsal bir test alanı olarak kullanılan dairesel teraslı Moray şehri ve İnka döneminden beri kullanılan Salinas’daki tuz madenleridir.

Peru Uçak Bileti Alarak Arequipa Şehrini Gezin

Areguipa, 2300 metreden daha yüksektir ve Peru’nun en güzel şehri olarak kabul edilir. Karla kaplı dağların manzaraları altında yer alan şehir merkezi, tarihi yapısından dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Arequipa
Arequipa

Şehrin en ilgi çekici özelliği, güneş ışığında parlak bir renk yayan volkanik bir kaya olan sillar taşından inşa edilmiş eski mimari yapılardır. Tarihi şehir merkezindeki binaların çoğu “Beyaz Şehir” adını hak edecek şekilde bu ilginç taşlardan yapılmıştır.

Arequipa, şehre arabayla yaklaşık dört saatlik mesafede bulunan Colca Kanyonu’nu ziyaret etmek isteyen turistler için de önemli bir mola noktası.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Peru uçak bileti alabilir ve Güney Amerika’nın bu gizemli ülkesini keyifle gezebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın