Haiti Uçak Bileti ile Tropik Bir Cennete Uçun

0
295
Haiti Uçak Bileti ile Tropik Bir Cennete Uçun
Haiti Uçak Bileti ile Tropik Bir Cennete Uçun

Haiti uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel ada ülkesi, son yıllarda çok büyük depremlerle sarsıldı ve son yüzyılda siyasi kargaşalar yaşadı. Bununla birlikte, Büyük Antiller’in büyüleyici manzaraları ve tropik güzellikleriyle Haiti, her zaman turistlerin en sevdiği yerlerden biri oldu.

Bir zamanlar kölelerin Avrupa’nın sömürge kuvvetlerine karşı savaştığı yüksek kaleler hala iç dağları süslüyor. Şeker kamışı ve yeşilliklerle dolu bir yer olan Artibonite Ovası’nın ortasından geçerken Pic la Selle Dağı’nın engebeli tepelerinden Karayip Denizi’nin muhteşem manzaralarını izleyeceksiniz.

Haiti’yi bu kadar sevilen bir yer yapan en önemli özellik ise tadını çıkaracağınız muhteşem plajlar. Bu plajlar, kaliteli kafeler, restoranlar ve harika konaklama olanaklarıyla dolu.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Haiti uçak bileti alabilir ve bu tropik cennetin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Haiti’yi Ziyaret Etmek İçin En İyi Zamanlar

Haiti’de yıl boyunca yüksek sıcaklık ve neme sahip tropikal bir iklim yaşanıyor. Bu güzel ada ülkesinde sıcaklıklar genellikle 31 ile 34 arasında ve kasım ayından mart ayına kadar en iyi havaları bulabilirsiniz. Bu dönem, Haiti’yi ziyaret etmek için en iyi zaman olarak kabul ediliyor. Şiddetli yağışlar nisan-haziran ayları arasında başlıyor, ardından ağustos ayından ekim ayına kadar hafif yağışlı bir kasırga mevsimi yaşanıyor.

Haiti uçak bileti ile gezeceğiniz ülkede su sıcaklıkları, yıl boyunca yüzme yapmak için ideal ama kurak dönem olarak bilinen kasım-mart arası denizler en sakin ve en fotojenik dönemlerini yaşıyor. Su sıcaklıkları bu dönemde 26 ile 29 derece arasında değişiyor.

Haiti’de Ne Yenir?

Haiti yemekleri çok lezzetli ve besleyici aynı zamanda da geleneksel baharatlarla dolu. Lezzetli yiyecekler bu Karayip adasını keşfetmek için en iyi sebeplerden biri, bu yüzden seyahatinizde Haiti mutfağının pek çok lezzetini denemenizi öneririz.

Mayi Moulen ilk denemeniz gereken Haiti lezzeti. Fasulye ve tavuk ile mısır püresi birleştirilerek hazırlanan Mayi Moulen, kalın ve kremsi bir püre ve bu yemeği tadacağınız en iyi yerler ev yapımı yemekler sunan restoranlar.

Haiti’de Ne Yenir?
Haiti’de Ne Yenir?

Hazırlanması kolay bir yemek olan Plantain de ülkenin hemen her yerinde bulabileceğiniz harika bir yemek. Plantain, genellikle tavuk ve keçi gibi farklı etlerin muz dilimleriyle kızartılmasıyla hazırlanıyor, bu gevrek lezzet hem yerliler hem de turistler arasında çok seviliyor. Haiti’de her yerde karşınıza çıkacak başka bir şey de balık. Bu lezzetli balıkları plajlarda hemen yakalayıp ızgarada pişirip servis ediyorlar. Haitililer avokadoları da çok seviyor. Haiti mutfağında çok fazla proteinli, vitaminli ve kalorili besin maddesi bulunuyor ve avokadolar da ülkede önemli bir temel besin.

Haiti’de Gezilecek Yerler

Haiti Laferriere Kalesi

Haiti uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Cape Haitien şehrinden kısa bir sürüş mesafesinde bulunan Bonnet Dağı sırtında devasa bir taş yapı olarak yükselen bu kale,  tüm Amerika kıtasındaki en büyük kalelerden biri olarak görülmesi gereken bir yer.

Haiti’nin bağımsızlığı sırasında Fransız işgaline karşı bir siper olarak tasarlanan kale, 19. yüzyılın başlarında Haiti köleleri ve isyancıları tarafından büyütüldü.

Haiti Laferriere Kalesi
Haiti Laferriere Kalesi

Bir zamanlar pek çok silahla ve yaklaşık 400 topla dolu olan Laferriere Kalesi, bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’de yer alıyor. Milot kasabasından 15 kilometre uzağında olan zorlu bir dağ yoluyla Laferriere Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Haiti Jacmel Şehri

Haiti’nin güney sahilinde başkentten arabayla kısa bir mesafede bulunan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan küçük Jacmel şehri, tüm Haiti’nin el sanatları merkezi. Butik galeriler ve sayısız yerel hediyelik eşya dükkanları şehrin dar sokaklarını süslüyor. Hindistan cevizi ağacından yapılan ürkütücü Voodoo-esque biblolarına ve Reggae tarzı giysilerden oyulmuş çok renkli meyve kaselerine kadar pek çok muhteşem yerel eşyayı burada bulabilirsiniz.

Jacmel aynı zamanda güzel bir plaja ve mesire alanına da sahip. Plaj çevresinde palmiye ağaçları altında deniz mahsulleri ızgaraları tadabileceğiniz güzel restoranlar da bulacaksınız.

Haiti Paradis Koyu

Labadee’den küçük ve çekici bir koy olan Paradis’e kısa bir taksi yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Paradis, Labadee’den daha tenha ve büyük turistik merkezlerden güzel bir kaçış fırsatı sunuyor.

Haiti uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Paradis Koyu’nda yemyeşil bir tropik manzaranın içinde yer alan büyüleyici kum sahilin keyfini çıkarabilir, dinlenebilir veya doyasıya yüzebilirsiniz. Ayrıca bir şeyler atıştırmak veya lezzetli yöresel yemekler tatmak için burada harika kafeler ve restoranlar da bulacaksınız.

Bassin Bleu Şelalesi

Bassin Bleu, Haiti’nin tepelerinde yer alan büyüleyici bir şelale. Burada havzanın izini takip edebilir, şelaleden atlayarak turkuaz suda yüzerek ve yemyeşil bitki örtüsünün tadını çıkararak bir gün geçirebilirsiniz. Yerin mahremiyeti burayı adeta cennet gibi hissettiriyor.

Jacmel’in 12 km kuzeybatısındaki dağlara sıkışmış olan büyüleyici Bassin Bleu, Haiti’deki en güzel yüzme alanları olan üç kobalt mavisi havuzdan oluşan bir sisteme sahip. Jacmel’den binebileceğiniz tekne taksiler sizi havuzlara yakın bir alana götürecek, daha sonra yerel bir rehber size engebeli bir yoldan çocukların üstünden muhteşem havuzlara atladığı yüksek kayalara çıkaracak.

Burada yüzebileceğiniz üç havuz; Bassin Clair, Bassin Bleu ve Bassin Palmiste’dir. Bassin Clair, bu doğal havuzlar arasında en güzeli ve şelalenin dibinde dağın etekleri, sarmaşık eğrelti otları ile örtülmüş pürüzsüz kayalarla muhteşem bir manzaraya sahip. Eskiden bu şelale mağaralarında insanlar da yaşıyordu.

Haiti Kokoye Plajı

Kokoye Plajı; ince beyaz kumları, turkuaz suları,, ılık esintisi ve uzun palmiye ağaçlarıyla tatil broşürlerinde gördüğünüz tablo güzelliğindeki bir Karayip plajı.

Haiti Kokoye Plajı
Haiti Kokoye Plajı

Kokoye Plaj, sakin ve berrak sularından dolayı şnorkelli yüzme için Haiti’deki en iyi yerlerden biri ve burada denizin tadını çıkarmak için yapılan tekne gezileri turistler arasında çok popüler.

Haiti Gelee Plajı

Gelee Plajı, Haiti’deki en uzun ve en romantik kumlu plaj. Gelee Plajı’nda ufukta sallanan balıkçı tekneleri ve Hindistan cevizlerinin tatlı kokusu ile harika bir gün geçirebilirsiniz.

Plajın hemen yakınında günlük olarak çeşitli deniz ürünleri sunan restoranları da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Gelee Plajı, ağustos ayında Fete Notre Dame festivali için coşkulu dansçılar ve müzisyenler ile doluyor.

Haiti Labadee Bölgesi

Cruise gemilerinin akın ettiği ve plaj severlerin favorisi olan küçük Labadee, gerçek Karayip güzelliklerini yakından görebileceğiniz özel bir kum, deniz ve güneş bölgesi.

Labadee bölgesi, ülkenin kuzey kıyılarını ve Cap-Haitien şehrini keserek Haiti’nin geri kalanından kendisini ayırıyor. Bölgenin içinde Karayipler’in tadına çıkarabileceğiniz pek çok güzel yer var. Beyaz kum ve tropikal çiçek yataklarının önünde muhteşem turkuaz mavisi deniz göz kamaştırıyor.

Labadee bölgesi aynı zamanda küçük plaj barlarıyla dolu ve canlı bir gece hayatına sahip. Karayiplerde şnorkelle yüzme deneyimini de en güzel burada yaşayabilirsiniz.

Saut-d’Eau Komünü

Haiti’nin merkezindeki tropikal yeşilliklerin ve iki güçlü nehrin arasında yer alan Saut-d’Eau sadece nefes kesen doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda dini önemleriyle de ünlü. Hem yerel Voodooistler hem de Katolikler tarafından saygı gören Carmelli Meryem Ana Şenlikleri’nin gerçekleştiği Saut-d’Eau’da ayrıca Voodoo uygulayıcılarının törenlerine de şahit olacaksınız.

Saut-d’Eau’nun büyüleyici ormanlarda yürüyüş yaptıktan sonra yüzmek ve serinlemek için tropik bir plaja da kendinizi atabilirsiniz.

Haiti Sans-Souci Sarayı

Görkemli Ferriere Kalesi’ne yakın bir tepede yer alan bu dağınık saray kompleksi, bir zamanlar Fransızlara karşı bağımsızlık savaşı veren Haiti kralının eviydi.

Eski bir plantasyonun üzerine inşa edilen saray, Haiti’nin yiğitlik ve üstünlüğünün sembolik bir gösterisi olarak Avrupa malikane evlerinin görkemli stillerini yansıtıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Sans-Souci Sarayı, büyük salonları ve arazileri ile güzel bir gezinti yapmak için ideal bir yer. Sans-Souci Sarayı’nda ayrıca 1820’de Kral Henri’nin bir gümüş kurşunla intihar ettiği yeri de görebilirsiniz.

Haiti Furcy Ormanı

Haiti’de macera arayanları harika bir atmosfer sunan efsanevi Furcy Ormanı, Karayip Denizi’nden 2500 metre yükseklikte bulunan sırtlarda ve tepelerde sahil şeridine karşı unutulmaz yürüyüşler yapabileceğiniz bir yer.

Çam ormanları ve güney sahilinin kükreyen dalgaları üzerinde nefes kesen manzaraları ile ünlü olan bu Sylvan tepeleri, Haiti’de doğa seven insanların akın ettiği yerler arasında. Yayla kasabalarından Jacmel şehrine ya da kanyonlar arasındaki yollardan uzak ve etkileyici Seguin’e kadar olan pek çok popüler rotayı burada bulabilirsiniz.

Saut-Mathurine Şelalesi

Bölgedeki en büyük şelale olan Saut-Mathurine şelalesi, Haiti’nin güneybatı bölgesinde turistlerin çok ilgisini çeken bir turistik nokta.

Cavaillon Nehri, şelale akışı için kaynak sağlıyor ve nehre şelaleden kürek çekerek ve yüzerek kolayca ulaşılabiliyor. Saut-Mathurine giderken ülkenin yemyeşil doğasının güzel manzaralarını göreceksiniz.

Haiti Ziplining Maceraları

Haiti’de bu ip hattını deneyerek yemyeşil tropik çevrenin ve kristal suların muhteşem manzarası üstünde uçabilirsiniz.

Ziplining Maceraları
Haiti Ziplining Maceraları

İp üstünde uçmak istemeyenler için kuş bakışı manzaralar sunan Dragon’s Breath Flight Line yolculuğu, özellikle dağların tepelerinden Labadee Plajı’nın muhteşem bir manzarasını sunduğu için tercih ediliyor.

Haiti Ulusal Tarih Parkı

Ulusal Tarih Parkı’ndaki binalar, Laferriere Kalesi ve Sans-Souci Sarayı’nın yakınında bulunuyor. Bu üç bölge, özel bir UNESCO Dünya Mirası Alanı oluşturuyor ve hep birlikte Batı Yarımküre’deki en büyük kaleyi yaratıyor.

Ulusal Tarih Parkı, Haitililerin özgürlüğün bir temsili çünkü burası özgürlüklerini kazanan siyah köleler tarafından yapılan ilk yerlerden biri olmasıyla ünlü.

Cap Haitien Notre Katedrali

Cap Haitien şehrindeki Katedral Meydanı’nın merkezinde yer alan Notre Katedrali, Cap Haitien’deki en güzel binalardan biri olarak turistleri kendine çekiyor. 20. yüzyılın başlarında bitmiş olan katedral, Haiti’nin Hristiyan köklerinin bir simgesi olarak hizmet veriyor.

Haiti uçak bileti alarak yakından göreceğiniz katedral; masif bir beyaz dış cepheye, büyüleyici vitray pencerelere, açık mavi boyalı kubbelere ve kilise sıralarının üstünde havadar kemerli bir tavana sahip. Burada muhteşem fotoğraflar çekeceksiniz.

Haiti Lakay Restoranı

Haiti uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel ülkenin yerel lezzetlerini tatmak istiyorsanız, Lakay’a mutlaka uğramalısınız. Bu ünlü Karayip restoranı hem yerli hem de turistler için popüler bir mekan. Restoranın parlak sarı dış tasarımı hemen dikkatinizi çekecektir. Lakay Restoran, Cap Haitien şehrinde okyanusa karşı mükemmel bir konumda yer alıyor.

Haiti gezinizde Lakay’ı ziyaret ederek yarı açık yemek salonunda yemek yerken muhteşem deniz manzarasının ve canlı müziklerin tadını çıkarabilirsiniz. Mavi masa örtüleri, beyaz boyalı ahşap sandalyeler ve şık fenerler ile dekore edilmiş olan Lakay Restoran, sıradan ile muhteşem arasında çok ilginç bir denge sağlamış durumda.

Haiti Uçak Bileti Alarak Barbancourt Likörlerini Tadın

Neredeyse 200 yıllık ticaret geçmişine sahip olan Barbancourt, Haiti’nin en ikonik markalarından biri ve günümüzde bu ürün tüm dünyada satılıyor. Karayipler’in en meşhur likörünün Hispaniolan versiyonu olan Barbancourt likörlerini en iyi şekilde Haiti’de Prens Limanı ve Petionville bölgesinde tadabilirsiniz. Buralara yapılacak ziyaretler likör imalathanelerini, ücretsiz tadımları ve bilgilendirici yürüyüş turlarını içeriyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Haiti uçak bileti alabilir ve muhteşem okyanus manzaraları ve doğal güzellikler arasında unutulmaz bit tatil yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın