Küba Uçak Bileti ile Dünyada Benzeri Olmayan Bir Ülkeyi Gezin

0
1314
Küba Uçak Bileti Alarak Dünyada Benzeri Olmayan Bir Ülkeyi Gezin
Küba Uçak Bileti Alarak Dünyada Benzeri Olmayan Bir Ülkeyi Gezin

Küba uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz Karayipler’in en büyük adası olan Küba; tarihi, kültürü ve büyüleyici mistik güzellikleri ile çok ilgi çekici bir ülkedir. Havana’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eski kentindeki Arnavut kaldırımlı meydanlarında sürekli canlı müzik çalıyor, eski arabalar hala sokaklarda dolaşıyor ve Küba’nın şehirlerindeki eski binalar, zaman içinde donmuş bir ülke hissini uyandırıyor.

Küba, doğal güzellikler ile doludur. Bu geniş ada, çoğu göz kamaştırıcı plajlarla çevrelenmiş, 5000 kilometreden fazla sahil şeridine sahip. Mercan resifleri turkuaz sularda parlıyor ve Küba’nın yemyeşil kırsal bölgeleri ve yüce adaları turistlere ev sahipliği yapıyor. Devrimcilere sığınak olan ve dünyanın dört bir yanına ilham veren yazarlar da burada yaşadılar.

Tüm bu tarihin ve güzelliğin yanı sıra mükemmel dalış ve balık avı turları ile de ünlü olan Küba, size sadece birkaç Karayip adasının rakip olabileceği bir derinlik ve çeşitlilik sunuyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Küba uçak bileti alabilir ve gizemlerle dolu bu kendine özgü ülkeyi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Küba’da Gezilecek Yerler

Eski Havana (Habana Vieja)

Bir UNESCO Dünya Mirası bölgesi olan Habana Vieja veya Eski Havana, iyi korunmuş Küba’nın tarihi bölümüdür. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşıp, büyük Barok ve Neo Klasik binalara bakarken, Küba’daki yaşamın 200 yıl önce nasıl bir şey olduğunu hayal etmek çok kolay olacaktır.

Geniş yenileme çalışmaları şimdi tarihi binalara yeni bir soluk getiriyor. Buradaki başlıca turistik yerler arasında Küba’nın Barok San Cristobal Katedrali’ne de ev sahipliği yapan Katedral Meydanı; efsanevi restoranlara ev sahipliği yapan Bodeguita del Medio ve etkileyici bir askeri kale olan Real Fuerza Kalesi yer alıyor.

Eski Havana (Habana Vieja)
Eski Havana (Habana Vieja)

Ayrıca eski kentte yer alan Vieja Meydanı, Havana’nın en canlı toplanma noktalarından birisidir. Buradaki ana bina, birinci katında güzel vitray pencerelere sahip, 18. yüzyıldan kalma Casa del Conde Jaruco’dur. Yakında bulunan Obscura’nın 35 metrelik kulesinden de muhteşem manzaralar sizi bekliyor. Eski kenti keşfetmek için en az 1 gün harcamanız gerekiyor.

Varadero

Küba uçak bileti alarak keşfedeceğiniz başka bir güzel yer olan Varadero, Küba’nın en ünlü plaj bölgelerinden birisidir ve Karayipler’deki en iyi plajlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Bir asma köprü ile ana karaya bağlayan bölge, kuzey kıyılarında denize döken Peninsula de Hicacos Nehri boyunca uzanıyor.

Bu popüler sahil şeridi 50’den fazla oteli ve muhteşem beyaz kumlu plajları ile dünyanın dört bir yanından gelen turistleri kendine çekiyor. Burada gezeceğiniz önemli noktalar arasında Punta Hicacos Doğa Parkı ve hoş bir plaja, bir doğa rezervine ve iki çarpıcı mağaraya sahip olan Cueva de Ambrosio sayılabilir.

Varadero
Varadero

Ayrıca Varadero’da bulunan huzurlu Josone Parkı, yemyeşil çiçek bahçelerine, bir restorana, yüzme havuzuna ve ziyaretçilerin kürekli teknelerde gezebilecekleri küçük bir göle ev sahipliği yapıyor. Varadero’nun kuzeydoğusundaki Cayo Piedra Su Altı Parkı ise su altında gemi enkazlarının ve parlak renkli balıkların arasında dalışlar yapabileceğiniz dalış alandır. Dalışın yanı sıra yapılacak diğer popüler şeyler arasında derin deniz balıkçılığı, golf, paraşütle atlama ve kültürel günlük geziler sayılabilir.

Trinidad

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Trinidad şehrini keşfetmek, zaman içinde geriye bir yolculuk yapmak gibidir. Şehir merkezindeki güzel bir şekilde restore edilmiş binalar ve parke taşı döşeli sokaklar, ilginç bir koloni hissi veriyor. Yapıların tarihi, Trinidad’ın hem şeker hem de köle ticaretinden zenginleştiği 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Bugün Trinidad, Havana dışında ziyaret edilebilecek en iyi şehirlerden birisidir. Şehrin merkez meydanı olan parke taşlı Plaza Mayor’da Küba’nın canlı ortamını yaşayabilirsiniz.

Trinidad
Trinidad

Meydanın üstünde “Kutsal Üçlü” olarak bilinen Neo Klasik kilise (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad) yer almaktadır. Diğer gezilecek önemli yerler arasında, ayrı bir çan kulesi bulunan Aziz Francis Kilisesi ve Manastırı, Koloni Mimarlık Müzesi, Casa de Aldeman Ortiz’deki sanat galerisi ve 1812 yılında inşa edilmiş, hala orijinal fresklere ve mermer zeminlere sahip büyük bir ev olan Palacio Brunet sayılabilir.

Trinidad’ın doğusunda, yemyeşil doğasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Valle de los Ingenios, 19. yüzyıldan kalma şeker kamışı tarlalarının ve değirmenlerinin sayısız kalıntısını ve anıtını içeriyor. Ayrıca yeşil şeker kamışı tarlalarının, palmiye ağaçlarının ve dağların güzel manzarasını izlemek veya ata binmek için de burası harika bir yerdir.

Guardalavaca

Küba uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız, ışıltılı plajlarla çevrili olan Guardalavaca, Varadero’dan daha sessizdir ve Havana’ya daha uzaktır. Yemyeşil bitki örtüsü, buradaki sahil şeridinde tropik güneşten kaçmak isteyenler için bol miktarda gölgelik alan sağlıyor. Dalış yaparak mercan resifleri boyunca uzanan zengin deniz yaşamını keşfedebilirsiniz.

Guardalavaca
Guardalavaca

Guardalavaca’dan yapılan günlük geziler arasında orman maceraları, yelken gezileri ve Santiago de Cuba turları yer alıyor. Guardalavaca’nın batısında yer alan Bahia de Naranjo, eğitimli yunuslarla tanışmanızı sağlayacak çok popüler Dolphinarium ile birlikte Cayo Naranjo da dahil olmak üzere muhteşem üç adadan oluşuyor.

Cayo Largo del Sur Adası

Güzel plajlarıyla tanınan Küba’da, Cayo Largo del Sur Adası’nda bulunan Cennet Plajı, ülkenin plajları arasında en iyilerinden birisidir. Beyaz kum sahili ve bebek mavisi ipeksi denizi adanın korunaklı batı kenarını oluşturuyor ve aynı derecede büyüleyici Playa Sirena Plajı ile birleşiyor.

Cayo Largo del Sur Adası
Cayo Largo del Sur Adası

Cayo Largo del Sur Adası, tipik olarak kuru ve güneşli bir iklim sahiptir, aynı zamanda güzel plajların yanı sıra pek çok otele ve kaliteli restorana da ev sahipliği yapar.

Cayo Coco

Küba’nın pastoral plaj destinasyonlarından bir diğeri olan Cayo Coco; Hemingway’in “Akarsu’daki Adalar” ve “Yaşlı Adam ve Deniz” romanlarında da geçiyor.

Jardines del Rey’in bir parçası olan Cayo Coco’ya çoğu turist uçakla gelse de burası ana karaya bir köprü ile de bağlı.

Cayo Coco
Cayo Coco

Güneşte parlayan plajlar sizi büyüleyecek güzellikte. Adanın Atlantik tarafındaki Los Flamencos Plajı, 5 kilometrelik güneşte ağarmış kumuyla dikkat çekerken, sessiz ve gelişmemiş Prohibida Plajı ise huzurlu bir deniz keyfi sunuyor. Ada ayrıca mükemmel kuş gözlemciliği noktalarına da sahip.

Küba uçak bileti ile güzelliklerini yakından göreceğiniz Cayo Coco’ya açılan bir geçitle birbirine bağlanan Cayo Guillermo’da büyüleyici Pilar Plajı gibi bir dizi güzel plajın da tadını çıkarabilirsiniz.

Küba Vinales Vadisi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Vinales Vadisi, muhteşem manzaralara sahip yemyeşil bir vadidir. Mogotes olarak adlandırılan dik kireç taşı tepeleri, vadilerin içinden geçerek çarpıcı bir manzara yaratır.

Küba Vinales Vadisi
Küba Vinales Vadisi

Vinales’deki vadi tabanları; tütün, meyve ve sebzelerin yetiştirildiği tarım alanlarıdır. Açık hava meraklıları için park fantastik yürüyüşler ve tepelerde ata binme imkanı sunar. Yakınlarda bulunan büyüleyici Vinales şehri de çevreyi keşfetmek için mükemmel bir üsttür. Tur şirketleri buraya Havana’dan günlük geziler düzenliyor.

Baracoa

Doğu Küba’nın en ilgi çekici yerlerinden biri, ülkedeki en eski şehir olan güzel Baracoa’dır. Burası ilk olarak 1511 yılında Guantanamo eyaletinde kuruldu ve bu dönemde ilk kilise inşaatı da başladı. La Farola otoyolunun yapıldığı 1960’lara kadar dış dünyadan uzak kalan şehir, hala uzak bir his uyandırıyor.

Günümüzde ziyaretçiler buraya şelalelerin, güzel sahillerin ve etkileyici ormanın manzaraları, aynı zamanda da büyüleyici sömürge mimarisini görmek için geliyor.

Baracoa
Baracoa

Küba uçak bileti alarak El Yunque Dağı’nın tropik güzelliğini yakından görmek için 589 metrelik zirvesine rehberli bir yürüyüşle çıkabilirsiniz. Yamaç; nadir kuşların ve bitkilerin geliştiği bir UNESCO Biyosfer Rezervi’dir.

Fuerte Matachin askeri kalesi, Baracoa’nın büyüleyici tarihini sergilerken, kalenin kendisi de körfezin muhteşem manzarasını size sunar. Baracoa’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeybatısında, bölgenin en iyi plajlarından biri olan mükemmel Maguana Plajı bulunuyor. Eğer macera seviyorsanız Baracoa’da bir bisiklet kiralayıp buraya tura çıkabilirsiniz.

Malecon

1902 ve sonrasında inşa edilmiş olan Malecon, Havana’nın ünlü sahil şerididir. Burada bir yürüyüş size şehir tarihi boyunca bir gezi sunuyor. Sahil yolu 7 kilometre uzunluğundadır.

Malecon
Malecon

Yol boyunca, Art Deco ve Neo Mağribi de dahil olmak üzere mimari stillerin bir karışımını temsil eden, iyi korunmuş 20. yüzyıldan kalma binaların bir koleksiyonunu bulacaksınız. Pastel pembelere ve sarılara boyanmış olan binalar, özellikle gün batımında muhteşem fotoğraflar sunuyor. Burada yerli halkı izlemek için yol üstü kafelerinden birine de oturabilirsiniz.

Che Guevara Türbesi

1958’de Che Guevara’nın yönettiği son gerilla savaşının ünlü bölgesi Santa Clara, Küba seyahatine tarihi bir derinlik katacaktır. Che’nin vücudu burada dinlenmeye bırakıldı. Che Mozolesi (Mausoleo del Che Guevara) ile Comandante Ernesto ‘Che’ Guevara Anıtı bu kasabanın en ilgi çekici yerleri arasındadır.

Küba uçak bileti alarak görebileceğiniz türbenin altında yer alan Revolucion meydanında Che Guevara’nın bronz heykelinin üzerine kazınmış olan Fidel Castro’nun son mektubu yer alıyor.

Che Guevara Türbesi
Che Guevara Türbesi

Anıtın bitişiğindeki Tarih ve Devrim Müzesi, Che’nin kişisel eşyalarından bazılarını sergiler. Che severler ayrıca burada küçük bir garaj müzesini ve Che Guevara ile Batista birliklerinin arasındaki son savaşın yeri olan Monumento la Toma del Tren Blindado’yu da görebilirler.

Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Bir sanat aşığıysanız, Havana’daki Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nin geniş uluslararası ve Küba sanatı koleksiyonlarını kaçırmayın.

Koleksiyon iki binada yer alır ve eski zamanlardan günümüze kadar olan çalışmaları içerir. Görkemli İtalyan mermeri ile kaplanmış ve restore edilmiş İspanyol Rönesans tarzı müze binası, 1920’lerde Manuel Bustos tarafından tasarlanmıştır.

Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi
Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Avrupa üstatlarının eserleri de dahil olmak üzere uluslararası sanat sergileri; Yunanistan, Roma ve Mısır’dan eski sanatları, ayrıca Asya, ABD ve Latin Amerika’dan çalışmaları içeriyor. Özellikle İspanyol koleksiyonu çok dikkat çekicidir.

Çarpıcı mermer heykel “Form, Uzay ve Işık”, 1959’dan kalma ikinci mekanın girişinde sizi karşılayacak.

Santiago de Cuba

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Morro Kalesi, 17. yüzyılın en iyi korunmuş İspanyol kalelerinden birisidir. Kale, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Santiago de Cuba’nın yaklaşık 10 kilometre güneybatısında, Santiago Körfezi’nin girişinde duruyor. Bir uçurumun tepesine yapılmış olan kale, 1587 yılında tasarlandı, ancak inşa edilmesi onlarca yıl aldı ve nihayet 17. yüzyılın sonunda tamamlandı.

Burası başlangıçta korsan saldırılarına karşı koruma amaçlı tasarlandı, ancak kaleye dönüştürülmeden önce 1700’lerin sonlarında bir hapishane olarak hizmet verdi. Bugün, kalenin birçok farklı seviyesini keşfedebilir, küçük müzede korsanlar ve kale tarihi hakkında bilgi edinebilir, ayrıca etkileyici körfez manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Santiago de Cuba
Santiago de Cuba

Santiago de Cuba’nın diğer kültürel olayları arasında Diego Velazquez Müzesi ve Küba’nın en ünlü askeri şahsiyetlerinin kalıntılarına ev sahipliği yapan Cementerio de Santa Ifigenia bulunmaktadır. Şehirden arabayla bir saatten daha az bir mesafede bulunan Baconao Plajı da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Kahve tarlalarını gezebileceğiniz, güzel botanik bahçelerinde dolaşabileceğiniz ve 1234 metrelik Gran zirvesinden 360 derece muhteşem manzaraların keyfini çıkarabileceğiniz bir Dünya Mirası Biyosfer Rezervi olan Piedra da burada gezebileceğiniz doğa harikası yerler arasında yer alıyor.

Küba Uçak Bileti Alarak Jose Marti Anıtını Görün

Küba uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz Havana’nın tarihindeki önemli yeri nedeniyle Devrim Meydanı, yalnızca burada geçen olayları anmak için en azından kısa bir geziyi hak ediyor. Castro bu geniş meydanda konuşmalar yaptı ve zaman zaman bir milyondan fazla insan buraya toplanarak onu dinledi. 1998’de Küba ziyareti sırasında Papa II. Paul burada halkı kutsadı.

Jose Marti Anıtı
Jose Marti Anıtı

Devrim meydanının merkezinde, Küba ulusal kahramanı Jose Marti’nin anıtı olan 109 metrelik gri bir kule bulunuyor ve Jose’nin büyük, beyaz mermer bir heykeli yer alıyor. Heykelin altında Jose Marti Anıtı’nın iç kısmına giriş ve müze bulunuyor.

Havana’nın muhteşem manzarasını görmek için meydanda bulunan izleme kulesine de çıkabilirsiniz. Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Küba uçak bileti alabilir ve unutulmaz bir yolculuğa başlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın