Sacramento Uçak Bileti ile Kaliforniya’yı Gezin

0
356
Sacramento Uçak Bileti ile Kaliforniya'yı Gezin
Sacramento Uçak Bileti ile Kaliforniya'yı Gezin

Sacramento uçak bileti ile yolculuk edeceğiniz, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin başkenti olan Sacramento, sizi etkileyecek tarihi yapılara, kültürel mekanlara ve sayısız eğlence olanağına sahip zengin bir şehir. Sacramento’nun ünlü deyişine göre Kaliforniya burada başlıyor ve şehirde biraz zaman geçirdikten sonra bunun nedenini hemen anlayacaksınız.

Ziyaret eden herkesin çok sevdiği şehirlerden biri olan Sacramento, San Francisco’nun yaklaşık 150 km kuzeydoğusunda yer alıyor, şehir aynı zamanda Los Angeles’a da çok yakın. Sacramento’da çok sayıda ilginç müze, tarihi bina, alışveriş ve yemek olanakları bulacaksınız. Sacramento eski kenti de turistik bir gezi yapmak veya fotoğraflar çekmek için harika bir yer.

Sacramento uçak bileti ile gezeceğiniz bu şehrin iklimi okyanustan etkileniyor ve doğal olarak şehri ziyaret etmek için en iyi zamanlar ilkbahar ve sonbahar arasındaki ılık mevsimdir. Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Sacramento uçak bileti alabilir ve Amerika’nın bu güzel şehrini keyifle gezebilirsiniz.

Sacramento’da Gezilecek Yerler

Sacramento Eski Kenti

Sacramento eski kenti, 18. yüzyılın ortalarından beri önemli bir ticaret merkezi olarak  Sacramento Nehri kıyıları boyunca uzanıyor. Sellerin burada ciddi bir sorun olduğu ortaya çıktıktan sonra bu alçak alana toprak eklenerek şehir yükseltildi. Sonunda şehir merkezinin odağı değişti ve bu eski alan bohem bir gençlik merkezi haline geldi. 1960’larda ise bölgede bugün görecekleriniz etkileyici yapıların yaratılmasına yol açan gelişme dönemi yaşandı.

Sacramento eski kenti 28 dönümlük bir alanı kaplıyor. Altına Hücum dönemi yapılarından 1849’da inşa edilen Kartal Tiyatrosu, BF Hastings Binası ve tarihi 1855’e kadar uzanan Büyük Dört binası da dahil olmak üzere eski kentin büyük bölümü Sacramento Eyalet Tarihi Parkı’nın bir parçası konumunda.

Sacramento Eski Kenti
Sacramento Eski Kenti

Sacramento uçak bileti ile keşfe çıkacağınız eski kent, şehrin orijinal ticaret bölgesini temsil eden, 1850’lerden kalma 50 tarihi binaya ve etkileyici caddelere sahip.

Tarihi binalar günümüzde yerel dükkanlara, restoranlara, otellere ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Bu tarihsel zenginlik bölgeyi çekici bir turistik merkez haline getirmiş durumda. Sacramento eski kentinde at arabasıyla gezintiye çıkabilir, nehir teknesi gezisine katılabilir, eski bir buharlı gemiye veya trene binerek doyasıya eğlenebilirsiniz.

Sacramento Masal Şehri (Fairytale Town)

Küçük çocuklu aileler için popüler bir eğlence merkezi olan Masal Şehri; Sinderella, Humpty Dumpty, Anne Kaz ve Tavşan Peter gibi peri masallarından ve tekerlemelerden oluşan 25 oyun seti içeren bir hikaye kitabı tema parkı.

Parkta çocukların ziyaret edebileceği eğlenceli çiftlik hayvanları da var. Minik bir Sicilya eşeği olan Eeyore (Winnie the Pooh’da bir karakter) ve Maddie “Ay Üzerinden Atlayan İnek” çocukların favorileri arasında. Masal Şehri’ndeki diğer önemli noktalar arasında öğrenme bahçeleri, kukla gösterileri, müzik performansları ve şarkılarla hikayeler anlatan 20 sihirli hikaye kutusu da çok ilgi çekiyor.

Kaliforniya Eyaleti Kızılderili Müzesi

Kaliforniya’nın tarihini anlamak için iyi bir yol, ülkenin gerçek sahiplerini tanımaktır. Kaliforniya Eyaleti Kızılderili Müzesi size binlerce yıldır Kaliforniya topraklarında yaşayan yerli halkın kültürü ve yaşam tarzı hakkında derinlemesine bir bakış sunuyor.

Müze, Kızılderili yaşamını üç ayrı tema sunarak gösteriyor: Aile, Doğa ve Ruh. Sergiler, günlük hayatta, dini törensel nesnelere ve bazıları 2.400 yıl öncesine uzanan avlanma ve balıkçılık araçlarına odaklanıyor. Fotoğraflarla ve eğitim içeriği ile Kızılderili kültürü hakkında pek çok etkileyici bilgiyi bu müzede öğrenebilirsiniz.

Müzede kaçırılmaması gereken şeyler arasında Kızılderili sepet koleksiyonu, ağır yükler taşımak için yapılmış dekoratif yük sepetleri, yiyecekleri buharda pişirmek için kullanılan pişirme sepetleri ve meşe palamudu çorbası hazırlamak için kullanılan su geçirmez sepetler gibi 3.000’den fazla dokuma ürünü bulunuyor. Burada ayrıca kabuk boncukları oluşturma ve meşe palamutlarını öğütmek için havan kullanma gibi uygulamalı etkinliklere de katılabilirsiniz. Müzenin mağazası da Kızılderili takıları, sepetleri ve yerel Kızılderili topluluğu tarafından yapılan diğer el sanatı ürünlerini satıyor.

Sacramento Midtown

Sacramento’nun kentsel merkezinin kalbinde bulunan Midtown, 16. ve 29. sokaklar ile E ve R sokakları arasında yer alan şehrin en hareketli alanlarından biri. Midtown’un en gözde turistik merkezi ise Sutter Kalesi Eyalet Tarihi Parkı.

Yerel halk arasında popüler bir etkinlik olarak 50’den fazla çiftçiyi ve gıda ürünleri satan diğer satıcıları bir araya getiren Midtown çiftçi pazarı da mutlaka uğramanız gereken bir yer. Çiftçi pazarında aylık olarak şef gösterileri düzenleniyor ve cumartesi günleri zanaatkar tezgahları açılıyor.

Midtown aynı zamanda alışveriş merkezleri, sanat galerileri, tiyatro oyunları, dans ve komedi gösterileri ile de çok seviliyor. Midtown’da gurme yemekler bulabileceğiniz pek çok kaliteli restoran da bulabilirsiniz.

Sacramento Kule Köprüsü (Tower Bridge)

Sacramento Nehri Köprüsü olarak da bilinen Kule Köprüsü, Yolo ilçesinde Batı Sacramento’yu Doğu Sacramento bölgesine bağlıyor. Bu muhteşem köprü 1935’te inşa edildi ve açılışını insanlara haber vermek için 100 güvercin havalandırıldı.

Sacramento Kule Köprüsü (Tower Bridge)
Sacramento Kule Köprüsü (Tower Bridge)

Yıllar boyunca köprü birçok yenileme gördü, ancak orijinal köprü ekipmanları hala görülebiliyor. 1960 yılına kadar şehrin demiryolu da bu köprüyü kullanıyordu. Kule Köprüsü’nden Sacramento şehrinin her iki yakasının da muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Amerikan Nehir Yolu

Sacramento bölgesel parklar sisteminin bir parçası olan Amerikan Nehir Yolu, meşe ağaçları ile kaplı hoş bir doğal ortamda uzanan bakımlı bir asfalt yol. 50 kilometrelik yol, muhteşem doğa manzaralarından dolayı çok popüler.

Yol boyunca Discover Parkı, Howe Nehri Girişi Doğa Koruma Alanı, Cennet Plajı Rekreasyon Alanı ve Nehir Parkı gibi yerlerden geçeceksiniz. Bisiklet sürmek, koşmak, yürümek ve ata binmek için tasarlanmış olan Amerikan Nehir Yolu, ayrıca balık tutma ve piknik yapma imkanı da sunuyor.

Sacramento Eyalet Başkenti Binası

Sacramento’da ziyaret edilecek en önemli yerlerden biri olan 1315. Cadde üzerinde yer alan Eyalet Başkenti Binası, 1860’larda tipik bir Neo Klasik tarzda inşa edildi. Birkaç blok boyunca uzanan, birçok ağaç ve bitki türünün bulunduğu renkli bahçeler bu yapıyı ABD’deki en güzel başkent binalarından biri yapıyor.

Sacramento Eyalet Başkenti Binası
Sacramento Eyalet Başkenti Binası

Eyalet Başkenti Binası; Başkent Müzesi’ne, büyüleyici portrelere, paha biçilmez sanat eserlerine ve antikalara sahip. Aralık 1988’den bu yana binada bulunan bronz bir heykel olan Vietnam Savaş Anıtı da Başkent Parkı’nın kuzeydoğu kesiminde turistlerin ilgisini çekiyor.

Kaliforniya Eyalet Demiryolu Müzesi

200.000 metrekareden fazla sergi alanı bulunan Kaliforniya Eyalet Demiryolu Müzesi, dünyanın en büyük demiryolu müzelerinden biri. Müze, 1862’den 1944’e kadar olan dönemde kullanılan restore edilmiş lokomotifleri ve demiryolu koçlarını barındırıyor. Hemen hemen tüm tarihi vagonların içini burada görebilirsiniz.

Sacramento eski kentinde bulunan bu müze, kentin en önemli turistik yerlerinden biri. Bazı trenler konfor seviyesini gösteren yemek salonlarıyla eksiksiz bir şekilde döşenmiştir. Müzede, Amerika demiryolu tarihine odaklanan sergiler de var. Çocuklu aileler özellikle çocuk eğitim programlarını ve öykü kitabı okuma seanslarını çok seveceklerdir.

Yaz aylarında, Kaliforniya Eyalet Demiryolu Müzesi, Sacramento Nehri boyunca tren seferleri de düzenleyerek bölgenin güzelliklerini keşfetmenizi sağlıyor.

Sutter Kalesi Eyalet Tarihi Parkı

Sutter Kalesi Eyalet Tarihi Parkı, 1839’da Alman göçmen Johann August Sutter tarafından kurulan, Kaliforniya’daki ilk beyaz adam kalesinin alanı üzerinde yer alıyor. Bu dönemde inşa edilen kerpiç evler orijinal tarzda restore edilmiştir ve öncülerin eşyalarını burada inceleyebilirsiniz.

Bölgede altın bulunduktan sonra Sutter Kalesi, altın arayıcılar tarafından istila edildi. Bu döneme ait pek çok ilginç eşya da Sutter Kalesi Eyalet Tarihi Parkı’nda sergileniyor.

Sacramento Crocker Sanat Müzesi

Crocker Sanat Müzesi, Altına Hücum döneminden günümüze kadar etkileyici bir Kaliforniya sanat koleksiyonuna, Avrupa resim ve çizimlerine, ayrıca Amerikan fotoğrafçılığına harika bir bakış sunuyor.

Müzenin temelini oluşturan orijinal koleksiyon, 1868’den 1872’ye kadar ünlü Hakim Edwin B. Crocker tarafından toplandı. Müze, Kaliforniya’da mimari bir tarihi dönüm noktası olan kabul edilen büyük bir Viktorya dönemi konağında yer alıyor. Viktorya dönemine ait bu muhteşem konağa ek olarak 2010 yılında açılan ve orijinal müzenin büyüklüğünü üçe katlayan çağdaş Teel Ailesi Köşkü’nde de koleksiyonun önemli parçaları sergiliyor.

Kaliforniya Otomobil Müzesi

Kaliforniya Otomobil Müzesi, 1885’ten 2011’e kadar uzanan 150’den fazla klasik otomobilden oluşan bir koleksiyon sergiliyor. Müze ayrıca 1904’ten 1969’a kadar uzanan geniş bir Ford otomobil koleksiyonuna da sahip.

Son 120 yılda Amerikan otomobillerinin gelişimini bu güzel müzede görebilirsiniz. Yıl boyunca sunulan özel sergiler ise Kaliforniya otomobil kültürü, kamyonet, kamp ve yol gezileri gibi çeşitli temalara odaklanıyor. Burada ayrıca bir dizi Otomobil Film Gecesi de dahil olmak üzere pek çok etkinlik düzenleniyor.

Sacramento Hayvanat Bahçesi

Çocuklu aileler; yaban domuzu, Afrika aslanı, zürafa ve jaguarların yanı sıra, 200’den fazla sürüngen dahil 500’den fazla egzotik hayvana ev sahipliği yapan Sacramento Hayvanat Bahçesini ziyaret etmekten çok keyif alacaklardır.

Sacramento Hayvanat Bahçesi
Sacramento Hayvanat Bahçesi

14 dönümlük hayvanat bahçesinde 35 kuş türüne barınak sağlayan 14 farklı büyük kuş alanı da bulunuyor. Sacramento Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlarının birçoğu nadir ve tehlike altında. Yaban hayatını korumayı desteklemenin bir yolu olarak hayvanat bahçesinin yürüttüğü yerel ve uluslararası koruma projelerine de katılabilir veya bağış yapabilirsiniz.

Sacramento Kutsal Meclis Katedrali

Kutsal Meclis Katedrali, 1889’dan beri Sacramento şehrinin manevi merkezi oldu. Kaliforniya tarzı mimari yapıya sahip olan katedralin çok kuleli cephesi, İspanyol sömürge kiliselerini andırıyor. Katedralin ilham veren kubbeli tavanı, dekoratif detayları ve zarif Neo Klasik tarzdaki iç mekanı sizi şaşırtacaktır.

Renkli vitray pencereler, Kutsal Meclis Katedrali’nin iç salonlarını aydınlatıyor ve büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Katedral haftanın her günü Eucharist kutlamaları sunuyor, ayrıca şehirde vaftizler, düğünler ve diğer etkinlikler için yapılan törenler de burada düzenleniyor.

Sacramento B Sokak Tiyatrosu

Sacramento uçak bileti alarak gezeceğiniz bu güzel şehirde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olan B Caddesi Tiyatrosu, Sacramento’da çok önemli bir gösteri merkezi ve burada düzenli olarak ünlü isimler gösteriler yapıyor. Tiyatronun misyonu hem eğitimi hem de sanatı teşvik etmek ve tiyatro bu misyonunu öğrenciler için en yüksek kalitede gösteriler organize ederek yapıyor.

Tiyatro yaklaşık 30 yıldır çok popüler ve günümüze kadar buradaki gösterileri Kaliforniya’nın çeşitli şehirlerinden gelen yaklaşık 3.6 milyon öğrenci izledi. Sacramento News gazetesi tarafından 14 yıl üst üste ‘En İyi Tiyatro’ ödülü alan B Sokak Tiyatrosu’nda bir oyun izlemeyi unutmayın.

Sacramento Crest Tiyatrosu

Sacramento uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz tarihi Crest Tiyatrosu kapılarını ilk kez 1912’de Empress Theatre adıyla açtı. Yıllar boyunca tiyatro pek çok önemli eserin sahnelendiği ve ünlü sanatçıların yetiştiği bir yer haline geldi.

Günümüzde Crest Tiyatrosu; düzenli etkinliklere, etkileyici şovlara, ayrıca klasik veya özel film gösterilerine yer veriyor. Kült ve yerel filmlerin gösterildiği, her yaz düzenlenen ve altı hafta süren The Trash Film Orgy Festivali’ne de yazın Sacramento’da bulunuyorsanız mutlaka katılmanızı öneririz.

Sacramento Uçak Bileti ile Dalış Barı’nı Görün

Sacramento gezinizde sıra dışı bir şey istiyorsanız, Dalış Barı’nda bir şeyler içmek için mola verebilirsiniz. Barın içinde 7.500 galon su tutan bir tank, tankın içinde ise keyifle yüzen deniz kızları bulunuyor.

Bar, bir süre dinlenmek için güzel bir yer olmasının yanı sıra bazı dönemlerde düzenlenen eğlenceli partileri ile de ünlü. Dalış Barı size benzersiz bir deneyim sunuyor ve Sacramento şehrinde eğlenmek için gidilebilecek en güzel yerlerden biri.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Sacramento uçak bileti alabilir ve unutulmaz zamanlar yaşayacağınız bu güzel Amerika Birleşik Devletleri şehrini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın