Indianapolis Uçak Bileti ile Amerika’nın Spor Başkentine Yolculuk

0
232
Indianapolis Uçak Bileti ile Amerika'nın Spor Başkentine Yolculuk
Indianapolis Uçak Bileti ile Amerika'nın Spor Başkentine Yolculuk

Indianapolis uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz, tipik bir orta batı Amerika şehri ve Indiana eyaletinin başkenti olan Indianapolis, Beyaz Nehir bölgesinde Michigan Gölü’nün güneydoğusunda yer alıyor. Indianapolis şehri, tam olarak Indiana eyaletinin merkezinde ve 1820’de devletin yeni başkenti olması için on hükümet komisyoncusu tarafından seçilen bir alanda yer alıyor.

Indianapolis’de nehir kenarındaki bir akşam yemeğinden sonra Canal Walk’ta bir akşam yürüyüşüne çıkıp şehir merkezini gezebileceğiniz pek çok güzel yürüyüş yolu var. Ancak bu şehrin dünya çapındaki ünü, Indianapolis Motor Yarış Pisti’nde her yıl düzenlenen araba yarışı olan Indianapolis 500’ten geliyor. Bu yarış, yüz binlerce motor sporları hayranını kendine çeken, dünyanın en büyük tek günlük spor etkinliği.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi uçak bileti sayfasından kolayca Indianapolis uçak bileti alabilir ve bu eğlenceli şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Indianapolis’te Gezilecek Yerler

Indianapolis Motor Yarış Pisti

Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü araba yarışı olan efsanevi Indianapolis 500, Indianapolis’in 11 km kuzeybatısında bulunan Indianapolis Motor Yarış Pisti’nde gerçekleşiyor. Devasa pist, bu ünlü yarışın dışında Brickyard 400 NASCAR yarışı ve Red Bull Indianapolis GP için de kullanılıyor.

Indianapolis Motor Yarış Pisti
Indianapolis Motor Yarış Pisti

Yaklaşık 4 km ovalliğinde olan pist aslında bir otomobil test yolu olarak tasarlandı, ancak 1911’deki ilk Indianapolis 500 yarışı o kadar başarılıydı ki sürekli tekrarlanmaya başlandı. Başlangıçta tuğlalarla asfaltlanan parke alan, artan hızlarla başa çıkmak için yeniden tasarlandı. Bu dev hız pisti şimdi oturma alanlarında 250.000’den fazla ve açık alanlarında ise 150.000’den fazla insanı alabiliyor.

Eagle Creek Parkı ve Doğa Koruma Alanı

Eagle Creek Parkı ve Doğa Koruma Alanı hem kara hem de su üzerinde dinlenme tesisleri bulunan ve 5,300 dönümlük bir alanı kapsayan ABD’deki en büyük belediye parklarından biri. Küçük bir plaja ek olarak yat limanında kayaklar, tekneler ve kanolar dahil deniz taşıtları kiralayabilir ve hatta yaz aylarında yelken dersleri alabilirsiniz.

Indianapolis uçak bileti alarak gezeceğiniz Eagle Creek Parkı, aynı zamanda sarı turna ve çipura levreği ile bilinen popüler bir balıkçılık mekanı. Çocuklar ve aileler için bir oyun alanı, plaj voleybolu ve zipline içeren bir ağaçlık macera bölgesi de parkta bulunuyor. Eagle Creek Golf Kulübü’nde 36 delikli bir golf sahası var ve park, yaz boyunca düzenli olarak konserlere ev sahipliği yapıyor.

Indianapolis Anıt Çemberi

Indianapolis Anıt Çemberi, şehrin en önemli dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Beş yıllık bir inşaatın ardından 1902 yılında tamamlanan bu kireç taşı anıtı, Amerikan İç Savaşı’nda kaybedilen yaşamları anıyor. Anıtın kuzeyinde türbeler ve anıt salonu güneyde ise üç blokluk büyük Çember Alışveriş Merkezi bulunuyor. Anıt alanı aynı zamanda Albay Eli Lilly İç Savaş Müzesi’ni ve bir gözlem güvertesini çevreleyen birkaç çarpıcı heykeli de içeriyor.

Indianapolis Anıt Çemberi
Indianapolis Anıt Çemberi

Indiana Dünya Savaşı Anıtı ise buradaki diğer bir ilgi çeken yapı. Bu heybetli kare anıt, savaşın deliliğine sessiz bir hatırlatma olarak duruyor ve savaşta ölen askerleri onurlandırıyor. Buradaki “Tapınak Odası” dünyanın her yerinden getirilen inşaat malzemeleri ile barış ve birliği sembolize etmesi için tasarlandı. Ayrıca burada Indiana askerlerine adanmış bir müze de var. Gezeceğiniz sergiler arasında ise AH-1 Cobra Attack helikopteri, askeri üniformalar, silahlar ve diğer askeri malzemeler yer alıyor.

Beyaz Nehir Eyalet Parkı

Beyaz Nehir Eyalet Parkı, şehrin kalabalığından kaçmak için harika bir yer. Bu devasa parkın Indianapolis şehir merkezinde olduğuna inanmakta zorlanacaksınız. Beyaz Nehir Eyalet Parkı, çok geniş yeşil alanlara sahip ve Indianapolis Hayvanat Bahçesi, bir beyzbol parkı, Eiteljorg Müzesi, Indiana Eyalet Müzesi, bir IMAX sinema ve NCAA Şampiyonlar Salonu gibi şehrin en gözde turistik mekanlarına ev sahipliği yapıyor.

Canal Walk yürüyüş yolu merkezi kanal boyunca uzanan 5 km boyunca sahil bölgesinden başlayarak 11. caddeye kadar uzanıyor. Koşucular ve bisikletçiler arasında popüler olan bu yol; şehrin ilgi çekici yerlerine, mağazalarına ve restoranlarına ulaşmak için de güzel bir rota sunuyor.

Indianapolis NCAA Şampiyonlar Salonu

Amerika kolej sporları hayranları için eğlenceli bir gezi sunan NCAA Şampiyonlar Salonu, popüler bir turistik merkez. Ülke içinde oynanan 23 kolej sporu ve NCAA’da 1970’ten günümüze sporculara verilen ödüller hakkındaki bilgilerin dışında burada 1930’larda tasarlanmış bir spor salonunu gezebilir ve eğlence için bir yokuş aşağı kayak simülatörünü bile deneyebilirsiniz.

Eiteljorg Amerikan Kızılderili ve Batı Sanatı Müzesi

Eiteljorg Amerikan Kızılderili ve Batı Sanatı Müzesi, Beyaz Nehir Eyalet Parkı’nın girişinde yer alıyor. Müze, Indianapolisli iş adamı Harrison Eiteljorg tarafından toplanan olağanüstü bir koleksiyonu sergiliyor. Yerel sanatçılar Albert Bierstadt ve Thomas Moran’ın eserleri de dahil olmak üzere 19. yüzyılın başlarından itibaren üretilen yerel resim ve heykellerin yanı sıra önde gelen Batılı sanatçılar Frederick S. Remington ve Charles M. Russell’ın ünlü resimlerini ve heykellerini de burada görebilirsiniz.

Burada Taos Sanatçılar Derneği de Kuzey Amerika’nın dört bir yanından gelen Kızılderili sanat ve zanaat eserlerinin geniş bir koleksiyonunu sergiliyor.

Indianapolis Hayvanat Bahçesi

Indianapolis Hayvanat Bahçesi, 1964 yılında açıldı ve hala dünya çapında koruma ve araştırma çalışmalarında büyük rol oynuyor. Beyaz Nehir Eyalet Parkı sadece hayvanat bahçesini değil, aynı zamanda bir akvaryum ve botanik bahçesini de içeriyor. Botanik bahçesi üç dönümlük bir alanı kaplar ve dünyanın dört bir yanından gelen florayı temsil eden hem kalıcı hem de değişen bahçeleri içerir. Oceans akvaryumu ise bir mercan kayalığı ekosistemi dahil olmak üzere pek çok ilginç alana sahip.

Indianapolis Hayvanat Bahçesi
Indianapolis Hayvanat Bahçesi

Indianapolis Hayvanat Bahçesi hem ziyaretçilere hem de hayvanlara doğal bir çevre duygusu vermek için tasarlanmış çeşitli habitatlar arasında bölünmüştür. Zürafalar, filler, gergedanlar ve zebralar gibi en büyük ve en dramatik hayvanlar bu hayvanat bahçesinin en popüler türleri arasında. Orman yaşam alanlarında da dev kuşlarının yanında dolaşabilir ve ağaçlardan size bakan yaramaz kırmızı panda gibi hayvanları yakından görebilirsiniz.

Indianapolis Sanat Müzesi

Indianapolis Sanat Müzesi, şehir merkezinin kuzeyindeki geniş Newfields Parkı içerisinde yer alıyor. Müzenin zengin koleksiyonu dört köşke yayılmış durumda. Kolomb öncesi zamanlardan günümüze kadar uzanan Amerikan sanatına adanmış Krannert Pavyonu ve Asya sanatından Barok ve Neo-Empresyonizm’e kadar uzanan tabloların sergilendiği Hulman Pavyonu, müzenin en popüler yerleri.

Eiteljorg Afrika ve Güney Pasifik Sanat Galerisi, Turner’ın Orta Çağ ve Rönesans sanatı, 18. yüzyıl İngiliz sulu boyalarını içeren Clowes Pavyonu ve Lilly Pavilion’da sergilenen İngiliz ve Amerikan mobilyaları, gümüşleri ve Alman porselenleri de görülmeye değer eserler arasında.

Indianapolis Ritim Keşif Merkezi

Indianapolis uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz, 2009 yılında kurulan Ritim Keşif Merkezi, vurmalı çalgılar üzerine etkileyici bir müze. Sergiler, müziğin şekillenmesindeki tarihsel ve kültürel rolünden ses dalgalarının fiziğine kadar pek çok çeşide sahip. Müze ayrıca size benzersiz ve uzun zamandır unutulmuş enstrümanlar görme şansı verecek olan, dünyanın her yerinden gelen müzik aletleri koleksiyonuna da sahip.

Yüzlerce enstrüman çalabileceğiniz Groove Space’in yanı sıra sergiler arasında elektronik perküsyonun evrimi, perküsyon ve ses ile ilgili denemeler gibi konuları içeren etkileşimli bölümler var. Müze, pek çok zamana eğitim programlarına ve konserlere de ev sahipliği yapıyor.

Oldfields-Lilly Evi ve Bahçeleri

Bu zarif ulusal tarihi dönüm noktası, Indianapolis Sanat Müzesi’nin arazisinde yer almasına rağmen kendi başına önemli bir turizm merkezi. Çarpıcı bir şekilde tasarlanmış bakımlı bahçeler, 26 dönümlük bir alanı kapsıyor ve müze alanı ünlü Indianapolisli hayırsever ve koleksiyoncusu JK Lilly Jr.’ın eski evi olan görkemli Lilly House’u da içeriyor.

Oldfields-Lilly Evi ve Bahçeleri
Oldfields-Lilly Evi ve Bahçeleri

Indianapolis’in tarihine dair bir fikir veren otantik mobilyalar ile burada ailenizle tadını çıkarabileceğiniz pek çok güzellik var. Doğa yürüyüşleri yapılan yemyeşil arazilerde özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, rengarenk çiçekler arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Indianapolis Çocuk Müzesi

Indianapolis Çocuk Müzesi, ailenizle birlikte hem eğitici hem de eğlendirici bir öğleden sonrası geçirmek için harika bir yer. Müze, genç ziyaretçilere yönelik ilginç, yenilikçi ve etkileşimli gösterilerle dolu. Göreceğiniz ekranlardan bazıları ulaşım, bilim, kültür ve arkeoloji gibi konuları içeriyor.

Indianapolis uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz müzenin en büyük özelliklerinden biri ise dinozorlardır ve girişte karşınıza çıkacak dev Brontozorlar da bunun bir parçası. Dinosphere sergisi, dinazorların yaşadığı dünyayı yeniden yaratıyor. Burada 65 milyon yıl önceki manzaraları ve sesleri deneyimleyebilir, hatta gerçek bir Tyrannosaurus Rex kemiğine bile dokunabilirsiniz. Sergilenen dinozorlar arasında Dracorex Hogwart isimli yeni keşfedilen bir tür de var.

Müzedeki diğer ilgi çekici yerler arasında ise müzik, oyuncaklar, pop kültürü, bilim ve uzay yolculuğu hakkında bir dizi etkileşimli sergi de bulunuyor.

Benjamin Harrison Başkanlık Sitesi

1888’de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Benjamin Harrison, 1901’de Indianapolis’te öldü ve orijinal Viktorya dönemi mobilyalarıyla süslü, 1230 North Delaware Caddesi’ndeki evi halka açıldı.

Benjamin Harrison için 1874-75 yıllarında inşa edilen on altı odalı İtalyan Viktorya dönemi tarzı bu ev, cumhurbaşkanlığı kampanyasında belirgin şekilde yer aldı. Ziyaretçiler Harrison’ın avukatlık becerilerini, ABD Yüksek Mahkemesi nezdinde aldığı davaları, askeri lider olarak ününü koruma çabalarını, dış ilişkiler konusundaki uzmanlığını ve ABD Deniz Kuvvetlerini genişletmesini burada öğrenebiliyorlar. 23. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın evi, başkanın kişisel eşyalarıyla dolu. Ev, yıl boyunca Başkan Günü kutlamaları da dahil olmak üzere birçok özel etkinliğe de sahne oluyor.

Indianapolis Uçak Bileti ile Eyalet Müzesi’ni Gezin

Indianapolis uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız şehir merkezinde bulunan Indiana Eyalet Müzesi, ülkenin doğal ve kültürel tarihini inceleyen çeşitli sergiler ve deneyimler sunuyor. Müzenin ilk katı, jeoloji ve soyu tükenmiş canlılar da dahil olmak üzere Amerika’nın doğal tarihine odaklanır. Burada bir buzulun içinde olma deneyimi yaşatan ve antik bir mastodona göz atabileceğiniz benzersiz bir buz tünelinde bile yürüyebilirsiniz.

Indianapolis Uçak Bileti ile Eyalet Müzesi'ni Gezin
Indianapolis Uçak Bileti ile Eyalet Müzesi’ni Gezin

İkinci kat ise yerel nüfusun yaşamlarını ve geleneklerini gösteren geniş sergilerle bölgenin kültürel geçmişine adanmıştır. Amerika İç Savaşı eserleri ve diğer önemli kültürel konular da dahil olmak üzere pek çok modern sergiyi de müzede bulabilirsiniz. Indiana Eyalet Müzesi, aynı zamanda uygulamalı bir doğa laboratuvarına da ev sahipliği yapıyor ve burada düzenli olarak gösteriler düzenleniyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Indianapolis uçak bileti alabilir ve Amerika’ya unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın