Philadelphia Uçak Bileti ile Amerika’nın En Tarihi Şehrini Gezin

0
461
Philadelphia Uçak Bileti ile Amerika'nın En Tarihi Şehrini Gezin
Philadelphia Uçak Bileti ile Amerika'nın En Tarihi Şehrini Gezin

Philadelphia uçak bileti alarak unutulmaz bir seyahat yapacağınız, Amerika’nın en önemli tarihi şehirlerinden biri olan Philadelphia, sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracak. 4 Temmuz 1776’da ünlü Bağımsızlık Salonu’nda Amerika Bağımsızlık Bildirisi kabul edildi ve Eylül 1787’de ilk anayasa bu şehirde hazırlandı. Bir asır önce William Penn, İngiliz sömürgelerini bağımsız bir ülkeye dönüştüren değişiklikleri de Philadelphia’da başlattı.

Bugün modern gökdelenlere, Özgürlük Çanı, Franklin Mahkemesi ve Bağımsızlık Salonu gibi tarihi binalara ve turistik yerlere ev sahipliği yapan Ulusal Bağımsızlık Tarihi Parkı, şehrin Arnavut kaldırımlı sokakları ile yan yana duruyor.

Philadelphia uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin güneyinde orijinal yerleşim alanı olan Toplum Tepesi (Society Hil) yer alıyor. Buradaki 18. yüzyıl binalarının birçoğu cömertçe restore edilmiştir. Benzer şekilde Kuzeybatı Philadelphia’daki Germantown, bir başka görülmesi gereken tarihi yerleşim bölgesi. Schuylkill Nehri boyunca uzanan sayısız Federal tarzı konakların yanı sıra Philadelphia Sanat Müzesi ve Rodin Müzesi’ni de içeren geniş bir yeşil alan olan Fairmount Park da mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında. Parkın güneyinde, Franklin Bilim Enstitüsü Müzesi ve Doğa Bilimleri Akademisi dahil olmak üzere geniş bir müze bölgesi bulunuyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Philadelphia uçak bileti alabilir ve Amerika Birleşik Devletleri’ne unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Philadelphia’yı Ziyaret Etmek İçin En İyi Zamanlar

Philadelphia’yı ziyaret etmek en iyi zamanlar, kentin soğuk kışı geçirdikten sonra ılık havalara ve düşük oda fiyatlarına sahip olduğu mart, nisan ve mayıs aylarıdır. Ayrıca bir bahar ziyareti, şehrin etrafında fotojenik kiraz çiçeği patlamasını görmenizi de sağlar.

Sonbahar ve kış ayları, Philadelphia şehrini ziyaret etmek için en ucuz mevsimler. Çok sayıda turistin Bağımsızlık Salonu ve Philadelphia Hayvanat Bahçesi gibi yerlere akın ettiği ve fiyatların yükseldiği yaz aylarında da şehri keyifle gezebilirsiniz.

Philadelphia’da Ne Yenir?

Philadelphia’nın yemek sahnesi, son yıllarda hızlı bir şekilde gelişti. Pahalı restoranlar popüler Old City ve Rittenhouse Meydanı çevresinde yoğunlaşmıştır. Philadelphia merkezinde ise Fransız, Hint ve Japon yemeklerini her köşe başında bulabilirsiniz. Güzel İtalyan yemekleri tatmak için ise gitmeniz gereken yer şehrin güney bölgesidir.

Philadelphia'da Ne Yenir?
Philadelphia’da Ne Yenir?

Philadelphia’ya yapılacak hiçbir yolculuk, yumuşak bir Philadelphia krakeri veya Philadelphia peyniri tatmadan tamamlanmaz. İnce bonfile ve peynir dilimleriyle yapılan genellikle soğan, biber ve mantarlarla süslenmiş bir sandviç olan Philadelphia sandviçleri de çok popüler.  İtalyan tarzı özel peynirli bifteği de mutlaka denemenizi öneririz.

Philadelphia’da Gezilecek Yerler

Özgürlük Gözlem Güvertesi

Philadelphia şehir merkezinin en güzel manzaralarını görmek için One Liberty Place’in zirvesine çıkabilirsiniz. Binanın 57. katındaki Özgürlük Gözlem Güvertesi’nde 360 derecelik bir açıyla şehrin devasa gökdelenlerini ve Ben Franklin Köprüsü gibi yerel simge yapıları görebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada kapalı bir güverte de Benjamin Franklin’in büyük mavi heykelinin yer aldığı RealPhilly sergisine ev sahipliği yapıyor.

Özgürlük Gözlem Güvertesi
Özgürlük Gözlem Güvertesi

Philadelphia uçak bileti ile tadını çıkaracağınız Özgürlük Gözlem Güvertesi’ne giriş ücretli olsa da göreceğiniz manzara kesinlikle buna değecek. Geziniz boyunca güler yüzlü ve bilgili tur rehberleri size şehrin pek çok önemli yeri hakkında güzel bilgiler verecek. Saatlik turlar cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 11 ile 16 arasında gerçekleşiyor.

John F. Kennedy Plaza (Aşk Parkı)

İster güzel fotoğraflar çekmek ya da sadece biraz dinlenmek isteyin, John F. Kennedy Plaza şehir gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer. Şehir plancısı Edmond Bacon (ünlü aktör Kevin Bacon’un babası) tarafından tasarlanan bu plaza, LOVE Park olarak da bilinen dünyaca ünlü LOVE heykeline ev sahipliği yapıyor.

John F. Kennedy Plaza (Aşk Parkı)
John F. Kennedy Plaza (Aşk Parkı)

Ziyaretçilerin çoğu bu ünlü heykelini görmek için John F. Kennedy Plaza’ya geliyor ve buranın yanı sıra Philadelphia’nın ünlü Holokost Anıtı’na göz atmak için bitişikteki Levy Parkı’na uğruyor. Aşk Parkı, şehrin yıllık Noel pazarına da ev sahipliği yaptığı için burayı Noel’de de ziyaret edebilirsiniz. Parkın özel temalı salonlarında Avrupa mutfağından harika yemekler tadabileceğiniz restoranlar ve hediyelik eşya mağazaları bulunuyor.

Philadelphia Özgürlük Çanı

Philadelphia uçak bileti alarak yakından görebileceğiniz Özgürlük Çanı, uzun zamandır Amerika’nın bir özgürlük ve bağımsızlık sembolü olarak turistler kendine çekiyor. Özgürlük Çanı, ülkede özgürlük duygusuna ilham vermek ve Amerika İç Savaşı’nın sonucu olan bölünmeleri düzeltmek için 19. yüzyılın sonlarında ülke genelinde tura bile çıktı.

Philadelphia Özgürlük Çanı
Philadelphia Özgürlük Çanı

Çan, 1915’de ülkedeki yolculuğunu tamamladığı yer olan Philadelphia’ya yerleştirildi. Özgürlük Çanı’nın yanında, bu simgenin tarihiyle ilgili sergi ve videolara ev sahipliği yapan bir köşkü de ücretsiz gezebilirsiniz.

Philadelphia Bağımsızlık Salonu

Bağımsızlık Salonu, ilk olarak Pennsylvania Kolonisi Devlet Dairesi olarak hizmet verdi ama bu salon dünya çağında Amerika Bağımsızlık Bildirisi’nin 4 Temmuz 1776’da kabul edildiği yer olarak biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk anayasası da burada yazıldı. Burada gezeceğiniz meclis salonu, Amerika Bağımsızlık Bildirisi’nin imzalandığı ve George Washington’un Kıta Ordusu Başkomutanı olarak seçildiği yer.

Philadelphia Bağımsızlık Salonu
Philadelphia Bağımsızlık Salonu

Bağımsızlık Salonu, Ulusal Bağımsızlık Tarihi Parkı’ndaki Özgürlük Çanı alanında yer alıyor. Buraya giriş ücreti yok, ancak girişte tüm ziyaretçiler güvenlik taramasından geçiyor.

Philadelphia Fairmount Park

Schuylkill Nehri ve Wissahickon Creek boyunca uzanan bu sevimli park; Philadelphia Hayvanat Bahçesi, Rodin Müzesi, Philadelphia Sanat Müzesi ve Japon Bahçesi ile birlikte birçok ilgi çekici yere ve yapılacak pek çok güzel şeye ev sahipliği yapıyor.

Philadelphia Fairmount Park
Philadelphia Fairmount Park

Muhteşem bahçeler, top alanları, yüzme havuzları, tenis kortları, yürüyüş yolları, piknik alanları ve oyun alanlarıyla Fairmount Park, özellikle aileler için harika bir gezinti fırsatı sunuyor.

Philadelphia Sanat Müzesi

Philadelphia Sanat Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat koleksiyonlarından birini içeriyor. Müze, ünlü bir geniş bir merdiven setinin önündeki Neo Klasik bir binada yer alıyor. Müzenin en güzel bölümleri arasında Rogier van der Weyden ve Van Eyck kardeşlerin resimlerini içeren Orta Çağ galerileri yer alıyor.

Müzenin diğer odalarında ise Rönesans ve Barok eserleri ile Van Gogh, Renoir, Toulouse-Lautrec, Manet, Cezanne, Monet ve Degas resimleri de dahil olmak üzere 18. ve 19. yüzyıl sanat eserleri yer alıyor.

Philadelphia Sanat Müzesi
Philadelphia Sanat Müzesi

20. yüzyıl Avrupa sanat koleksiyonunda ise Picasso, Chagall, Matisse, Miro, Paul Klee ve diğer sanatçıların paha biçilmez eserlerini görebilirsiniz. Philadelphia sanatçıları Thomas Eakins, Charles Wilson Peale ve diğer önemli sanatçıların oluşturduğu Amerikan sanatı da görülmeye değer. Müzede ayrıca porselen, yeşim ve Doğu halılarıyla süslü Asya sanatının güzel koleksiyonlarını da mutlaka görmenizi öneririz.

Philadelphia Ulusal Bağımsızlık Tarihi Parkı

Bu ilginç parkın alanı, muhtemelen Amerika’nın en tarihi meydanıdır. Bağımsızlık Salonu ve Özgürlük Çanı gibi ünlü yerleri barındırmasına ek olarak birçok önemli turistik mekan da bu eski bölgenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında bulunuyor.

Bağımsızlık Salonu’nun kuzeyinde, 1948’de inşa edilen park benzeri Bağımsızlık Alışveriş Merkezi uzanıyor. Salonun doğu tarafında ise 5. Cadde’de Amerikan Musevi Tarihi Ulusal Müzesi yer alıyor. Park aynı zamanda devrimci bir mucidin dikkat çekici niteliklerini kutlamaya adanmış bir sergi koleksiyonuna sahip Ben Franklin Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Dock Caddesi’ndeki ziyaretçi merkezi; güncel bilgiler, biletler ve yürüyüş turu haritaları almak için şehirde ilk uğramanız gereken yer.

Philadelphia Toplum Tepesi Tarihi Bölgesi

Washington Meydanı’nın doğusunda yer alan bu ilginç mahalle, 18. yüzyıl binalarının, restore edilmiş depoların, modern ve tarihi sömürge evlerinin eşsiz bir karışımını size sunacak. Bu yapıların bir kısmı sanat galerileri ve hediyelik eşya mağazaları ile dolu.

Toplum Tepesi alanındaki ve çevresindeki turistik yerler arasında Eski Çam Sokağı Presbiteryen Kilisesi, Pennsylvania Tarihi Kütüphanesi, Washington Meydanı, Polonya Amerikan Kültür Merkezi ve St. Mary Kilisesi bulunuyor.

Philadelphia Rittenhouse Meydanı

Bir zamanlar hayvancılık için otlatma alanı olan Rittenhouse Meydanı şu anda şehirdeki en popüler alanlardan biri. Rittenhouse Meydanı çok sayıda birinci sınıf restoran, şık mağaza ve popüler gece hayatı mekanı sunuyor.

Philadelphia Rittenhouse Meydanı
Philadelphia Rittenhouse Meydanı

Meydan aynı zamanda açık havada keyifli bir yürüyüş yapıp şehri keşfetmek için de en güzel yerlerden biri.

Wissahickon Vadisi Parkı

1.800 dönümlük Wissahickon Vadisi Parkı, temiz havayı solumaktan hoşlanan açık hava gezginlerine hitap ediyor. Şehir merkezinin yaklaşık 10 km kuzeybatısında bulunan park, 100 km’den fazla yürüyüş, dağ bisikleti ve ata binme parkurlarına sahip. Ayrıca ziyaretçiler burada kuş gözlemciliği, piknik veya balık tutma alanlarının da tadını çıkarabilirler.

Wissahickon Vadisi Parkı’nın sakin ortamı şehri gezdikten sonra biraz dinlenmek için ideal. Parkı gezerken, 1737’de inşa edilen kapalı bir köprüyü, Kuzey Amerika’nın ilk kağıt fabrikasını ve 1694’de mistik bir kült lider olan John Kelpius’un yaşadığı insan yapımı bir mağarayı da görebilirsiniz.

Parkın günün 24 saati açık, ancak balıkçılık için lisanslar gerekiyor ve belirli parkurlarda bisiklete binmek ve ata binmek için özel izinler alınmalı. Çok sayıda parkur ve eski dünya yapılarına sahip olmanın yanı sıra muhteşem bir kafe, bir otel, eğitim programları sunan bir çevre merkezi ve binicilik dersleri sunan ahırlara da ev sahipliği yapan Wissahickon Vadisi Parkı, mutlaka uğramanız yerler arasında.

Philadelphia Çocuk Müzesi (Please Touch Museum)

Philadelphia uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde uğramanız gereken yerlerden birisi olan bu etkileyici çocuk müzesi, ülkedeki en iyi müzelerden biri ve bahçecilikten inşaat alanlarına kadar her şeyle ilgili düzinelerce uygulamalı gösteri sunduğu için çok popüler.

Siz ve çocuklarınız bu ilginç müzede, Çılgın Şapkacı’nın çay partisi ile Harikalar Diyarı’na gidebilir, Wordsworth’s Cottage’da okuma becerilerinizi geliştirebilir ve Nehir Maceraları sergisinde suyun özelliklerini öğrenebilirsiniz. Müze ayrıca hikaye zamanından bilim deneylerine kadar haftalık etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Çocuklarınız acıktığında Please Touch Museum Cafe, hem sizin hem de çocuklarınızın seveceği, bol miktarda sağlıklı atıştırmalık sunuyor.

Pek çok yaş gurubuna hitap eden müzede etkileşimli sergilerin yanı sıra harika bir oyun alanı ve lunapark da bulunuyor. Philadelphia Çocuk Müzesi, şehrin kuzeybatısındaki Fairmount Park’ın hemen güneybatı kenarında yer alıyor.

Philadelphia Uçak Bileti ile Rodin Müzesi’ni Gezin

Philadelphia uçak bileti alarak ziyaret edebileceğiniz, ünlü Fransız heykeltraş Auguste Rodin’in 100’e yakın eserini sergileyen bu müze, Fransa dışındaki eserinin en kapsamlı Rodin koleksiyonlarından birini içeriyor.

Açık hava heykel bahçesinde, Rodin’in ünlü The Gates of Hell gibi paha biçilmez eserlerini görebilirsiniz. Rodin’in kariyeri, sıra dışı eğitimi ve heykelin doğal forma sadık kalması felsefesiyle ilgili bilgiler de sunan müze, sanat meraklılarını büyüleyecek güzellikte.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi uçak bileti sayfasından istediğiniz tarihler için kolayca Philadelphia uçak bileti alabilir ve Amerika’nın bu tarihi şehrini keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın