Cayman Adaları Uçak Bileti ile Tropik Bir Cennete Uçun

0
226
Cayman Adaları Uçak Bileti ile Tropik Bir Cennete Uçun
Cayman Adaları Uçak Bileti ile Tropik Bir Cennete Uçun

Cayman Adaları uçak bileti ile güzelliklerini keşfe çıkacağınız, Batı Karayipler’de bir İngiliz denizaşırı bölgesi olan bu büyüleyici adalar topluluğu, dünyadaki en iyi dalış alanlarından bazılarını size sunacak. Grand Cayman, Cayman Brac ve Little Cayman’ı da içeren bu tropikal adalarda, çarpıcı mavi tonlarında ve kristal berraklığında sular bulacaksınız. Mercan resifleri üç adayı da çevreliyor, ayrıca gemi enkazları ve sarp su altı duvarları deniz yaşamıyla dolu.

Popüler Grand Cayman kruvaziyer limanı, üç adadan en büyüğü ve en çok turist çeken yer. Çarpıcı Seven Mile Plajı ise çeşitli su sporları olanakları ve sahil tatil tesisleriyle adanın en ünlü plajı. Adanın muhteşem plajlarının tadını çıkardıktan dalış, şnorkelle yüzme ve George Town’un renkli başkentinde gümrüksüz alışveriş gibi pek çok etkinlikle de doyasıya eğlenebilirsiniz.

Cayman Adaları uçak bileti ile tadını çıkaracağınız Cayman Brac; sarp kıyı şeridi, derin mağaraları ve daha yavaş temposu ile doğa sevenlerin en çok sevdiği ada. Little Cayman ise adaların en sakin olanı ve kemik balığı sürüleriyle dolu Tarpon Gölü’nde mükemmel balık avlama alanlarına ve dünyanın en iyi dalış alanlarından bazılarına sahip.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Cayman Adaları uçak bileti alabilir ve masmavi sularında yüzeceğiniz bu tropik adaların tadını çıkarabilirsiniz.

Cayman Adaları’nda Gezilecek Yerler

George Town

Denizaşırı bir bankacılık merkezi ve Cayman’ın güzel başkenti olan George Town, yolcu gemileri için çok önemli bir durak. Alışveriş burada yapılacak en popüler şeylerden biri ve gümrüksüz mağazaların yanı sıra sanat galerilerinin birçoğu liman cephesi boyunca uzanan renkli binalarda yer alıyor.

Cayman Adaları uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu sevimli turizm şehri, alışveriş dışında da pek çok değerli kültürel ve turistik yer sunuyor. Cayman Adaları Ulusal Müzesi, tarihi ve ekolojik sergileriyle ilgi görüyor. Sanat sevenleri büyüleyen güzel heykel bahçeleri ve Art Cafe ile ünlü Cayman Adaları Ulusal Galerisi’nde ise yerel sanat eserlerinin güzel koleksiyonunu mutlaka gezmelisiniz. Merkezden arabayla birkaç dakika mesafedeki Cayman Adaları Ziyaretçi Merkezi de adanın doğal tarihi hakkında bilgi edinmek için harika bir yer.

Cayman Adaları Dalış Alanları

Resiflerle çevrili Cayman Adaları, Karayipler’deki en iyi dalış noktalarından biri ve en popüler yerlerin çoğu kıyıdan sadece birkaç dakika uzaklıkta. Dalgıçlar çeşitli mercan oluşumları, mağaralar, tüneller, batıklar, sarp duvarlar ve mükemmel görünürlük için bu adalara akın ediyorlar.

Stingray Şehri, Grand Cayman’ın dünyadaki en ünlü sığ dalış alanlarından biri ve ünlü Seven Mile Plajı’nın kuzey ucunda bulunan Kittiwake Batık ve Yapay Resifi ile 2011 yılında batan ABD Deniz Kuvvetleri denizaltı kurtarma gemisinin batığına sahip. Devil’s Grotto ise zengin deniz yaşamıyla ünlü. Burada dalarak rengarenk tropik balıklarla ve kaplumbağalarla birlikte yüzebilirsiniz. Şnorkelle yüzmeyi sevenler için ideal olan ve adanın muhteşem su altı yaşamını berrak sularda görebileceğiniz Smith Koyu’na veya Spotts Plajı’na da uğrayabilir ve deniz kaplumbağalarını yakından görebilirsiniz.

Cayman Adaları Dalış Alanları
Cayman Adaları Dalış Alanları

Little Cayman’da yer alan Bloody Bay Marine Parkı, 1.800 metreden fazla derinliğe kadar uzanan ünlü Bloody Bay Wall ile tam bir su altı harikalar diyarı. Cayman Brac da çok sayıda mükemmel dalış bölgesine sahip ve batık Rus fırkateyni MV Kaptan Keith Tibbetts, dünyanın en ünlü batıklarından biri olarak burada yatıyor.

Seven Mile Plajı

Dünyanın en iyi plajları listesinde yer alan ve Cayman Adaları’nın en popüler plajı olan 11 km uzunluğundaki Seven Mile Plajı, tam anlamıyla tropik bir cennet. Plaj, güneydeki George Town sahilinden kuzeydeki Batı Körfezi’ne kadar olan batı Grand Cayman’ın tamamı boyunca uzanıyor.

Cayman Adaları uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Seven Mile Plajı’nda incecik altın beyaz kumlarının, plajı saran Hindistan cevizi ve hurma bahçelerin yanı sıra akuamarin suların da tadını çıkararak doyasıya yüzebilirsiniz.

Seven Mile Plajı, su sporları için de çok popüler bir yer. Burada deniz o kadar berraktır ki yüzerken egzotik balık sürülerini ve çok renkli mercan bitkilerini kolayca görebilirsiniz.

Atlantis Denizaltıları

Atlantis Denizaltıları, su altı dünyasını ıslanmadan yaşamanız için size bir şans sunuyor. Bu 48 yolcu alabilen denizaltı, geniş görüş pencerelerinde sürekli değişen manzaralar izleyerek 30 metre derinliğe dalmanızı sağlıyor.

Tropikal balıklar, sığ resifler, su altı kanyonları ve gemi enkazları, görülmeye değer yerlerden sadece birkaçı. Tur şirketleri ayrıca Seaworld Gözlemevi’nde gece denizaltı turları ve sığ su gezileri de sunuyor.

Cayman Kaplumbağa Merkezi

Cayman Kaplumbağa Merkezi, iki tür deniz kaplumbağası barındıran bir araştırma ve yetiştirme çiftliği. Yeşil deniz kaplumbağaları ve nesli tükenmekte olan Ridley deniz kaplumbağalarını burada yakında görme şansı bulacaksınız.

Cayman Kaplumbağa Merkezi
Cayman Kaplumbağa Merkezi

Yerel sulardaki kaçakçılığı önlemek için kaplumbağalar burada yetiştiriliyor, aynı zamanda burası bir koruma tesisi ve kaplumbağaları vahşi doğada serbest bırakıyor. Dokunma tankları ve seyyar havuzlar, hayvan sevenlerin bu nazik canlıları yakından görmesi ve hatta bebek kaplumbağaları tutması için birçok fırsat sağlıyor.

Merkezin en çok ilgi çeken yeri olan Smiley Tuzlu Su Lagünü, 1950’lerin ortalarından bu yana tuzlu su timsahlarına ev sahipliği yapıyor. Burada küçük bir girişi ücreti vererek tropik kuşlarla dolu bir büyük kuş kafesinin, balıklarla dolu bir şnorkel lagününün, yüzme havuzlarının ve zencefilli evlerin sıralandığı tipik bir Cayman caddesi kopyasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bloody Deniz Koruma Alanı

Cayman Adaları’nın en küçüğü ve en sakini olan Little Cayman, mükemmel balık avı ve dalış alanlarıyla ünlü. Bloody Deniz Koruma Alanı, enkaz sahaları ve ünlü Bloody Bay Wall ile sahilin hemen dışında turistleri kendine çekiyor. Dalgıçlar ve balıkçıların akın ettiği Cross Club ise Kemik Balığı gibi pek çok türü göreceğiniz birinci sınıf dalış alanları ve balıkçılık konusunda uzman rehberleriyle size Tarpon Gölü’nde unutulmaz bir macera yaşatacak bir yer.

Little Cayman ayrıca tropik kuşların geniş bir üreme kolonisi olan Bubi Göleti Doğa Koruma Alanı’na de ev sahipliği yapıyor. Bu ıssız kum şeridi manzarasına karşı Owen Adası’na doğru kürek çekebilir veya keyifle yüzebilirsiniz.

Cayman Doğu Yakası

George Town’un yolcu gemilerinin kalabalığından uzakta olan Doğu Yakası, adanın batı kıyısındaki popüler cazibe merkezlerine daha sakin bir alternatif sunuyor. Adanın bu tarafı da mükemmel şnorkelle yüzme alanlarına, otantik ada yemekleri sunan kaliteli restoranlara, açık hava parklarına, tenha plajlara ve mükemmel dalış olanaklarına sahip.  Adanın Doğu Yakası’ndan sadece on beş dakika uzaklıkta hamaklar ve voleybol ağları ile süslü huzurlu bir koy olan Rum Noktası da bulunuyor.

Cayman Adaları Sakız Rezervi

Grand Cayman’daki Sakız Rezervi, Karayipler için tipik olan ancak ormansızlaşma yoluyla kaybolan bir kuru subtropikal orman alanını korumak için tasarlanmıştır. Rezervin içindeki üç kilometrelik Mastic Trail, sizi pürüzlü deniz kıyısında ve gümüş sazlarla süslü siyah mangrov sulak alanında bir maceraya çıkarıyor. 100 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilmiş olan bu parke parkurlar, doğa yürüyüşleri için ideal.

Doğa severler iyi işaretlenmiş bu patikada dolaşarak; vahşi orkideleri, tropik kuşları, kertenkeleleri, kurbağaları ve keşiş yengeçleri gibi küçük hayvanları görebilir. Rehberli turlar da rezervin florası ve faunası hakkında bilgi edinmek için harika bir yol sunuyor.

Cayman Kristal Mağarası

Grand Cayman’a gelen turistler artık dünyanın derinliklerine inerek adanın farklı bir tarafını görebiliyor. 2016’da Christian Sorensen, Grand Cayman’ın kuzeyindeki yemyeşil ormanlık arazisinde rehberli mağara turları sunmaya başladı ve kısa sürede bu turlar adadaki en popüler etkinliklerden biri haline geldi.

Cayman Kristal Mağarası
Cayman Kristal Mağarası

Binlerce yıl boyunca korunan mağaralar, büyüleyici sarkıtlarla kaplı. Yarasa kolonileri yarıklara sarılıyor ve kristal berraklığında bir göl, kayaların arasından süzülmüş yağmur sularını tutuyor. 90 dakikalık rehberli turlar, mağaraların bitkileri ve hayvanları ile mağaraların jeolojisi hakkında ilginç bilgiler sunuyor.

Kraliçe II. Elizabeth Botanik Parkı

Grand Cayman’da yer alan Kraliçesi II. Elizabeth Botanik Parkı, adanın bitki çeşitliliğini koruyor ve eğer şanslıysanız nesli tükenmekte olan mavi iguanaları da burada görebilirsiniz. Bahçenin huzurlu yollarında zambak tepeli göletler, palmiye bahçeleri, ormanlık habitatlar, orkideler ve rengarenk çiçeklerin arasında keyifle gezeceksiniz.

Parkta bitkiler ve ağaçlar etiketlemiştir, ayrıca manzarayı izleyebileceğiniz banklar en güzel noktalara konulmuştur. Parkta yaşayan diğer hayvanlar arasında ise yılanlar, kuşlar, kertenkeleler, kaplumbağalar ve agutis türleri yer alıyor. Tarih meraklıları şifalı bitkilerin ve restore edilmiş bir Caymanian kulübesinin bulunduğu Miras Bahçesi’ne mutlaka uğramalılar. Mavi iguanaları görmenin en iyi yolu ise saat 11:00’de başlayan rehberli turlara katılmak.

Pedro St. James Ulusal Tarihi Bölgesi

George Town’un doğusunda yer alan, arabayla 20 dakikalık mesafedeki Pedro St James Ulusal Tarihi Bölgesi, Pedro’nun Şatosu olarak bilinen restore edilmiş bir 18. yüzyıl plantasyon evine sahip. Adanın en eski yapılarından biri olan bu özenle tasarlanmış üç katlı taş yapı, Cayman Adaları’nda demokrasinin doğum yeri olarak biliniyor. 1831’de burada ülkenin ilk seçilen parlamentosunu oluşturma kararı verildi.

Pedro St. James Ulusal Tarihi Bölgesi
Pedro St. James Ulusal Tarihi Bölgesi

Bugün, restore edilmiş evi gezebilir ve tiyatrodaki bir 3D multimedya sunumunu izleyerek ada tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tarihi evi gezdikten sonra çevredeki ormanlık alanı keşfedebilir ve muhteşem tropik manzaralara hayran olabilirsiniz.

Cayman Bluffs Mağaraları

Grand Cayman’dan otuz dakikalık bir mesafede yer alan Cayman Brac, üç Cayman adasının ikinci en büyük adası ve etkileyici kıyı manzaraları, derin mağaralar ve nefes kesen uçurum yürüyüşleriyle ünlü. Ada, Cayman Adaları’nın en yüksek noktası olan 45 metre yüksekliğindeki kalker kayalıklarına da ev sahipliği yapıyor. Kayalığı saran dik bir patikadan güzel okyanus manzarasına sahip bir deniz fenerine tırmanabilir ve yol boyunca deniz kuşlarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Cayman Brac aynı zamanda etkileyici mağaralarıyla da ünlü. Peter Mağarası, Yarasa Mağarası, Büyük Mağara, Kafatası Mağarası ve Rebecca Mağarası, ulaşılması en kolay ve en popüler mağaralar. Damlataş kolonilerini, sarkıtları ve dikitleri görmek için mağaraları kendi başınıza da keşfedebilirsiniz.

Cayman Brac’de yapılacak diğer şeyler arasında ise doğa yürüyüşü yapmak, adanın enkazlarını ve mercan resiflerini ayrıca ünlü bir batık Rus firkateynini görebileceğiniz dalış noktalarında dalışlar yapmak yer alıyor.

Camana Körfezi

Cayman Adaları uçak bileti alarak gezeceğiniz George Town’un arabayla birkaç dakika kuzeyinde bulunan Camana Körfezi; restoranlar, mağazalar, sinemalar, interaktif çeşmeler ve devasa bir gözetleme kulesi ile turistler arasında çok sevilen bir sahil bölgesi.

Kulenin tepesinden Seven Mile Plajı ve George Town’un 360 derecelik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Kasabanın geniş meydanı da popüler bir çiftçi pazarının yanı sıra eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Cayman Adaları Uçak Bileti ile Cehennem Kasabasını Gezin

Grand Cayman’ın kuzey kıyısında yer alan uğursuz siyah kaya oluşumları, Cehennem kasabasına ismini veriyor. 1962’de kurulan bu ilginç kasaba, benzersiz siyah kayaları görmek isteyen turistlerin akınına uğruyor.

Cayman Adaları uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz kasaba merkezinde parlak kırmızıya boyanmış ve şeytan hakkında hediyelik eşyalar satan pek çok dükkan da bulunuyor. Ahşap yürüme yolundan siyah ve ürkütücü kaya oluşumlarının bulunduğu alana kolayca ulaşabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Cayman Adaları uçak bileti alabilir ve bu büyüleyici tropik cennette unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın