Honduras Uçak Bileti ile Maya Hazinelerine Yolculuk

0
361
Honduras Uçak Bileti ile Maya Hazinelerine Yolculuk
Honduras Uçak Bileti ile Maya Hazinelerine Yolculuk

Honduras uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, Orta Amerika’nın bir elması ve bölgenin en büyük ikinci ülkesi olan Honduras, doğal güzellikleri ve zengin vahşi yaşamı ile sizi büyüleyecek bir yer. Doğa severler bu güzel ülkede; tablo güzelliğindeki Karayip sahillerini, kuş zengini gölleri ve tropik yağmur ormanlarını keşfedebilirler. Ancak ülkenin en değerli mücevherleri güzel Körfez Adaları’dır. Meksika’ya kadar uzanan ve dünyanın en büyük ikinci bariyer resifi olan bu adalar; dalış, şnorkelle yüzme ve rahat bir tropik havası arayan tatilcileri cezbediyor.

Kültür açısından da çok zengin olan Honduras, başkent Tegusigalpa’da etkileyici müzelere sahipliği yapıyor ve müzelerde göreceğiniz Copan arkeolojik hazineleri, dünyanın en iyi Maya eserlerini arasında yer alıyor. Honduras’da yaşayacağınız diğer maceralar arasında ise yunuslarla yüzme, kuş gözlemciliği turları, rafting turları ve balina köpek balıklarıyla dalışlar bulunuyor.

Aerobilet mobil uygulamalarından veya web sitesi üzerinden en iyi fiyatlarla Honduras uçak bileti alabilir ve bu keşfedilmeyi bekleyen büyüleyici ülkeyi keyifle gezebilirsiniz.

Honduras’da Gezilecek Yerler

Utila (Bay Adaları)

Utila, Honduras Körfezi bölgesinde, uygun fiyatlı konaklamalar sunan ve dalış olanaklarıyla ilgi çeken çok hoş bir ada. Her ne kadar fiyatlar eskiye göre biraz daha yüksek olsa da balina köpek balıklarını ve görkemli mercan resiflerini görmek için burası hala dünyadaki en iyi yer.

Utila, ucuz konaklama nedeniyle gençler için de popüler bir destinasyon. Bu küçük ada, sahil yolu boyunca her türlü otel, restoran ve bar ile dolu. Aslında adanın çoğu gelişmemiştir ve deniz yoluyla seyahat ederek el değmemiş koyların tadını çıkarabilirsiniz.

Honduras Roatan Şehri

Roatan, son yıllarda turizm konusunda diğer adalara kıyasla bir patlama yaşamış, uzun ve ince bir Bay Adası. Bol mercan resifleri arasında yapılan dalış ve şnorkelle yüzme etkinlikleri, insanların buraya çeken şey. West Bay, gezginlerin kalabileceği popüler bir yer ve burada oteller, ekonomik seçeneklerden daha pahalı konaklamalara kadar değişiyor.

Honduras Roatan Şehri
Honduras Roatan Şehri

Büyüleyici plajlar ana çekim kaynağı olmasına rağmen, Roatan ayrıca çam ağaçlarının toprağı gölgelediği dağlık alanlara da sahip ve adanın doğu tarafı, hala nispeten uzak ve keşfedilmemiş durumda.

Pico Bonito Ulusal Parkı

Honduras uçak bileti alarak gezeceğiniz Pico Bonito Milli Parkı; Dole ananas tarlaları, sığır çiftlikleri, Rio Santiago ve Cangrejal nehirleri ile çok etkileyici bir yer. Parkın içinde deniz seviyesinden 2.435 metreye kadar yükselen bir tepe noktası bulunuyor, ayrıca parkın bitki örtüsü ve vahşi yaşamıi vadideki tropik ormanlardan doruklardaki yüksek kot bulut ormanlarına kadar çeşitlilik gösteriyor.

Parkın içindeki popüler bir destinasyon olarak yemyeşil ormanlar ve vahşi yaşam zenginlikleri ile çevrili Pico Bonito Locası, kayak veya beyaz su raftingi gibi eğlenceli açık hava maceraları sunuyor. Pico Bonito, Honduras’taki açık hava etkinlikleri için en iyi parklardan biri olarak kabul ediliyor.

Honduras Copan Kalıntıları

Copan kalıntıları, Diego Garcia de Palacio tarafından 1570 yılında keşfedilen antik bir Maya sitesinde bulunuyor. Şimdi bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan bu bölge, tarihte Copan Vadisi’nin siyasi, medeni ve dini merkezi olarak çok önemliydi. Şehir yaklaşık 2000 yıl boyunca Mayalar tarafından işgal edildi ve 10. yüzyılda terk edildi.

Honduras Copan Kalıntıları
Honduras Copan Kalıntıları

Site 19. yüzyıla kadar kazılmamıştı ve şimdi geniş alanlara girip antik uygarlığın tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Stelae adı verilen portre tarzı taş anıtlar, üst üste gelen basamak piramitleri ve yıkık surların bulunduğu Maya kalesini keşfetmek unutulmaz bir deneyim olacak.

Cayos Cochinos Takımadaları

Honduras uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz, Hog Adaları olarak da bilinen Cayos Cochinos Takımadaları, gelişmemiş ve el değmemiş bir tropik cennettir. Bu küçük adalar grubu, La Ceiba’nın eski muz limanı yakınında, kıyıdan 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Adalar ve siyah mercan resifleri, biyolojik koruma alanları olarak korunuyor ve uzak konumlarından dolayı bozulmadan kalmayı başarmışlar. Doğaya dönüş deneyimi sunan Cayos Cochino; mükemmel şnorkelli yüzme, dalış, doğa yürüyüşü ve kuş gözlemciliği fırsatlarıyla dolu. Konaklama seçenekleri arasında ise rustik ekolojik tatil yerlerinin yanı sıra yerel Garifuna köylerinde hamaklar veya kulübeler de bulunuyor. Adalara sadece La Ceiba, Roatan veya Utila’dan tekne ile ulaşılabilirsiniz.

Lancetilla Botanik Bahçeleri

Tela kentine yaklaşık beş kilometre mesafedeki Lancetilla Botanik Bahçeleri, dünyanın ikinci en büyük tropik botanik bahçeleri olmasıyla ünlü. 1926’da Birleşik Meyve Şirketi bu bahçeleri, çeşitli meyve ve parke ağaçlarının ekonomik uygulanabilirliğini test etmek için deneysel bir alan olarak kurdu.

Bugün, Orta Amerika’dan muhteşem ağaç bahçeleri ve diğer tropikal bölgeleri, ülkenin kuzey kıyıları boyunca korunan bir vahşi yaşam koridorunun bir parçasını oluşturuyor. 200’den fazla tropik kuş türü de meyve ağaçlarının bolluğu nedeniyle bahçelerde yaşıyor. Orkideler ve mango ağaçları ile süslü ve iyi işaretlenmiş parkurlarda dolaşırken birçok muhteşem manzara göreceksiniz. Bazı yürüyüş yolları ise uzun ve sıcak bir yürüyüşün ardından serin bir dalış yapabileceğiniz Lancetilla Nehri’ndeki doğal bir yüzme havuzuna çıkıyor.

Honduras Jeannette Kawas Ulusal Parkı

Bu ulusal park, alanın milli park statüsü elde etmesi için uzun süre mücadele ettikten sonra öldürülen çevre aktivisti Jeannette Kawas’tan sonra bu adı aldı. Park, karadaki beyaz yüzlü maymunlardan, denizdeki manate ve deniz kaplumbağalarına, ayrıca havadaki 100’den fazla kuş türüne kadar yaban hayatı zenginlikleri ile dolu.

Honduras Jeannette Kawas Ulusal Parkı
Honduras Jeannette Kawas Ulusal Parkı

Parkın çevresi lagünler, mercan resifleri, tropik yağmur ormanları, bataklıklar ve sulak alanlarla harika manzaralara sahip. Rio Ulua boyunca yapılacak tekne gezileri ise size vahşi hayatı yakından görme şansı verecek. İsterseniz burada kendi teknenizi de kiralayabilir veya kendi başınıza doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Honduras Yojoa Gölü

Honduras uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz, uzun zaman önce bir volkanın oluşturduğu bir boşlukta yer alan Yojoa Gölü, 79 km yüzey alanına sahip, Honduras’taki en büyük göl. Yojoa Gölü, ülkenin en büyük şehirlerinden ikisi olan Tegucigalpa ile San Pedro Sula arasındaki bir otoyol kenarında kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Göl kenarında bir balık avı molası vererek, göl kenarındaki restoranları ziyaret ederek, kuş gözlemciliği yaparak, yakındaki kahve tarlalarını ziyaret ederek veya uzak şelalelere ve dağ zirvelerine yürüyüş yaparak bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Comayagua

Comayagua, İspanyol sömürge mimarisi ile ünlü olan ve Tegucigalpa ile San Pedro Sula şehirleri arasında yer alan büyüleyici bir yer. Şehir, deniz seviyesinden 594 metre yükseklikte ve Honduras’ın eski başkenti.

Comayagua şehri, 1880’de başkent olarak unvanını yitirene kadar siyaset ve din için önemli bir yerdi. Çarpıcı mimariyi hızlı bir şekilde görmek için küçük şehir merkezinde dolaşabilirsiniz. Merkezi meydanda, Amerika’daki en eski yapılardan biri olan güzel bir katedral var ve 16. yüzyıl Neo Klasik tarzı belediye binası da çok etkileyici. Şehir hala Katolik gelenekleri ile iç içe geçmiş durumda ve Paskalya kutlamalarına tanık olmak için harika bir yer.

Rio Platano Biyosfer Rezervi

Bu rezerv, bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunuyor ve Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarının bitki ve hayvanlarını görmek için en iyi yerlerden biri. Yoğun yağmur ormanları, açık savanalar ve dağlık bölgelerin yanı sıra bu bölge, 2000’den fazla yerli kabile üyesine ve birçok önemli arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor.

UNESCO’ya göre bu rezerv alanı; 586 tür vasküler bitki türünü, çok sayıda nesli tükenmekte olan omurgalı türünü, 411 kaydedilmiş kuş türünü ve yaklaşık 108 sürüngen ve amfibi türünü barındırıyor. Rehberli turlar ve kamp gezileri bu rezervin çoğunu görmenin en iyi yolunu size sunuyor.

Honduras Cusuco Ulusal Parkı

Cusuco Ulusal Parkı, San Pedro Sula şehrinin arkasında yer alan ve iyi korunmuş bir başka Honduras bölgesi. Parka ulaşmak çok kolay değil bu nedenle ormanda dolaşmanıza, tropik kuşları ve diğer vahşi yaşamı bulmanıza yardımcı olmak için yerel bir rehber kiralayarak seyahatinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Honduras Cusuco Ulusal Parkı
Honduras Cusuco Ulusal Parkı

Parkta 260’tan fazla kuş türü tespit edildi ve en güzel vahşi yaşam manzaralarını görmek için en iyi zaman sabahın erken saatleri. Nisan ile haziran arasında renkli papağanları da burada yakından görebilirsiniz.

Mosquitia Biyosfer Rezervi

Mosquitia Biyosfer Rezervi, ülkenin son kalan gelişmemiş bölgelerden biri. Buraya yapılacak ziyaretler en maceraperest gezginleri çekiyor, çünkü yaşam koşulları oldukça zorlu. Bu bataklık mangrovları, el değmemiş yağmur ormanları ve vahşi kıyı şeridi alanları, ülkenin neredeyse beşte birini oluşturuyor.

İnanılmaz vahşi yaşam zenginliği, muhteşem doğa manzaraları ve yerel kültürler, burada unutulmaz zamanlar geçirmenizi sağlayacak.

Roatan Deniz Bilimleri Enstitüsü

Roatan’ın kuzeybatı kıyısında yer alan Roatan Deniz Bilimleri Enstitüsü, yerli halkı ve turistleri deniz ekolojisi hakkında eğitiyor, ayrıca doğal bir lagünde popüler bir yunus deneyimi sunuyor.

Hayvan severler burada yunuslarla yüzebilir, onlarla basit oyunlar oynayabilir, bir yunus uzmanlığı kursuna katılabilir veya bir yunus dalışı deneyiminin keyfini çıkarabilirler. Çocuklar ise “Bir Gün İçin Yunus Eğitimcisi Ol” programına katılabilir ve sonunda kendi yunus gösterilerini gerçekleştirebilirler.

Ulusal Bulut Ormanı Parkı

Honduras uçak bileti alarak fotoğraflarını çekeceğiniz Merendon Sıradağları’nın hemen batısında bulunan El Cusuco Ulusal Bulut Orman Parkı, tüm tropik kuşların en güzellerinden biri olan esrarengiz Quetzal’i ile ünlü. Ne yazık ki güzel ve uzun kuyruk tüyleri için avlanmaları bu türün neslinin tükenme eşiğine gelmesine neden oldu.

Parkın istisnai biyolojik çeşitliliği; tehdit altındaki kurbağa ve semender türlerini, mücevher böceklerini, tapirleri ve 260’dan fazla kuş türünü içeriyor. Yürüyüşçüler burada zorlu parkurların tadını çıkarabilirler ve parkın en yüksek noktası olan deniz seviyesinden 2.200 metre yukarısındaki tepelere çıkabilirler.

Carambola Botanik Bahçeleri (Roatan)

Büyüleyici Carambola Botanik Bahçeleri, sakin bir doğal ada deneyimi sunuyor. Burada meyve ağaçları, eğrelti otları, orkideler, baharatlar ve maun ormanları arasında harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Nefes kesen manzaralar için masmavi Karayipler’den bitişikteki bariyer resiflerine kadar uzanan manzaraları da buradaki gözlem noktalarından izleyebilirsiniz.

Yol boyunca tropik vahşi yaşam güzellikleri çevrenizi saracak. Rengarenk kuşlar yeşillikler boyunca uçuyor ve ender görünen Roatan Anoli kertenkeleleri harika fotoğraflar sunuyor.

Honduras Uçak Bileti ile Maya Heykel Müzesi’ni Gezin (Copan)

Honduras uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Copan arkeoloji sitesi, muhteşem Maya Heykel Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Alanda bulunan orijinal heykeller, stelinin eserleri ve sunaklar görülmeye değer güzellikte. Bir yamaçta uzanan tünel müzesini ve pek çok etkileyici Maya kalıntısını da arkeolojik siteyi gezerken inceleyebilirsiniz.

Honduras Uçak Bileti ile Maya Heykel Müzesi'ni Gezin (Copan)
Honduras Uçak Bileti ile Maya Heykel Müzesi’ni Gezin (Copan)

Buradaki en büyük şaheser ise akropolde yüzyıllar boyunca bozulmadan kalmış süslü Rosalila Tapınağı’dır. Bu tapınak, antik kalıntıları ziyaret etmek için önemli bir durak ve muhteşem Maya heykellerini görmek için en güzel yer.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Honduras uçak bileti alabilir ve size büyüleyici manzaralar sunacak bu güzel ülkeyi doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın