Chicago Uçak Bileti Alarak Amerika’nın Gökdelenler Şehrine Uçun

0
1540
Chicago Uçak Bileti Alarak Amerika'nın Gökdelenler Şehrine Uçun
Chicago Uçak Bileti Alarak Amerika'nın Gökdelenler Şehrine Uçun

Chicago uçak bileti alarak keyifle gezebileceğiniz, Rüzgârlı Şehir ve Cazın Başkenti olarak da bilinen Chicago; ülkenin ulaşım, kültür, politika, sanayi, finans, tıp ve yüksek öğrenim merkezidir.

Parkların, butiklerin, devasa gökdelen ve kulelerin, caz ve blues kulüplerinin, sanat ve bilim müzelerinin, yemyeşil parkların bulunduğu büyük ve düzenli kent olan Chicago, Illinois Eyaleti’nin kuzeydoğusunda Michigan Gölü’nün ise güneybatı sahillerinde yer alıyor.

Chicago uçak bileti ile keşfedeceğiniz bu şehir, Louis Sullivan ve Frank Lloyd Wright gibi mimarlar; Picasso, Miro, Dubuffet ve Chagall gibi sanatçılar ile iz bırakan 20. yüzyıl mimarisinin ve sanatının odak noktası olarak dünya çapında bir üne sahip. Chicago, Amerikan futbolunda Chicago Bears, beyzbolda Chicago White Sox ve Cubs ve basketbolda Chicago Bulls ile de tam bir spor şehri.

İsmini Kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen Chicagau kelimesinden alan Chicago’nun asıl sahipleri Kızılderililerdir. Bölgeye gelen Avrupalı misyonerler tarafından Kızılderililerden satın alınan kent, günümüzde Illinois Eyaleti’nin en büyük şehri konumunda. 1833’de kurulan ve 1885’de ilk gökdelenin inşa edilmesiyle adını dünyaya duyuran Chicago, 1871’deki yangında pek çok yapısını kaybettiyse de dönemin yükselen mimarlık trendleriyle yeniden inşa edildi.

Michigan Gölü ve göle dökülen nehirler arasında olması dolayısıyla ada şehri hissi uyandıran Chicago, şehir planlamasının çok düzenli ve ulaşımı kolay olduğu, göl kıyısı boyunca sıralanan şık gökdelenleriyle göze hitap eden bir şehir.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Chicago uçak bileti alarak Amerika’nın en gösterişli şehirlerinden birinin güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Chicago’da Ne Yenir?

Chicago, yemek sevenler için tem bir cennettir. Fast food yemek tarzının merkezi ve başlangıç noktası olan Chicago, Mc Donalds’ın dünyada ilk şubesini açtığı şehir olarak da biliniyor. Her bütçeye uygun yerel ve uluslararası restoranın olduğu şehirde, merkez ve kuzey yaka en çok turistik restoranın bulunduğu yerler olarak öne çıkıyor.

Şehirdeki dünya mutfağı çeşitliliği size, sayısız restoranın sunmuş olduğu kaliteli ve nefis lezzetleri tatma imkanı sunuyor. Meksika, Fransa, İtalya, Orta Doğu ve Uzak Doğu yemeklerinin bulunduğu restoranlar Lakeview bölgesinde yer alıyor. Lincoln Parkı ve çevresi ise en iyi restoranların sıralandığı bölgelerden bir diğeri.

Chicago’da Ne Yenir?
Chicago’da Ne Yenir?

Chicago’da, restoranlarının yanı sıra fast food, gastro-butikler, haute mutfak restoranları, hot dog stantları çok fazladır ve Deep Dish pizzacıları gibi kente özgü Chicago usulü pizza satıcılarında harika lezzetler tadabilirsiniz. Derin tabak “Deep Dish” pizza olarak bilinen Chicago pizzaları tüm dünyanın tanıdığı bir lezzet.

Diğer yandan şehirde en çok tüketilen yiyeceklerin başında çorbalar ve barbekü ürünleri geliyor. Tamamen biftekten yapılan ve haşhaşlı çörek üzerinde servis edilen Chicago usulü hot dog ise hardal, ince dilimlenmiş domates, turşu ve maruldan oluşuyor.

Chicago’da Gezilecek Yerler

Chicago Willis Kulesi (SkyDeck)

1996 yılında Petronas Kuleleri Kuala Lumpur’da inşa edilene kadar, Willis Kulesi olarak bilinen 110 katlı Sears Kulesi, dünyanın en yüksek ofis bloğuydu. Şimdi aynı büyüklükte birkaç yüksek bina daha olsa da buradan göreceğiniz manzara inanılmazdır. Açık bir günde dört eyalette 64 ile 80 kilometre uzağı görebilir ve Chicago’nun etkileyici mimarisini kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Chicago Willis Kulesi (SkyDeck)
Chicago Willis Kulesi (SkyDeck)

Chicago uçak bileti alarak zirvesine çıkabileceğiniz Willis Kulesi’nin inşaatı üç yıl sürdü ve 1974’de halka açıldı. Binanın 103. kattaki SkyDeck adındaki gözlem alanı tam 1453 metre yüksekliktedir. Çıkıntı olarak da bilinen cam tabana sahip bir cam kutu, ziyaretçilerin doğrudan aşağıdaki şehre bakarak SkyDeck’e ulaşmalarını sağlıyor. Bu Chicago’ya ilk ziyaretiniz ise SkyDeck’den manzarayı izlemek neredeyse bir zorunluluktur.

Michigan Bulvarı

Michigan Bulvarı muhtemelen Amerika’daki en çekici bulvarlardan birisidir. Şehirdeki ünlü Magnificent Mile; çok sayıda galeri, butik ve lüks mağazanın bulunduğu, Chicago Nehri’nin kuzeyindeki Michigan Bulvarı’nın bir bölümüdür.

Michigan Bulvarı
Michigan Bulvarı

Buradaki cazibe merkezlerinden bazıları John Hancock Merkezi, Wrigley Binası ve Tribune Kulesi’dir. Bu bulvar aynı zamanda tiyatro oyunlarına, müzikallere ve komedi gösterilerine ev sahipliği yapan tiyatrolarıyla da ünlü.

Chicago Milenyum Parkı

Chicago uçak bileti ile doyasıya gezeceğiniz Millennium Park, Chicago şehir merkezinde, devasa bir alana yayılan Büyük Park’ın bir parçası konumunda.

Parkın merkezinde bulunan 110 tonluk bir heykel olan Cloud Gate; cilalı, ayna benzeri paslanmaz çelik bir yüzeye sahiptir ve sıvı cıvadan yapılmış çok etkileyici bir heykeldir. Binaları, gökyüzünü ve merkez kemerinden turistleri içine çeken heykel, tüm parkı çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

Chicago Milenyum Parkı
Chicago Milenyum Parkı

Millennium Park’taki bir diğer cazibe merkezi ise Crown Fountain’dır. Bu, ağızlarından akan sularla antik çirkin bir yaratığın büyüleyici bir tasarımdır. Burada yapılabilecek diğer popüler şeyler arasında bir açık hava konseri mekanı olan Jay Pritzker Pavilion’da bir konser izlemek ve yıl boyunca ücretsiz olarak halka açık olan Lurie Bahçesi’ni ziyaret etmek yer alıyor.

Parkta bulunan Postmodern kültür mekanlarının temel özelliği, insanları oyalama üzerine kurgulanmış olmalarıdır. Bu tip mekanlarda kahve, kartpostal, kitap, hediyelik eşya gibi sizi sürekli oyalayacak birtakım şeyler satılıyor. Buradan oldukça şık ve iyi tasarlanmış hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Millenium Parkı, insanı tamamen kendi deneyimiyle baş başa bırakma kapasitesine sahip mekanlardan oluşuyor.

Chicago Sanat Enstitüsü

Chicago Sanat Enstitüsü, yüz binlerce eseri bulunan dünya standartlarında bir müzedir. Çok çeşitli koleksiyonlar binlerce yıla yayılıyor ve resim, baskı, fotoğrafçılık, heykel, dekoratif sanatlar, tekstil, mimari çizimler ve daha fazlasını içeren çeşitli sergilerde bu parçalar ziyaretçilere sunuluyor.

Enstitü, Georges Seurat’ın 1884 tarihli “Pazar Günü Öğleden Sonrası”, Renoir’in 1879 tarihli “Acrobatlar” ve Claude Monet’in sayısız tabloları dahil olmak üzere ünlü resimlerden oluşan bir koleksiyonla sizi büyüleyecektir.

Chicago Sanat Enstitüsü
Chicago Sanat Enstitüsü

Shepley, Rutan ve Coolidge tarafından Beaux sanat tarzında tasarlanan ana bina aslında 1893 Dünya Kolomb Sergisi için inşa edildi. Yıllar geçtikçe birkaç bina daha eklendi ve gezinizde görebileceğiniz devasa 400.000 metrekarelik kompleks ortaya çıktı.

Buckingham Çeşmesi

Chicago uçak bilet ile fotoğraflarını çekebileceğiniz, 1927 yılında inşa edilen Buckingham çeşmesi, dünyanın en büyük çeşmelerinden birisidir. Dönemin ikonik Art Deco tarzında tasarlanan merkez çeşme, Michigan Gölü’nün dört sınır bölgesini temsil eden dört denizatı ile çevrilidir.

Sabah 8’den akşam 11’e kadar çeşme saat başı canlanıyor ve etkileyici bir görüntü oluşturmak için her dakika yaklaşık 200 nozuldan 15.000 galon su çekiyor. Geceleri su şovuna ışıklar da eşlik ediyor, bu saatlerde manzarayı mutlaka görmelisiniz.

Buckingham Çeşmesi
Buckingham Çeşmesi

Çeşme, New York’un en gözde cazibe merkezlerinden biri olan Central Park’la karşılaştırılan ve Millennium Park gibi daha küçük parkları içeren Büyük Park’ın merkezi odak noktasıdır.

Parkın ana turistik sitelerinden biri olan Chicago Sanat Enstitüsü, Adler Müzesi Kampüsü Doğa Tarihi Müzesi, Planetarium ve Shedd Akvaryumu da gezinizde görebileceğiniz yerler arasında. Büyük Park ayrıca çeşitli bahçelere, eğlence tesislerine, müzik ve yemek festivalleri de dahil olmak üzere pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Navy Pier Park

Deniz Kuvvetleri İskelesi Parkı (Navy Pier Park), 1916’da bir nakliye tesisi olarak açılmıştı ancak şu anda Chicago’nun en popüler turistik yerlerinden birisidir. Gezeceğiniz iskele 50 dönümlük bahçelerden, mağazalardan, restoranlardan, konser alanlarından ve parklardan oluşuyor.

Navy Pier Park
Navy Pier Park

Navy Pier Park’ta aileler için bir eğlence kaynağı olan 45 metrelik dönme dolap ve tarihi atlıkarıncalar bulunuyor. Ziyaretçiler ayrıca 3D Imax Theatre’da film izleyebilir, Chicago Shakespeare Tiyatrosu’nda klasikleri görebilir veya bir dönümlük alanı kapsayan altı katlı bir botanik bahçesi olan Crystal Gardens’ı ziyaret edebilirler. Ayrıca burada bulunan Chicago Çocuk Müzesi de aileler için harika bir zaman geçirme fırsatı sunuyor.

İskele aynı zamanda ağustos ayındaki Chicago Festivali de dahil olmak üzere yıl boyunca süren festivallere ev sahipliği yapıyor.

Chicago Bilim ve Endüstri Müzesi

Jackson Park’ın kuzey ucunda bulunan ve 1933 yılında kurulan Bilim ve Endüstri Müzesi, tartışmasız Chicago’daki en etkileyici müzedir. Müze, teknolojik ve sınai kalkınmada doğal yasaların uygulanmasına adanmıştır.

Chicago Bilim ve Endüstri Müzesi
Chicago Bilim ve Endüstri Müzesi

Chicago uçak bileti alarak koleksiyonlarını gezebileceğiniz müzenin ABD’de uygulamalı sergiler fikrini geliştiren ilk yer olduğu düşünülüyor. Müzeyi gezerken yüzlerce sergi ile etkileşime geçme şansı bulacaksınız. OMNIMAX tiyatrosunun yanı sıra kalıcı ve değişen sergiler de burada sunuluyor. Chicago gezinizde Bilim ve Endüstri Müzesi, mutlaka görmeniz gereken önemli yerlerden birisidir.

360 Chicago Gözlem Güvertesi

John Hancock Merkezi’nde bulunan 360 Chicago, John Hancock binasının 94. katında bulunan, metalik görünümlü dış cephesi ve binanın dışına kadar uzanan çapraz bağlanmış çelik tasarımı ile tanınması kolay bir gözlem katıdır. Cam duvarlı geniş gözlem güvertesi, Chicago’nun siluetine ve ötesine uzanan manzaralara sahiptir. Burası şehrin en eşsiz cazibe merkezlerinden birisi.

360 Chicago’da gezi deneyimi zemin katta, Chicago’nun tarihini ve kültürel açıdan zengin mahallelerinin dokuzunu sergileyen müze tarzı bir sergiyle başlıyor. Ardından ülkenin en hızlılarından biri olan asansörlere binip saatte 30 kilometre hızla 94. kata, Chicago’nun göz kamaştırıcı siluetini ve göl kıyısının 17.000 metrekarelik alanının nefes kesen 360 derece manzaralarını göreceğiniz gözlem güvertesine çıkacaksınız. Güverteden dört komşu eyaleti bile rahatça görebilirsiniz.

Maceracı turistler, güvertenin en yeni özelliği olan Tilt’i ziyaret edebilir ve 1000 metreden daha fazla bir yükseklikte düz bir cam tabandan aşağıya bakabilirler. Binanın geri kalan kısmında çeşitli mağazalar, ofisler, daireler ve John Hancock binasının inşaatı hakkında bilgiler bulunan küçük bir ziyaretçi merkezi yer almaktadır.

Chicago Field Doğal Alan Müzesi

Chicago uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız  Kolomb Müzesi olarak da bilinen Doğal Alan Müzesi, 1893 yılında Dünya Kolomb Sergisi için toplanan biyolojik ve antropolojik koleksiyonları sergilemek üzere kuruldu. Kalıcı koleksiyon; jeoloji, botanik, zooloji ve antropoloji gibi çeşitli disiplinleri kapsayan yaklaşık 20 milyon eseri ve örneği içeriyor.

Chicago Field Doğal Alan Müzesi
Chicago Field Doğal Alan Müzesi

Dünyanın en büyük ve eksiksiz Tyrannosaurus Rex iskeleti olan Sue ile ilgili kalıcı sergi, burada göreceğiniz en etkileyici sergiler arasında yer alıyor. İçerisinde bulunan dev dinozor kemikleri gibi doğal yaşamdan kesitler sunan Field Doğa Tarihi Müzesi, Chicago’da geçmiş çağlara doğru merak uyandıran bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak yerlerin başında geliyor.

Chicago Uçak Bileti Alarak Riverwalk Manzaralarını Görün

Chicago Nehri, göl kıyısına paralel olarak şehrin kalbinden geçer ve şaşırtıcı sayıda hareketli köprüsüyle bilinir. Sadece iki kilometrede, her biri büyük teknelerin geçmesine izin veren 18 tane köprü var.

McCormick Bridgehouse ve Chicago Nehir Müzesi köprüler hareket ettikçe dişlilerin çalışmasını izleyebileceğiniz yerler. Riverwalk bölgesi birçok harika restoranla sarılıdır ve yıl boyunca özel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Riverwalk’tan kalkan birkaç nehir turu ve gemi gezisi de bulabilirsiniz.

Chicago Riverwalk ve Lakefront Yürüyüş Parkuru
Chicago Riverwalk ve Lakefront Yürüyüş Parkuru

Lakefront Trail ise 71. caddeden kuzey yakasındaki Ardmore Caddesi’ne uzanıyor ve Michigan Gölü’nün muhteşem manzaralarını size sunuyor. Bu alan parklar, bahçeler, rekreasyon alanları ve plajlarla çevrilidir. Navy Pier Parkı, Lincoln Parkı ve Soldier Field dahil şehrin en gözde turistik mekanlarının çoğu bu parkur boyunca konumlanmıştır.

Aerobilet uçak bileti sayfasından Chicago uçak bileti alarak gökdelenler ve doğal güzellikler arasında size pek çok eğlence olanağı sunacak olan bu güzel şehri keyifle gezebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın