Montreal Uçak Bileti ile Kanada’nın Güzelliklerine Uçun

0
1520
Montreal uçak bileti ile Kanada'nın güzelliklerine uçun
Montreal uçak bileti ile Kanada'nın güzelliklerine uçun

Montreal uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz bu şehir, çok yönlülüğüyle ünlü. Montreal, 18. yüzyıl yapılarının 21. yüzyıl gökdelenleriyle harmanlandığı, eski ve yeni dünyaların birleşmesini temsil ediyor.

Eski tarz evler artık muhteşem restoranlara ev sahipliği yapıyor, ayrıca geleneksel Fransız hamur işleri ve Montreal usulü simitlerin kendine özgü tatlarını sunan kafeler sokakları süslüyor.

Montreal uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz bu çok yönlü şehir, ilgi çekici pek çok yere sahip. Gezinize Vieux Montreal’in eski, parke taşlı sokaklarında başlamalısınız. Burada, tarihi katedralleri keşfedebilir veya Saint-Laurent bulvarı boyunca uzanan geleneksel Fransız kafelerinden birinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Tarih sizi heyecanlandırmıyorsa, alışveriş yapmak için kalabalık şehir merkezine yürüyebilir ve Parc du Mont Royal’a uğrayabilirsiniz. Eğlence arıyorsanız Montreal, özellikle Rue St-Denis bölgesinde sabahın erken saatlerine kadar devam eden canlı gece hayatı sahnesiyle ünlüdür.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Montreal uçak bileti alabilir ve Kanada’nın en güzel şehirlerinden birini keyifle gezebilirsiniz.

Montreal’de Gezilecek Yerler

Şehrin büyüklüğüne rağmen, Montreal’in turistleri ilgilendiren bölgeleri nispeten küçük semtlerde yer alıyor. Başlıca müzeler ve sanat mekanları, şehirdeki en zarif cadde olan Rue Sherbrooke’de sıralanır. Kentin merkezinin, kaliteli restoranların ve kafelerin bulunduğu yer de burasıdır.

Rue Ste Catherine ise Montreal’in ana alışveriş caddesidir, burası mağazalar ve dünya mutfaklarını sunan restoranlar ile dolu, oldukça yoğun bir caddedir.

Vieux Montreal, kentin kurulduğu yer olan eski kenttir, burada gezeceğiniz kendine özgü sokaklar Pointe-a-Calliere Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Eskiden bu bölge, sömürge kasabasının kalbiydi ve tarihi binalar burayı şehirdeki en güzel semt haline getiriyor. Eski kentte gezeceğiniz turistik merkezlerin çoğu Vieux Port (Eski Liman) boyunca uzanan popüler sahil şeridinde bulunuyor.

Fransızca konuşan Montreal’in kalbi olan Rue St. Denis boyunca dolaşırken eşsiz butikler, restoranlar ve kaldırım kafeleriyle kendinizi Paris’te gibi hissedebilirsiniz. Şehrin en popüler restoranlarından bazıları da burada yer alıyor. Caddenin sonunda küçük sokak gruplarının müzik yaptığı Mile End de görülmeye değer bir yer.

Mont Royal

Montreal uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz Mont Royal, şehirden 233 metre yüksekte yer alıyor ve şehir merkezi için yeşil bir akciğer görevi görüyor. Bu sevimli parkın içinde dolaşırken Montreal’in inanılmaz manzaralarının yanında Jacques Cartier ve kral VI. George için yapılan etkileyici anıtları da görebilirsiniz.

Mont Royal
Mont Royal

Zirveden Montreal ve St. Lawrence’ın 51 kilometrelik alanının muhteşem bir panoramik manzarası görülebiliyor. Havanın açık olduğu günlerde, buradaki manzara Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Adirondack Dağları’na kadar uzanır.

Vieux-Montreal (Eski Montreal)

Eski Montreal, 18. ve 19. yüzyıllardan kalma tarihi bina yoğunluğuna sahiptir. Eski kent,  Paris tarzı eski mahallelerin harika bir atmosferini size sunacak.

Buradaki çok sayıda tarihi mekanı, caddeyi ve simge yapıyı en iyi yürüyerek keşfedilirsiniz. Burada yapılacak şeyler, Pointe Calliere Arkeoloji ve Tarih Müzesi’ni, ikiz kuleli Notre Dame Katedrali’ni, yenilenmiş eski limanın rıhtımlarını ve Place isimli açık hava etkinlik alanını gezmeyi içeriyor.

Vieux-Montreal (Eski Montreal)
Vieux-Montreal (Eski Montreal)

Montreal uçak bileti alarak eski Montreal’de gezerken geçmişe bir yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Her yeri süsleyen parke taşlar, dar sokaklar, eski binalar ve tarih anıtlar sizi çok etkileyecektir. Bunların hepsi sizi Montreal’in Avrupa köklerine ulaştırmak için birleşiyor.

Kaliteli restoranlar, müzeler ve çok daha fazlasını keşfedeceğiniz şehrin bu eski bölgesinde yer alan Phi Merkezi gibi yerler, sanat ve teknolojiyi harmanlayarak heyecan verici yenilikler sunan çarpıcı sergiler de sunuyor.

Jardin Botanique (Botanik Bahçesi)

1976 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan arazide yer alan Jardin Botanique, Montreal’in en yaratıcı botanik bahçesidir. Farklı bitkiler 30 temalı bahçede ve 10 sergi serasında yetiştiriliyor, bu nedenle çok çeşitli iklimler burada temsil edilebiliyor.

Jardin Botanique (Botanik Bahçesi)
Jardin Botanique (Botanik Bahçesi)

Gezebileceğiniz güzel Japon ve Çin bahçelerinin yanı sıra şifalı bitkilere ayrılmış bahçeleri de burada göreceksiniz. Kanada yerlileri tarafından yetiştirilen ve kullanılan bitkilere adanmış bir bahçe de en çok ilgi çeken yerler arasında.

Tepelerdeki seralar; tropik yağmur ormanı, eğrelti otları, orkideler, bonsai, bromeliad ve penjingler gibi minyatür Çin ağaçlarını içeriyor ve botanik bahçesinde birbirinden ilginç şekilli seraların yanında kuş gözlemciliği için kullanılan muhteşem bir de göl bulunuyor.

Montreal Notre Dame Katedrali

Montreal uçak bileti alarak ziyaret edebileceğiniz, 1656’da kurulan ve Montreal’in en eski kilisesi olan Notre Dame Katedrali, çok büyük ve karmaşıktır. Gezeceğiniz karmaşık ve zarif iç tasarımlar ünlü mimar Victor Bourgeau tarafından yapıldı.

Montreal Notre Dame Katedrali
Montreal Notre Dame Katedrali

Katedralin Neo Gotik ikiz kuleleri, Montreal merkezindeki ünlü meydan Place d’Armes’e bakıyor.

Burada göreceğiniz önemli noktalar ise heykeltıraş Louis Philippe Hebert’in etkileyici heykelleri, 7000 borulu kilise orgu ve Montreal’in kuruluşundan sahneleri gösteren, vitraylı pencerelere oyulmuş muhteşem minberdir. Katedrale giriş ücreti aynı zamanda 20 dakikalık bir turu da içeriyor.

Kare Saint-Louis ve Rue Denis

Sherbrooke metro istasyonu yakınında yer alan Saint Louis Meydanı, Montreal’in en güzel tarihi meydanlarından biri olarak görülmektedir.

Kare Saint-Louis ve Rue Denis
Kare Saint-Louis ve Rue Denis

Ağaç gölgeli meydanın etrafındaki küçük sokaklarda hala birkaç çekici Victoria evi var ve bunların bazıları hoş restoranlara ev sahipliği yapıyor. Meydanın doğu ucunda yer alan Rue St Denis, Montreal’deki ünlü alışveriş, sanat ve yemek caddelerinden birisidir. Bu caddede de tarihi binalar butiklere, bistrolara ve kafelere dönüştürülmüştür.

Oratoire Saint-Joseph (Aziz Joseph’in Yeri)

Mount Royal Park’ın batı çıkışına yakın olan Oratoire Saint-Joseph, Kanada’nın koruyucu azizine adanmıştır. 1924 yılına uzanan devasa Rönesans tarzı kubbeli bazilikası ile burası hacılar için çok özel bir yerdir.

Oratoire Saint-Joseph (Aziz Joseph'in Yeri)
Oratoire Saint-Joseph (Aziz Joseph’in Yeri)

1904’de burada mucizevi şifa eylemleri gerçekleştirilen küçük bir şapel inşa edildi, gezinizde bu ilginç şapeli de görebilirsiniz.

Parc Jean Drapeau

Samuel de Champlain’in eşine adanmış yapay bir ada olan Notre Dame Adası, Expo’67’nin ana bölgesiydi. Bu alan şimdi Parc Jean Drapeau olarak biliniyor ve Montreal’i gezen ailelerin en çok görmeyi tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

 Parc Jean Drapeau
Parc Jean Drapeau

1967 dünya fuarının bir kalıntısı olan Biyosfer artık ekolojik sorunlara adanmış bir müze olarak hizmet veriyor. Bina bir küre şeklinde tasarlanmıştır ve dünyanın en büyük küre yapısıdır.

Montreal uçak bileti alarak gezebileceğiniz adadaki diğer turistik yerler arasında La Ronde Eğlence Parkı, Stewart Müzesi’nde yer alan 1820 İngiliz cephaneliği, Bassin Olimpiyatları kürek etkinliklerinin yapıldığı yer ve ünlü bir yarış pisti olan Circuit Gilles Villeneuve sayılabilir.

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi (Musee des Beaux Arts)

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Kanada’nın resim, heykel ve yeni medya koleksiyonlarının sergilendiği en büyük ve en eski müzesidir. Dünya kültürleri ve Akdeniz arkeolojisi koleksiyonlarında toplam 10.000 eser sergileniyor. Afrika, Asya ve İslam sanatının yanı sıra Kuzey ve Güney Amerika’dan gelen sanat eserlerinin mükemmel koleksiyonlarını da burada gezme şansı bulacaksınız.

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi (Musee des Beaux Arts)
Montreal Güzel Sanatlar Müzesi (Musee des Beaux Arts)

Mutlaka gezmeniz gereken koleksiyonlar arasında Cezanne, Dali, Miro, Monet, Derain, Kandinsky, Matisse, Picasso, Rodin ve Otto Dix gibi efsanevi sanatçıların eserlerini içeren koleksiyonlar sayılabilir.

Pointe-a-Calliere

Vieux Montreal’deki Kraliyet Meydanı’nın bir köşesinde, arkeoloji ve tarih müzesine ev sahipliği yapan modern bir bina olan Pointe-a-Calliere bulunmaktadır.

Montreal uçak bileti ile güzelliklerini yakından göreceğiniz Kraliyet Meydanı, Montreal’in sömürge günlerinde yaşamın merkeziydi. Modern Montreal’in altında bu tarihi sokakların ve temellerin kalıntıları hala duruyor ve bunların bazılarını müze ziyaretiniz sırasında keşfedebilirsiniz.

Place Des Arts

Place des Arts, Kanada’da görsel sanatlara ve sahne sanatlarına adanmış en büyük komplekstir. Burası üç büyük kültürel organizasyona ev sahipliği yapıyor: Montreal Senfoni Orkestrası, Büyük Kanada Baleleri ve Montreal Operası. Kompleksin çeşitli sahneleri ve prova salonları her türlü tiyatro, müzik, dans, film ve etkinlik için kullanılıyor.

Place Des Arts
Place Des Arts

Place des Arts’da aynı zamanda sanat eserleri, çeşmeler ve şelaleler ile süslenmiş, etkinlikler için kullanılan büyük meydan da bulunuyor. Burada gerçekleşen etkinliklerin en önemlisi, haziran ayı sonlarında düzenlenen ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken Montreal Uluslararası Caz Festivali’dir. Tatilinizde eğlenceli zamanlar geçirmek için Place Des Arts’a mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Atwater ve Jean Talon Marketleri

Aynı üreticilerin farklı kuruluşları olan Atwater Market ve Jean Talon Market, Montreal’in en yoğun halka açık pazarlarıdır. Bu pazarlar; atmosferleri, yerel gıda çeşitleri ve hediyelik eşya ürünleri için görülmeye değer yerlerdir.

Atwater ve Jean Talon Marketleri
Atwater ve Jean Talon Marketleri

Depo tarzı binalarda yer alan marketlerde meyve, sebze, çiçek, et, balık, peynir, unlu mamuller ve yerel yiyecekler satan pek çok satıcı bulunuyor. Akçaağaç şurubu ve şekerleri, kurutulmuş yaban mersini, ev yapımı meyve reçelleri ve konserveleri, bölgenin kaliteli peynirlerinin yanı sıra tatlı hamur işleri satan restoranlar ve kafeleri de bu pazarlarda bulabilirsiniz.

Montreal Uçak Bileti Alarak McCord Müzesi’ni Gezin

Montreal uçak bileti alarak ziyaret edebileceğiniz bu müzede yer alan Kanada’nın sosyal tarihiyle ilgili sergiler, özellikle yerli halkların seçkin bir koleksiyona sahiptir. Kostüm, giysi, aksesuar ve diğer el yapımı tekstil koleksiyonları toplamda 20.000’den fazla objeyi ve Montreal moda tasarımcılarının çalışmalarını içeriyor.

Binlerce mobilya, gümüş, seramik, cam ve ev eşyasının yanı sıra bu eşsiz müze, Kanada yerli yaşamının detaylarını görmek için de ideal bir yerdir. Müzede ayrıca, avcılık ve balıkçılık ekipmanları, savaş silahları, yerlilerin aletleri, tören eşyaları ve erken dönem yerli kültürlerden gelen arkeolojik buluntuları da gezme şansı bulacaksınız.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Montreal uçak bileti alabilir ve bu etkileyici şehrin güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın