Quebec Uçak Bileti Alarak Kanada’nın Güzelliklerine Uçun

0
836
Quebec Uçak Bileti Alarak Kanada'nın Güzelliklerine Uçun
Quebec Uçak Bileti Alarak Kanada'nın Güzelliklerine Uçun

Quebec uçak bileti ile keşfe çıkacağınız şehir, Kanada’nın Quebec eyaletinin başkenti olarak tarih, kültür ve görkemli mimarilerle dolu güzel bir tatil destinasyonudur. Şehri çevreleyen alan, kuzeydeki Laurentian Dağları’nın yanı sıra Saint Lawrence Nehri’nin muhteşem manzaralarına da sahip.

Kanada’nın yaklaşık altıda birini oluşturan geniş bir il olan Quebec, tarihi şehir merkezinden el değmemiş doğal ortamlara kadar çeşitli manzaraları kapsıyor. Quebec, kuzeyde neredeyse Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar ulaşıyor.

Quebec uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz şehir, güneyde Amerika’nın Vermont ve New York eyaletlerine, batıda ise Hudson Körfezi’ne sınır oluşturuyor. Yaklaşık 1200 kilometre uzunluğundaki büyüleyici Saint Lawrence Nehri de güzelliğiyle şehirdeki en kalabalık bölgelerden geçiyor.

Turistlerin çoğu Kanada’nın iki ana şehre olan Montreal ve Quebec’e gelir çünkü hem yaz hem de kış aylarında bu şehirlerde yapılacak çok fazla şey var. Kayak merkezleri, tarihi yerler, kültürel kurumlar, festivaller, küçük kasabalar, güzel parklar ve doğal alanlar tadını çıkaracağınız turistik noktalardan sadece birkaçı.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla alacağınız Quebec uçak bileti ile gezeceğiniz bu büyük Kanada şehrinin romantik çiftler, aileler veya yalnız gezginler için sunacağı pek çok şey var.

Quebec’de Gezilecek Yerler

Frontenac Kalesi

Quebec eski kenti, Paris benzeri mimarisi ve muhteşem festivalleriyle her zaman Kanada’nın en önemli turistik yerlerinden biri olmuştur. Eski kent, Kuzey Amerika’nın kalan tek müstahkem surlarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda bu tarihi mahalle, Kanada’daki en eski askeri bina olan La Citadelle’e de sahip.

Chateau Frontenac
Chateau Frontenac

Eski kent, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edildi ve iki bölgeye ayrıldı: Yukarı Şehir ve Aşağı Şehir.

Yukarı Şehir; ünlü Frontenac Kalesi, Quebec Oteli, Quebec Seminer Salonu ve Ursulines Manastırı gibi eşsiz yapılara ev sahipliği yapan başlıca turistik bölgedir.

Grande Allee

Quebec uçak bileti ile gezeceğiniz Grande Allee, şehrin en ünlü caddelerinden birisidir. Bu eşsiz cadde Saint Lawrence Nehri’ne paralel olarak ilerliyor. Restoranları, çarpıcı mimarisi ve ünlü Francophonie Parkı ile süslü hoş bir cadde olan Grande Allee’de keyifle gezeceksiniz.

Bu cadde bir zamanlar Quebec şehrindeki tek caddeydi ve bugün Eski Quebec olan bölgede yani şehir dışında yaşayan kürk tüccarları tarafından kullanılıyordu.

Grande Allee’de gezerken göreceğiniz bazı dikkate değer binalar arasında Louis St. Laurent Evi, Henry Stuart Evi ve Quebec Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi bulunuyor.

Saint Lawrence Nehri

Quebec uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde bir feribotla atlayın ve Quebec City’den Levis’e kadar Saint Lawrence Nehri boyunca unutulmaz bir geziye çıkın. Bineceğiniz gezi feribotları yolcuların yanında bisikletleri ve hatta arabaları da taşıyor.

Saint Lawrence Nehri
Saint Lawrence Nehri

Gezinizde Saint Lawrence Nehri’den Eski Quebec ve Cap Diamant’ın muhteşem manzaralarını seyredecek ve harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Nehrin iki yakasında bulunan iskelelerin yakınındaki restoranlar, barlar ve konser salonları da güzel zaman geçirebileceğiniz yerler.

Breakneck Merdivenleri

Dar sokakları, güzel merdivenleri ve kartpostal güzelliğindeki manzarası ile Petit-Champlain mahallesi şehrin diğer mahallelerinden ayrılıyor. Aynı zamanda burası, Kuzey Amerika’nın en eski ticari yerleşim bölgelerinden birisi.

Breakneck Merdivenleri
Breakneck Merdivenleri

Mahalleyi ve tüm bu ihtişamı mutlaka keşfedin. Küçük butik dükkanlar ve bistrolar, çoğu yenilenmiş tarihi binalara ev sahipliği yapan parke taşlı sokaklarda sıralanıyor. Burası Avrupa atmosferine sahip çok romantik bir mahalledir.

Petit-Champlain’de bulunan ünlü Breakneck Merdivenleri ise şehrin en eski merdivenleri olmasıyla ve benzersiz görüntüsüyle turistleri kendine çekiyor.

Montmorency Şelaleleri

Quebec uçak bileti ile göreceğiniz Montmorency Şelaleleri, Quebec şehrinin yaklaşık 12 kilometre dışında yer alan, çok popüler bir doğa güzelliğidir. 84 metre yüksekliğindeki şelaleler, şehre biraz uzak olsa da yine de en gözde turistik merkezlerden.

Burada göreceğiniz şelaleler, Quebec’in en büyük şelaleleridir ve uçurumdan Saint Lawrence Nehri’ne dökülürken muhteşem manzaralar oluştururlar. Fotoğraflar çekebileceğiniz ve şelalelerin güzelliklerinin tadını çıkarabileceğiniz etkileyici gözlem merdiveninde yerinizi alın.

Montmorency Şelaleleri
Montmorency Şelaleleri

Yaz aylarında bölgedeki yağışlar, şelale sularındaki yüksek demir içeriğinin bir sonucu olarak sarı bir ışık gösterisine neden olur. Ayrıca yaz aylarında şelalenin tam karşısında düzenlenen ve gerçekten muhteşem olan bir havai fişek yarışması nedeniyle bu mevsim Montmorency Şelaleleri’ni ziyaret etmek için en ideal zamandır.

Quebec Kış Karnavalı

Her yıl Quebec şehrinde gerçekleşen üç ünlü festival var; Quebec Kış Karnavalı, Saint-Jean-Baptiste Günü ve Quebec Yaz Festivali. Şehirde düzenlenen daha pek çok festival olmasına rağmen özellikle bu üç popüler festivale katılmanızı öneririz.

Quebec uçak bileti ile tadını çıkaracağınız Quebec Kış Karnavalı, şubat ayında düzenleniyor ve benzersiz Uluslararası Buz Heykel Yarışması ile tanınıyor. Her yıl bir milyona yakın insan bu festivale geliyor, böylece Quebec Kış Karnavalı, dünyanın en büyük kış festivallerinden birisi haline geliyor.

Quebec Kış Karnavalı
Quebec Kış Karnavalı

Saint-Jean-Baptiste Günü ise 23-24 Haziran’da Fransız-Kanada kültürünü kutlamak için düzenleniyor. Bu özel festivalden yaklaşık bir hafta sonra, her yıl binlerce kişinin katıldığı bir müzik festivali olan Quebec Yaz Festivali; Peter Gabriel, Snoop Dogg, Red Hot Chili Peppers ve Sting gibi dünyaca ünlü müzisyenleri ve grupları ağırlıyor.

Mont Sainte Anne Kayak Merkezi

Quebec’i kışın ziyaret ediyorsanız, mutlaka kayak merkezlerine uğramalısınız. Mont Sainte Anne, burada kolayca gidebileceğiniz, kentin sadece 40 kilometre kuzeydoğusunda olan ve 71 farklı patikaya sahip en büyük kayak merkezi.

Kayak merkezindeki dağın üç tarafında, 19 tanesi gece kayağı olmak üzere pek çok açık parkur bulunuyor. Parkurlar kolaydan çok zora kadar çeşitlilik gösterir ve kayak yapmak için mükemmel yerlerdir.

Mont Sainte Anne Kayak Merkezi
Mont Sainte Anne Kayak Merkezi

Kayak yapmanın yanında kızak, buz pateni ve hatta köpek kızağı bile yapabileceğiniz Mont Sainte Anne, aynı zamanda Kanada’nın en büyük kros kayağı merkezi.

Quebec Kraliyet Meydanı

Quebec uçak bileti alarak gezeceğiniz Kraliyet Meydanı, Samuel de Champlain’in 1608’de ilk yerleşim alanını oluşturduğu yerdir. 17. ve 18. yüzyıldan kalma binalardan oluşan olağanüstü bir koleksiyona sahip meydan, Quebec şehrinin doğum yeri olarak görülmeye değer güzellikte.

Quebec Kraliyet Meydanı
Quebec Kraliyet Meydanı

Tarihi 1688 yılına uzanan muhteşem taş kilise Notre Dame des Victoires gibi tarihi yapıların yanında Medeniyetler Müzesi gibi modern turistik mekanlara da sahip olan meydan, her zaman çok hareketli bir yer.

Sadece yayalara ayrılmış dar, tarihi sokaklarda pek çok butik, çeşitli harika restoranlar ve tarih temalı kafeler de dahil olmak üzere görülecek çok fazla şey var.

Quebec Royal Park Dağı

Royal Park Dağı, 233 metrelik yüksekliği ve devasa büyüklüğüyle Quebec’teki en büyük şehir parkıdır. Burada benzersiz doğa manzaraları eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Parkta kış aylarında kayak yapabileceğiniz bir merkez de bulunuyor. Ayrıca parkta her pazar günü açık hava gösterileri ve konserler düzenleniyor.

Royal Park Dağı
Quebec Royal Park Dağı

Saint Lawrence Nehri’nin panoramik manzaralarını göreceğiniz park gezinizde hava açıksa ABD’deki Adirondacks doruklarını bile görebilirsiniz.

Marie Guyart Gözlemevi

Quebec uçak bileti alarak gezeceğiniz Marie Guyart Binası’nın 31. katında bulunan gözlemevi, şehrin manzarasının tadını çıkarmak için gidilecek en iyi yer. 360 derecelik gözlemevi, Quebec merkezinden çevresindeki kırsal bölgelere kadar uzanan inanılmaz bir manzara sunuyor.

Marie Guyart Binası bir ofis gökdeleni olmasına rağmen 31. katı halka açıktır. Burada, deniz seviyesinden 221 metre yükseklikte unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Gözlemevi tavandan tabana büyük pencerelere sahiptir ve size tüm açılardan eşsiz bir manzara sunar.

Quebec Morrin Merkezi

200 yaşındaki Morrin Merkezi, Quebec şehrinin ilk hapishanesiydi. Bugün bir müze ve bir öğrenme merkezi olarak hizmet veren hapishane, şehrin tek İngilizce kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor.

Morrin Merkezi
Quebec Morrin Merkezi

Morrin Merkezi, tarihi 1712 yılına dayanan Kanada Ulusal Tarihi Alanı’dır. Bu eski hapishane aynı zamanda kentin ilk yüksek öğretim enstitüsüne ev sahipliği yaparken, Quebec Edebiyatı ve Tarih Kurumu’nu da bünyesinde barındırıyor.

Binalar arasında bir tur atın ve hapishane hücrelerinin yanında tarihi üniversitenin kimya laboratuvarını ve büyüleyici Victoria kütüphanesini keşfedin.

Savaş Parkı

Burası sadece harika bir park değil aynı zamanda tam bir açık hava müzesi. Bu tarihi park, dört Martello kulesi de dahil olmak üzere yaklaşık 50 tarihi topçu kulesine ev sahipliği yapıyor. Bu kuleler, İngilizler tarafından Amerikalıların eski şehir duvarlarına girmesini engellemek için inşa edildi.

Günümüzde parkta gezeceğiniz Abraham Ovaları isimli alanlar; festivallerin, açık hava konserlerinin ve spor etkinliklerinin yanı sıra ana sergi alanı olarak kullanılıyor. Savaş Parkı, yemyeşil tarihi manzaralar arasında dinlenmek için harika bir yerdir.

Quebec Parlamento Binası

Quebec uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz sekiz katlı Quebec Parlamento Binası, tarihi 1877 yılına dayanan çarpıcı bir yapıdır. 2. İmparatorluk mimari tarzına sahip bina, 52 metre yüksekliğinde bir ön kulesi ile turistleri büyülüyor.

Quebec Parlamento Binası
Quebec Parlamento Binası

Parlamento binası, eski şehir surlarının hemen dışındaki Parlamento Tepesi’nde oturuyor. Binasının güzel bahçelerinin gezerken Quebec tarihinin önemli insanlarının güzel heykellerini ve şehrin etkileyici manzaralarını görebilirsiniz.

Sainte Anne de Beaupre Bazilikası

Şehrin hemen doğusunda bulunan ve Saint Lawrence Nehri boyunca uzanan büyüleyici Romanesk yapı ünlü Sainte Anne de Beaupre Bazilikası’dır. Bu kilise Azize Anne’yi onurlandırmak için inşa edildi.

Bugün bu ünlü bazilika her yıl milyonlarca hacı tarafından ziyaret edilen önemli bir Katolik kilisesidir ve bu nedenle Quebec şehrinin kültürel bir mirası olarak belirlenmiştir.

Sainte Anne de Beaupre Bazilikası
Sainte Anne de Beaupre Bazilikası

Bazilikanın özel güçlerinin olduğu ve hastaları tedavi ettiği söyleniyor. Bunun doğru olup olmadığı da gezinizde test edebilirsiniz.

Frontenac Kalesi

Quebec uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Frontenac Kalesi, Eski Quebec’te yer alan turistlerin akın ettiği eşsiz bir yapıdır. Aslında bu görkemli kale, dünyanın en çok fotoğrafı çekilen otelidir.

611 odalı otel, Amerikalı mimar Bruce Price tarafından tasarlandı ve 1893 yılında kapılarını açtı. 1980 yılında ise kale, Kanada’nın Ulusal Tarihi Bölgesi olarak belirlendi.

Frontenac Kalesi
Frontenac Kalesi

Görkemli manzaranın tadını çıkarmak için otelin bir konuğu olmak zorunda değilsiniz. Herkes buradaki şık restoranların birinde yemek yiyebilir veya tarihi barda bir kadeh şarap içebilir. Aynı zamanda bu kale otelde harika bir spa merkezi de bulunuyor.

Geceleri özel olarak aydınlatılan kale otelin harika fotoğraflarını çekeceksiniz.

Quebec Akvaryumu

16 hektarlık Quebec Akvaryumu, 10.000’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Bu devasa akvaryum ilk olarak 1953 yılında bir deniz biyoloji merkezi olarak açıldı, ancak bugün bahçeleri, havuzları ve çeşitli sergileri olan halka açık devasa bir turistik merkez.

Quebec Akvaryumu, her biri farklı sergilere ayrılmış olan iç ve dış mekanlara sahip. İçeride gezeceğiniz dört alanı kapsayan okyanus bölümü tam 350.000 litrelik su deposuna sahiptir. Bu bölümün dışında Kıyı Bölgesi, Tatlı ve Tuzlu Sular ve Bilimsel Bölüm isimli alanları da keşfe çıkabilirsiniz.

Quebec Akvaryumu
Quebec Akvaryumu

Akvaryumun dış alanı da üç bölümden oluşuyor ve Arktik Sektörü bunlardan en popüler olanı. Burada bir su altı camı sayesinde kutup ayılarını suyun içinde izleyebilirsiniz.

Quebec Uçak Bileti Alarak Ulusal Sanat Müzesi’ni Gezin

Quebec uçak bileti alarak gezeceğiniz Quebec Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, çoğu Quebec sanatçıları tarafından yapılmış 35.000’den fazla eseri sergiliyor. Galeride sergilenen bazı sanat eserlerinin tarihi 18. yüzyıla kadar uzanıyor.

Müze, 1933 yılında kuruldu ve Abraham Ovası üzerinde yer alıyor. Kurulduğu yıldan beri Quebec Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi; Tutankhamun Hazineleri, Rodin ve Le Louvre gibi birçok muhteşem sergiye ev sahipliği yaptı.

Müzenin etrafında dolaşın ve içindeki sanat eserini inceleyin. Rehberli bir tura da çıkarak daha ayrıntılı bilgi edinebilir hatta bir sanat atölyesine bile katılabilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Quebec uçak bileti alabilir ve Kanada’nın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın