Canberra Uçak Bileti ile Avustralya’nın Başkentini Keşfedin

0
533
Canberra Uçak Bileti ile Avustralya'nın Başkentini Keşfedin
Canberra Uçak Bileti ile Avustralya'nın Başkentini Keşfedin

Canberra uçak bileti ile keşfe çıkacağınız kültürel hazinelerle dolu bu güzel şehir, Avustralya’nın büyüleyici başkenti. Şehrin Sidney ve Melbourne arasında yer alması da tesadüf değil. Başkentin yeri, 1908’de bu iki rakip şehir arasında bir uzlaşma olarak seçildi. Amerikan mimarlar Walter Burley Griffin ve Marion Mahony Griffin, Canberra şehrinin tasarımı için uluslararası bir yarışma kazandı.

Canberra şehir merkezindeki Burley Griffin Gölü, Canberra’nın ışıltılı mücevheri ve şehrin en gözde turistik mekanları olan Avustralya Ulusal Galerisi, Questacon ve Ulusal Kütüphane bu gölün kıyıları boyunca uzanıyor. Etkileyici parlamento binaları ve şehrin diğer önemli turistik mekanlarının bazıları ise Kings Caddesi, Commonwealth Caddesi ve Burley Griffin Gölü’nden oluşan Parlamento Üçgeni’nin içinde yer alıyor. Canberra, bahar çiçeklerinin kutlandığı ünlü Floriade de dahil olmak üzere çok hareketli festivalleriyle de ünlü.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Canberra uçak bileti alabilir ve Avustralya’nın muhteşem güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Canberra’da Gezilecek Yerler

Burley Griffin Gölü

Büyüleyici Burley Griffin Gölü, Canberra’nın tam merkezinde yer alıyor. Şehrin mimarının ismini alan bu yapay göl, 1912 tarihli orijinal planına dahil edildi, ancak 1958 yılına kadar tamamlanamadı. Turistler ve yerliler buraya bisiklete binmeye ve sahil yolunda dolaşmaya geliyorlar. Burada göl parkı boyunca piknik yapabilir, balık tutabilir veya bir yelkenliye binerek gölü keşfetmeye çıkabilirsiniz. Burley Griffin Gölü’nün merkezinde altı tane ada bulunuyor. Bunların en büyüğü National Carillon’a da ev sahipliği yapan Aspen Adası.

Canberra uçak bileti alarak gezeceğiniz gölün etrafına gezerken Avusturya Ulusal Galerisi, Ulusal Kütüphane, Questacon ve Ulusal Müze dahil olmak üzere Canberra’nın pek çok ünlü tesisini göreceksiniz. Ayrıca gölün kıyısında, Kaptan Cook’un Avustralya’yı keşfetmesinin 200. yıl dönümünde yani 1970 yılında açılan 147 metrelik bir çeşme olan Kaptan Cook Memorial Jet’i de mutlaka görmenizi öneririz. Cook’un yolculuklarında izlediği rotaları gösteren bir dünya heykeli de gölün kıyısında ilgi çekiyor.

Burley Griffin Gölü
Burley Griffin Gölü

Gölün kuzey tarafında yer alan Commonwealth Parkı’nda oyun alanları, çocuk havuzları, şelaleler, bir amfitiyatro ve parkın etrafında dolaşan bir bisiklet parkuru bulunuyor. İlkbaharda Commonwealth Parkı, bir milyondan fazla çiçeğin açtığı bahar kutlaması olan ünlü Floriade Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Mount Ainslie Gözlem Noktası

Dikkatlice planlanmış bu başkentin düzenini gerçekten takdir etmek için şehrin en popüler noktalarından biri olan 843 metrelik Ainslie Dağı’na çıkabilirsiniz. İyi döşenmiş bir yürüyüş ve bisiklet parkuru, Avustralya Savaş Anıtı’nın arkasından başlıyor. Yol boyunca tarihi Avustralya savaşları hakkında bilgi edinmek için etkileyici anıtlarda molalar verebilirsiniz.

Şehrin mimarı Walter Burley Griffin’in vizyonu sayesinde göz alıcı Anzak Geçit Töreni Anıtı, Burley Griffin Gölü, Eski Parlamento Binası ve Yeni Parlamento Binası’nın zarif çizgilerinin mükemmel bir şekilde uyumlu olduğunu göreceksiniz.

Avustralya Savaş Anıtı

İkinci Dünya Savaşı’ndaki Avustralya’nın savaş ölümlerini anan bu devasa Bizans tarzı anıt, Canberra’nın en ilgi çeken simgesi. Bir savaş anıtı olmaktan öte site, mükemmel bir müzeyi, arşivleri, sanat galerisini ve kütüphaneyi birleştiriyor. Anıtın girişindeki Hatıra Avlusu da unutulmaz bir güzelliğe sahip. Sütunların duvarlarına bronzla yazılmış, 1885’ten bu yana savaşlarda ölen her Avustralya’nın adı ve listenin uzunluğu ürpertici bir manzara sunuyor.

Avustralya Savaş Anıtı
Avustralya Savaş Anıtı

Girişin hemen ilerisinde yer alan farklı galeriler, Avustralya’nın silahlı çatışmalarının hikayelerini sömürge günlerinden günümüze kadar takip ediyor. Sergiler sürekli gelişiyor ve öne çıkan özellikler arasında eski uçak koleksiyonu ve etkileşimli ekranlarla dolu çocuk dostu Discovery Zone yer alıyor. Bu düşündürücü anıtı görmek için birkaç saat ayırmalısınız ve günün sonunda burada olursanız her gün saat 16:55’de başlayan güzel gösteriyi de izleyebilirsiniz. Anıtın ziyaret edilmesi Canberra’da yapılacak en iyi ücretsiz şeylerden biri ve 90 dakikalık turlar çok ilgi görüyor.

Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri

Canberra merkezinin yaklaşık bir kilometre batısındaki 50 hektarlık Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri, Kara Dağ’ın yamaçlarına yayılmış durumda. Eğilimli alanlarda, Avustralya bitkilerinin tüm önemli türlerinin temsilcilerini görme şansı bulacaksınız ama Gully Yağmur Ormanı özellikle çok etkileyici. Yemyeşil bitki örtüsü arasında su ejderhalarını görmeye çalışın.

Diğer ilgi çekici yerler arasında bulunan Kırmızı Dünya Bahçesi ise kırmızı toprağı ve spinifex otlakları ile çocukların keşif yürüyüşlerine çıkması için ideal bir yer. Bahçeler ayrıca kuşlar ve kelebekler için de bir cennet. Bahçelerden Kara Dağ Doğa Parkı’na erişebilir ve görkemli şehir manzaralarının fotoğraflarını çekmek için zirveye yürüyebilirsiniz.

Doğa severler, buraya arabayla yaklaşık altı dakika uzaklıktaki Ulusal Arboretum Canberra’yı da ziyaret edebilirler. Bu 250 hektarlık doğa alanı; nadir bulunan egzotik ağaçların sardığı ormanlarını, Ulusal Bonsai ve Penjing koleksiyonunu, panoramik manzaraya sahip piknik alanlarını ve harika bir çocuk oyun alanını kapsıyor.

Yeni Parlamento Binası

Mimar Walter Burley Griffin’in 1912’de Canberra’ya yönelik vizyonunun son eseri olan Yeni Parlamento Binası, modern mimari harikası olarak mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bumerang şeklindeki yapı, konforlu bir şekilde Capital Hill’e yerleşmiştir ve şu anda Eski Parlamento Evi olarak bilinen, tepenin altındaki geçici parlamento binasının yerini almak üzere tasarlanmıştır. New York merkezli ünlü mimar, yeni binanın tasarımı için uluslararası bir yarışma kazandı ve 9 Mayıs 1988’de İngiltere kraliçesi, Yeni Parlamento Binası’nı resmen açtı.

Yeni Parlamento Binası
Yeni Parlamento Binası

Çatıyı oluşturan geniş çimenli geçitten Canberra’nın panoramik manzarasının keyfini çıkarabilir ve parlamentonun şehrin cadde düzeninin merkezi odağını nasıl oluşturduğunu görebilirsiniz. Yapının mimari özellikleri arasında, tepenin kıvrımlarını yansıtan granitten oluşan iki büyük dairesel duvar, 81 metrelik bayrak direği ve etkileyici tören havuzu da bulunuyor.

Fuaye bölümü, yeşilimsi gri mermerden yapılmış 48 sütunla bir okaliptüs ormanı izlenimi yaratıyor. Kamusal alanlarda ise Magna Carta gibi önemli belgeler sergileniyor ve Avustralya tarihindeki önemli olaylar yansıtılıyor. Birinci katı dolduran galerileri gezdikten sonra, yeşil renkli temsilciler meclisi ve geleneksel olarak kırmızı renkle süslenmiş halk senatosu galerilerine de uğrayabilirsiniz.

Canberra uçak bileti alarak Yeni Parlamento Binası’nı ziyaret ettikten sonra 3.5 kilometrelik Parlamento Evi Yürüyüşü Turu’na da katılarak şehir merkezine yürüyebilir ve yol boyunca göreceğiniz birbirinden ilginç yapılarla Parlamento Üçgeni hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Canberra Carillon Kulesi

Burley Griffin Gölü’ndeki Aspen Adası’nda yer alan beyaz Carillon Kulesi, 1963’de Canberra’nın 50. doğum gününde İngiliz hükümetinin bir hediyesi. Kulelerin içinde yedi kilogramdan ağır 55 bronz çan bulunuyor. Kulenin parkında muhteşem manzara karşısında piknik yapabilir ve çevresindeki çimlerde çocuklarınızla oyunlar oynayabilirsiniz. Çarşamba ve pazar günleri saat 12:30’dan 13:20’ye kadar süren resitaller sırasında kuleyi ziyaret etmenizi öneririz.

Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

Avustralya’nın tek birleşik hayvanat bahçesi ve akvaryumu olan bu özel sektöre ait girişim, aileleri ve hayvan sevenleri çok etkiliyor. Akvaryum, resiflerin küçük sakinlerinden büyük köpek balıklarına kadar geniş bir yelpazede deniz yaşamı sergiliyor.

Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum
Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

Komşu hayvanat bahçesinde ise Avustralya bitki örtüsünün tüm önemli türlerinin yanı sıra aslanlar, kaplanlar, çitalar, ayılar ve daha pek çok vahşi hayvanı görebilirsiniz. Hayvanları görmek için yapılan fotoğraf safarileri son derece popüler ve bu gezilerde çita, zürafalar, güneş ayıları ve kırmızı pandalarla etkileşime girilmesine de izin veriyor.

Questacon: Ulusal Bilim ve Teknoloji Merkezi

Yüksek Mahkeme ve Burley Griffin Gölü Ulusal Kütüphanesi arasında yer alan Questacon, 1988’de açılan etkileşimli bir teknoloji merkezi. Ebeveynlerin ve çocukların aynı zamanda eğlenmesi ve ilham alması için tasarlanan etkileşimli bilim gösterimlerinin ve kendin yap deneylerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Sergiler, bilim ve teknolojinin günlük yaşamdaki önemini anlamayı teşvik ediyor. Bilim gösterileri, özel etkinlikler ve konuk dersleri, 200 uygulamalı sergiyle tamamlanıyor. Teknoloji Öğrenim Merkezi’nde çocuklar yenilikçi atölyelere katılabilir ve teknoloji geliştirip oynayabilirler. Kalıcı sergilerin öne çıkanları arasında ise bilim odası olan H2O-Soak’da su ile ilgili eğlenceler, serbest düşme slaytı ve bir deprem evi yer alıyor.

Kara Dağ Doğa Parkı

Canberra’nın merkezinin batısındaki Kara Dağ Doğa Parkı, bitişikteki Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri’yle birlikle mükemmel bir vahşi yaşam deneyimi sunuyor. Yürüyüş parkurları, birçok yerli kuş türünü ve diğer vahşi yaşamı görebileceğiniz çalılıkların arasından geçiyor. Kara Dağ Kulesi veya eski adıyla Telstra Kulesi, Canberra’nın panoramik manzarasını sunduğu için turistler arasında çok popüler.

Küçük bir ücret karşılığında, şehre bakan bir tepeye çıkabilir ve döner restoranda kahve yudumlayabilirsiniz. Kara Dağ’ın eteğinde ise Avustralya’nın en iyi sporcuları için eğitimler veren Avustralya Spor Enstitüsü bulunuyor.

Avustralya Ulusal Müzesi

Canberra uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Burley Griffin Gölü’nün yarımadası üzerinde yer alan Avustralya Ulusal Müzesi, ülkenin sosyal tarihini güzel göl manzarasına sahip çağdaş bir alanda gözler önüne seriyor.

Binanın kendisi de bir sanat eseri olarak ilgi görüyor. Bir yapbozdan esinlenerek, ulusun şekillenmesine yardım eden birbirine bağlı hikayelerin altını çizmek amacıyla tasarlanan müze binasının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Sergilerin ana teması Aborjinlerin kültürel tarihine adanmış durumda. Diğer ilgi çekici yerler arasında ise altına hücum dönemi Avustralya endüstrisi, tarihi kıyafetler ve göç üzerine sergiler yer alıyor.

Avustralya Ulusal Galerisi

Burley Griffin Gölü kıyısında yer alan Avustralya Ulusal Galerisi, Avustralya’nın en büyük sanat koleksiyonunu içeriyor. Kübik tarzdaki beton yapı, Ekim 1982’de Kraliçe II. Elizabeth tarafından açıldı ve 11 ana galeri ile dört mevsime göre düzenlenmiş büyük bir heykel bahçesinden oluşuyor. Kapsamlı koleksiyonun satın alınması 1968 yılında başladı ve Avustralya, Asya, Avrupa, Amerika’dan eserler galeriye getirildi. Pasifik’in yanı sıra dünyadaki en büyük Aborjin ve Torres Strait Islander sanat koleksiyonu da burada görme şansı bulacaksınız.

Canberra uçak bileti alarak gezeceğiniz sergi salonları yağlı boya ve sulu boya tablolardan heykeller, dekoratif sanatlar, çizimler, kitap çizimleri, eskiz defterleri, fotoğraflar, filmler, seramikler, kostümler ve tekstil ürünlerine kadar uzanıyor. Yerli halk ve turistler galerideki çarpıcı sergileri gezmeyi çok seviyor ve galeri her zaman kalabalık. Galeriyi keşfettikten sonra eşsiz çeşmeleri, Carrara mermer döşeli zeminleri ve duvar resimleriyle bitişikte yer alan Avustralya Yüksek Mahkemesini de gezebilirsiniz.

Canberra Derin Uzay İletişim Kompleksi

Canberra’dan yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesinde yer alan Avustralya’nın Canberra Derin Uzay İletişim Kompleksi, ülkenin uzay araştırmalarındaki rolünü görebileceğiniz çok etkileyici bir kompleks.

Uzay ve astronomiye meraklı olanlar için harika bir gezi sunan tesislerde güney yarım küredeki en büyük anten kompleksini görebilir, farklı uzay araçlarının modellerini keşfedebilir ve uzay mekiğinden astronotların yediği yiyeceklere kadar her konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Buranın hemen güneyinde yer alan mükemmel Tidbinbilla Doğa Koruma Alanı ise gri kanguru, kaya kedisi ve koalalar gibi vahşi hayvanları doğal ortamlarında görmek için harika bir yer.

Canberra Uçak Bileti ile Karlı Dağlar Gezisine Çıkın

Canberra’nın arabayla yaklaşık iki saat güneyinde, 2.228 metre yüksekliğinde büyüleyici manzaralar sunan engebeli Karlı Dağlar yer alıyor. Bu etkileyici dağlar, yıl boyunca yapılan doğa yürüyüşleri için çok popüler.

Canberra Uçak Bileti ile Karlı Dağlar Gezilerine Çıkın
Canberra Uçak Bileti ile Karlı Dağlar Gezisine Çıkın

Yaz aylarında Karlı Dağlar; yürüyüş, binicilik, su sporları ve balıkçılık gibi etkinlikler sunuyor. Kış aylarında ise kayakçılar popüler Perisher Vadisi, Thredbo, Smiggin Deliği, Charlotte Geçidi, Guthega ve Mavi Dağ gibi tatil beldelerine akın ediyorlar.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Canberra uçak bileti alabilir ve büyüleyici Avustralya doğal güzellikleri arasında unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın