Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Kutsal Topraklara Yolculuk

0
446
Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Kutsal Topraklara Yolculuk
Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Kutsal Topraklara Yolculuk

Suudi Arabistan uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu ilginç ülke, İslam’ın doğum yeri ve manevi evi olarak dünyanın her yerinden Müslümanların yanı sıra meraklı turistleri de kendine çekiyor. Suudi Arabistan’da cazibe merkezleri heyecan vericidir ve sembolizm bakımından çok zengindir. Müslümanlar için Mekke ve Medine kentlerini görmek büyük önem taşıyor ama bu etkileyici şehirlerin yanı sıra ikinci Petra olarak bilinen Madain Saleh’in oyulmuş tapınakları ve Jubbah’taki sofistike kaya sanatı, Suudi Arabistan’ın en büyük İslam öncesi hazineleri olarak ilgi görüyor.

Suudi Arabistan gezinizde görebileceğiniz diğer harikalar ise romantik çöllerin oyulmuş kırmızı tepeleri kadar çok. Büyüleyici Riyad şehri modern Suudi Arabistan’ın bir simgesi, Cidde’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan mercan mimarisi ise sizi bu kalabalık liman şehrinde tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla alacağınız Suudi Arabistan uçak bileti ile Kızıldeniz’in masmavi suları, Asir’deki gizemli köyleri ve sizi büyüleyecek nefes kesici dağ manzaraları eşliğinde unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

Suudi Arabistan’da Gezilecek Yerler

Mekke

Hz. Muhammed’in (SAV) doğum yeri olan Mekke, çok uzun süredir Müslüman hacılar için önemli bir destinasyondur. Kuran’a göre, maddi imkanları olan her Müslümanın yaşamında bir kez Mekke’ye hacca gitmesi gerekir.

Mekke
Mekke

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Mekke, kutsal yerlerinin yanı sıra otantik çarşıları, labirent sokakları ve alışveriş olanaklarıyla da çok ilgi çekiyor. Müslüman olmayanların, ikonik Kabe taşının etrafındaki alanın yanı sıra Mekke şehrine girmeleri de yasaktır.

Riyad’ın Krallık Merkez Kulesi

Suudi Arabistan uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Krallık Merkez Kulesi, Suudi Arabistan’ın başkentinin ikonik bir simgesi olarak mutlaka görülmesi gereken bir yer. Aynı zamanda bir gözlem evi de olan kulede bir alışveriş merkezi ve konut kompleksi de bulunuyor. 992 metre yükselikteki Krallık Merkez Kulesi, aslında Suudi Arabistan’daki ününe rağmen ülkedeki en yüksek üçüncü bina.

Riyad'ın Krallık Merkez Kulesi
Riyad’ın Krallık Merkez Kulesi

Suudi Arabistan turistlere açıldığından beri Riyad şehir, ülkeyi gezmeye başlamak için harika bir yer oldu. Devasa bir havaalanına da ev sahipliği yapan bu etkileyici başkentte 5,2 milyon insan yaşıyor. Hareketli ulusal başkent hem modern hem de tarihi mimarileriyle size unutulmaz bir gezi sunuyor. Krallık Merkez Kulesi gözlem güvertesinin Suudi Arabistan’ın en popüler selfie çekme noktalarından birisi olduğunu da unutmayın.

Cidde’nin Mercan Evleri

Cidde, Kızıldeniz kenarında nispeten liberal ve açık bir şehir olarak bilinir. Ülkenin kadın kıyafetleri konusundaki katı kurallarının gevşek uygulanmasından, halkın rahat tutumuna kadar Cidde, ülkenin en turistik yerlerinden biri. Cidde’nin size sunacağı en etkileyici şey ise denizden toplanan mercan bloklarından inşa edilen büyüleyici mercan evleri.

Suudi Arabistan gezinizde Cidde’nin antik limanında dolaşabilir ve bu eşsiz mercan evlerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Madalya Kayıp Şehri

Ürdün’de bulunan Petra Kayıp Şehri dünya çapınca bir ün kazandı, fakat az bilinen bir şey ise Suudi Arabistan’ın 1. yüzyıl Nabat Krallığı’na tarihlenen hem tasarım hem de köken açısından Petra’ya benzer bir kayıp şehre ev sahipliği yaptığıdır.

Pek çok Suudi, Madalya’yı ziyaret etmekten zevk alsa da yabancılar bu bölgeyi daha yeni keşfediyorlar. Fazla kalabalık olmadığı için Madalya’nın kayıp şehrinde huzur içinde gezebilir ve muhteşem mimari yapılara şahit olabilirsiniz.

Mescid-i Haram

Her Müslümanın ilgisini çeken ve dünyanın en büyük camisi olan Mekke şehrindeki Mescid-i Haram, bir milyon ibadet edene ev sahipliği yapabiliyor ve 356.800 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Mescid-i Haram’ın merkezinde İslam’ın en kutsal yapısı olan Kutsal Kabe yer alıyor. Burası aynı zamanda İslami hacıların hac ve umre merkezi.

Mescid-i Haram
Mescid-i Haram

Kabe’nin Hz. İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edildiğine inanmaktadır. Kabe çevresindeki caminin temelleri ise 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Mescid-i Haram’ı 400.000 metrekareye çıkaracak ve 2,5 milyon insanın içinde dua etmesine izin verecek genişletilme çalışması ise hale devam ediyor.

Peygamber Camii

Medine’de yer alan ve dünyada bir milyon insanı ağırlayabilen sadece iki camiden biri olan Peygamber Camii, tüm dünyadaki Müslümanlar için derin bir öneme sahip. M.S. 622’de Hz. Muhammed (SAV) tarafından yaptırılan ve Osmanlılar tarafından ikonik yeşil kubbenin altındaki son dinlenme yerini de kapsayacak şekilde genişletilen Peygamber Camii, aynı zamanda bir zamanlar Hz. Muhammed’in (SAV) evinin bulunduğu alanı da kapsıyor.

Müslümanlar tarafından cennet bahçelerinden biri olarak kabul edilen Peygamber’in mezarına yakın olan Peygamber Camii, 15. yüzyıldan kalma altın renginde göz kamaştırıcı mermer bir minbere sahip.

Peygamber Camii, iki katmanlı bir yapı ve dikdörtgen şeklinde tasarlanmış. En eski bölüm ise yapının güneyindedir ve Osmanlılar tarafından yaptırılmıştır. Peygamber Camii’nin 27 etkileyici kubbesi ve geniş bir açık hava avlusu var. Caminin bir bölümü 1951’den itibaren bir dizi Suudi mimar tarafından yeniden inşa edildi. Bunlar genellikle camiye entegre olan yapılar ve klasik Emeviler, Osmanlı ve Memlük mimarlık stillerini yansıtıyorlar.

Kızıldeniz Tüplü Dalış Noktaları

Suudi Arabistan, çöl dışında başka hiçbir şeyin olmadığı bir ülke olarak biliniyor, ancak ülkenin hem Basra Körfezi hem de Kızıldeniz’de inanılmaz derecede uzun kıyıları var. Kızıldeniz’e kıyılarının bulunması, Suudi Arabistan’ın dünyanın en iyi şnorkel ve tüplü dalış noktalarına sahip olduğu anlamına geliyor.

Kızıldeniz Tüplü Dalış Noktaları
Kızıldeniz Tüplü Dalış Noktaları

Suudi Arabistan’da Allah’ın Resifi ve Kazan Kazası gibi bölgelerde bir tüplü dalış cenneti bulacaksınız. Ayrıca burada Mısır’da gördüğünüz büyük kalabalıklara katlanmak zorunda da kalmayacaksınız. Suudiler arasında tüplü dalış oldukça popüler ve sizi Kızıldeniz’in su altı hazinelerini gösterecek dalış turlarını kolayca bulabilirsiniz.

Boş Mahallesi veya Rub al Khali Çölü

Her ne kadar “Boş Çeyrek” olarak adlandırılan Boş Bölge’nin büyük çoğunluğu teknik olarak Suudi Arabistan’a ait olsa da burada sınır yok. Burası Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen arasında kalıyor ve bölgede aslında kumdan başka hiçbir şey yok. Öte yandan Boş Çeyrek, sıkıcı olmaktan çok uzak. Burada ister bir deve safarisine katılın, ister 4×4’leri kum tepelerine sürün ya da yerel göçebe kabilelere unutulmaz bir ziyaret yapın, mutlaka benzersiz bir macera yaşayacaksınız.

Rub al Khali Çölü, mutlaka rehberler eşliğinde gezmeniz gereken bir yer. Yalnız başınıza kum tepelerinde yolunuzu bulmak çok zor olacaktır, bu yüzden rehbersiz gezilere kesinlikle izin verilmiyor, ayrıca çölde yaşayan çok sayıda zehirli akrep var ve kamp yaparken deneyimli biri gerekiyor.

Cidde Sahil Şeridi

Bir zamanların kötü kokulu ve güzel görünmeyen Cidde sahil şeridi, günümüzde Cidde’nin kuzeyindeki keyifli bir yürüyüş yoluna ve bir eğlence alanına dönüştürüldü.

Cidde Sahil Şeridi
Cidde Sahil Şeridi

Yapay koylar, yemyeşil çevre düzenlemesi, çocuk parkları, açık hava spor salonları, iskeleler, bir dizi fast-food restoranı, kafeler ve Hilton’un yakınında başlayarak sahilin kuzey ucuna kadar devam eden harika bir yürüyüş yolu ile Cidde sahil şeridi, mutlaka uğramanız gereken bir yer. Cidde halkı, özellikle atmosferin hareketli olduğu hafta sonu akşamları burada akın ediyor.

Sina Dağı

Sina Dağı, Hz. Musa’nın on emri aldığı yer olmasından dolayı ünlü. Resmi olarak Sina Dağı’nın (Horeb Dağı) yeri tam olarak bilinmiyor. Yahudi ve Hristiyan alimler uzun zamandan beri dağın nerede olabileceğini tartışıyorlar. Bazı alimler Suudi Arabistan’daki bu dağın, sitenin coğrafi konumu ile ilgili kesin İncil bilgisinin olmamasına rağmen, İncil’de geçen açıklamalara uyduğuna karar verdiler. Dağın tabanında bir sunak ve Hz. Musa’nın yapılması için talimat verilen merkez çevresinde ilginç uyarı işaretleri var. Dağın tepesi siyahtır, çünkü İncil’in dediği gibi emirler dağa ateşle inmiştir.

Sina Dağı’nın tamamı dikenli bir tel çit ve devriye tutan silahlı Suudi muhafızlarla dolu, bu yüzden dağa çok yaklaşılamıyor. Alanın tamamı öğütme taşları ile dolu, ayrıca kayaların üzerinde Mısır ve İbranice oymalar da göreceksiniz. Mistik bir deneyim için gezinize Sina Dağı’nı da ekleyebilirsiniz.

Masmak Kalesi

Riyad şehrinde bulunan, kumlarla çevrili bu antik kale, 1865 civarında inşa edildi ve tarihi bir filmden çıkmış gibi görünüyor. Masmak Kalesi, imparatorluğu temsil eden devasa bir kale olarak bugün bile hala ayakta.

Masmak Kalesi’nin çatıları, boyanmış palmiye, taramic ve ethel ağaçları ile kaplı. Kale mimari tarzıyla kartpostal güzelliğinde bir Arap eski dünya manzarası sunuyor. Kalenin iç kısımda, kalenin tarihi ve Suudi Arabistan’ın yeniden birleşmesi hakkında bilgi panoları ve sergiler de bulunuyor.

Riyad Ulusal Müzesi

Bu son teknoloji ürünü müze, Orta Doğu’daki en iyi müzelerden biri olmasıyla ünlü. Modernist mimari yapının içinde yer alan iki kat; Arap tarihi, kültürü ve sanatını kapsayan sekiz adet iyi tasarlanmış ve bilgilendirici galeri içeriyor.

Riyad Ulusal Müzesi
Riyad Ulusal Müzesi

Galerileri süsleyen kaya oymalarını, ilgi çekici modelleri ve hatta Maanda Saleh’ten bir Nebati türbesinin tam ölçekli rekonstrüksiyonu da burada inceleyebilirsiniz. 180 derecelik ekranlarda gösterilen İngilizce filmler ise Suudi Arabistan’ın tarihi yerleri hakkında etkileyici bilgiler veriyor.

Taif Çarşısı

Suudi Arabistan uçak bileti alarak unutulmaz bir gezi yapacağınız Taif Çarşısı, Suudi Arabistan’ın en büyük çarşılarından biri ve size otantik bir Arabistan manzarası sunuyor. Her akşam bölge halkının akın ettiği ve dans eden fıskiyeli küçük kare havuzların süslediği Taif Çarşısı, zevkli bir şekilde yenilenmiş tarihi bir merkez.

Burada bal ve gül suyu gibi yerel ürünlerin yanı sıra benzersiz el sanatı ürünleri de inceleyerek harika bir alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş bittiğinde bir nane çayı alın ve çarşının çay evlerinden birinde oturarak alışveriş yapan kalabalığı izleyin.

Al ‘Ula Hayalet Kasaba

Suudi Arabistan çölünde, taş ve çamurdan oluşan 2.000 yıllık bir hayalet kasaba yatıyor. Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Al ‘Ula’nın dar koridorlarında yürürken, binlerce yıllık labirentlerden geçeceksiniz. Bir zamanlar kalabalık bir uygarlığa ait olan 800 adet kerpiç ve taş ev, 2.000 yıldan daha eski ve artık sıcak çöl güneşi altında çürüyen kalıntılar olarak ilgi çekiyor.

Surlarla çevrili Al ‘Ula şehri, çöl topraklarında bir vaha olarak verimli topraklar ve bol su ile M.Ö. 6. yüzyılda kuruldu. Arabistan, Mısır ve Hindistan üzerinden baharat, ipek ve diğer lüks eşyaların alım satımını kolaylaştıran rota ağı olan “Tütsü Yolu” boyunca uzanan Al ‘Ula şehri o zaman büyük bir metropoldü.

Al 'Ula Hayalet Kasaba
Al ‘Ula Hayalet Kasaba

Eski şehirdeki orijinal evlerin çoğu yüzyıllar boyunca yeniden inşa edilmiş olsa da, harabeler arasında birçok geleneksel Arap mimarisi kalıntıları var. Yapı temellerinde kullanılan eski taşların bir kısmı antik kalıntılardan gelmiş ve üzerlerinde hala Lihyanit izleri var. Terk edilmiş şehir dini bir öneme de sahip. Müslümanlar, Hz. Muhammed’in (SAV) Araplar ve Bizanslılar arasındaki Tabuk Savaşı’na giderken Al U Ula şehrinden geçtiğini söylüyorlar.

Günümüzde Al ‘Ula’yı ziyaret eden turistler kendilerini eski bir medeniyetin kalıntılarında tamamen kendi başlarına buluyorlar, sessizliğin tadını çıkarıyor ve tozla kaplı dolambaçlı antik sokakların fotoğraflarını çekiyorlar.

Suudi Arabistan Uçak Bileti Alarak Maanda Saleh’ı Gezin

Suudi Arabistan uçak bileti alarak gezeceğiniz eski bir Nebati kenti olan Saleh, kayalara oyulmuş dev çöl mezarlarıyla dolu. Nebatiler, Güney Arabistan ve Ürdün Vadisi arasındaki kervan ticareti ile zenginleşen Orta Doğu’nun antik bir halkı. Nebatiler, Dünyanın Modern Yedi Harikası’ndan biri olan başkentleri Petra ile de tanınıyorlar.

Maanda Saleh, Petra ve Mekke arasında yer alan Nebatilerin ikinci büyük şehriydi. El Hicr ve Hegra olarak da bilinen Maada Saleh, M.S. 106’da Nebati Krallığı’nın Roma’yı işgal etmesinden sonra kullanılmaya başlandı, çünkü Romalılar kervan yollarından ziyade Kızıldeniz limanlarını tercih ediyorlardı.

Suudi Arabistan Uçak Bileti Alarak Maanda Saleh'ı Gezin
Suudi Arabistan Uçak Bileti Alarak Maanda Saleh’ı Gezin

Maanda Saleh, Petra’nın görkemli ihtişamına sahip olmasa da Arap yarımadasındaki en esrarengiz arkeolojik alanlardan biri olarak ilgi çekiyor. Burada birkaç büyük kaya aniden düz çöl manzarasının ortasında beliriyor. Petra’da olduğu gibi burada da görülebilen yapıların çoğu, çevredeki kayalara oyulmuş 131 mezardan oluşuyor.

Sitede mezarlar dışında Diwan ve Siq adında, Nebatilerin İslam öncesi mimarisini işaret eden dar geçitler ve kült alanlar bulunuyor. Maanda Saleh’in merkezindeki aktif kazı alanında, bir zamanlar kentin hareketli mahalleleri olan etkileyici kerpiç evleri de görebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Suudi Arabistan uçak bileti alabilir ve Arabistan çöllerinde ve benzersiz bir tarihi atmosferde unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın