Aerobilet'i kullanarak çerez kullanım koşullarını kabul ediyorsunuz.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

Air Astana uçak bileti

Sizin için en uygun fiyatlı uçak biletlerini arıyoruz. Lütfen bekleyiniz.

Air Astana

Genel Merkezi

Almatı

Kuruluş Tarihi

2001

Uçuş Noktaları

26

Uçtuğu Ülke Sayısı

11

Uçak Sayısı

20

Air Astana Hakkında

Merkezi Almatı şehrinde yer alan ve Kazakistan'ın ulusal taşıyıcısı olan Air Astana, 26'ın üzerinde yurtiçi ve yurtdışı rotaya uçuş gerçekleştiriyor. Şirket 2001 yılının sonlarında kuruldu ve 15 Mayıs 2002 tarihinde faaliyete başladı.

Air Astana, Boeing 767, 757, Airbus A319, A320, A320neo, A321 ve Embraer 190 uçaklarından oluşan 20 uçaklık bir uçak filosuna sahiptir. Havayolu uçak filosunu 2020'ye kadar 43 uçağa çıkarmayı hedefliyor.

Air Astana, filosunu EASA gerekliliklerine uygun olarak Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'nın (EASA) Part 145 onayına sahiptir.

Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Doğu Avrupa'dan, Skytrax'ın World Airline Awards 2012'de prestijli 4 Yıldız ödülüne layık görülen ilk havayolu olan Air Astana aynı zamanda “Orta Asya'daki En İyi Havayolu Şirketi” seçilmiştir. Havayolu aynı başarıyı 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yılında da göstererek 6 kez “Orta Asya'daki En İyi Havayolu Şirketi” seçilmiştir.

Mayıs 2015'te Air Astana, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin Operasyonel Güvenlik Denetimini (IOSA) beşinci kez başarıyla tamamladı ve yine aynı yıl Air Astana, Üçüncü Ülke İşletmecileri (TCO) sertifikasyon denetimini tamamladı. Havayolu aynı zamanda bir EASA Bölüm 147 Eğitim Organizasyonu olarak da onaylanmıştır.

Air Astana uçuşlarında yolcularına, deneyimli yabancı personeller tarafından desteklenen, çoğunluğu Kazakistan'dan gelen 4.700'den fazla kalifiye personel hizmet vermektedir. 2005 sonbaharından bu yana Air Astana ekibi, 30 yılı aşkın yönetim tecrübesi olan bir havayolu şirketi olan Peter Foster tarafından yönetiliyor.

İngiltere kökenli Skytrax değerlendirme kuruluşu tarafından verilen ve dünya çapında çok az sayıda havayoluna verilmiş olan “4 Yıldız” ödülünün sahibi olarak Air Astana, yüksek kaliteli uçak içi hizmetleri ve servisleriyle son yılların en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biridir.

Air Transport World tarafından “2015 Havayolu Pazarı Liderliği” ödülünü alan Air Astana

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Asya Pasifik Havayolları Birliği (AAPA) üyesidir. 

Air Astana İç ve Dış Hat Uçuşları

Air Astana 20 uçağıyla dünya çapında 11 ülkede 26 destinasyona yolcularını konforlu uçuşlarla ulaştırıyor.

Astana, Bangkok, Hong Kong, Delhi ve Pekin gibi şehirlere düzenli uçuşları bulunan Air Astana, uçak içi servisleri, rahat koltukları ve uçak içi eğlence seçenekleri ile uzun süreli uçuşlar için konforlu bir seyahat sunuyor.

İstanbul’dan Taşkent ve Almatı şehirlerine uçuşları bulunan Air Astana özellikle Asya uçuşları için tercih edilen havayollarından biridir.

Air Astana Nomad Club Programı

Air Astana'nın heyecan verici sık uçuş programı olan Nomad Club, Air Astana tarafından işletilen tüm uçuşlarda ve rotalarda puanlar biriktirilmesini sağlıyor. Bu rotalar hem yerel hem de uluslararası uçuşları içermektedir.

Blue, Silver, Gold ve Diamond seviyeleri bulunan Nomad Club, her seviye için üyelerine benzersiz faydalar ve avantajlar sunuyor.

Ne kadar çok seyahat ederseniz ödüller o kadar büyük olur. Mavi kart sahibi olarak başlayarak biriktirdiğiniz puan sayısına bağlı olarak Gümüş ve Altın üyeliğine geçebilirsiniz. Elit üyeliği, check-in önceliği, ikramiye puanları, ek check-in bagaj indirimi ve seyahat sınıfına bakılmaksızın birçok havalimanındaki salonlara erişimini de içeren bir dizi avantaja sahiptir. 

Nomad Club şu anda Air Astana uçuşlarında ve seçilmiş bir dizi ortak şirkete bu puanlar harcanabiliyor. Bu ortak işletmeler oteller, restoranlar, kredi kartları, araba kiralama ve perakende satış yerlerini içermektedir.

Air Astana Check – In İşlemleri

Air Astana mobil uygulamalarından veya internet sitesinden ücretsiz olarak uçuş saatinden 24 saat önce ve uçuşa 60 dakika kalana kadar online check-in işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Check-in işlemi sırasında koltuk seçiminizi de yapabilir, birlikte yolculuk ettiğiniz kişilerle birlikte olacak şekilde, cam veya koridor kenarı seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Havalimanında check-in yapmak isteyen yolcular Air Astana kontuarlarından veya kiosklarından kolayca bu işlemi gerçekleştirebilir ve hemen biniş kapısına geçebilirler. Havalimanında uçuş saatinden 3 saat önce başlayan check-in işlemlerinin, uçuş saatine 40 dakika kala sonlanmış olması gerekiyor.

Check-in yaptığınızda acenteler son sefer saatini gösterecektir, biniş kartınızı kontrol edin, duyuruları dinleyin ve uçuş bilgileri ekranlarını izleyin. Bazı büyük havalimanlarında ana kalkış alanlarından kapıya ulaşmak 15 dakika kadar sürebilir. 

Air Astana Bagaj Hakkı

Air Astana uçuşlarında kabin bagajı boyutları güvenlik nedenleriyle sınırlıdır. Uçuşunuzda kabine alacağınız bagajın ölçüleri 56 x 45 x 25 cm'den büyük ve ekonomi sınıfı için 8 kg'dan fazla olmamalıdır. Business Class bilet sınıfı için 2 adet, Economy Class bilet sınıfı için 1 adet kabin bagajı hakkınız bulunuyor.

Air Astana uçuşlarında bagaj için maksimum kontrol edilen tek bagaj ağırlığı Business Class için 30 kg, Economy Sleeper için 30 kg, Economy Class için 20 kg’dır.

Ek bagaja ihtiyacınız varsa Nomad Club programında biriken millerle ve puanlarla ücretsiz olarak ek bagaj hakkı satın alabilir ve çok daha fazla eşya taşıyabilirsiniz.

Air Astana Koltuk Seçimi

Tüm Air Astana uçuşlarında ücretsiz koltuk seçmek mümkündür. Koltuğunuzu biletinizi alırken ya da aldıktan sonra en geç uçuştan 24 saat öncesine kadar seçebilirsiniz. Standart, koridor kenarı, pencere kenarı ve acil çıkış sırası koltuk seçeneklerinden birini seçerek konforlu bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Uzun süreli uçuşlarda daha geniş diz mesafelerine sahip veya yatak olarak kullanılabilen koltukları da Nomad Club kartınızdaki millerle ücretsiz olarak seçebilirsiniz.

Air Astana Yiyecek, İçecek ve İkram

Air Astana, uçuşlarında bütün bilet sınıflarına ücretsiz olarak mükemmel bir gurme mutfağı eşliğinde en lezzetli ve kaliteli yiyecekler ikram eder. Ücretsiz yiyecek ve içecek servisi yapılırken aynı zamanda sağlıklı gıdalar sunulmasına da büyük özen gösterilir. Air Astana uçuşlarında keyfini çıkarabileceğiniz özel yemekler, çocuk menüleri, diyet ve vejetaryen menüler bulunuyor.

Air Astana uçuşlarında gidilecek yere göre menüler değişiklik gösterir. Yolculuk boyunca ücretsiz atıştırmalıklar ve alkollü veya alkolsüz içecekler ikram edilir ayrıca şeker hastaları, gıda alerjisi olan kişiler ve bazı dini inanç mensupları için özel yemekler de isteğe göre servis edilir.

Air Astana Evcil Hayvanlarla Uçuş

Evcil hayvanların taşınması, yolcuyla yapılan ön görüşmelerde ve belirlenen Air Astana kurallarına uygun olarak özel bir ücretin ödenmesiyle yolcu kabininde kabul edilir. 

Evcil hayvanınız her zaman özel bir taşıma çantasında muhafaza edilmelidir. Bu çantanın boyutları 30 x 47 x 27 cm'yi geçmemelidir. Bir yolcu, evcil hayvanla birlikte maksimum ağırlığı 8 kg olan bir evcil hayvan taşıma çantası taşıma hakkına sahiptir. 

Alternatif olarak, evcil hayvanınız uçağın özel bir bölümünde kargo veya check-in bagajı olarak belirlenmiş boyutlarda bir hayvan konteynerinde taşınabilir.

Air Astana uçuşlarında evcil hayvanınızı da taşıyabilmeniz için, hayvanınızın veterinerinden aldığınız sağlık sertifikasının ve aşı kartı gibi belgelerinin yanınızda olması gerekiyor. Ayrıca uçtuğunuz ülkenin varsa istediği diğer belgeleri ile birlikte check-in sırasında görevliye göstermeniz gerekiyor.

Havayollarının tümü belirli tür hayvanları uçuşlara kabul etmiyor. Bu konuda havayolu şirketinden bilgi almanız önemlidir. Evcil hayvanınızın da sizinle uçacağına dair bilgiyi Air Astana’ya uçuş saatine en geç 6 saat kala vermeyi, rezervasyonun