Aerobilet'i kullanarak çerez kullanım koşullarını kabul ediyorsunuz.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

Somon Air uçak bileti

Sizin için en uygun fiyatlı uçak biletlerini arıyoruz. Lütfen bekleyiniz.

Somon Air

Genel Merkezi

Dushanbe

Kuruluş Tarihi

2008

Uçuş Noktaları

24

Uçtuğu Ülke Sayısı

8

Uçak Sayısı

6

Somon Air Hakkında

Somon Air, Tacikistan’ın Duşambe şehrinde merkezi bulunan ve 2008 yılında kurulmuş genç bir havayoludur. Somon Air genel olarak bölgesel ve Avrupa destinasyonlarına uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Hem Asya’da hem de Avrupa’da 8 ülkede 24 uçuş noktasına yolcularını taşıyan Somon Air, uçak filosunda yer alan 6 uçağıyla güvenli ve konforlu uçuş deneyimleri yaşatmaktadır.

Somon Air’ın uçtuğu en önemli destinasyonlar arasında İstanbul, Moskova, Ekaterinburg, Irkutsk, Kazan, Krasnodar, Krasnoyarsk, Moskova, Novosibirsk, Orenburg, Sochi, St. Petersburg, Almatı, Dubai, Frankfurt ve Khudjand gibi pek çok önemli şehir bulunuyor.

Somon Air her yıl Hac gezisi sırasında hacıların taşınması için Suudi Arabistan'a da düzenli uçuşlar düzenliyor. Somon Air aynı zamanda Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın resmi görevlisi olarak da hizmet vermektedir.

Boeing Next-Generation 737 uçak modeliyle uçuşlarını gerçekleştiren Somon Air, uçaklarıyla günümüzün rekabetçi pazarında üstün güvenilirlik, yakıt verimliliği ve yüksek değerli iadeler operatörlerinin gereksinimlerini karşılar. 

Boeing Next-Generation 737 uçaklarının olağanüstü çok yönlülüğü, düşük bakım ve işletme maliyetleri, iş modeline veya pazarına bakılmaksızın Somon Air’a rekabet avantajı sağlar.

Somon Air, sınıfının en yeni yolcu kabini tasarımıyla yolcularına hem iç hem de dış hat uçuşlarında benzersiz bir uçuş deneyimi yaşatıyor.

Somon Air İç ve Dış Hat Uçuşları

Somon Air hem Tacikistan iç hat hem de uluslararası uçuş rotalarında 6 uçağıyla 8 ülkede 24 destinasyona yolcularını konforla taşıyor.

Uluslararası rota ağında Türkiye, Çin, Almanya, Kazakistan, Rusya ve BAE gibi ülkelerin önemli şehirleri yer alan havayolu aynı zamanda her yıl Hac gezisi sırasında hacıların taşınması için Suudi Arabistan'a uçuşlar düzenliyor.

Somon Air Check – In İşlemleri

Online chech-in işlemleri Somon Air internet sitesinden ücretsiz olarak uçuş saatinden 24 saat önce ve uçuşa 60 dakika kalana kadar online check-in işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanında check-in yapmak isteyen yolcular Somon Air kontuarlarından veya kiosklarından kolayca bu işlemi gerçekleştirebilir ve hemen biniş kapısına geçebilirler. Havalimanında uçuş saatinden 3 saat önce başlayan check-in işlemlerinin, uçuş saatine 40 dakika kala sonlanmış olması gerekiyor.

Check-in işlemi sırasında koltuk seçiminizi de yapabilir, birlikte yolculuk ettiğiniz kişilerle birlikte olacak şekilde, cam veya koridor kenarı seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Somon Air’ın anlaşmalı olduğu havalimanı salonlarında uçuşunuzu beklerken, bu VIP salonların bütün imkanlarından da ücretsiz olarak faydalanabilir ve havalimanındaki kalabalığa karışmadan çok rahat bir şekilde uçuşunuza hazır hale gelebilirsiniz.

Somon Air Bagaj Hakkı

Somon Air ile yapacağınız uçuşlarda el bagajınız 55 x 35 x 25 cm boyutlarını aşmamalıdır ve uçuşlar için belirlenen el bagajınızın toplam ağırlığı maksimum 10 kg olmalıdır. Bebek maması, ilaçlar gibi bazı sıvılar kısıtlama olmaksızın uçuşunuza kabul edilirler.

Uçuş kabinine izin verilen sıvılar kapalı plastik torbaya konulmalıdır. Torbadaki her bir sıvı kabı 100 ml’yi geçmemelidir. Torbanın hacmi 1 litreyi geçmemelidir. Torbanın boyutları 20 x 20 cm / 7,8 x 7,8'i geçmemelidir.

Uçuşlarda yasak olan eşyalar ise bıçaklar ve kullanılabilecek keskin, kör, metalik veya metalik olmayan eşyalar (Örneğin: tırnak makası, tıraş bıçağı, vb.), ateşli silahlar, avcılık ve spor silah kartuşları, mühimmatlar, 100 ml’yi aşan parfüm şişeleri ve 100 ml'yi aşan kozmetik aerosol kaplarıdır.

Somon Air uçuşlarında uçağın kargo bölümüne vereceğiniz bagajınız cepler, tekerlekler ve tutacaklar dahil olmak üzere 158 cm olmalıdır ve kargoya vereceğiniz bagajınızın maksimum ağırlığı 20 kg'ı geçmemelidir. Daha ağır bagajlar için uçuş rotasına ve uçuş sürelerine göre ek ücretler alınmaktadır. Ayrıca uçağın kargo bölümüne verilecek bagajların içinde sualtı dalış fenerleri, elektronik sigara ve yedek piller yer almamalıdır.

Somon Air Koltuk Seçimi

Yolcular online check-in sırasında uçak içi planını inceleyebilir ve ücretsiz olarak istedikleri koltukları seçebilirler. 

Koltuk seçiminizi uçuş saatinizden 48 saat önce başlayarak uçuşa 90 dakika kalana kadar web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Diz mesafeleri daha yüksek ve konforlu koltukları isteyen yolcular biletlerinin sınıfına göre belirlenen ek ücretlerle bu koltukları da seçebilir. Somon Air uçuşlarında acil çıkış kapıları yanındaki koltuklar seçilememektedir.

Yolcular havalimanlarında bulunan Somon Air kontuarlarında da check-in işlemi sırasında kolayca koltuk seçimi yapabilirler.

Somon Air Yiyecek, İçecek ve İkram

Somon Air uzun mesafeli uçuşlarında yolcuları için yemekten önce küçük aperatifler sunuluyor. Yolculara en kaliteli hizmeti vermek için Somon Air uçuş süresince periyodik olarak yenilenen menüleriyle iki çeşit yemek sunar. Öğle yemeği ve akşam yemeği, ordövr tabağı, gurme salata ve bir porsiyon günün önerilen sıcak yemeklerinden oluşmaktadır.

Somon Air uçuşlarında yemek seçenekleri ise uzun mesafeli uçuşlarda 2 çeşit yemek menüsünden oluşmaktadır. Uçuşlarda öğle ve akşam yemeği sunuluyor, yemeklerde günün önerilen 2 çeşit sıcak yemeğinden bir porsiyon ve bir tatlı servis ediliyor. Yemeğin sonunda, kabin memurları tarafından yolculara çay ya da kahve ikram edilmektedir.

Her bilet sınıfı için vejetaryen, glütensiz, balık yemekleri, düşük kolesterollü yemekler, diyabetik yemekler ve dini yemekler de özel yemek siparişi olarak hazırlanabiliyor, bu isteklerin rezervasyon sırasında Somon Air bildirilmesi gerekmektedir.

Somon Air Evcil Hayvanlarla Uçuş

Somon Air uçuşlarında evcil hayvanınız uçuş kabininde sizinle birlikte konforlu bir şekilde yolculuk edebilir. Evcil hayvanınız küçük bir tür ise uçuş kabininde sizinle birlikte keyifle uçabilir, evcil hayvanınız daha büyük bir tür ise uçağın kargo bölümünde güvenle yolculuk edebilir.

Uçuş boyunca evcil hayvanınız her zaman özel bir taşıma çantasında muhafaza edilmelidir. Bu çantanın boyutları maksimum 30 x 47 x 27 cm olabilir. Uçuş kabinine yolcu, evcil hayvanla birlikte maksimum ağırlığı 8 kg olan bir evcil hayvan taşıma çantasını alabilir.

Evcil hayvanınız uçağın kargo bölümünde yolculuk edecekse Somon Air’ın size vereceği ölçüler doğrultusunda korumalı ve dayanıklı bir taşıma çantasında bulunmalıdır. Taşıma çantasının içinde sadece tek bir evcil hayvan olabilir. Ayrıca evcil hayvanınızın yolculuk boyunca yeterli suyu ve yiyeceği olduğundan emin olunmalıdır.

Somon Air uçuşlarında evcil hayvanınızı yolculuğunuzda yanınıza alabilmeniz için, hayvanınızın veterinerinden aldığınız sağlık sertifikasının ve aşı karneleri gibi belgelerinin yanınızda olması gerekiyor. Hamile veya hasta hayvanlar uçuşlara kabul edilmezler. Aynı zamanda gidilecek yerin hava koşulları evcil hayvanınızın sağlığını etkileyecek derecede sıcak veya soğuksa evcil hayvanlar sağlıklarının koruması amacıyla bu uçuşlara kabul edilmezler.

Evcil hayvanınızın da sizinle uçacağına dair bilgiyi Somon Air rezervasyonunuz sırasında bildirmeniz ve ineceğiniz havalimanındaki kurallarla ilgili bilgiler almanız gerekmektedir.